ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.02.14р. Справа № 904/4337/13
За позовом ОСОБА_1, м. Запоріжжя
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екодім-Комфорт", м. Дніпропетровськ
про стягнення вартості частини майна товариства, пропорційної частці учасника у статутному капіталі товариства, у сумі 37 500, 00 грн.
Суддя Ліпинський О.В.
Представники:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
ОСОБА_1 (надалі Позивач) звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про стягнення з ТОВ „Екодім-Комфорт" (надалі Відповідач) вартості частини майна товариства, пропорційної частці учасника у статутному капіталі товариства, у сумі 37 500, 00 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що Позивач надіслав на адресу товариства нотаріально посвідчену заяву від 14.03.2012 про свій вихід зі складу учасників товариства, в якій вказував на необхідність сплати йому вартості частини майна товариства, пропорційної його частці у статутному капіталі. Вказана заява, одержана товариством 10.04.2012. Відповідач вартість частини майна товариства Позивачу не сплатив, у зв'язку з чим останній звернуся до суду.
Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує, просить в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що за весь час перебування ОСОБА_1 засновником ТОВ "Екодім-Комфорт" користі компанія не отримала, його ставлення до своїх обов'язків було недбалим, участі в утриманні і роботі компанії він не брав, а якщо брав, то це обходилося компанії додатковими витратами
У зв'язку з призначенням судді Коваль Л.А. на посаду судді Дніпропетровського апеляційного господарського суду, автоматизованою системою документообігу суду справу №904/4337/13 передано на розгляд судді Ліпинському О.В.
Ухвалою суду від 11.07.2013 справу №904/4337/13 прийняти до провадження.
В порядку ст. 77 в судовому засіданні 20.08.2013 оголошено перерву до 03.09.2013.
З метою встановлення вартості частини майна ТОВ "Екодім-Комфорт", яка належить виплаті Позивачу в зв'язку з виходом зі складу учасників товариства, ухвалою суду від 10.09.2013 провадження у справі зупинено з метою проведення судової експертизи. Проведення судової експертизи доручено Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз.
Справа № 904/4337/13 повернулась без висновку експерта, у зв'язку з ненаданням Позивачем доказів оплати судової експертизи.
Враховуючи те, що Позивач ухилявся від здійснення оплати судової експертизи, ухвалою суду від 25.12.2013 Відповідачу запропоновано здійснити оплату експертного дослідження, у разі відмови, зобов'язано надати письмові пояснення в строк до 14.01.2014.
13.01.2014 Відповідач подав пояснення, в яких відмовляється від здійснення оплати за проведення судової експертизи.
Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 23.03.2012, № 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" У разі відмови чи ухилення заінтересованої сторони або сторони, зобов'язаної ухвалою господарського суду, від оплати витрат, пов'язаних із проведенням судової експертизи, суд може запропонувати іншій стороні оплатити ці витрати, а за відсутності її згоди та за неможливості проведення судової експертизи без попередньої оплати її вартості суд розглядає справу на підставі наявних доказів.
Ухвалою суду від 15.01.2014 провадження у справі поновлено з 04.02.2014.
03.02.2014 Відповідач подав заяву, в якій проси суд залишити позов без розгляду.
Сторони явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили.
В судовому засіданні 04.02.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення згідно зі ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, які були присутні у попередніх судових засіданнях, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців від 19.05.2011 № 9984399 учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Екодім-Комфорт" являлися:
ОСОБА_1 - з часткою у статутному капіталі 37 500,00 грн., що становить 50 % від загального розміру Статутного (складеного) капіталу Товариства;
ОСОБА_2 з часткою у статутному капіталі 37 500,00 грн., що становить 50 % від загального розміру Статутного (складеного) капіталу Товариства;
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 надіслав засобами поштового зв'язку нотаріально посвідчену заяву від 14.03.2012 про вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Екодім-Комфорт", в якій також просив сплати йому вартості частини майна Товариства пропорційної його частці у статутному капіталі. Вказана заява від 14.03.2012 була одержана Товариством з обмеженою відповідальністю "Екодім-Комфорт" 10.04.2012, що підтверджується накладною кур'єрської служби № 255211 та описом внутрішнього змісту кур'єрського відправлення № 255211. ( а.с.а.с. 9-11).
23-24.05.2012 загальними зборами учасників Товариства (протокол № 23-24/05-12) прийнято рішення, з питань порядку денного зборів, зокрема, про вихід з Товариства учасника ОСОБА_1 та проведення державної реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 148 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
Частиною 1 ст. 54 Закону України „Про господарські товариства" передбачено, що при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу.
Станом на час розгляду справи, питання щодо виплати Позивачу частини майна товариства Відповідачем не вирішено.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 10.09.2013 у справі призначено судову експертизу з метою визначення вартості частини майна Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ "Екодім-Комфорт" пропорційно частці ОСОБА_1 в статутного (складеного) капіталу товариства, проведення якої було доручено Дніпропетровському науково-дослідному інституту судових експертиз.
20.12.2013 справа повернулась до господарського суду Дніпропетровської області без висновку експерта, у зв'язку з ненаданням Позивачем доказів оплати судової експертизи.
Ухвалою суду від 15.01.2014 провадження у справі поновлено, у зв'язку з ухиленням Позивача від сплати судової експертизи та відповідно до п. 23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 23.03.2012, № 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" справу вирішено розглядати на підставі наявних доказів.
Пунктом 3.5. рекомендацій Вищого господарського суду України від 28.12.2007, № 04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" передбачено, що відповідно до статті 54 Закону України "Про господарські товариства" при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному (складеному) капіталі та частину прибутку, одержаного товариством у відповідному році до виходу учасника. При цьому вартість майна та розмір частини прибутку товариства, належні до виплати учаснику, який виходить, повинні обчислюватись на дату волевиявлення учасника вийти з товариства, тобто на дату подання учасником заяви про вихід з товариства.
Згідно п. 28 Постанови № 13 Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 „Про практику розгляду судами корпоративних спорів", при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК та Закону України „Про господарські товариства" учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.
Статтею 190 Цивільного кодексу України передбачено, що під майном розуміється окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.
Згідно п. 3.7. рекомендацій Вищого господарського суду України від 28.12.2007, № 04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин", відповідно до статей 54 і 64 Закону України "Про господарські товариства" учасник товариства з обмеженої або додаткової відповідальності, що виходить або був виключений з товариства, має право на одержання вартості частини майна товариства пропорційно розміру його частки у статутному капіталі товариства. У вирішенні спорів щодо розрахунків з учасником, що вийшов (був виключений) з товариства, господарським судам необхідно враховувати таке.
Відповідно до частини першої статті 190 ЦК України майном, крім речей, вважаються майнові права та обов'язки. У частині першій статті 66 та у статті 139 ГК України визначено, що майно підприємства становлять речі та інші цінності (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна підприємства. Отже, вартість частки майна товариства, належної до сплати учаснику, що виходить (виключається) з товариства, повинна визначатися з розрахунку вартості усього майна, що належить товариству, в тому числі основних засобів, нематеріальних активів, оборотних активів, майна невиробничого призначення тощо з урахуванням майнових зобов'язань товариства.
Майно підприємства обліковується на його балансі, де відображається вартість активів підприємства та джерел їх формування. Тому в основу розрахунку вартості частини майна товариства, належної до сплати учаснику, що виходить з товариства, за загальним правилом, повинна братись балансова вартість майна товариства. Активи (майно і в тому числі майнові вимоги) товариства відображаються у статтях активу балансу за кодами 010, 020, 030, 035, 040, 045, 050, 060, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190, 200, 210, 230, 240, 250. Зобов'язання товариства та забезпечення майбутніх витрат і платежів товариства визначаються у статтях пасиву балансу за кодами 400, 410, 420, 440, 450, 460, 470, 500, 510, 520, 530, 540, 550, 560, 570, 580, 590, 600, 610.
Пунктом 30 постанови Пленуму Верховного Суду України, від 24.10.2008, № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" визначено, що при визначенні порядку і способу обчислення вартості частини майна товариства та частини прибутку, яку має право отримати учасник при виході (виключенні) з ТОВ (ТДВ), а також порядку і строків їх виплати господарські суди мають застосовувати відповідні положення установчих документів товариства. У випадку неврегульованості в установчих документах вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна відповідати вартості чистих активів товариства, що визначається в порядку, встановленому законодавством, пропорційно його частці в статутному капіталі товариства на підставі балансу, складеного на дату виходу (виключення). Розрахунок належної учаснику частини прибутку здійснюється на дату виходу (виключення) з товариства.
Як вбачається з матеріалів справи, заяву Позивача про вихід зі складу учасників товариства отримано Відповідачем 10.04.2012. Таким чином, датою виході Позивача зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Екодім-Комфорт" є 10.04.2012.
В матеріалах справи міститься баланс ТОВ "Екодім-Комфорт", складений станом на 10.04.2012 (день виходу ОСОБА_1 із складу учасників товариства).
До матеріалів справи також додано розрахунок балансової вартості (вартості чистих активів) ТОВ „Екодім-Комфорт" станом на 10.04.2012 року (а.с. 86), який складено на підставі даних фінансового звіту товариства на відповідну дату, та з урахуванням п. 3.7. рекомендацій Вищого господарського суду України від 28.12.2007, № 04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають із корпоративних відносин". Згідно зазначеного розрахунку, вартість чистих активів Відповідача станом на дату виходу Позивача зі складу учасників товариства, склала 33297 грн. 42 коп.
Таким чином, виходячи з розміру частки Позивача в статутному капіталі товариства (50%), належна йому до виплати сума, становить 16648 грн. 71 коп. (33297,42 х 50% = 16648,71).
З урахуванням встановлених обставин, суд вважає вимоги Позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню частково в сумі 16 648 грн. 71 коп.
Судовий збір у справі покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог, згідно ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 4, 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екодім-Комфорт" (49000, м. Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, 115, оф. 5А, код ЄДРПОУ 34655760) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 16 648 грн. 71 коп. вартості частини майна товариства, 763 грн. 84 коп. витрат по сплаті судового збору, видати наказ.
В решті позову відмовити.
Суддя О.В. Ліпинський
Повне рішення складено 10.02.2014
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2014 |
Оприлюднено | 11.02.2014 |
Номер документу | 37061020 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Павловський Павло Павлович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Павловський Павло Павлович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні