Рішення
від 27.03.2014 по справі 166/294/14-ц
РАТНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 166/294/14

провадження №2/166/94/14

категорія: 23

РІШЕННЯ

іменем України

25 березня 2014 року смт.Ратне

Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Свистун О.М.,

за участю секретаря - Заєць Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю "Астрафінанс" про стягнення коштів за нікчемним правочином, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Астра-Фінанс",

встановив :

ОСОБА_1 звернулася до суду в інтересах ОСОБА_2 із вказаним позовом.

Позовні вимоги мотивувала тим, що ОСОБА_2 25 вересня 2013 року уклала з ТОВ «Астра-Фінанс» договір №020730 про надання безвідсоткової позики в розмірі 40 тисяч гривень та з ТОВ «Астрафінанс» договір про надання інформаційних, консультаційних послуг та послуг з пошуку інформації. Необхідність підписання договору про надання інформаційних послуг і їх оплати представник обох товариств пояснив тим, що наслідком надання таких послуг є отримання позики, а наслідком їх оплати є гарантування платоспроможності позичальника.

Однак сплативши перший внесок на рахунок відповідача ОСОБА_2 позики не отримала.

Вважає, що обидва договори були укладені із застосуванням нечесної підприємницької практики, яка полягає у введенні в оману споживачів шляхом залучення їхніх коштів з метою реалізації діяльності пірамідальної схеми. Зазначила, що до такого ж висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 23.05.2012.

У позовній заяві представник позивача вказала, що згідно з договором про надання позики споживач стає учасником програми ТОВ «Астра-Фінанс» «ВТБ-гроші», що передбачає перерахування учасником щомісяця 390,22 грн у фонд учасників, після формування якого виникає право на отримання позики. При цьому розподіл фонду між учасниками проходить по пірамідальній схемі, коли один учасник програми за свої власні кошти без інвестування коштів ТОВ «Астра-ФІнанс» надає позику іншому учаснику програми.

Зазначила, що умови договору про надання інформаційних послуг порушують передбачені Законом України «Про захист прав споживачів» права споживача на отримання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації, оскільки предмет даного договору не конкретизований, ідентифікувати надану послугу неможливо, а фактично жодних інформаційних, консультаційних послуг чи послуг з пошуку інформації їй надано не було.

Вважає, що діяльність обох товариства є взаємопов'язаною, оскільки діяльність ТОВ «Астрафінанс» сприяє та спонукає розвитку пірамідальної схеми ТОВ «Астра-Фінанс» і, відповідно, є учасником діяльності, прямо забороненої Законом України «Про захист прав споживачів».

За таких обставин вважає обидва договори нікчемними, у зв'язку з цим сплачені ОСОБА_2 1700 грн за договором про надання інформаційних послуг підлягають стягненню з відповідача.

Просить стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 1700 грн.

У судове засідання сторони не з`явилися.

Представник позивача у поданій заяві зазначила про розгляд справи у її та позивача відсутності та підтримання позову.

Відповідач та третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача своїх представників до суду не скерували.

У силу ч.5 ст.74 ЦПК України ТОВ «Астрафінанс» та ТОВ «Астра-Фінанс», судові повістки про виклик яких надіслані на адреси їх місцезнаходження, що зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вважаються такими, що належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи.

Позов до задоволення не підлягає.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» при розгляді зазначених справ суди залежно від предмета і підстав позову повинні застосовувати норми матеріального права, якими регулюються відповідні відносини, та на підставі цих норм вирішувати справи.

Згідно із ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

У ст.203 ЦК України, що містить основні критерії чинності правочину, зазначено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

У силу ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послуг, якщо інше не встановлено договором.

Судом установлено, що 25 вересня 2013 року між ОСОБА_2 - замовником та ТОВ "Астрафінанс" - виконавцем в особі Александрової Г.О. було укладено договір, предметом якого згідно із п.1.1 є зобов'язання виконавця за обумовлену плату надати інформаційні, консультаційні послуги та послуги з пошуку інформації.

Згідно із п.2.1 Договору вартість плати за надання послуг Виконавця складає 1700 грн, яка сплачується замовником через банківські установи на поточний рахунок виконавця протягом одного банківського дня з моменту укладення даного договору.

На виконання умов договору позивач сплатила 25 вересня 2013 року на відповідний рахунок ТОВ"Астрафінанс" (код 38630891) 1700 грн, про що свідчить квитанція №40.

Крім того, того ж дня 25 вересня 2013 року між позивачем та третьою особою без самостійних вимог на стороні відповідача ТОВ «Астра-Фінанс» укладено договір №020730 з Додатком №1 та Додатком №2 про надання безвідсоткової позики в розмірі 40 тисяч гривень на умовах діяльності програми «ВТБ-гроші». За договором (п.2.1.1) учасник зобов'язується щомісяця сплачувати загальний платіж в розмірі 390,22 грн, який включає в себе платіж до Фонду учасників, за рахунок якого ТОВ надає безвідсоткову позику, та платіж за юридичний супровід.

Відповідно до умов Додатку №2 безвідсоткова позика отримується учасником товариства після прийняття рішення за результатами Заходу з розподілу Фонду учасників, при цьому перевагу має той учасник, який має найбільшу кількість сплачених загальних платежів.

За таких обставин твердження позивача про те, що діяльність ТОВ «Астра-Фінанс» за договором сторін є функціонуванням «пірамідальної схеми» суперечить змісту п.7 ч.3 ст.19 Закону України «Про захист прав споживачів» у зв'язку з відсутністю головних ознак пірамідальної схеми» - безтоварність та сплати компенсації одним учасником за рахунок інших, оскільки за програмою «ВТБ-гроші» позику отримують усі учасники за рахунок об'єднання внесків кожного з них. Різниця між споживачами -учасниками схеми є тільки в часі одержання позики кожним із них за умови виконання своїх зобов'язань.

Таким чином, передбачена у Договорі діяльність ТОВ «Астра-Фінанс» підпадає під поняття «фінансова послуга», а саме послуга з адміністрування фінансових активів для придбання у групах товарів, до яких, на думку суду, належить і позика.

Така ж позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 11 вересня 2013 року в справі №6-40цс13. Враховуючи, що згадана постанова прийнята ВСУ пізніше, ніж постанова цього ж Суду від 23.05.2012, у якій закріплена протилежна позиція щодо правомірності діяльності пірамідальної схеми, та на яку посилається представник позивача, тому саме остання в часі постанова ВСУ є обов'язковою для застосування в порядку ст.360-7 ЦПК України.

За установлених в межах позовних вимог обставин, що свідчать про законність діяльності ТОВ «Астра-Фінанс», безпідставними є твердження позивача про нікчемність укладеного із ТОВ «Астрафінанс» договору про надання інформаційних послуг від 25 вересня 2013 року з підстав сприяння та спонукання згаданим товариством розвитку пірамідальної схеми ТОВ «Астра-Фінанс» відповідно до ч.6 ст.19 Закону України «Про захист прав споживачів».

Більш того, договір про надання інформаційних, консультаційних послуг є самостійним договором, і дійсність чи недійсність договору про надання позики жодним чином не впливає на дійсність договору про надання послуг.

У силу ст.230 ЦК України якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин визнається судом недійсним.

Такими, що мають істотне значення, в контексті згаданої правової норми стаття 229 цього ж Кодексу називає помилку щодо предмета правочину, прав та обов'язків сторін, таких властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги).

Безпідставними, на думку суду, є твердження позивача про підписання договорів під впливом обману та про порушення її, як споживача, права на отримання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації.

До таких висновків суд дійшов п.6 Прикінцевих положень договору, де вказано, що ОСОБА_2 отримала всі необхідні коректно викладені пояснення від представника ПП "Астра-Фінанс", уважно прочитала та зрозуміла Договір, що засвідчує своїм підписом. Крім того, аналогічний пункт (п.4.7) міститься в договорі, укладеному з ТОВ "Астра-Фінанс".

Позивач, підписавши договір та оплативши 1700 грн за даним договором, погодилася з його умовами.

Більш того, підписання позивачем договору із ТОВ «Астра-Фінанс» та додатків до нього про надання позики свідчить про отримання ОСОБА_2 інформаційних, консультаційних послуг від ТОВ «Астрафінанс», саме за які нею й сплачено 1700 гривень.

За таких обставин зазначених у позовній заяві порушень вимог законодавства з боку відповідача судом не встановлено.

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 209, 212-215, 360-7 ЦПК України, ст.ст.203, 215, 227, 627, 629, 901 ЦК України, ст.ст.15, 19 Закону України «Про захист прав споживачів», Постановою Верховного Суду України від 11 вересня 2013 року в справі №6-40цс13 суд

в и р і ш и в:

У задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю "Астрафінанс" про стягнення коштів за нікчемним правочином, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Астра-Фінанс" відмовити за безпідставністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ратнівський районний суд шляхом подачі апеляційних скарг в 10 - денний строк з дня отримання його копії.

Головуючий - підпис

З оригіналом згідно

Суддя Ратнівського

районного суду О.М.Свистун

СудРатнівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення27.03.2014
Оприлюднено28.03.2014
Номер документу37878337
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —166/294/14-ц

Ухвала від 16.06.2014

Цивільне

Апеляційний суд Волинської області

Лівандовська-Кочура Т. В.

Ухвала від 26.05.2014

Цивільне

Апеляційний суд Волинської області

Лівандовська-Кочура Т. В.

Рішення від 14.05.2014

Цивільне

Ратнівський районний суд Волинської області

Свистун О. М.

Ухвала від 28.04.2014

Цивільне

Апеляційний суд Волинської області

Лівандовська-Кочура Т. В.

Рішення від 27.03.2014

Цивільне

Ратнівський районний суд Волинської області

Свистун О. М.

Ухвала від 04.03.2014

Цивільне

Ратнівський районний суд Волинської області

Свистун О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні