ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2014 року Справа № 910/19224/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя : Корсак В.А.
судді: Данилова М.В., Данилова Т.Б. (доповідач)
розглянувши матеріали касаційної скаргитовариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 05.02.2014р. у справі господарського суду№910/19224/13 міста Києва за позовомзаступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради дотовариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" третя особа комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" про за участю прокуратури - представників сторін: позивача - відповідача - третьої особи -звільнення самовільно зайнятої ділянки та стягнення шкоди прокурор відділу Генеральної прокуратури України Томчук М.О., посв. №000606 не з'явився пр. Горлач В.М. - дов. б/н від 09.01.14р. не з'явився
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2013 року заступник прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005", за участю третьої особи комунального підприємства "Київтранспарксервіс" про зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" звільнити земельну ділянку площею 0,10 га по вул. Руденка, 10-А у Дарницькому районі міста Києва, що використовується під розміщення автостоянки, та повернення її Київській міській раді, привівши у придатний для використання стан та стягнення з відповідача на користь територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради 14488,71грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.
Рішенням господарського суду міста Києва від 06.11.2013р. (суддя Чинчин О.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2014р. (судді Сулім В.В., Рєпіна Л.О., Тарасенко К.В.) позовні вимоги задоволено, зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" звільнити земельну ділянку площею 0,10 га. по вул. Руденка, 10-А у Дарницькому районі міста Києва, що використовується під розміщення автостоянки, та повернути її Київській міській раді, привівши у придатний для використання стан та стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" на користь територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради 14488,71грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, товариство з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить постанову і рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши присутніх в судовому засіданні представника відповідача та думку прокурора відділу Генеральної прокуратури України, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, що 21.12.2012р. між комунальним підприємством "Київтранспарксервіс" та товариством з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" було укладено договір №ДНП-2012-12/32 про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування (далі договір №ДНП-2012-12/32).
Відповідно до умов вказаного договору КП "Київтранспарксервіс" надало за плату ТОВ "Автопарк-сервіс 2005" право на організацію та експлуатацію 65 місць для платного паркування транспортних засобів, а також 7 спеціальних місць для безкоштовного паркування транспортних засобів, які перевозять інвалідів, що розташовані на паркувальному майданчику за адресою: м. Київ, вул. Руденка, 10-А у Дарницькому районі в межах ІІ територіальної зони паркування міста Києва, а також здійснення розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування їхнього автотранспорту.
Згідно із п.6.1 договору №ДНП-2012-12/32, договір вважається укладеним і набирає чинності 01.01.2013р. і діє до 31.12.2013р.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 20.09.2013р. Державною інспекцією сільського господарства в місті Києві було проведено перевірку дотримання товариством з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки площею 0,2844 га на території автостоянки, що знаходиться у користуванні КП "Київтранспарксервіс" за адресою: вул. Руденка, 10-А у Дарницькому районі міста Києва.
Під час проведення перевірки державним інспектором сільського господарства в місті Києві складено Акт перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства №А385/101, яким встановлено, що станом на 20.09.2013р. ТОВ "Автопарк-сервіс 2005" на підставі договору №ДНП-2012-12/32 з КП "Київтранспарксервіс", експлуатує паркувальний майданчик, кількість машиномісць на якому має складати 72, що становить 0,18 га. вказаної земельної ділянки, а фактично загальна площа займаної території під паркувальний майданчик складає 0,28 га., що становить 113 машиномісць на земельній ділянці, що знаходиться за адресою: вул. Руденка, 10-А у Дарницькому районі м. Києва. Порушення орієнтовно на 41 машиномісць, що становить площу 0,10 га. земельної ділянки.
За результатами обстеження земельної ділянки по вул. Руденка, 10-А у Дарницькому районі міста Києва державним інспектором сільського господарства в місті Києві відповідно до вимог Методики було проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття ТОВ "Автопарк-сервіс 2005" земельної ділянки площею 0,10 га, яка становить 14188,71 грн.
Розглядаючи справу по суті, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Положенням ст.84 Земельного кодексу України визначено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно із п.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 187 Земельного кодексу України передбачено, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Відповідно до ст.2 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.
Статтею 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно із п.5 ст.126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
При цьому, судами встановлено, що в розумінні ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України судам не надано доказів на підтвердження того, що відповідач проводить господарську діяльність із надання платних місць паркування транспортних засобів на земельній ділянці площею 0,10 га. за адресою: вул. Руденка, 10-А у Дарницькому районі міста Києва на достатніх правових підставах.
Відповідно до ст.212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
За таких підстав, суди попередніх інстанцій дійшли висновку щодо задоволення позовних вимог в частині зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" звільнити земельну ділянку площею 0,10 га по вул. Руденка, 10-А у Дарницькому районі міста Києва, що використовується під розміщення автостоянки, та повернення її Київській міській раді, привівши у придатний для використання стан.
Щодо задоволення позовних вимог в частині стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" на користь територіальної громади міста Києва в особі Київської міської ради 14488,71грн. шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки, то суди виходили з того, що відповідно до ст.90 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок мають право, зокрема, на відшкодування збитків у випадках, передбачених законом.
Розрахунок шкоди зроблено на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, і визнаний судами попередніх інстанцій правильним.
Статтею 111 7 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005", оскільки доводи касаційної скарги зводяться до переоцінки доказів по справі, а судами було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для даної справи, їм надано належну правову оцінку та прийнято рішення і постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави залишити їх без змін.
Судові витрати, сплачені касатором до бюджету під час подання касаційної скарги, у зв'язку з відмовою в задоволенні касаційної скарги на підставі ст.49 ГПК України залишаються на касаторі.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Автопарк-сервіс 2005" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 05.02.2014р. у справі №910/19224/13 господарського суду міста Києва залишити без змін.
Головуючий В. Корсак
Судді М. Данилова
Т. Данилова
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2014 |
Оприлюднено | 16.05.2014 |
Номер документу | 38692328 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Данилова T.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні