ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2014 року Справа № К13/094-12
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Дунаєвської Н.Г. - головуючого,
Гольцової Л.А.,
Мележик Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 29 січня 2014 року у справі № К13/094-12 Господарського суду Київської області за позовом ОСОБА_4, м. Київ, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд", Київська область, про виплату вартості частки майна товариства учаснику у зв'язку з його виходом,
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_5 (дов. від 20.08.13);
відповідача - Матієнко А.В. (дов. № 7 від 14.01.14),
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2012 року позивач ОСОБА_4 звернулась до Господарського суду Київської області з позовом до відповідача ТОВ "Інжбуд" про виплату вартості частки майна товариства учаснику у зв'язку з його виходом.
Вказувала, що у неї, як учасника товариства, якого 12.11.10 було виключено зі складу учасників, на підставі ст. 54 Закону України "Про господарські товариства" є право на отримання частини вартості майна товариства, пропорційно її частці у статутному фонді в розмірі 25 %.
Посилаючись на невиплату відповідачем вартості належної їй частки у статутному фонді товариства, позивач, згідно заяви про збільшення розміру позовних вимог від 28.01.13, просила стягнути з відповідача 788 374,22 грн.
Рішенням Господарського суду Київської області від 16 вересня 2013 року (суддя Наріжний С.Ю.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 29 січня 2014 року (колегія суддів у складі: Тищенко О.В. - головуючого, Гончарова С.А., Чорної Л.В.), позов задоволено частково.
Постановлено стягнути з ТОВ "Інжбуд" на користь ОСОБА_4 297 700 грн. вартості частини майна товариства пропорційну частці позивача у статутному фонді відповідача, 5 954 грн. судового збору та 3 223,24 грн. витрат на проведення судових експертиз.
В іншій частині позову відмовлено.
Судові акти мотивовані посиланнями на ст. 54 Закону України "Про господарські товариства", висновок судово-економічної експертизи № 2368/13-45 від 12.07.13 Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та на невиконання відповідачем зобов'язання щодо виплати позивачеві вартості належної їй частки у статутному фонді ТОВ "Інжбуд", внаслідок виходу зі складу учасників товариства.
У касаційній скарзі ТОВ "Інжбуд", посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій ст. 54 Закону України "Про господарські товариства" та ст.ст. 41, 42 ГПК України, просить скасувати постановлені у справі судові акти та постановити нове рішення про відмову в позові.
Розглянувши матеріали справи та доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у вирішенні даного спору, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з п.п. 4.1.3, 7.3.3 статуту ТОВ "Інжбуд", зареєстрованого Вишгородською районною державною адміністрацією 23.12.09, ОСОБА_4 була учасником ТОВ "Інжбуд" з часткою в статутному фонді товариства 25 %.
Статутний фонд ТОВ "Інжбуд" складав 26 732 грн. (п. 7.2 статуту).
24.09.10 ОСОБА_4 звернулась до ТОВ "Інжбуд" з нотаріально завіреною заявою від 13.09.10 про вихід зі складу учасників товариства.
12.11.10 рішенням загальних зборів учасників ТОВ "Інжбуд", оформленим протоколом № 7, задоволено заяву ОСОБА_4 про вихід зі складу учасників товариства та вирішено виплатити їй вартість частини майна товариства, пропорційну її частці у статутному фонді товариства в розмірі 25 % у порядку та строки, визначені законодавством України та статутом ТОВ "Інжбуд".
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства.
Учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.
Учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства.
Порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом (ст. 148 ЦК України).
Згідно ст. 54 Закону України "Про господарські товариства" та п.п. 4.8, 4.10 статуту ТОВ "Інжбуд" при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному (складеному) капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Отже, при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю у товариства виникає обов'язок сплатити йому вартість частини майна товариства, пропорційну його частці у статутному фонді товариства, або здійснити такий розрахунок на вимогу учасника та за згодою товариства у натуральній формі.
З правового аналізу вказаної норми та положень статуту слідує, що останнім днем строку, коли відповідачем мала бути здійснена виплата ОСОБА_4 вартості належної їй частки в майні ТОВ "Інжбуд", є 12.11.11, але не раніше затвердження фінансового звіту ТОВ "Інжбуд" за 2010 рік.
Таким чином, при виході позивача зі складу учасників ТОВ "Інжбуд" у відповідача виник обов'язок виплатити учаснику вартість частини майна товариства, пропорційну його частці у статутному фонді товариства.
Відповідно до п. 30 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 13 від 24.10.08 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" вартість частини майна товариства, що підлягає виплаті, повинна відповідати вартості чистих активів товариства, що визначається в порядку, встановленому законодавством, пропорційно його частці в статутному капіталі товариства на підставі балансу, складеного на дату виходу (виключення).
Вартість частки майна товариства, належної до сплати учаснику, що виходить (виключається) з товариства, повинна визначатися з розрахунку вартості усього майна, що належить товариству, в тому числі основних засобів, нематеріальних активів, оборотних активів, майна невиробничого призначення тощо з урахуванням майнових зобов'язань товариства (п. 3.7 Рекомендацій Президії Вищого Господарського суду України № 04-5/14 від 28.12.07 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин").
Судами встановлено, що відповідно до висновку судово-економічної експертизи № 2368/13-45 від 12.07.13 Київського науково-дослідного інституту судових експертиз згідно балансу ТОВ "Інжбуд" станом на 31.12.10, вартість активів складає 1 190 800 грн. Вартість активів за виключенням основних засобів (транспорт, приміщення), згідно балансу ТОВ "Інжбуд" станом на 31.12.10, становить 349 400 грн. Формування ТОВ "Інжбуд" резерву сумнівних боргів в сумі 1 690 700 грн. у 2009 році здійснено у відповідності до ПсБО "Дебіторська заборгованість", тому не призвело до зменшення вартості його активів станом на 31.12.10, за включенням основних засобів (транспорт, приміщення).
Отже, з врахуванням висновку судово-економічної експертизи № 2368/13-45 від 12.07.13 вартість активів ТОВ "Інжбуд" за результатами 2010 року, в якому позивач вийшла зі складу учасників товариства, становить 1 190 800 грн., а розмір частки позивача складає 297 700 грн. (1 190 800 грн. х 25 % = 297 700 грн.).
З вказаних обставин правильно виходили суди попередніх інстанцій задовольняючи частково позовні вимоги.
Враховуючи викладене, судами попередніх інстанцій на підставі встановлених фактичних обставин, з'ясовано дійсні права і обов'язки сторін та правильно застосовано матеріальний закон, що регулює спірні правовідносини.
Доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів щодо наявності у відповідача обов'язку здійснити виплату позивачу вартості належної їй частки в майні товариства, у зв'язку з її виходом зі складу учасників товариства, що не відноситься до меж перегляду справи в касаційній інстанції, встановлених приписами ст. 111 7 ГПК України, та було досліджено судами попередніх інстанцій у відповідності з вимогами ст. 43 ГПК України, тому їх слід залишити поза увагою суду.
Постанова апеляційного господарського суду прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального законодавства, доводи касаційної скарги правильності викладених у ній висновків не спростовують, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акту колегія суддів не вбачає.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інжбуд" залишити без задоволення.
2. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 29 січня 2014 року у справі № К13/094-12 залишити без змін.
Головуючий суддя: Н.Г. Дунаєвська
Судді: Л.А. Гольцова
Н.І. Мележик
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 26.03.2014 |
Оприлюднено | 28.03.2014 |
Номер документу | 37878676 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Дунаєвська Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні