Єдиний унікальний номер № 616/809/13-ц
Провадження № 2/616/253/13
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
„10В» грудня 2013 року Великобурлуцький районний суд
Харківської області
в складі головуючого - судді РИКОВА М.І.
при секретарі ШЕГДА В.М.
представників позивача ОСОБА_1,
ОСОБА_2,
представника відповідача не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук справу за позовом ОСОБА_3 до територіальної громади Міловської сільської ради в особі Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до територіальної громади Міловської сільської ради в особі Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини померлої 10 липня 2008 року ОСОБА_4 в два місяці.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 10 липня 2008 року померла його сестра ОСОБА_4 Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки, площею 8,356 га. та земельної частки (пай), розміром 10,260 в умовних кадастрових гектарах, які розташовані на території Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області. Правовстановлюючі документи на дану земельну ділянку та земельну частку (пай) втрачені. В установлений законом строк позивач до нотаріальної контори не звертався з тих причин, що на момент смерті його сестри були спадкоємці першої черги і він вважав, що спадок оформлений у законному порядку. В 2013 році йому зателефонував знайомий і повідомив, що не оформлена спадщина після смерті його сестри ОСОБА_4 Коли звернувся з заявою до Великобурлуцької державної нотаріальної контори про оформлення спадщини, тобто після шести місяців з дня смерті сестри, йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій. В зв’язку з чим, він звернувся до суду і просить захистити його право.
В першому судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримав, при цьому суду пояснив, що ОСОБА_4 це його рідна сестра, яка проживала окремо від нього. Померла сестра 10 липня 2008 року, він не приймав участі у її похованні, оскільки завчасно його не повідомили про смерть близького родича. Після смерті сестри залишилось спадкове майно, що знаходиться на території Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області. Правовстановлюючих документів на земельну ділянку та земельну частку (пай) у нього немає. Просить в судовому порядку визначити йому додатковий строк у два місяці для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті його сестри. В інші судові засідання позивач не з’явився, на адресу суду подав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.57). Суд вважає можливим продовжити розгляд справи без позивача, оскільки в справі приймають участь його представники.
Представники позивача ОСОБА_1 (а.с.45) та ОСОБА_2 (а.с.22) в судовому засіданні підтримали вимоги позивача, просили позов задовольнити.
Представник Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області до суду не з’явився, про час і місце судового засідання відповідача було повідомлено належним чином (а.с.42,50,58,74), на адресу суду направлені листи, в яких просять розглядати справу без їх участі (а.с.44,59). Суд вважає можливим розглянути даний позов без представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, допитавши свідка, дослідивши надані ними документи і матеріали, всебічно та повно з’ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає за таких обставин.
Відповідно до ст.3 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ст.11 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
10 липня 2008 року у віці 52 роки померла ОСОБА_4 (дошлюбне прізвище ОСОБА_1) ОСОБА_5, про що в книзі реєстрації смертей 11 липня 2008 року зроблено запис за № 07 (а.с.06). Померла ОСОБА_4 є сестрою позивача ОСОБА_3 і це підтверджується копією свідоцтва про народження позивача (а.с.11) та копіями витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (а.с.07,08). Таким чином, позивач, як рідний брат померлої особи, є спадкоємцем належної ОСОБА_4 спадщини.
Після смерті сестри залишилось спадкове майно, яке складається з земельної частки (паю) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «РОДІНА», розміром 11,10 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) і це підтверджено копією сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0066779 (а.с.16). Інші правовстановлюючі документи на спадкове майно позивачем на адресу суду не надані, оскільки вони втрачені.
Позивач ОСОБА_3 постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1/12 кв.8, а померла на день смерті була зареєстрована та постійно проживала на території Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, а саме: в с.Чугунівка по вул. Миру, 34, 10 Великобурлуцького району Харківської області (а.с.11), тобто позивач проживав окремо від сестри.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1222, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1 ст.1268 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини ( ч.1 ст.1269 ЦК України).
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Тому, ураховуючи викладене, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації, то положення ч.3 ст.1272 ЦК України не застосовуються.
Відповідно до ч.ч.7,8 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Строк на подачу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 закінчився 10 січня 2009 року.
ОСОБА_3 звернувся з заявою до нотаріальної контори 18 березня 2013 року, про що свідчить постанова державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії за вих. № 120/02-31 від 18 березня 2013 року. Також в даній постанові зазначено, що спадкова справа після померлої 10 липня 2008 року ОСОБА_4 не заводилась, інших заяв про прийняття (відмову) від спадщини не надходило(а.с.15,37).
Позивач та його представники в судовому засіданні пояснювали, що ОСОБА_3 не звернувся своєчасно з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори з тих причин, що були спадкоємці першої черги за законом і він вважав, що вони прийняли спадок. В 2013 році позивачеві було повідомлено, що земельні паї після смерті ОСОБА_4 не оформлені, тому після цього він і звернувся до нотаріальної контори з даним питанням.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин справи, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, як на підставу свої вимог і заперечень.
Позивач ОСОБА_3 не надав суду доказів наявності у нього поважних причин, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Так, необізнаність позивача в правових питаннях, не свідчить про наявність істотних труднощів для спадкоємця для звернення з відповідною заявою до нотаріальної контори і тим більше не є причиною, пов'язаною з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, як це передбачено вимогами п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування".
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що законні підстави про наявність поважної причини пропуску строку для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини відсутні, а отже позов ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.1272 ЦК України, ст.ст.10, 11, 209, 212, 214-218 ЦПК України, районний суд,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до територіальної громади Міловської сільської ради в особі Міловської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області шляхом подання апеляційної скарги через Великобурлуцький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 13 грудня 2013 року.
Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду
Харківської області: ОСОБА_6
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2013 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 36110937 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Риков М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні