09.12.2013
Справа № 482/1911/13-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2013 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого - судді Демінської О.І., при секретарі - Міріченко О.М., за участю представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача ФГ «Утро» - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Нова Одеса Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Фермерського господарства «Утро», ОСОБА_4 про розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки та зустрічним позовом Фермерського господарства «Утро» до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди землі,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2013 р. позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ФГ «Утро», ОСОБА_4 про розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки. На обгрунтування позову послалася на те, що успадкувала після смерті матері земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 10,45 га, розташовану на території Сухоєланецької сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, яка перебуває в оренді ФГ «Утро» на підставі договору оренди землі від 10.04.2006 р., за умовами якого перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи є підставою розірвання договору.
Заперечуючи проти позову, ФГ «Утро» звернулося до суду із зустрічним позовом про зміну умов договору оренди земельної ділянки, на обґрунтування якого вказано, що між ФГ «Утро» та ОСОБА_5, спадкоємцем якої є позивач, було укладено договір оренди землі, умови якого ним виконуються та претензій з цих підстав позивач до них не пред’являла. продовжує сумлінно виконувати. Посилаючись на вимоги закону та п. 40 умов договору оренди землі, просив внести зміни до договору в частині особи, з якою укладено договір оренди землі, а також в частині форми та розміру орендної плати, зазначивши про її виплату у грошовій формі у розмірі 3% за рік від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, діючої на час виплати орендної плати.
У судовому засіданні позивач та її представник вимоги позову підтримали з підстав у ньому викладених. Крім того у судовому засіданні представник позивача вказував на те, що він та позивачка, чоловіком якої він є, бажають самостійно обробляти успадковану землю.
Представник ФГ «Утро» та ОСОБА_4, під час присутності у судовому засіданні, проти задоволення позову ОСОБА_3 заперечили, вимоги зустрічного позову підтримали, пославшись на обставини, викладені у зустрічному позові.
Вивчивши доводи позовів, вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, відповідно до вимог ст.ст. 10, 11, 60 ЦПК України, суд дійшов наступного висновку.
10.04.2006 р. між ОСОБА_5, як власником земельної ділянки, та ФГ «Утро», від імені та в інтересах якого діяв його голова ОСОБА_4, було укладено договір оренди землі, зареєстрований 02.02.2007 року за №040701900325 у Новоодеському реєстраційному окрузі (офісі) Миколаївської регіональної філії ДП «ЦДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах». За умовами вказаного договору ОСОБА_5 передала земельну ділянку, площею 10,45 га, розташовану за адресою: Миколаївська область Новоодеський район, територія Сухоєланецької сільської ради, належну їй на праві власності, в оренду ФГ «Утро» строком на 10 років.
Сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.
П. 40 вказаного договору оренди сторони визначили, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору, а п.36 сторони передбачили, що зміна умов договору у разі недосягнення взаємної згоди сторін, розв’язується в судовому порядку.
Свідоцтвом про право на спадщину за законом від 14.09.2013 р. та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 14.09.2013 р. підтверджується, що ОСОБА_3 після смерті померлої 18.02.2013 р. ОСОБА_5 успадкувала земельну ділянку, площею 10,4503 га, розташовану за адресою: Миколаївська область Новоодеський район, територія Сухоєланецької сільської ради, кадастровий номер земельної ділянки 4824885200:05:000:0136, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та є її власником.
Позивач ОСОБА_3, вважаючи, що оскільки у переданої в оренду земельної ділянки змінився власник, виходячи зі змісту п. 40 договору про оренду землі, укладеного попереднім власником, а відповідач, посилаючись на зміст цього пункту умов договору, звернулися до суду кожен зі своїми позовами: позивач - про розірвання договору та повернення земельної ділянки, а відповідач - про зміну його умов.
Правовідносини щодо оренди землі врегульовані ЦК України, Законом України "Про оренду землі", який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні щодо даних правовідносин.
Згідно зі ст. 30 ЗУ "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Ст. 31, 32 ЗУ "Про оренду землі" передбачено випадки припинення договору оренди землі, в тому числі й шляхом його дострокового розірвання за рішенням суду.
П. 40 договору оренди сторони (ОСОБА_5 та ФГ «Утро») визначили, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди
Таким чином вказаним пунктом договору сторони не досягали згоди, що у разі переходу права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, договір оренди землі має бути обов’язково розірваний.
Згідно ч. 4 ст.32 ЗУ «Про оренди землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За змістом ст. 654 ЦК України, зміна або розірвання договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Враховуючи, що договір оренди землі від 10.04.2006 р. містить одну й ту ж підставу як для його розірвання, так і для зміни, суд вважає, що сторони чітко не визначили у якості підстав для його обов’язкового розірвання зміну власника землі, враховуючи, що за положеннями ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, мають бути застосовані вимоги спеціального закону, що регулює вказані правовідносини, положення ЗУ «Про оренду землі», згідно ч. 4 ст.32 якого перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Враховуючи наведене у задоволені позовних вимог ОСОБА_3, як власника успадкованої земельної ділянки, щодо розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки належить відмовити.
Крім того, суд вважає, що не грунтуються на вимогах закону і вимоги зустрічного позову щодо внесення змін до спірного договору в частині заміни орендодавця земельної ділянки його правонаступником - спадкоємцем померлої орендодавця ОСОБА_5
Проте, враховуючи, що саме відповідач у зустрічному позові (орендар) порушує в суді вимоги щодо внесення змін до договору оренди землі в частині розмірів орендної плати, виходячи із загальних засад цивільного законодавства, принципів розумності, добросовісності та справедливості, передбачених п. 6 ст. 3 ЦК України, та враховуючи рекомендаційний характер щодо цього питання Указу Президента України від 02.02.2002 року № 92/2002 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині внесення змін до договору п. 9 договору оренди землі, виклавши його в наступній редакції: "орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 1 217,85 грн. на рік, але не менше 3 % вартості земельної ділянки, визначеної відповідно до законодавства на час внесення змін до договору, в тому числі 1/3 частини у грошовій формі, а 2/3 частини продукцією, - за її собівартістю, але не вище державних закупівельних цін на рослинницьку продукцію, яка вирощується орендарем або за вибором орендодавця - тільки у грошовій формі".
В силу ст.88 ЦПК України, з урахуванням положень ст.79 ЦПК України, з ОСОБА_3 на користь ФГ «Утро» підлягають стягненню судові витрати в сумі пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 14, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_3 до Фермерсього господарства «Утро», ОСОБА_4 про розірвання договору оренди землі, повернення земельної ділянки - відмовити.
Зустрічний позов Фермерського господарства «Утро» до ОСОБА_3 про внесення змін до договору оренди землі - задовольнити частково.
Внести зміни до договору оренди землі від 10 квітня 2006 року, укладеного між ОСОБА_5 та Фермерським господарством «Утро», зареєстрованого 02 лютого 2007 року за №040701900325 у Новоодеському реєстраційному окрузі (офісі) Миколаївської регіональної філії ДП «ЦДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах», а саме: п.9 Договору викласти у наступній редакції: "орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 1 217,85 грн. на рік, але не менше 3 % вартості земельної ділянки, визначеної відповідно до законодавства на час внесення змін до договору, в тому числі 1/3 частини у грошовій формі, а 2/3 частини продукцією, - за її собівартістю, але не вище державних закупівельних цін на рослинницьку продукцію, яка вирощується орендарем або за вибором орендодавця - тільки у грошовій формі"
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Фермерського господарства «Утро» 76 грн. 46 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Новоодеський районний суд Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом 10 днів з дня його проголошення .
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
Суд | Новоодеський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 36074896 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоодеський районний суд Миколаївської області
Демінська О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні