Постанова
від 19.05.2009 по справі 9/417-08
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

9/417-08

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 19 травня 2009 р.                                                                                    № 9/417-08  

Вищий  господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого, судді                    Кузьменка М.В.,

судді                                        Васищака І.М.,

судді                                        Палій В.М.,

розглянувши    касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю

                      "Севар-Хліб"

на                   постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26.02.2009р.

у справі         господарського суду Сумської області №9/417-08

за позовом    Спільного підприємства "Севар"

                       у формі Товариства з обмеженою відповідальністю

до                      Товариства з обмеженою відповідальністю "Севар-Хліб"

про                     визнання рішень, викладених в протоколі загальних зборів ТОВ "Севар-

                       Хліб" від 15.10.2006р., недійсними,

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: Чайченко О.В. –довіреність у справі,

ВСТАНОВИВ:

Спільне підприємство "Севар" у формі Товариства з обмеженою відповідальністю звернулося до господарського суду Сумської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Севар-Хліб" і просило суд визнати недійсними рішення загальних зборів засновників ТОВ "Севар-Хліб", викладені у протоколі від 15.10.2006р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.10.2006р. загальні збори засновників ТОВ "Севар-Хліб"  прийняли рішення про виведення зі складу засновників ТОВ "Севар-Хліб" юридичної особи СП "Севар" у формі ТОВ; розірвання контракту з директором ТОВ "Севар-Хліб" Гаманком Аркадієм Леонідовичем; призначення в.о. директора ТОВ "Севар-Хліб" Гаманка Сергія Леонідовича; внесення змін до статуту ТОВ "Севар-Хліб" та затвердження його в новій редакції у зв'язку зі зміною складу засновників.

Підставою для визнання недійсними наведених рішень, оформлених протоколом від 15.10.2006р., позивач зазначає те, що протокол є сфальсифікованим стосовно одностайності засновників при прийняття рішень з питань, включених до порядку денного, та таким, що суперечить вимогам ст.ст.59, 60 Закону України "Про господарські товариства", п.5.1 статуту товариства, оскільки на зборах були прийняті рішення кількістю голосів менше, ніж 50% учасників, присутніх на зборах.

Зокрема, позивач зазначає, що СП "Севар" у формі ТОВ  є засновником ТОВ "Севар-Хліб" з часткою у статутному фонді 67%,  та стверджує, що представник від СП "Севар" у формі ТОВ Гоманко Сергій Леонідович, був присутнім та голосував на зборах без належно оформлених повноважень, оскільки довіреність на право приймати участь у зборах засновниками Спільного підприємства "Сервар" у формі ТОВ йому не видавалась, права діяти від імені підприємства він не мав, так як згідно п.5.12 статуту СП "Севар"  у формі ТОВ від імені товариства без доручення діє тільки директор, яким є Гаманко Аркадій Леонідович.

Відповідач заперечує заявлений позов  та посилається на те, що Гоманко А.Л. звернувся до суду від імені СП "Севар" у формі ТОВ як директор з перевищенням своїх повноважень, порушивши п.5.3. Статуту СП "Севар" у формі ТОВ.

Рішенням господарського суду Сумської області від 18.11.2008р. (суддя Лущик М.С.) у задоволенні позову відмовлено з мотивів неправомірності та безпідставності позовних вимог, оскільки позивачем не надано суду доказів на підтвердження порушення рішеннями, викладеними в протоколі загальних зборів засновників від 15.10.2006р. ТОВ "Севар-Хліб", його прав та законних інтересів як учасника даного товариства.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 26.02.2009р. (головуючий, суддя Кравець Т.В., судді Гончар Т.В., Шутенко І.А.) рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про задоволення позову: визнано недійсними рішення загальних зборів ТОВ "Севар-Хліб" від 15.10.2006р.

При цьому суд апеляційної інстанції виходив з того, що Гаманко Аркадій Леонідович був належним представником СП "Севар" у формі ТОВ на загальних зборах ТОВ "Севар-Хліб" 15.10.2006р. і голосував проти з усіх питань порядку денного.  Доказів, які б підтверджували наявність у Гаманка Сергія Леонідовича права діяти від імені СП "Севар" у формі ТОВ матеріали справи не містять. Тому, представник від СП "Севар" у формі ТОВ Гаманко Сергій Леонідович, який був обраний секретарем та підписав протокол від 15.10.2006р., був присутнім на цих зборах без належно оформлених повноважень, оскільки довіреність на право приймати участь у зборах ТОВ "Севар-Хліб" директором СП "Севар" у формі ТОВ йому не видавалась, а відтак права діяти від імені товариства позивача він не мав. Згідно п.5.12. Статуту СП "Севар" у формі ТОВ від імені товариства без доручення діє тільки директор, а саме Гаманко Аркадій Леонідович, що підтверджується матеріалами справи.

Окрім того, судом апеляційної інстанції встановлено, що порядок денний загальних зборів товариства, який надісланий вчасно директору підприємства позивача, повністю відрізняється від того порядку денного, питання якого були предметом розгляду на загальних зборах 15.10.2006р., що є порушенням вимог ст.61 Закону України "Про господарські товариства". Тому, за висновком апеляційного суду, позивача, як учасника товариства відповідача, було позбавлено можливості належним чином підготуватись до зборів, а фактично –і брати участь у цих зборах.

Встановлено судом апеляційної інстанції й відсутність кворуму на загальних зборах 15.10.2006р., що є безумовною підставою для визнання в судовому порядку прийнятих загальними зборами рішень недійсними.

Не погоджуючись з вказаною постановою суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить суд її скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Подана касаційна скарга від імені ТОВ "Севар-Хліб" підписана представником товариства Чайченко О.В. на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 10.03.2009р., оригінал якої доданий до скарги.

Відповідно до ст.246 ЦК України, довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами, та скріплюється печаткою цієї юридичної особи.

Статтею 248 ЦК України передбачено, що представництво за довіреністю припиняється у разі, зокрема, скасування довіреності особою, яка її видала. При цьому, за вимогами ст.249 ЦК України, особа, яка видала довіреність, за винятком безвідкличної довіреності, може в будь-який час скасувати довіреність. Особа, яка видала довіреність і згодом скасувала її, повинна негайно повідомити про це представника, а також відомих їй третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність.

Оскільки матеріали справи не містять доказів того, що товариство "Севар-Хліб" скасувало видану ним представнику Чайченко О.В. довіреність, то колегія суддів відхиляє доводи Гаманка Аркадія Леонідовича, викладені у його зауваженнях щодо оформлення касаційної скарги, про те, що подана скарга підписана не уповноваженою особою.

Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у касаційній інстанції, обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права  при ухваленні оскаржуваного судового  акту, знаходить касаційну скаргу такою, що підлягає  задоволенню частково з таких підстав.

Погоджуючись із висновками суду апеляційної інстанції, викладеними в оскаржуваній постанові, оскільки вони ґрунтуються на наявних у матеріалах справи доказах, колегія суддів вважає, що ухвалені у справі судові акти підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд у зв'язку з неповним з'ясуванням обставини справи, яка має  істотне значення для встановлення чи існує взагалі предмет спору.

Так, предметом спору у даній справі є законність прийнятих загальними зборами засновників ТОВ "Севар-Хліб"   рішень,      оформлених    протоколом від 15.10.2006р.,   а саме про:

виведення зі складу засновників ТОВ "Севар-Хліб" юридичної особи  СП "Севар" у формі ТОВ;

розірвання контракту з директором ТОВ "Севар-Хліб" Гаманком Аркадієм Леонідовичем;

призначення в.о. директора ТОВ "Севар-Хліб" Гаманка Сергія Леонідовича;

внесення змін до статуту ТОВ "Севар-Хліб" та затвердження його в новій редакції у зв'язку зі зміною складу засновників.

Вирішуючи даний спір по суті заявлених вимог, та ухвалюючи нове рішення про задоволення позову про визнання недійсними вказаних рішень загальних зборів ТОВ "Севар-Хліб" від 15.10.2006р., суд апеляційної інстанції не дав оцінки доданому позивачем до своїх пояснень (а.с.68-70 т.2) рішенню господарського суду Сумської області від 12.05.2008р. в іншій справі №5/128-08 за позовом Гаманка Аркадія Леонідовича до ТОВ "Севар-Хліб" про визнання недійсними рішень (а.с.108-111 т.2).

Відповідно до вказаного рішення, з урахуванням ухвали цього ж суду від 22.05.2008р. про визначення описки,  рішення загальних зборів ТОВ "Севар-Хліб" від 15.10.2006р., які є предметом розгляду у даній справі №9/417-08, вже були визнані недійсними у судовому порядку.

Проте суд апеляційної інстанції на цю обставину не звернув уваги та не з'ясував чи набрало вказане судове рішення законної сили.

Відповідно до ст.45 ГПК України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов, невиконання вимог яких,  тягне відповідальність, встановлену цим Кодексом та іншими законами України.

В силу ст.124 Конституції України судові  рішення   ухвалюються  судами  іменем  України  і   є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ст.115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України.

Встановлення наведеної обставини має суттєве значення, оскільки у разі набрання  судовим рішенням у справі господарського суду Сумської області №5/128-08 законної сили, оспорювані у даній справі рішення загальних зборів від 15.10.2006р. вважатимуться не  чинними, що, у свою чергу, свідчитиме  про відсутність предмету спору.

Неповне з'ясування судом обставин справи, що підлягали встановленню, є порушенням норм процесуального права, зокрема, ст.ст.47, 34, 38, 43 ГПК України.

Допущені порушення норм процесуального права не можуть бути усунуті судом касаційної інстанції з огляду на вимоги ст.1117 ГПК України.

Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119 –11111  Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Севар-Хліб" задовольнити частково.

2. Рішення господарського суду Сумської області від 18.11.2008р. та  постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26.02.2009р. у справі №9/417-08  скасувати.

3. Справу направити на новий розгляд до господарського суду Сумської області.

Головуючий, суддя                                                            М.В.Кузьменко

Суддя                                                                                І.М.Васищак

          Суддя                                                                                В.М.Палій

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення19.05.2009
Оприлюднено28.05.2009
Номер документу3669032
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/417-08

Постанова від 19.05.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Палій В.М.

Ухвала від 21.04.2009

Господарське

Вищий господарський суд України

Палій В.М.

Постанова від 04.03.2009

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Гончар Т.В.

Рішення від 18.11.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лущик М.С.

Ухвала від 20.10.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лущик М.С.

Ухвала від 22.09.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лущик М.С.

Ухвала від 01.09.2008

Господарське

Господарський суд Сумської області

Лущик М.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні