ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
УХВАЛА
Справа № 5011-48/8433-2012 16.12.13 р.
За заявою Відділу державної виконавчої служби Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі № 5011-48/8433-2012 за позовомФонду державного майна України доПриватного акціонерного товариства «Ініціатор+» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні
позивача Приватного акціонерного товариства «Рітм» про розірвання договору купівлі-продажу та зобов'язання вчинити дії
Суддя Бойко Р.В.
Представники сторін:
Від позивача:Гаркавенко О.М. Від відповідача : не з'явився Від третьої особи:Мишастий А.О. Від ВДВС:не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Фонд державного майна України звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Ініціатор+" про розірвання договору купівлі-продажу та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням господарського суду міста Києва від 10.09.2012 р. позовні вимоги Фонду державного майна України задоволено повністю, розірвано договір купівлі-продажу пакета акцій ПАТ "Рітм" за конкурсом №КПП-567 від 06.04.2010 р., укладений між Фонду державного майна України та Приватним акціонерним товариством "Ініціатор+", та зобов'язано відповідача повернути пакет акцій Приватного акціонерного товариства "Рітм" у кількості 2 870 575 штук простих іменних акцій, що становить 51,199% статутного капіталу ПАТ "Рітм" на рахунок Фонду державного майна України у цінних паперах, який відкритий у зберігача ВАТ "Державний експортно-імпортний банк України".
На виконання вказаного рішення 08.11.2012 р. господарським судом міста Києва було видано відповідний наказ.
03.12.2013 р. до господарського суду міста Києва від Відділу державної виконавчої служби Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Розпорядженням Голови господарського суду міста Києва від 03.12.2013 р. справу № 5011-48/8433-2012 передано судді Бойку Р.В. для розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 05.12.2013 р. суддею Бойком Р.В. прийнято справу № 5011-48/8433-2012 до провадження та призначено розгляд заяви про зміну способу виконання рішення на 16.12.2013 р.
16.12.2013 р. до початку судового засідання від відповідача (боржника) надійшло клопотання про відкладення розгляду заяви. Подане клопотання відповідач обґрунтовує неможливістю прибути в засідання представника ОСОБА_2, який, за твердженням відповідача, є його єдиним штатним юрисконсультом.
В той же час, по-перше, відповідачем у справі є юридична особа - Приватне акціонерне товариство «Ініціатор+», а не конкретний представник.
По-друге, до поданого клопотання відповідачем додано довіреність на ім'я Антонова К.О. на представництво відповідача в судах, що спростовує наведені в клопотанні твердження про наявність єдиного представника, який може представляти в судовому засіданні інтереси Приватного акціонерного товариства «Ініціатор+».
З огляду на викладене, клопотання відповідача про відкладення розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання рішення судом відхиляється.
Відділ державної виконавчої служби Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві, що належним чином повідомлений про місце та час розгляду справи, повноважних представників в судове засідання не направив.
Представники позивача та третьої особи в судове засідання з'явились, заяву про зміну способу та порядку виконання рішення суду підтримали.
Заява обґрунтована тим, що державний виконавець не має змоги розшукати боржника та зобов'язати його виконати рішення суду, а тому просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення суду, а саме: зобов'язати зберігача ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України» без участі боржника ПАТ «Ініціатор+» повернути пакет акцій ПАТ «Рітм» на рахунок Фонду державного майна України у цінних паперах, який відкритий у зберігача ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України» № 003010.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Як зазначено в п.п. 7.1.3, 7.2, 7.4 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими . Наприклад, зміна способу виконання рішення можлива шляхом видозмінення зазначеної у рішенні форми (грошової чи майнової) виконання, тобто за відсутності у боржника присудженого позивачеві майна в натурі або грошових коштів, достатніх для покриття заборгованості.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.
Постановою головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві Бережною О.О. від 30.05.2013 р. ВП № 3817669 відкрито виконавче провадження з виконання наказу господарського суду міста Києва від 08.11.2012 р. у справі № 5011-48/8433-2012.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії .
Рішенням господарського суду міста Києва від 08.11.2012 р. у справі № 5011-48/8433-2012, на виконання якого видано наказ від 08.11.2012 р., зобов'язано відповідача повернути пакет акцій ПАТ «Рітм» у кількості 2 870 575 штук простих іменних акцій, що становить 51,199 % статутного капіталу ПАТ «Рітм» на рахунок Фонду державного майна України у цінних паперах, який відкритий у зберігача ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України».
Відтак, виконавче провадження ВП № 3817669 за своїм змістом є виконавчим провадженням за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії.
Відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом . При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.
Однак, як свідчать матеріали справи, з метою виконання рішення суду державним виконавцем було лише здійснено вихід за юридичною адресою відповідача та складено акти про знаходження за місцем реєстрації боржника іншої юридичної особи - ТОВ «Компанія «Ініціатор».
При цьому матеріали виконавчого провадження не містять доказів вчинення державним виконавцем дій, спрямованих на встановлення фактичного місцезнаходження боржника. Крім того, в порушення положень ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем не було накладено на боржника штраф за невиконання рішення та не внесено подання (повідомлення) правоохоронним органам.
Отже, за своїм змістом зміна способу і порядку виконання рішення являє собою прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. З наведеного випливає, що зміна способу виконання рішення можлива лише за умови фактичного вчинення передбачених законодавством виконавчих дій, спрямованих на виконання рішення, за наслідками яких в залежності від результату можна дійти висновку про можливість чи неможливість виконання рішення відповідним способом.
Тому, та обставина, що державним виконавцем не було здійснено в повному обсязі передбачених Законом України «Про виконавче провадження» дій, вчинення яких вимагається для виконання судового рішення про зобов'язання боржника вчинити певні дії, що в свою чергу не дає змоги встановити факт неможливості виконання рішення у встановлені ним спосіб та порядок, свідчить про відсутність підстав для зміни способу та порядку виконання рішення суду у справі № 5011-48/8433-2012.
Про недотримання державним виконавцем порядку виконання рішення свідчить і те, що в заяві державний виконавець зберігачем вказує ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України», в той час як з роздруківки з інформаційної бази даних про емітентів ( http://smida.gov.ua ) вбачається, що зберігачем цінних паперів відповідача є АТ «Банк «Фінанси та кредит».
Державним виконавцем не було враховано вимог Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 р. № 999, а також Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.10.2006 р. № 1000, щодо безумовних операцій з цінними паперами.
Крім того, в судовому засіданні було оголошено коротку перерву, під час якої секретарем судового засідання здійснено телефонограму на номер (044) 241-75-28 (вказаний як контактний телефон ТОВ «Ініціатор+» у базі даних емітентів). Особа, яка прийняла телефонограму, підтвердила що дійсно за вказаним номером можна зв'язатись з керівником відповідача - Кобзарем А.О., зателефонувавши через 20 хв, оскільки на той момент останній через виконання службових обов'язків не перебував у відповідному приміщенні.
Наведене спростовує твердження державного виконавця про неможливість встановлення місцезнаходження боржника.
Разом з тим суд відзначає, що 06.07.2012 р. було прийнято Закон України «Про депозитарну систему України», який набрав чинності 11.10.2013 р., у відповідності до ст. 9 якого в Україні функції депозитарію виконує тільки одна установа - Центральний депозитарій, на який покладаються функції по здійсненню обліку всіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної цим Законом.
Вказаний Закон визначає правові засади функціонування депозитарної системи України, встановлює порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів.
Таким чином, виконання рішення господарського суду міста Києва від 10.09.2012 р. у справі № 5011-48/8433-2012 має здійснюватись державним виконавцем з урахуванням положень Закону України «Про депозитарну систему України».
Отже, з огляду на те, що державним виконавцем не було здійснено виконавчих дій, необхідних для виконання рішення суду у справі №5011-48/8433-2012, що виключає підстави стверджувати про неможливість виконання рішення у встановлений ним спосіб, а також враховуючи необхідність дотримання при виконанні такого рішення положень Закону України «Про депозитарну систему України», заява Відділу державної виконавчої служби Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі №5011-48/8433-2012 задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Відділу державної виконавчої служби Голосіївського районного управління юстиції у м. Києві про зміну способу і порядку виконання рішення господарського суду міста Києва від 10.09.2012 р. у справі № 5011-48/8433-2012 відмовити.
Суддя Р.В. Бойко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2013 |
Оприлюднено | 24.12.2013 |
Номер документу | 36238831 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бойко Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні