ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.03.2014 року Справа № 912/819/13
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Чохи Л.В. (доповідача),
суддів : Антоніка С.Г, Кузнецової І.Л.
при секретарі судового засідання Ревковій Г.О.
Зміна складу судової колегії відбулася на підставі розпорядження секретаря судової палати Кузнецової І.Л. від 12.03.2014 року.
за участю представників сторін:
від відповідача: Шинкорук О.Є, представник, довіреність №2 від 11.03.14 року;
від позивача: представник у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу споживчого товариства "Сервіс Плюс" на рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.12.2013 року у справі № 912/819/13
за позовом споживчого товариства "Сервіс Плюс", м. Кіровоград
до відповідача Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Кіровоград
про визнання недійсним рішення, -
ВСТАНОВИВ :
У червні 2013 року споживче товариство "Сервіс Плюс" звернулося в господарський суд Кіровоградської області до Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з позовом про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.03.13 №35 у справі № 03-юр.с/01-13 в частині визнання дій споживчого товариства "Сервіс Плюс" антиконкурентними узгодженими діями, які стосуються результатів торгів (тендеру), та в частині накладення на споживче товариство "Сервіс Плюс" штрафу у сумі 68 000 грн. (а.с. 3-7, 66)
Відповідач позовні вимоги не визнав. (а.с. 29-31)
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 01.07.2013 року позов задоволено: визнано недійсним рішення адміністративної колегії Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28 березня 20013 року № 35 у справі № 03-юр.с/01-13 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" в частині визнання дій споживчого товариства "Сервіс Плюс", які стосуються результатів торгів (тендеру), антиконкурентними узгодженими діями та накладення на споживче товариство "Сервіс Плюс" штраф у сумі 68 000 грн; стягнуто з Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на користь споживчого товариства "Сервіс Плюс" витрати на сплату судового збору у сумі 1 147 грн. (а.с. 95-97)
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.08.2013 року рішення господарського суду Кіровоградської області від 01.07.2013 року по справі № 912/819/13 залишено без змін. (а.с. 123-125)
Постановою Вищого господарського суду України від 29.10.2013 року рішення господарського суду Кіровоградської області від 01.07.2013 року та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.08.2013 року по справі № 912/819/13 скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду Кіровоградської області.
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 20.12.2013 року (суддя Макаренко Т.В.) в задоволенні позовних вимог відмовлено.( а.с. 177-179)
13.01.2014 року Дніпропетровським апеляційним господарським судом порушено провадження за апеляційною скаргою споживчого товариства "Сервіс Плюс", у якій ставиться питання про скасування рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.12.2013 року та прийняття нового рішення про задоволення позову. Для обґрунтування скарги зроблено посилання на слідуючі доводи:
- відповідач не довів факт спотворення результатів торгів та узгодженості поведінки учасників торгів;
- з огляду на норми Закону України "Про захист економічної конкуренції" невід'ємною частиною конкурсного механізму закупівлі є змагальність учасників торгів та створення спеціального конкурентного середовища, що передбачає самостійні дії (поведінку) кожного учасника;
- торги були відкритими (будь-який суб'єкт господарювання мав можливість прийняти участь в торгах і запропонувати свою ціну) та проведені з дотриманням вимог діючого законодавства;
- встановлення максимальних роздрібних цін позивачем на ринку певних товарів (картопля) не може бути визнано відповідачем антиконкурентними узгодженими діями у формі суттєвого обмеження конкурентоспроможності інших суб'єктів господарювання на ринку без об'єктивно виправданих на те причин. (а.с. 183-191)
Споживче товариство "Сервіс Плюс", будучи належним чином повідомленим про час і місце слухання справи, не скористалося законним правом на участь його представника в судовому засіданні.(а.с. 235)
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи і рішення, яке прийняте судом в процесі її розгляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню на таких підставах.
Згідно з частиною 1 статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції " підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.
Відповідно до пункт 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентні узгоджені дії є порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції.
У підпункті 8.3 пункту 8 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 15 "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" зазначено, що ознаки схожості в діях (бездіяльності) суб'єктів господарювання не є єдиним достатнім доказом наявності попередньої змови (антиконкурентних узгоджених дій); висновок органу Антимонопольного комітету України щодо відсутності у суб'єкта господарювання об'єктивних причин для вчинення схожих дій (бездіяльності) має ґрунтуватися на результатах дослідження усієї сукупності факторів, що об'єктивно (незалежно від суб'єкта господарювання) впливають на його поведінку у спірних відносинах, а не бути наслідком обмеженого кола факторів (наприклад, тільки ціни придбання товару).
Згідно з рішенням адміністративної колегії територіального відділення №35 визнано, що товариство з обмеженою відповідальністю "Кіровоградоптсервіс" та споживче товариство "Сервіс Плюс", під час участі в торгах на закупівлю культур овочевих (картопля) для закладів освіти міста на 2012 рік, які були проведені 20.09.2012 року управлінням освіти Кіровоградської міської ради, вчинили порушення, передбачені пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).
За дане порушення конкурентного законодавства на кожного з названих суб'єктів господарювання накладено штраф у сумі 68 000 грн.
В мотивувальній частині цього рішення зазначено, що наявність однакового тексту, однакових помилок та спільних особливостей в оформленні пропозицій конкурсних торгів дає підстави вважати, що між учасниками процедури закупівлі відбувся обмін інформацією з метою забезпечення одному з учасників перемоги в тендері, чим були усунуті змагальність та конкуренція учасників, а замовник не досяг основної мети торгів щодо даного випадку - зменшення ціни.
У прийнятті оскаржуваного рішення суд першої інстанції виходив з того, що наявність однакового тексту, однакових помилок та спільних особливостей в оформленні пропозицій конкурсних торгів учасників дало підстави відповідачу вважати, що між учасниками процедури закупівлі відбувся обмін інформацією з метою забезпечення одному з учасників перемоги в тендері, чим були усунуті змагальність та конкуренція учасників, а замовник не досяг основної мети торгів: зменшення ціни і такі дії позивача та іншого учасника призвели до спотворення результатів торгів.
Відповідно до вимог пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентна узгоджена поведінка учасників торгів не відповідає самій суті конкурсу і в даному випадку негативним наслідком є сам факт спотворення результатів торгів через узгодження поведінки конкурсантами.
Докази такого спотворення відділенням викладені в рішенні Антимонопольного комітету України, який має виключні повноваження щодо правової кваліфікації наявної події.
Відповідач не спростував доводи відділення стосовно причин схожості оформлення документації товариства з обмеженою відповідальністю "Кіровоградоптсервіс" і споживчого товариства "Сервіс Плюс", скарги даного висновку не спростовують.
За таких обставин оскаржене рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.12.2013 року слід залишити в силі.
Керуючись статтями 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу споживчого товариства "Сервіс Плюс" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.12.2013 року у справі № 912/819/13 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 17.03.2014 року.
Головуючий Л.В. Чоха
Судді: С.Г. Антонік
І.Л. Кузнецова
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2014 |
Оприлюднено | 18.03.2014 |
Номер документу | 37654158 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чоха Любов Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чоха Любов Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні