Постанова
від 17.12.2013 по справі 825/4143/13-а
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2013 року Справа № 825/4143/13-а

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., при секретарі Якуш І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовом Державного підприємства "Новгород-Сіверське лісове господарство"

до Новгород-Сіверської ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

за участю

представників сторін:

від позивача Пархоменко В.М., довіреність від 20.11.2013 № 1664 а,

Бойчук І.М., довіреність від 25.01.2011 № 1685,

від відповідача Труби А.В., довіреність від 24.10.2013 № 559/8/10-00, -

В С Т А Н О В И В:

До Чернігівського окружного адміністративного суду 08 листопада 2013 року надійшов адміністративний позов державного підприємства "Новгород-Сіверське лісове господарство" (далі - ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство") до Новгород-Сіверської ОДПІ У Міндоходів у Чернігівській області (далі - Новгород-Сіверська ОДПІ), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000232200 від 29.10.2013 року щодо збільшення податку на прибуток та № 0000242200 від 29.10 2013 року щодо збільшення авансового внеску, видані Новгород-Сівереькою ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що вважає, що податковим органом під час перевірки були порушені вимоги Податкового кодексу України, у зв'язку з чим Новгород-Сівереька ОДПІ дійшла необгрунтованих висновків, які покладені в основу податкових повідомлень-рішень. Зокрема, висновки про порушення позивачем податкового законодавства не обґрунтовані посиланням на конкретні обставини фінансово - господарської діяльності, на первинні документи, зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку.

Позивач вважає, що оскаржувані податкові-повідомлення рішення - необґрунтовані та прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, а тому, підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини, зазначені у позові з наданням додаткових пояснень.

Представники відповідача проти позову заперечили та просили у його задоволенні відмовити, пояснивши, що спірні податкові повідомлення-рішення відповідають вимогам чинного законодавства. Надавши заперечення проти позову представники відповідача наголосили на тому, що відповідно до карт технологічного процесу розробки лісосіки, дані контрагенти не могли надавати зазначений в правочинах об'єм послуг лісозаготівлі за відсутності найманих працівників та необхідних дозволів на виконання такого роду робіт, отже і правочини між ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" та виконавцями послуг вчинені без мети настання реальних наслідків та з метою заниження об'єкта оподаткування податку на прибуток. Тому акти виконаних робіт та інші документи без фактичного здійснення господарських операцій суб'єктами господарювання - контрагентами позивача, не можуть бути підставою для включення вищевказаних робіт до витрат ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство".

При цьому, відповідач вважає, що позивачем занижено значення рядка 34 "Авансовий внесок, що підлягає сплаті щомісяця у березні-грудні 2013р. та січні-лютому 2014р." Декларації з податку на прибуток за 2012 рік в сумі 26260,0 грн. та авансовий внесок, що підлягає сплаті у січні-лютому 2013 р. в сумі 26969,0 грн.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" є юридичною особою, що діє на підставі Статуту від 15.08.2007 № 450, з подальшими змінами до нього від 20.08.2007, від 21.04.2010 (а.с. 53-60 Т. 1), зареєстроване 13.03.1997 року Новгород-Сіверською районною державною адміністрацією Чернігівської області (Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 239024, а.с. 61 Т. 1), включене до ЄДРПОУ (Довідка Серії АБ № 508581, а.с. 62 Т. 1), як платник податків перебуває на обліку в Новгород-Сіверській ОДПІ (довідка про взяття на облік платника податків від 25.02.2005 № 272, а.с. 65 Т. 1) та є платником податку на додану вартість (Свідоцтво № 33659409 від 28.02.2005, а.с. 64).

Судом встановлено, що на підставі направлення від 02.10.2013 № 54, виданого Н.Сіверською об'єднаною ДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області, начальником відділу податкового аудиту Чернігівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області, державним службовцем II рангу Тюшкевич О.В. на підставі наказу Н.Сіверської ОДПІ від 01.10.2013 р. № 119, керуючись вимогами ст. 20, пп. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75, п.п. 78.1.5, п. 78.1 ст. 78, п. 81.1.ст.81, п. 82.2.ст. 82 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ зі змінами та доповненнями, проведена позапланова виїзна документальна перевірка ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00993538) з питань правомірності формування витрат по податку на прибуток щодо отриманих послуг з лісозаготівлі, тощо, за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р. відповідно до затвердженого плану перевірки.

Вручено копію наказу Новгород-Сіверської ОДПІ від 01.10.2013 р. № 119 та пред'явлено під розписку 02.10.2013р. направлення на перевірку від 02.10.2013р. № 54 головному бухгалтеру ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" Бойчук Інні Михайлівні.

Перевірку проведено з відома директора підприємства Засько Миколи Михайловича в присутності головного бухгалтера Бойчук Інни Михайлівни.

У журналі реєстрації перевірок вчинено запис 02.10.2013 р. за № 7.

Перевірка проводилась з 02.10.2013 р. по 14.10.2013 р., за результатами якої складено акт перевірки від 17.10.2013 р. № 342/22/00993538 (а.с. 12-41 Т. 1).

В ході проведення перевірки Новгород-Сіверською ОДПІ встановлено порушення:

1) п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 22.05.1997 № 283/97-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (зі змінами та доповненнями), п.п. 139.1.9. п. 139.1 ст. 139 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями) в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 841267,0 грн., в т.ч. по декларації за 2010 рік - 259795,0 грн., за 1 кв.2011 року - 152614,0 грн., за 2-4 кв. 2011 року - 113737,0 грн., за 2012 рік - 315121,0 грн.;

2) п. 57.1 ст. 57 та п. 2 підрозділу 4 розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (із змінами і доповненнями) та Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства" № 1213 від 28.09.2011 р. (зі змінами та доповненнями) підприємством значення рядка 34 "Авансовий внесок, що підлягає сплаті у березні-грудні 2013р. та січні-лютому 2014р. "Декларації з податку на прибуток за 2012 рік в сумі 26260,00 грн. та авансовий внесок, що підлягає сплаті у січні-лютому у сумі 26969,0 грн.".

На підставі акта перевірки від 17.10.2013 № 342/22/00993538 Новгород-Сіверською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення від 29.10.2013 № 0000232200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 984997 грн. (у т. ч. за основним платежем - 841267,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 143730,00 грн.) (а.с. 8 Т. 1) та від 29.10.2013 № 0000232200, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 297197,50 грн. (у т. ч. за основним платежем - 237758,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 59439,50 грн.) (а.с. 9 Т. 1).

При складанні вищезазначеного акту, Новгород-Сіверською ОДПІ встановлено, що видом діяльності (за КВЕД), які мало право здійснювати ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" за період, що перевірявся був:

02.20 Лісозаготівля.

При цьому, Новгород-Сіверською ОДПІ встановлено, що бухгалтерський облік ведеться відповідно встановленої форми Національних стандартів бухгалтерського обліку і плану бухгалтерських рахунків.

Бухгалтерський облік на ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" ведеться у відповідності до Наказу № 3 від 03.01.2007року "Про проведення облікової політики лісгоспу" та Наказу від 31.03.2011 року № 77 "Про облікову політику".

При перевірці правильності формування валового доходу ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" Новгород-Сіверською ОДПІ встановлено, що за період з 01.07.2010р. по 31.03.2011р. ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" задекларовано скоригований валовий дохід у сумі 34304449,00 грн.

За період з 01.04.2011р. по 31.12.2012р. ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" задекларовано дохід у сумі 68 644 175 грн.

Питання повноти і правильності обчислення доходу даною перевіркою не перевірялось.

Перевіркою правильності визначення витрат за період з 01.04.2011р. по 31.12.2012р. встановлено їх завищення в сумі 1995087,00 грн.

До такого висновку контролюючий орган прийшов зважаючи на те, що підприємство в перевіряємому періоді з 01.07.2010р. по 31.12.2012р. крім використання власних потужностей та працівників підприємства, отримувало послуги фізичних осіб-підприємців, приватних підприємств та фермерського господарства (які не є платниками ПДВ) щодо лісозаготівлі тощо. Вказані послуги відносились до витрат підприємства по даті актів виконаних робіт.

Проведеною перевіркою встановлено відсутність фактичного отримання послуг ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" від деяких СГ (при наявності первинних бухгалтерських документів).

Новгород-Сіверська ОДПІ вважає, що документи щодо проведення послуг з лісозаготівлі складені без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об'єкту оподаткування податку на прибуток. Тому акти виконаних робіт та інші документи без фактичного здійснення господарських операцій не можуть бути підставою для включення вищеописаних послуг до витрат ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство".

І враховуючи вищезазначене, вважає, що ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00993538) протягом II півріччя 2010р. та 2011, 2012 p.p. були зайво включенні до складу витрат, суми в розмір 3644721 грн. по отриманню послуг з лісозаготівлі від вищезазначених суб'єктів господарювання.

До такого висновку Новгород-Сіверська ОДПІ прийшла зважаючи на те, що згідно з службовою запискою № 57/18-004 від 11.07.2013р. управління інформаційних технологій та обліку платників ГУ Міндоходів у Чернігівській області надало відомості (форма 1ДФ) про осіб, які отримували доходи за 2010-2012 р., а саме ФОП ОСОБА_7 здійснювались виплати як «заробітна плата» найманим працівникам протягом 3-4 кв. 2011, за решту періоду, що перевіряється, дані про найманих працівників відсутні. А згідно наданих документів послуги по лісозаготівлі ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" надавались 2 півріччя 2010-1 квартал 2011.

Відповіддю управління Пенсійного фонду України в Сосницькому районі Чернігівської області від 30.07.2013 р. за № 1679/02 надано інформацію щодо нарахування єдиного соціального внеску ФОП ОСОБА_7 на загальнообов'язкове страхування за серпень та жовтень 2011 р, за решту періоду, що перевіряється, дані про найманих працівників відсутні.

Фермерським господарством ОСОБА_7 20.02.2012 р. подано до Сосницького відділення Менської ОДПІ податковий розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку, відповідно до якого сума валового доходу фермерського господарства за 2011 р. складає 139000,0 тис. грн., в тому числі вся сума (100%) отримана від реалізації сільгосппродукції власного виробництва (продукція рослинництва, що вироблена/ вирощена на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику).

Аналогічно фермерським господарством 19.02.2013 р. подано до Сосницького відділення Менської ОДПІ податковий розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку, відповідно до якого сума валового доходу фермерського господарства за 2012 р. складає 280000,0 тис.грн., в тому числі вся сума (100%) отримана від реалізації сільгосппродукції власного виробництва (продукція рослинництва, що вироблена/ вирощена на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику).

Крім того, згідно звіту 1ДФ у фермерського господарства в 2011-2012 роках були відсутні наймані працівники.

Тому, фермерське господарство не могло надавати ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" послуги з лісозаготівлі в 2011 р. на загальну суму 81178,25 грн. та за 2012 р. - 662388,0 грн.

Згідно з службовою запискою № 57/18-004 від 11.07.2013р. управління інформаційних технологій та обліку платників ГУ Міндоходів у Чернігівській області надало відомості (щодо форми 1ДФ) про осіб, які отримували доходи за 2010-2012 р. у ФОП ОСОБА_8 відсутні найманні працівники.

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Новгород-Сіверському районі Чернігівської області від 01.08.2013 р. за № 1640/04 надано інформацію, що ОСОБА_8 за найманих працівників протягом 2010-2012 років не звітувала.

Відповідно до карт технологічного процесу розробки лісосіки склад бригад складає 4-6 працівників, тому ФОП ОСОБА_8 не могла надавати відповідних послуг ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство".

Згідно з службовою запискою № 57/18-004 від 11.07.2013р. управління інформаційних технологій та обліку платників ГУ Міндоходів у Чернігівській області надало відомості (щодо форми 1ДФ) про осіб, які отримували доходи за 2010-2012 р., а саме: у ФОП ОСОБА_9 відсутні найманні працівники.

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Н.Сіверському районі Чернігівської області від 01.08.2013 р. за № 1640/04 надано інформацію, що ОСОБА_9 за найманих працівників протягом 2010-2012 років не звітував.

Відповідно до карт технологічного процесу розробки лісосіки склад бригад складає 4-6 працівників, тому ФОП ОСОБА_9 не міг надавати відповідні послуг ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство".

ФОП ОСОБА_9 є директором та бухгалтером ПП "Січ-Ліс". Згідно з службовою запискою № 57/18-004 від 11.07.2013р. управління інформаційних технологій та обліку платників ГУ Міндоходів у Чернігівській області надало відомості (щодо форми 1ДФ) про осіб, які отримували доходи за 2010-2012 р. у ПП "Січ-Ліс" здійснювались виплати як «заробітна плата» найманим працівникам протягом 3 кв.2011- 4 кв.2012.

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Н.Сіверському районі Чернігівської області від 01.08.2013 р. за № 1640/04 надано інформацію, що ПП "Січ-Ліс" за найманих працівників почало звітувати з вересня 2011 р. по теперішній час, а частина послуг, яка описана в даному акті надавалась в червні 2012 р.

Відповідно до карт технологічного процесу розробки лісосіки склад бригад складає 4-6 працівників, тому ПП "Січ-Ліс" не могло у червні 2012 р. надавати відповідні послуги ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство".

Згідно з службової записки № 57/18-004 від 11.07.2013р. управління інформаційних технологій та обліку платників ГУ Міндоходів у Чернігівській області надало відомості (щодо форми 1ДФ) про осіб, які отримували доходи за 2010-2012 р., а саме: у ФОП ОСОБА_10 відсутні найманні працівники.

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Н.Сіверському районі Чернігівської області від 01.08.2013 р. за № 1640/04 надано інформацію, що ОСОБА_10 за найманих працівників протягом 2010-2012 рр. не звітував.

Відповідно до карт технологічного процесу розробки лісосіки склад бригад складає 4-6 працівників, тому ФОП ОСОБА_10 не міг надавати в 2010 - 1 кв.2011 відповідні послуги ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство".

В отриманій відповіді від ПАТ "Облтеплокомуненерго" м.Чернігів (код 003357671) зазначено, що ОСОБА_11 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3) працює на посаді начальника Н.Сіверської дільниці, в тому числі в 2010 р. по 07.09.2011 (6,2 годинний робочий день з понеділка по четвер), з 07.09.2011 та в 2012 (8 годинний робочий день з понеділка по п'ятницю). Тобто ФОП ОСОБА_11 не міг фізично надавати в 2010-1 кв.2011р та 2012р. ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" послуг з лісозаготівлі.

Згідно з службової записки № 57/18-004 від 11.07.2013 р, управління інформаційних технологій та обліку платників ГУ Міндоходів у Чернігівській області надало відомості (щодо форми 1ДФ) про осіб, які отримували доходи за 2010-2012 р., а саме: ФОП ОСОБА_11( код НОМЕР_3) здійснювались виплати як «заробітна плата» найманим працівникам протягом 2012 р., а згідно наданих документів послуги по лісозаготівлі ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" надавались в 2010 - 1 кв. 2011 рр. та 2012 р.

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Н.Сіверському районі Чернігівської області від 01.08.2013 р. за № 1640/04 надано інформацію щодо нарахування єдиного соціального внеску ФОП ОСОБА_11 на загальнообов'язкове страхування за період починаючи з жовтня 2011 по 2012 рр.

ФОП ОСОБА_11(іпн НОМЕР_3) є директором та бухгалтером ПП "Окмес" (код 37652212).

Згідно з службовю запискою № 57/18-004 від 11.07.2013р. управління інформаційних технологій та обліку платників ГУ Міндоходів у Чернігівській області надало відомості (щодо форми 1ДФ) про осіб, які отримували доходи за 2010-2012 р., а саме: ПП "Окмес" здійснювались виплати як «заробітна плата» 1 найманому працівнику (директору ОСОБА_11) протягом 3 кв.2011, а послуги ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" щодо посадки лісових культур, тощо надавались у квітні 2011.

Відповідно до листа управління Пенсійного фонду України в Н.Сіверському районі Чернігівської області від 01.08.2013 р. за № 1640/04 надано інформацію, що ПП "Окмес" за найманих працівників протягом 2010-2012 років не звітувало.

Відповідно до карт технологічного процесу розробки лісосіки склад бригад складає 4-6 працівників, тому ПП "Окмес" не могло надавати у квітні 2011 відповідні послуги ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство".

При цьому, Новгород-Сіверська ОДПІ зазначає, що за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р. ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" задекларовано податок на прибуток у сумі 1521061 грн.

Перевіркою повноти визначення податку на прибуток за період з 01.07.2010 по 31.12.2012 встановлено його заниження в сумі 841267,0 грн., в т.ч. по декларації за 2010 рік - 259795,0 грн., за 1 кв.2011 року - 152614,0 грн., за 2-4 кв. 2011 року - 113737,0 грн., за 2012 рік - 315121,0 грн.

Новгород-Сіверська ОДПІ зазначає, що посадовими особами підприємства для перевірки даного питання надані всі відповідні документи та додає, що актом документальної позапланової виїзної перевірки ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" (код 00993538) від 20.09.2013 р. № 305/22/00993538 донараховано податку на прибуток за 2012 рік - 315121,0 грн., в т.ч. за 9 місяців 2012р. - 242722,0 грн.

Крім того, вважає, що в порушення п.57.1 ст.57 та п.2 підрозділу 4 розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ (із змінами і доповненнями) та Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства" № 1213 від 28.09.2011 р. (зі змінами та доповненнями) підприємством занижено значення рядка 34 "Авансовий внесок, що підлягає сплаті щомісяця у березні-грудні 2013р. та січні-лютому 2014р." Декларації з податку на прибуток за 2012 рік в сумі 26260,0 грн. та авансовий внесок, що підлягає сплаті у січні-лютому 2013 р. в сумі 26 969,0 грн.

До такого висновку контролюючий орган прийшов, зважаючи на те, що ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" задекларовано показник у рядку 14 + рядок 20 декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2012 рік у розмірі 507 122 грн. Перевіркою встановлено, що авансовий внесок, який підлягає сплаті у січні-лютому 2013 збільшується на 26969,0 грн. (242 722,0 х 1/9) та оскільки, ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" задекларовано показник у рядку 34 (рядок 14 + рядок 20) декларації з податку на прибуток за 2012 рік у розмірі 766 386 грн. Перевіркою встановлено, що авансовий внесок, який підлягає сплаті у березні-грудні 2013 та січні-лютому 2014 збільшується на 26 260,0 грн. (315 121,0 х 1/12) та дорівнює 90126,0 грн. (ряд.34 в сумі 63 866 грн. + 26 260,0 грн.).

При перевірці підстав проведення даної перевірки, враховуючи частину 3 статті 2 КАС України, суд зазначає, що відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Визначене законодавством право органів податкової служби на проведення перевірок повинно реалізовуватись без порушення приписів, встановлених діючим законодавством.

Згідно пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначені види перевірок, що мають право проводити контролюючі органи, зокрема такими перевірками є камеральна, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні.

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Також у даному підпункті зазначається, що документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Згідно пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу (крім перевірок, що проводяться за наявності обставин, визначених у підпункті 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, тривалість яких встановлена у статті 200 цього Кодексу), не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, для фізичних осіб - підприємців, які не мають найманих працівників, за наявності умов, визначених в абзацах третьому - восьмому цього пункту, - 3 робочі дні, інших платників податків - 10 робочих днів (пункт 82.2 статті 82 Податкового кодексу України).

Відповідно до підпункту 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.

Враховуючи зазначені норми податкового законодавства. суд встановив, що Новгород-Сіверською ОДПІ 20.09.2013 була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" з питань правомірності формування витрат по податку на прибуток щодо отриманих послуг з лісозаготівлі, тощо за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р., за результатами якої складено акт перевірки від 20.09.2013 № 305/22/00993538 (а.с. 81-109 Т.1).

Зазначену перевірку було проведено на підставі наказу від 16.09.2013 № 246 та 16.09.2013 № 103 (приєднано до матеріалів справи), керуючись вимогами статті 20, підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

В ході проведення даної перевірки Новгород-Сіверською ОДПІ встановлено порушення п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 22.05.1997 № 283/97-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (зі змінами та доповненнями), п.п. 139.1.9. п. 139.1 ст. 139 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями) в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 841267,0 грн., в т.ч. по декларації за 2010 рік - 259795,0 грн., за 1 кв.2011 року - 152614,0 грн., за 2-4 кв. 2011 року - 113737,0 грн., за 2012 рік - 315121,0 грн.

Не погоджуючись з висновками даної перевірки ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" в порядку пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України було подано до Новгород-Сіверської ОДПІ заперечення до акта позапланової виїзної документальної перевірки від 20.09.2013 № 305/22/00993538 (а.с. 110-112 Т.1), у якому підприємство жодним чином не вимагає повного або часткового перегляду результатів відповідної перевірки.

При цьому, судом встановлено, що платник податків у своїх запереченнях посилався на обставини, що були досліджені Новгород-Сіверською ОДПІ під час перевірки.

А тому, зважаючи на встановлені обставини в розрізі вимог підпункту 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, суд вважає, що Новгород-Сіверською ОДПІ було протиправно призначено та проведено документальну позапланову виїзну ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство", що була оформлена актом перевірки від 17.10.2013 р. № 342/22/00993538, оскільки підприємство у своїх запереченнях не посилалось на обставини, які б не були досліджені під час попередньої перевірки (акт перевірки від 20.09.2013 № 305/22/00993538), у зв'язку з чим і необхідність проведення перевірки для їх об'єктивного розгляду була відсутня, а також тому, що підприємство не вимагало повного або часткового перегляду результатів відповідної перевірки.

Дослідивши фактичні обставини нарахування податкового зобов'язання, судом враховано, що згідно пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи із врахуванням визначення терміну "податкове зобов'язання", вказаного в пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Відповідно, в даних правовідносинах враховується п. 44.1 ст. 44 Кодексу, яким встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Як встановлено вище, одним із видів діяльності ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" є лісозаготівля.

Відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Господарська діяльність здійснюється у загальній економічній сфері, а тому має суто економічні властивості, що неможливо без вартісної оцінки і взаємооцінки, еквівалентності обміну, відповідних обчислень і розрахунків. Тому така ознака результатів господарської діяльності, як цінова визначеність, наявна в абсолютній більшості випадків, хоча в некомерційній господарській діяльності можливе безкоштовне надання результатів останньої.

Так, судом встановлено, що у перевіряємому періоді позивачем (замовник) були укладені договори підряду послуг по проведенню лісозаготівельних робіт з:

- ФОП ОСОБА_7 (виконавець) від 04.01.2010 р. № 15/Т на суму 82616,57 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009р. конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт".

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 2157 м. куб., в тому числі: кв.159 вид.17, березове господарство - 1202 м. куб., кв. 167 вид. 3, хвойне господарство - 922 м. куб.

- ФОП ОСОБА_7 (виконавець) від 04.01.2010 р. № 15/Т на суму 82616,57 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009р. конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 12 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 2157 м.куб., в тому числі: кв.159 вид.17, березове господарство - 1202 м.куб., кв. 167 вид. 3, хвойне господарство - 922 м.куб.

- ФОП ОСОБА_7 (виконавець) від 04.01.2010 р. № 16/Т на суму 68340,95 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009р. конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 11 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 2959 м.куб., в тому числі: кв.168 вид.22, хвойне господарство - 768 м.куб. кв. 150 вид. 18.1, хвойне господарство - 1191 м. куб.

- ФОП ОСОБА_7 (виконавець) від 04.01.2010 р. № 18/Т на суму 65367,06 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 10 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК (головного користування) Лосківське лісництво - 1793 м.куб., в тому числі: кв.161 вид. 3, хвойне господарство - 510 м.куб., кв.168 вид. 16, хвойне господарство - 1238 м.куб.

- ФОП ОСОБА_7 (виконавець) від 04.01.2010 р. № 20/Т на суму 71327,93 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 9 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 1993 м.куб., в тому числі: кв.153 вид. 17, осикове господарство - 871 м.куб. кв.150 вид. 18.2, хвойне господарство - 1122 м.куб.

- ФОП ОСОБА_7 (виконавець) від 04.01.2010 р. № 21/Т на суму 70408,1 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 8 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 1993 м.куб., в тому числі: кв.165 вид.4, хвойне господарство - 201 м.куб., кв.166 вид.9, хвойне господарство - 291 м.куб., кв.165 вид. 10, хвойне господарство - 398 м.куб., кв.167 вид.11.1, хвойне господарство - 932 м.куб.

- ФОП ОСОБА_7 (виконавець) від 19.01.2011 р. № 5/Т на суму 156901,52, на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 7 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 2478 м.куб., в тому числі: кв.151 вид.12, хвойне господарство - 769 м.куб., кв.155 вид.2, хвойне господарство - 428 м. куб., кв.167 вид.11.2, хвойне господарство - 768 м.куб., кв.168 вид. 15, хвойне господарство - 184 м. куб., кв.168 вид. 13, хвойне господарство - 316 м. куб.; ВСР - 728 м. куб., у тому числі: кв. 95 вид.6 S=2,1 га, всього - 76 м. куб., кв. 156 вид. 11 S=7,2 га, всього - 144 м. куб. кв. 165 вид.5 S=6,5 га, всього - 136 м. куб. кв.82 вид.2 S=7,5 га, всього - 150 м. куб., кв.70 вид.12 S=10,6 га, всього - 222 м. куб.

При цьому, протоколом узгодження ціни від 19.01.2011 № 1 до договору № 5/Т визначено, що кв.151 вид.12, хвойне господарство загальний запас - 768 м. куб., середній обсяг - 0,74 м. кв., ціна за 1 м. куб. хлистів - 48 грн., ділової деревини - 54 грн., технологічної - 43 грн., дров паливних - 25 грн.

Протокол узгодження ціни від 19.01.2011 № 2 визначає: кв.168 вид. 15, вільхове господарство загальний запас - 184 м.куб., середній обсяг - 0,54 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 48 грн., ділової деревини - 54 грн., технологічної - 43 грн., дров паливних 25 грн. Початок розробки -25.01.2011, закінчення - 15.02.2011.

- ФОП ОСОБА_7 (виконавець) від 19.01.2011 р. № 10/Т на суму 124615,58 грн., на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 6 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 2478 м.куб., в тому числі: кв.74 вид.7, хвойне господарство - 568 м. куб., кв.66 вид.2, хвойне господарство - 526 м. куб., кв.59 вид.9, хвойне господарство - 496 м. куб., кв.77 вид.3, хвойне господарство - 637 м. куб., ПРЖ кв.72 вид.3 S =10 га, всього -170 м. куб.

Отримані роботи, послуги від ФОП ОСОБА_7 підтверджені нарядами-актами виконання робіт (а.с. 131-190 Т. 1), актами виконаних робіт та журналами проводок за перевіряємий період (а.с. 90-137 Т. 5), виписками банку та платіжними дорученнями щодо оплати послуг (приєднано до матеріалів справи).

При цьому, судом встановлено, що у відповідності до чинного законодавства ФОП ОСОБА_7 має дозвіл, виданий Держгірпромнаглядом (код ЄДРПОУ 00032951) за № 3374.08.30-02.01.1 терміном з 17.11.2008 р. по 17.11.2013 р. про продовження виконання роботи підвищеної небезпеки: управління тракторами, лісосічні роботи та трелювання лісу, механічна обробка деревини, роботи в діючих електроустановках до 1000 Вт, а також експлуатувати обладнання деревообробної промисловості - верстат стрічкопильний 6500, зав. № 756.

- фермерським господарством ОСОБА_7 від 10.09.2012 р. № 3- ГКТ на суму 990000,0 грн. обсягом 16500 м. куб . (а.с. 4-5 Т. 6).

Додаток № 1/2012 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 2 478 м. куб., в тому числі: кв.94 вид.3, хвойне господарство - 211 м. куб.

Отримані роботи, послуги від фермерським господарства ОСОБА_7 підтверджені нарядами-актами виконання робіт (а.с. 123-130 Т. 1), актами виконаних робіт та журналами проводок за перевіряємий період (а.с. 90-137 Т. 5), виписками банку та платіжними дорученнями щодо оплати послуг (приєднано до матеріалів справи).

- ФОП ОСОБА_8 від 04.01.2010 р. № 1/Т на суму 49996,34 грн., на підставі результатів проведеного 22.12.2009 тендеру "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 17 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК (головного користування) Грем'яцького лісництва - 1308 м. куб., в тому числі: кв.51 вид.8, тополине господарство - 203 м. куб. кв.51 вид.3, дубове господарство - 323 м. куб. кв.54 вид. 10, осикове господарство - 782 м. куб.

Протокол узгодження ціни № 2 встановлює, що кв.51 вид.8, тополине господарство загальний запас - 203 м.куб., середній обсяг - 0,58 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 39 грн., ділової деревини - 44 грн., технологічної - 44 грн., дров паливних 20 грн.

- ФОП ОСОБА_8 від 04.01.2010 р. № 2/Т на суму 52029,6 грн., на підставі результатів проведеного 22.12.2009 тендеру "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 16 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Грем'яцького лісництва - 1304 м. куб., в тому числі: кв.22 вид.4, березове господарство - 1304 м. куб.

Протокол узгодження ціни № 1 визначає, що кв.22 вид. 4, березове господарство загальний запас - 1304 м.куб., середній обсяг - 0,52 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 39 грн., ділової деревини - 44 грн., технологічної - 44 грн., дров паливних 20 грн.

- ФОП ОСОБА_8 від 04.01.2010 р. № 3/Т суму 71447,04 грн., на підставі результатів проведенного 22.12.2009 тендеру "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 15 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає, рубки ГК Грем'яцького лісництва - 1 992 м. куб., в тому числі: кв. 53 вид. 2, дубове господарство - 1248 м. куб. кв. 30 вид. 19, осикове господарство - 213 м. куб. кв. 39 вид. 4, вільхове господарство - 531 м. куб.

Протокол узгодження ціни № 1 встановлює, що кв.39 вид. 4, вільхове господарство загальний запас - 531 м. куб., середній обсяг - 0,46 м. кв., ціна за 1 м. куб. хлистів - 39 грн., ділової деревини - 44 грн., технологічної - 44 грн., дров паливних 20 грн.

- ФОП ОСОБА_8 від 04.01.2010 р. № 22/Т на суму 73087,0 грн., на підставі результатів проведеного 22.12.2009 тендеру "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 14 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки догляду за лісом Грем'яцького лісництва - 1 855 м.куб., ПРХ (прохідна рубка догляду)- 255 м.куб. в тому числі: кв.8 вид.7, S=2,1 га, всього 59 м.кв.; кв.15 вид. 14, S=4,1 га, всього 100 м.кв.; кв.15 вид. 15, S=2,0 га, всього 51 м.кв.; кв.27 вид.6, S=1,4 га, всього 45 м.кв.; ВСР (вибіркова - санітарна рубка) - 1600 м.кв.

- ФОП ОСОБА_8 від 19.01.2011 р. № 1/Т на суму 94232,37 грн., на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 13 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Грем'яцького лісництва - 1308 м.куб., в тому числі: кв.11 вид.4, вільхове господарство - 520 м.куб., кв.51 вид.8, тополине господарство - 227 м.куб., кв.51 вид.3, дубове господарство - 337 м.куб., кв.24 вид. 11, березове господарство - 584 м.куб.

Протокол узгодження ціни від 19.01.2011 № 1 визначає, що кв.51 вид.8, тополине господарство загальний запас - 227 м.куб., середній обсяг - 0,75 м.кв., ціна за 1 м.куб. ділової деревини - 59 грн., технологічної - 44 грн., дров паливних 25 грн. Початок розробки - 19.01.2011, закінчення - 26.01.2011.

Протокол узгодження ціни від 19.01.2011 № 2 визначає, що кв.11 вид.4, вільхове господарство загальний запас - 520 м. куб., середній обсяг - 0,73 м. кв., ціна за 1 м. куб. хлистів - 56 грн., ділової деревини - 61 грн., технологічної - 46 грн., дров паливних 25 грн. Початок розробки - 25.01.2011, закінчення - 15.02.2011.

- ФОП ОСОБА_8 від 19.01.2011 р. № 11/Т на суму 137198,4 грн., на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 18 Т. 6).

Отримані роботи, послуги від ФОП ОСОБА_8 підтверджені нарядами-актами виконання робіт (а.с. 67-135 Т. 3), актами виконаних робіт та журналами проводок за перевіряємий період (а.с. 138-177 Т. 5), виписками банку та платіжними дорученнями щодо оплати послуг (приєднано до матеріалів справи).

При цьому, судом встановлено, що у відповідності до чинного законодавства ФОП ОСОБА_8 має дозвіл, виданий Держгірпромнаглядом за № 1056.10.30-02.01.1 терміном з 13.04.2010р. по 13.04.2015р. про продовження виконання роботи підвищеної небезпеки: роботи в діючих електроустановках до 1000 Вт, управління тракторами, механічна обробка деревини, лісосічні роботи та трелювання лісу, а також експлуатація обладнання деревообробної промисловості, а саме: пристрій стрічкопильний горизонтальний ПЛП.

- ФОП ОСОБА_9 від 04.01.2010 р. № 5/Т на суму 97646,67 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 35 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Задеснянське лісництво - 2 566 м.куб., в тому числі: кв.куб вид.3.4, хвойне господарство - 374 м.куб., кв.17 вид. 13, хвойне господарство - 1297 м.куб., кв.24 вид.20, хвойне господарство - 895 м.куб.

- ФОП ОСОБА_9 від 04.01.2010 р. № 10/Т на суму 81613,57 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 34 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Володимировське лісництво - 2566 м.куб., в кв.28 вид. 15 хвойне господарство - 1012 м.куб, кв.14 вид.13, хвойне господарство - 882 м.куб, кв.17 вид.23, хвойне господарство - 399 м.куб, кв.10 вид.8, хвойне господарство - 119 м.куб.

- ФОП ОСОБА_9 від 19.01.2011 р. № 6/Т на суму 118528,69 грн., на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці"(а.с. 33 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Задеснянське лісництво - 1 867 м.куб., в тому числі: кв.23 вид.6, хвойне господарство - 1149 м.куб. кв.25 вид.7.3, хвойне господарство - 718 м.куб. ПРХ - 424 м.куб., у тому числі: кв. 18 вид. 11 S=11 га, всього - 278 м.куб.; кв.39 вид.4 S=6,9 га, всього - 146 м.куб.

- ФОП ОСОБА_9 від 19.01.2011 р. № 7/Т на суму 103724,23 грн., на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 32 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Задеснянське лісництво - 1 451 м. куб., в тому числі: кв.17 вид.7, хвойне господарство - 1237 м. куб. кв.41 вид.3, хвойне господарство - 214 м. куб. ВСР - 624 м. куб., у тому числі: кв.27 вид.9 8=1,8 га, всього - 300 м. куб. кв.19 вид.5 S=30,0 га, всього - 236 м. куб. кв.33 вид.4 S=42,0 га, всього - 338 м. куб.

Протокол узгодження ціни від 21.01.2011 № 1 визначає, що у Задеснянському лісництві кв.17 вид.7, хвойне господарство загальний запас - 1237 м. куб., середній обсяг - 1,09 м.кв., ціна за 1 м. куб. хлистів - 46 грн., ділової деревини - 52 грн., технологічної - 41 грн., дров паливних - 25 грн.

Протокол узгодження ціни від 21.01.2011 № 1 визначає, що у Задеснянському лісництві кв.41 вид.3, хвойне господарство загальний запас - 214 м.куб., середній обсяг - 0,41 м. кв., ціна за 1 м. куб. ділової деревини - 63 грн., технологічної - 48 грн., дров паливних - 25 грн.

При цьому, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_9 має дозвіл виданий Держгірпромнаглядом за № 1891.10.30-02.01.1 терміном з 11.06.2010 по 11.06.2015 про продовження виконання роботи підвищеної небезпеки: управління тракторами, лісосічні роботи та трелювання лісу.

Отримані роботи, послуги від ФОП ОСОБА_9 підтверджені нарядами-актами виконання робіт (а.с. 147-250 Т. 2), актами виконаних робіт та журналами проводок за перевіряємий період (а.с. 111-127, 205-207, 241-246 Т. 4), виписками банку та платіжними дорученнями щодо оплати послуг (приєднано до матеріалів справи).

- ПП "Січ-Ліс" від 21.06.2011 р. № 1/Т на суму 127368,48 грн., на підставі результатів проведених 30.05.2011 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 31 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Гремя'чське лісництво - 1468 м.куб., в тому числі: кв. 43 вид.11, дубове господарство - 667 м.куб., кв.54 вид. 10, осикове господарство - 819 м.куб. Рубки догляду за лісом - 660 м.куб.

Протокол узгодження ціни від 21.07.2011 № 1 визначає, що у Гремя'чському лісництві кв.43 вид.11, дубове господарство загальний запас - 667 м.куб., середній обсяг - 0,61 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 66 грн., ділової деревини - 71 грн., технологічної - 60 грн., дров паливних - 35 грн.;

- ПП "Січ-Ліс" від 21.06.2011 р. № 4/Т на суму 161183,39 грн., на підставі результатів проведених 30.05.2011 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 30 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Володимирівське лісництво - 1614 м.куб., в тому числі: кв.10 вид.3, хвойне господарство - 408 м.куб., кв.13 вид.8, хвойне господарство - 1206 м.куб. Рубки догляду за лісом -1051 м.кв.

- ПП "Січ-Ліс" від 21.06.2011 р. № 5/Т на суму 161183,39 грн., на підставі результатів проведених 30.05.2011 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 29 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Володимирівське лісництво - 2012 м.куб., в тому числі: кв.38 вид.14, хвойне господарство - 1095 м.куб, кв. 38 вид.14.2, хвойне господарство - 917 м.куб. Рубки догляду за лісом - 406 м.кв.

Протокол узгодження ціни від 21.06.2011 № 1 у Володимирівському лісництві кв.38 вид. 14, соснове господарство загальний запас -- 1095 м.куб.. середній обсяг - 0,84 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 63 грн., ділової деревини - 68 грн., технологічної - 54 гри., дров паливних - 35 грн.; кв.38 вид.14.2, соснове господарство загальний запас - 917 м.куб., середній обсяг - 0,86 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 63 грн., ділової деревини - 68 грн., технологічної - 54 грн., дров паливних - 35 грн.

- ПП "Січ-Ліс" від 21.06.2011 р. № 6/Т на суму 119611,154 грн., на підставі результатів проведених 30.05.2011 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 28 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Задеснянське лісництво - 1796 м.куб, в тому числі: кв.23 вид.6, хвойне господарство - 1149 м.куб. кв.25 вид.7.3, хвойне господарство - 647 м.куб.

Протокол узгодження ціни від 21.06.2011 № 1 у Задеснянському лісництві кв.23 вид.6, соснове господарство загальний запас - 1149 м.куб., середній обсяг - 0,94 м.кв., ціна за 1 м.куб. ділової деревини - 68 грн., технологічної - 57 грн., дров паливних - 35 грн.

Протокол узгодження ціни від 21.06.2011 № 1 у Задеснянському лісництві: кв.25 вид.7.3, соснове господарство загальний запас - 647 м.куб., середній обсяг - 1,09 м.кв., ціна за 1 м.куб. ділової деревини - 68 грн., технологічної - 57 грн., дров паливних - 35 грн.

- ПП "Січ-Ліс" від 21.06.2011 р. № 7/Т на суму 132867,2 грн., на підставі результатів проведених 21.06.2011 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 27 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківсківське лісництво - 2029 м.куб., в тому числі: кв.21 вид.29, хвойне господарство -660 м.куб., кв.36 вид.7, хвойне господарство - 706 м.куб., кв.66 вид.7, хвойне господарство - 525 м.куб., кв.74 вид. 13, хвойне господарство - 138 м.куб.

Протокол узгодження ціни від 21.06.2011 № 1 у Лосківському лісництві: кв.36 вид.7, соснове господарство загальний запас - 706 м.куб., середній обсяг - 0,64 м.кв., ціна за 1 м.куб. ділової деревини - 70 гри., технологічної - 59 грн., дров паливних - 35 грн.

- ПП "Січ-Ліс" від 21.06.2011 р. № 9/Т на суму 96645,45 грн., на підставі результатів проведених 21.06.2011 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 26 Т. 6).

При цьому, судом встановлено, що ПП "Січ-Ліс" має дозвіл виданий Держгірпромнаглядом за № 2251.11.30-02.01.1 терміном з 01.06.2011р. по 01.06.2014р. про продовження виконання роботи підвищеної небезпеки: управління тракторами, лісосічні роботи та трелювання лісу.

Отримані роботи, послуги від ПП "Січ-Ліс" підтверджені нарядами-актами виконання робіт (а.с. 36-146 Т. 2, а.с. 136-170 Т. 3), актами виконаних робіт та журналами проводок за перевіряємий період (а.с. 128-137, 167-204, 208-240, 247-270 Т. 4, 1-18 Т. 5), виписками банку та платіжними дорученнями щодо оплати послуг (приєднано до матеріалів справи).

- ФОП ОСОБА_10 від 04.01.2010 р. № 9/Т на суму 101370,01 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 19 Т. 6).

- ФОП ОСОБА_10 від 04.01.2010 р. № 13/Т на суму 76450,35 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 20 Т. 6).

- ФОП ОСОБА_10 від 04.01.2010 р. № 11/Т на суму 86851,47 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 21 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Володимировське лісництво - 2434 м.куб., в тому числі: кв.16 вид. 10, хвойне господарство - 935 м.куб. кв.24 вид.11, хвойне господарство - 189 м.куб. кв.27 вид.25, хвойне господарство - 264 м.куб.

- ФОП ОСОБА_10 від 04.01.2010 р. № 4/Т на суму 101370,01 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 22 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Задеснянське лісництво - 2519 м.куб., в тому числі: кв.16 вид.3, хвойне господарство - 863 м.куб., кв.23 вид. 15, хвойне господарство - 1062 м.куб., кв.31 вид.9, хвойне господарство - 594 м.куб.

- ФОП ОСОБА_10 від 19.01.2011 р. № 3/Т на суму 127207,88 грн., на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 23 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Володимірівське лісництво - 3076 м.куб., в тому числі: кв.31 вид.5, березове господарство - 504 м.куб., кв.32 вид.6, хвойне господарство - 671 м.куб., кв.38 вид. 14.1, хвойне господарство - 984 м.куб., кв.38 вид.14.2, березове господарство - 917 м.куб.

- ФОП ОСОБА_10 від 19.01.2011 р. № 4/Т, на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 24 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 2218 м.куб., в тому числі: кв.96 вид.9, березове господарство - 708 м.куб., кв.2 вид. 16, березове господарство - 303 м.куб., кв.75 вид.11.1, хвойне господарство - 484 м.куб., кв.66 вид.4, хвойне господарство - 723 м.куб.

- ФОП ОСОБА_10 від 19.01.2011 р. № 9/Т на суму 142760,26 грн, на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 25 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду рубки ГК Лосківське лісництво - 2218 м.куб., в тому числі: кв.21 вид.29, хвойне господарство - 660 м.куб., кв.36 вид.7, хвойне господарство - 705 м.куб., кв.56 вид.10, хвойне господарство - 838 м.куб., ПРХ - 604 м.куб., в т.ч. кв.82 вид.7, кв.79 вид.2, кв.94, вид.11.

Протокол узгодження ціни визначає, що кв.56 вид. 10, вільхове господарство загальний запас - 838 м.куб., середній обсяг - 1,0 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 46 грн., ділової деревини - 52 грн., технологічної - 41 грн., дров паливних 25 грн.

При цьому, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_10 має дозвіл виданий Держгірпромнаглядом (код 00032951) за № 1904.09.30-02.01.1 терміном з 06.07.2009р. по 06.07.2012р. про виконання роботи підвищеної небезпеки: управління тракторами, лісосічні роботи та трелювання лісу.

Отримані роботи, послуги від ФОП ОСОБА_10 підтверджені нарядами-актами виконання робіт (а.с. 171-261 Т. 3, а.с. 1-55 Т. 4), актами виконаних робіт та журналами проводок за перевіряємий період (а.с. Т. 178-205), виписками банку та платіжними дорученнями щодо оплати послуг (приєднано до матеріалів справи).

- ФОП ОСОБА_11 від 04.01.2010 р. № 6/Т на суму 82948,39 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 36 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Узруївське лісництво - 2478 м.куб., в тому числі: кв. 7 вид. 15, хвойне господарство - 359 м. куб. кв.11 вид. 8.5, хвойне господарство - 420 м.куб. кв.33 вид. 15, хвойне господарство - 877 м.куб. кв.13 вид. 5.5, хвойне господарство - 822 м.куб.

- ФОП ОСОБА_11 від 04.01.2010 p. № 7/Т на суму 89367,64 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 37 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Узруївське лісництво - 2478 м.куб., в тому числі: кв.13 вид.5.6, хвойне господарство -130 м.куб., кв.36 вид.2, хвойне господарство - 1084 м.куб., кв.11 вид.8.4, хвойне господарство - 591 м.куб, кв.12 вид. 13.2, хвойне господарство - 650 м.куб., кв.31 вид. 10.5, акацієве господарство - 114 м.куб., кв.6 вид. 12, березове господарство - 82 м.куб.

- ФОП ОСОБА_11 від 04.01.2010 р. № 12/Т на суму 81816,01 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 38 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Володимирівське лісництво - 2478 м.куб., в тому числі: кв.37 вид. 1.4, хвойне господарство - 897 м.куб. кв.37 вид. 1.5, хвойне господарство -901 м.куб. кв.51 вид.2, березове господарство - 428 м.куб.

- ФОП ОСОБА_11 від 04.01.2010 р. № 14/Т на суму 61813,68 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 39 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 1686 м.куб., в тому числі: кв.6 вид.2.2, хвойне господарство - 780 м.куб. кв.10 вид.7.1, хвойне господарство - 906 м.куб.

- ФОП ОСОБА_11 від 04.01.2010 р. № 17/Т на суму 71364,77 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 40 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 1995 м. куб., в тому числі: кв.21 вид.17, хвойне господарство - 1157 м .куб., 33.64 вид.3, хвойне господарство - 433 м.куб., кв.59 вид.5, хвойне господарство - 405 м.куб.

- ФОП ОСОБА_11 від 04.01.2010 р. № 19/Т на суму 64502,24 грн., на підставі результатів проведених 22.12.2009 конкурсних торгів "послуги по проведенню лісозаготівельних робіт" (а.с. 41 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Лосківське лісництво - 1771 м.куб., в тому числі: кв. 37 вид.4.2, хвойне господарство - 548 м.куб. кв.77 вид.12, хвойне господарство - 155 м.куб. кв. 166 вид.4.1, хвойне господарство - 1068 м.куб.

- ФОП ОСОБА_11 від 19.01.2011 p. № 2/Т на суму 121826,34 грн,, на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 42 Т. 6).

- ФОП ОСОБА_11 від 19.01.2011 р. № 13/Т на суму 117584,81 грн., на підставі результатів проведених 30.12.2010 конкурсних торгів "послуги на лісосіці" (а.с. 43 Т. 6).

- ФОП ОСОБА_11 від 10.09.2012 р. № 2- ГК на суму 2910000,0 грн. обсягом 48500 м.куб. (а.с. 44-45 Т. 6).

Додаток № 1 до договору підряду передбачає рубки ГК Володимірівське лісництво - 3913 м.куб., в тому числі: кв.11 вид. 1,2 хвойне господарство - 353 м.куб., кв.11 вид. 1,3 хвойне господарство - 851 м.куб., кв.32 вид.6,3 хвойне господарство - 521 м.куб., кв.31 вид.24.1, хвойне господарство - 511 м.куб., кв.38 вид.14.1, березове господарство - 984 м.куб.

Протокол узгодження ціни визначає, що кв.11 вид.1,2, хвойне господарство загальний запас - 353 м.куб., середній обсяг - 1,05 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 63 грн., ділової деревини - 68 грн., технологічної - 57 грн., дров паливних 35 грн.; кв.11 вид. 1,3, хвойне господарство загальний запас - 851 м.куб., середній обсяг - 0,94 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 63 гри., ділової деревини - 68 грн., технологічної - 57 грн., дров паливних 35 грн.; кв.32 вид.6,3, хвойне господарство загальний запас - 521 м.куб., середній обсяг - 0,96 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 63 грн., ділової деревини - 68 грн., технологічної - 57 грн., дров паливних 35 грн.; кв.31 вид.24,1, хвойне господарство загальний запас - 511 м.куб., середній обсяг - 0,91 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 63 грн., ділової деревини - 68 грн., технологічної - 57 грн., дров паливних 35 грн.; кв.38 вид. 14,1, хвойне господарство загальний запас - 984 м.куб., середній обсяг - 0,81 м.кв., ціна за 1 м.куб. хлистів - 63 грн., ділової деревини - 68 грн., технологічної - 57 грн., дров паливних 35 грн.

При цьому, судом встановлено, що ФОП ОСОБА_11 має дозвіл, виданий Держгірпромнаглядом за № 2264.09.30-02.01.1 терміном з 31.07.2009р. по 31.07.2014р. про продовження виконання робіт підвищеної небезпеки: управління тракторами, лісосічні роботи та трелювання лісу.

Отримані роботи, послуги від ФОП ОСОБА_11 підтверджені нарядами-актами виконання робіт (а.с. 194-221, 225-250 Т. 1, а.с. 245-250 Т. 2, а.с. 1-66 Т. 3), актами виконаних робіт та журналами проводок за перевіряємий період (а.с. 22 - 29, 53-89 Т. 5), виписками банку та платіжними дорученнями щодо оплати послуг (приєднано до матеріалів справи).

Також, судом встановлено, що ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" (замовник) у перевіряємий період отримало від ПП "Окмес" (виконавець) послуги викопки посадочного матеріалу та посадки лісних культур, що підтверджується договором від 13.04.2011 № 3 (а.с. 20-21 Т. 5) та договором від 15.04.2011 (а.с. 51-52 Т. 6).

Отримані роботи, послуги від ПП "Окмес" підтверджені нарядами-актами виконання робіт (а.с. 30-50 Т. 5), актами виконаних робіт та журналами проводок за перевіряємий період (а.с. 19 Т. 5), виписками банку та платіжними дорученнями щодо оплати послуг (приєднано до матеріалів справи).

У відповідності до укладених договорів між сторонами у передбачених законом порядку та формі було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов останніх, підписано та скріплено печатками підприємств.

При цьому, судом встановлено, що ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" було проведено торги (тендер) на закупівлю послуг по проведенню лісозаготівельних робіт, у зв'язку з чим були надані відповідні тендерні пропозиції та підтверджуючі документи щодо можливості виконання вимог замовника та підписання відповідного договору (а.с. 228-250 Т. 5, а.с. 1-3 Т. 6).

На момент укладання договорів позивач та його контрагенти у відповідності до вимог чинного законодавства були зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, установчі документи яких не були визнані в судовому порядку недійсними та був відсутній вирок суду щодо можливих зловживань з боку їх посадових осіб, а тому посилання відповідача на протокол допиту свідка від 06.12.2013 року (матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32013260000000134 від 25.10.2013 року) суд не приймає до уваги.

Судом встановлено, що контрагенти позивача на момент вчинення господарських операцій зареєстровані в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, основним видом діяльності яких є (відповідно до КВЕД): 02.01.1 Лісівництво та лісозаготівлі (ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, ФОП ОСОБА_10), 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів (ФГ ОСОБА_7.), 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво (ПП "Січ-Ліс"), 02.20 Лісозаготівлі (ФОП ОСОБА_11, ПП "Окмес"), що підтверджується Витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії АВ № 017124, Серії АВ № 017129, Серії АВ № 017125, Серії АВ № 017126, Серії АВ № 017131, Серії АВ № 017127, Серії АВ № 017128, Серії АВ № 017133 (приєднано до матеріалів справи).

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає про протиправність висновку податкового органу про безтоварний характер угод укладених з ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, ФОП ОСОБА_10, ФГ ОСОБА_7, ПП "Січ-Ліс", ФОП ОСОБА_11, ПП "Окмес" та про те, що документи щодо проведення послуг з лісозаготівлі складені без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об'єкту оподаткування податку на прибуток, а отже, господарські операції ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" з його контрагентами мали реальний характер та були вчинені між право дієздатними особами.

При цьому, при дослідженні фізичних, технічних та технологічних можливостей контрагентів позивача та самого ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" для здійснення даної господарської операції, а саме наданні послуг по проведенню лісозаготівельних робіт, послуг на лісосіці та послуг викопки посадочного матеріалу та посадки лісних культур врахувавши всі докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку про реальність здійснення даних операцій, оскільки судом встановлено наявність у ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" та його контрагентів вищеописаних дозволів на здійснення зазначених видів послуг (робіт), що вказує на те, що між учасниками даних господарських взаємовідносин мала місце можливість та належна кваліфікація на здійснення досліджених господарських операцій.

Більше того, суд критично оцінює посилання представників відповідача щодо неможливості надання зазначених в правочинах об'ємів послуг з лісозаготівлі відповідно до карт технологічного процесу розробки лісосіки та за відсутності найманих працівників у контрагентів ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство", оскільки під сумнів ревізором поставлені господарські операції оформлені договорами підряду.

Суд наголошує, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов'язаний одержати спеціальний дозвіл (частини 1,2,3 статті 837 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 838 Цивільного кодексу України, підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.

Наведене означає, що ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" не перебуває з вищеописаними контрагентами у трудових відносинах, а виступає в даних правовідносинах як замовник, а його контрагенти як підрядники.

При цьому, аналіз зазначених норм права дає підстави вважати, що ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" як замовник не несе ризиків щодо виконання послуг (робіт), але його контрагенти зобов'язані на свій ризик виконати такі роботи за завданням ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство", при цьому маючи можливість залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи.

Крім того, суд спростовує твердження представника відповідача щодо неможливості надання зазначених в правочинах об'ємів послуг з лісозаготівлі за відсутності необхідних дозволів на виконання такого роду робіт, оскільки ревізором у акті перевірки від 17.10.2013 р. № 342/22/00993538 чітко зазначено про наявність таких дозволів у контрагентів позивача (а.с. 16-28).

При цьому, суд наголошує, що жодних претензій до первинних документів позивача, Новгород-Сіверською ОДПІ не було висловлено ні під час судового розгляду справи, ні у акті перевірки від 17.10.2013 р. № 342/22/00993538.

Також, судом встановлено, що всі придбані роботи та послуги за результатами операцій з контрагентами були використані в господарській діяльності підприємства, що підтверджується актами виконаних робіт до укладених договорів, де зазначено, що виконавці (контрагенти позивача) виконали роботи, а замовник (позивач) прийняв роботу та лісопродукцію на зберігання (а.с. 59-270 Т. 4, а.с. 1-205 Т.5), що відповідає вимогам ст. 1 Закону України від 16.07.99 N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Таким чином, суд приходить до висновку, що дані господарські операції спричинили реальні зміни майнового стану ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" і придбані роботи за результатами операцій з контрагентами були використані підприємством в подальшому в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності.

Так, пунктом 5.1 статті 5 Закону України від 22.05.97 №283/97-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами та доповненнями) передбачено, що валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Згідно підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України № 283/97-ВР від 22.05.97р. визначено, що до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.

Підпунктом 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону встановлено, що не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Відповідно до п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

При цьому, відповідно до п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст.139 Податкового кодексу України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Таким чином, на підтвердження вищезазначених норм чинного законодавства та реальності вчинення господарської операції, позивачем було надано по взаємовідносинам з ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ФОП ОСОБА_9, ФОП ОСОБА_10, ФГ ОСОБА_7, ПП "Січ-Ліс", ФОП ОСОБА_11, ПП "Окмес" всі необхідні вищеописані первинні документи.

Щодо висновків контролюючого органу про заниження ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" значення рядка 34 "Авансовий внесок, що підлягає сплаті щомісяця у березні-грудні 2013р. та січні-лютому 2014р." Декларації з податку на прибуток за 2012 рік в сумі 26260,0 грн. та авансовий внесок, що підлягає сплаті у січні-лютому 2013 р. в сумі 26969,0 грн., суд вважає, що вони є протиправними з огляду на наступні порушення Новгород-Сіверською ОДПІ вимог підпункту 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України. Відповідачем було протиправно призначено та проведено документальну позапланову виїзну ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство", що була оформлена актом перевірки від 17.10.2013 р. № 342/22/00993538, оскільки підприємство у своїх запереченнях не посилалось на обставини, які б не були досліджені під час попередньої перевірки (акт перевірки від 20.09.2013 № 305/22/00993538). У зв'язку з цим необхідність проведення перевірки для їх об'єктивного розгляду була відсутня, тому, що така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження. Питання щодо правильності сплати і формування підприємством авансових внесків не були предметом перевірки від 20.09.2013 № 305/22/00993538 (а.с. 81-109 Т.1).

З урахуванням досліджених господарських операцій, суд прийшов до висновку, що за належних доказів Новгород-Сіверська ОДПІ не мала підстав для винесення оскаржуваних позивачем податкових повідомлень-рішень.

Отже, дослідивши матеріали справи, суд погоджується із обґрунтуваннями позивача про те, що висновки Новгород-Сіверської ОДПІ, викладені в акті перевірки - є безпідставними, оскільки згідно первинних документів та даних бухгалтерського обліку підприємства, фінансово-господарська діяльність відбувалась на законних підставах, що підтверджує дії платника податку в правовому полі. І тому виключення вищевказаних сум зі складу витрат, та відповідно визначення суми податкового зобов'язання по податку на прибуток, а також визначення суми грошового зобов'язання по авансовим внескам з податку на прибуток - є незаконними.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що обставини, на які посилається відповідач як підставу своїх правомірних дій, не знайшли свого обґрунтування в ході судового розгляду та не підтверджуються матеріалами справи.

Приписами частини 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень від 29.10.2013 № 0000232200 та № 0000242200 та не надав доказів порушення ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 22.05.1997 № 283/97-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (зі змінами та доповненнями), п.п. 139.1.9. п. 139.1 ст. 139 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями) в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 841267,0 грн., в т.ч. по декларації за 2010 рік - 259795,0 грн., за 1 кв.2011 року - 152614,0 грн., за 2-4 кв. 2011 року - 113737,0 грн., за 2012 рік - 315121,0 грн.; п. 57.1 ст. 57 та п. 2 підрозділу 4 розділу XX Перехідних положень Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (із змінами і доповненнями) та Наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства" № 1213 від 28.09.2011 р. (зі змінами та доповненнями) підприємством значення рядка 34 "Авансовий внесок, що підлягає сплаті у березні-грудні 2013р. та січні-лютому 2014р. "Декларації з податку на прибуток за 2012 рік" в сумі 26260,00 грн. та авансовий внесок, що підлягає сплаті у січні-лютому у сумі 26969,0 грн..

Встановивши, на підставі досліджених доказів та їх правової оцінки, підтвердження відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами наданих контрагентами позивачу, відображення таких операцій в бухгалтерському обліку позивача та надання для перевірки всіх необхідних первинних документів, які відповідають вимогам законодавства, суд вважає, що Новгород-Сіверською ОДПІ було неправомірно винесено оскаржувані податкові повідомлення - рішення та констатуючи спірність формування відповідачем податкового зобов'язання позивачу по податку на прибуток та по авансовим внескам з податку на прибуток, згідно вимог Податкового кодексу України, враховуючи ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 11, ст.ст. 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнав, що податкові повідомлення-рішення Новгород-Сіверської ОДПІ від 29.10.2013 № 0000232200 та № 0000242200 - підлягають скасуванню, а позовні вимоги ДП "Новгород-Сіверське лісове господарство" - задоволенню.

Всі здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати по справі згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 29.10.2013 № 0000232200 щодо збільшення податку на прибуток та від 29.10.2013 № 0000242200 щодо збільшення авансового внеску видані Новгород-Сіверською ОДПІ ГУ Міндоходів у Чернігівській області.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Новгород-Сіверське лісове господарство" 4588,00 грн. (чотири тисячі п'ятсот вісімдесят вісім гривень 00 коп.) судового збору відповідно до задоволених вимог, сплаченого квитанцією від 07.11.2013 № 2234 у сумі 4588,00 грн. на р/р 31216206784002, отримувач: УДКСУ у м. Чернігові Державний бюджет, код ЄДРПОУ 38054398, банк ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592 .

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Ю.О.Скалозуб

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.12.2013
Оприлюднено19.12.2013
Номер документу36083107
СудочинствоАдміністративне