Ухвала
від 21.05.2014 по справі 127/14233/13-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/14233/13-ц Провадження № 22-ц/772/1619/2014Головуючий в суді першої інстанції:Романчук Р. В. Категорія: 55Доповідач: Береговий О. Ю.

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" травня 2014 р. м. Вінниця Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Вінницької області в складі:

головуючого: Берегового О. Ю.,

суддів: Іванюка М. В., Камзалова В. В.,

при секретарі: Руденко О. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 20 березня 2014 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Кредитної спілки "Альянс Україна", Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша кредитно-фінансова компанія" про захист цивільного права ,-

встановила:

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Кредитної спілки "Альянс Україна", Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша кредитно - фінансова компанія" про захист цивільного права, мотивуючи позов тим, що 07.04.2013 року при ознайомленні у слідчому відділі міліції з матеріалами кримінальної справи №10270756 він переконався в існуванні договору відступлення права вимоги №1/В від 11.07.2011 року, укладеного між Кредитною спілкою "Альянс Україна" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша кредитно-фінансова компанія" про продаж кредитного портфеля вартістю 343,4 млн. грн. за 13,3 млн. грн.. Кредитний портфель є надбанням вкладників і йому, як стягувачу, якому спілка протягом трьох років не погашає визнану судом заборгованість, не байдужі факти продажу і явна непропорційність між вартістю і ціною продажу кредитного портфелю. Якби позивачу було запропоновано кошти, то погашення боргу було б вичерпним навіть з долею ризику неповернення певних сум коштів, однак цього не сталося. З отриманих коштів кредитною спілкою позивачу жодної суми взагалі не виділялося, чим порушено основний принцип діяльності спілки щодо рівноправності, встановленої законом. Зазначеним правочином порушено його цивільне право, яке підлягає захисту. З урахуванням збільшених позовних вимог просив визнати нікчемними з наслідками недійсності правочинів щодо договору відступлення прав вимоги № 1/6 від 11.07.2011 року укладений між Кредитною спілкою "Альянс Україна" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша кредитно-фінансову компанія", протоколу № 1 загальних зборів кредитної спілки від 27.05.2009 року, протоколу засідання спостережної ради № 12 від 22.06.2011 року, а також просив визнати, що Статут спілки, затверджений 28.02.2006 року протирічить і не відповідає вимогам ст. 2 Закону України «Про кредитні спілки» й примірному статуту, затвердженим регулятором - розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 67 від 02.10.2003 року. порушує публічний порядок і є недійсним правочином.

Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 20 березня 2014 року у задоволенні позову ОСОБА_2 до Кредитної спілки "Альянс Україна", Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша кредитно-фінансова компанія" про захист цивільного права відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просив оскаржуване рішення скасувати та постановити нове рішення по суті позовних вимог.

Колегія суддів, перевіривши законність і обгрунтованість оскаржуваного рішення в межах доводів апеляційної скарги та вимог заявлених в суді першої інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з на ступного.

Відповідно до ст. ст. 213, 214 ЦПК України рішення повинно бути закон ним і обгрунтованим та відповідати на питання: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані (пропуіцення строку позовної давності, тощо), що мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правовідно сини випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосу ванню до цих правовідносин.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судо чинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослі джені в судовому засіданні. Умовами обґрунтованості є повне і всебічне з'ясу вання обставин, що мають значення для справи, доведеність тих обставин, які суд вважає встановленими, відповідність висновків суду обставинам справи.

Рішення суду першої інстанції відповідає цим вимогам.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до статуту Кредитної спілки "Альянс України" та відповідних рішень загальних зборів та спостережної ради спірний договір відступлення права вимог №1/В від 11.07.2011 року укладений між Кредитною спілкою "Альянс Україна" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша кредитно-фінансова компанія" не суперечить нормативно-правовим актам України та статуту кредитної спілки.

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне:

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що між Кредитною спілкою "Альянс Україна" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша кредитно-фінансова компанія" 11.07.2011 року укладено договір відступлення прав вимоги №1/В, згідно якого Кредитна спілка "Альянс Україна" передає (відступає) Товариству з обмеженою відповідальністю "Перша кредитно-фінансова компанія" права вимоги до боржників які виникли у Кредитної спілки "Альянс Україна" внаслідок укладання з боржниками кредитних договорів та надання Кредитною спілкою "Альянс Україна" боржникам кредитних коштів, та які входять до портфелю заборгованості. Загальний розмір портфеля заборгованості боржників, права вимоги до яких відступаються, складає 343 381 859 грн. 71 коп., станом на дату підписання сторонами договору (п. 6.1). В якості компенсації за придбання (відступлення) прав вимоги новий кредитор сплачує кредиторові плату в розмірі, що станом на дату підписання сторонами цього договору складає 14 765 419 грн. 97 коп. (п. 7.1) (а.с. 66-69).

Згідно ч. ч. 1, 2 ст.1 Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооператиних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності як є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про кредитні спілки" органами управління кредитної спілки є загальні збори членів кредитної спілки, спостережна рада, ревізійна комісія, кредитний комітет та правління. Рішенням загальних зборів членів кредитної спілки можуть бути створені й інші органи управління. Органи управління кредитної спілки створюються та діють у порядку, визначеному цим Законом, іншими нормативно-правовими актами та статутом кредитної спілки.

З статуту Кредитної спілки "Альянс України" затвердженого рішенням загальних зборів протокол №1 від 28.02.2006 року, вбачається, що кредитна спілка це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки п. 2.1). Кредитна спілка є юридичною особою, має самостійний баланс, банківські рахунки, печатку, штамп та бланки, власну символіку. (п. 4.1). Кредитна спілка може укладати від свого імені договори та інші угоди, які не суперечать нормативно-правовим актам та Статуту, набувати майнові та немайнові права, мати обов'язки, що випливають із законодавства України та укладених кредитною спілкою угод, бути позивачем та відповідачем в судах, отримувати ліцензії відповідно до закону. (п. 4.3). Кредитна спілка може бути учасником однієї об'єднаної кредитної спілки. (п. 4.4). Органами управління кредитної спілки є загальні збори членів кредитної спілки, спостережна рада, ревізійна комісія, кредитний комітет та правління. (п. 7.1). Вищим органом управління кредитної спілки є загальні збори її членів. (п. 8.1). Спостережна рада представляє інтереси членів кредитної спілки в період між загальними зборами. Спостережна рада кредитної спілки підзвітна загальним зборам членів кредитної спілки і в межах компетенції, визначеної Законом України «Про кредитні спілки» та Статутом, контролює й регулює діяльність правління та кредитного комітету. (п. 9.1). Спостережна рада обирається загальними зборами членів кредитної спілки у кількісному складі, що визначається рішенням загальних зборів, але не менш як п'ять осіб. Строк повноважень членів спостережної ради визначається загальними зборами членів кредитної спілки, але не більш ніж три роки. (п. 9.3). Спостережна рада правомочна приймати рішення, якщо на її засіданні присутні більш як половина її членів. Рішення спостережної ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як половина членів спостережної ради, які беруть участь у засіданні. (п. 9.5.) Рішення спостережної ради оформляється протоколом, який підписується головою спостережної ради не пізніше трьох робочих днів після їх проведення. (п. 9.6). Правління кредитної спілки є виконавчим органом, який здійснює керівництво її поточною діяльністю. Правління складається з осіб, які знаходяться в трудових відносинах із спілкою. (п. 10.1). У разі потреби спостережна рада кредитної спілки може прийняти рішення про відкриття її філії (відділення) для надання послуг групам членів спілки, що мешкають або працюють у географічній віддаленості від її офісу. (п. 31.1). Філія кредитної спілки не є юридичною особою та діє під керівництвом органів управління кредитної спілки, користується правами та виконує функції, передбачені для неї відповідним Положенням про філію (відділення), що затверджується спостережною радою. (п. 31.2) (а.с. 60-64).

Відповідно до Положення про спостережну раду кредитної спілки, затвердженого рішенням загальних зборів Кредитної спілки "Альянс Україна" (протокол №1 від 27.05.2009 року), основна функція спостережної ради полягає у представлені інтересів членів кредитної спілки в період між загальними зборами. Спостережна рада кредитної спілки підзвітна загальним зборам членів кредитної спілки (п.1.1). Спостережна рада має повноваження і обов'язки щодо вирішення питань визначених підрозділом 9.2. Статуту кредитної спілки (п.2.1). Члени спостережної ради обираються загальними зборами на строк 3 роки. (п. 3.1). Згідно підрозділу 9.3 Статуту кредитної спілки у разі неправомочності загальних зборів або неспроможності обрати новий склад спостережної ради, старий склад виконує свої обов'язки до позачергових зборів, які повинні бути проведені не пізніше ніж через два місяці від дати призначення зборів, що не відбулися або були неспроможні обрати новий склад спостережної ради. (п. 3.3). Кількісний склад спостережної ради визначається рішенням загальних зорів, але з урахуванням вимоги підрозділу 9.3 Статуту кредитної спілки кількісний склад спостережної ради не може бути меншим ніж п'ять осіб. (п. 4.1) (а.с. 155-156).

З положення про Тиврівське відділення Кредитної спілки "Альянс Україна", затвердженого рішенням спостережної ради кредитної спілки "Альянс Україна" (протокол № 20 від 20.07.2007 року) вбачається, що Тиврівське відділення Кредитної спілки "Альянс Україна" створене за рішенням спостережної ради кредитної спілки "Альянс Україна" та є її відокремленим підрозділом (п.1.2). Відділення створене з метою задоволення потреб членів спілки, що проживають у географічній віддаленості від офісу, у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових коштів членів кредитної спілки (п.2.1). Організаційна структура відділення складається з керівника відділення, який здійснює керівництво поточною діяльністю відділення та інших працівників, які в своїй діяльності підпорядковуються керівнику відділення (п.3.1). Загальне керівництво відділенням здійснює правління кредитної спілки. (3.2). Для досягнення мети, зазначеної в п. 2.1 цього положення, відділення від імені кредитної спілки має право: укладати договори про надання фінансових послуг членам кредитної спілки; укладати договори щодо забезпечення діяльності відділення; представляти інтереси спілки у відносинах з третіми особами; виконувати інші дії пов'язані із залученням коштів на депозитні рахунки та надання кредитів, в тому числі - оплачувати за дорученнями своїх членів вартість товарів, робіт, послуг у межах наданих кредитів (п. 4.1.1. - 4.1.2). Відділення самостійно діє в межах, визначених статутом кредитної спілки, цим положенням, рішеннями правління та інших органів управління кредитної спілки (п.4.2.1) (ас. 157).

Відповідно до довідки з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України АА №474097, Тиврівське відділення Кредитної спілки "Альянс Україна" (адреса: вул. Шевченка, 5 смт. Тиврів Тиврівського району Вінницької області, ідентифікаційний код 35373764) без права юридичної особи, головне підприємство Кредитна спілка "Альянс Україна", вид діяльності за КВЕД 65.22.0 надання кредитів (а.с. 181-182).

Таким чином, на час укладання відповідного договору Тиврівське відділенням Кредитної спілки "Альянс Україна" існувало, при цьому ОСОБА_3 мала право його представляти як голова правління КС "Альянс Україна", що спростовує посилання апелянта.

Що стосується неправомочності рішення спостережної ради про укладання спірного договору то воно спростовуєтьсь наступним:

Протоколом № 2 засідання спостережної ради кредитної спілки "Альянс Україна" від 06.03.2006 року було вирішено продовжити повноваження голови правління ОСОБА_3 в зв'язку з перереєстрацією кредитної спілки "Партнер" в кредитну спілку "Альянс Україна" (а.с. 115).

Протоколом №1 загальних зборів членів Кредитної спілки "Альянс Україна" від 27.05.2009 року було обрано членами спостережної ради ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (а.с. 109-110).

Із протоколу засідання Спостережної ради Кредитної спілки "Альянс Україна" №12 від 22.06.2011 року вбачається, що в присутності голови спостережної ради ОСОБА_4, членів спостережної ради ОСОБА_5, ОСОБА_6 та голови правління ОСОБА_3 вирішено переуступити право вимоги по діючим кредитним договорам, оформленим з Кредитною спілкою "Альянс Україна" на суму 343,4 млн. грн., яка дозволить кредитній спілці отримати компенсацію в розмірі 14,77 млн. грн. та виплатити вкладникам, які погодяться на поступку права вимоги, не менш ніж 35 % грн. Вирішено уповноважити голову правління ОСОБА_3 підписати договір поступки права вимоги. Вирішено також, що вона забезпечить виплату вкладів на депозитні рахунки членам кредитної спілки в розмірі 35 % від залишку основної суми вкладів на підставі поданих заяв та до 25.08.2011 року надасть звіт спостережній раді по виплаті вкладів.

З аналізу ч. 2 ст. 15 ЗУ "Про кредитні спілки" вбачається, що до компетенції спостережної ради кредитної спілки відносяться будь-які питання діяльності кредитної спілки, крім тих, що належать до виключної компетенції загальних зборів членів кредитної спілки.

Зважаючи на викладене колегія суддів приходить до висновку про наявність в спостережної ради КС "Альянс Україна" права вирішувати питання про переуступку права вимоги по діючим кредитним договорам.

Відповідно до ч.4 ст. 15 ЗУ "Про кредитні спілки" організаційною формою роботи спостережної ради є засідання, що скликаються не рідше одного разу на квартал. Позачергові засідання можуть скликатися за наполяганням половини членів спостережної ради, а також за зверненням правління кредитної спілки; спостережна рада правомочна приймати рішення, якщо на її засіданні присутні більш як половина її членів; рішення спостережної ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як половина членів спостережної ради, які беруть участь у засіданні.

Згідно протоколу, «за» рішення про переуступку права вимоги по діючим кредитним договорам, оформленим з Кредитною спілкою "Альянс Україна" на суму 343,4 млн. грн., яка дозволить кредитній спілці отримати компенсацію в розмірі 14,77 млн. грн. та виплатити вкладникам, які погодяться на поступку права вимоги, не менш ніж 35 % грн., проголосували 4 особи, «проти» - немає, «утрималися» - немає, що свідчить про легітимність прийнятого рішення.

Частиною 1 ст. 60 ЦПК України передбачений обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків. встановлених ст. 61 цього кодексу.

В супереч вимог даної статті ОСОБА_2 не надано відповідних доказів того, що договір відступлення прав вимоги №1/В від 11.07.2011 року, укладений між Кредитною спілкою "Альянс Україна" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша кредитно-фінансова компанія", як і протокол № 1 загальних зборів кредитної спілки від 27.05.2009 року та протокол засідання спостережної ради № 12 від 22.06.2011 року суперечать вимогам чинного законодавства., що на переконання апеляційного суду, свідчить про безпідставність заявлених позовних вимог і обґрунтованість ухваленого судом першої інстанції судового рішення.

Окрім цього, в оспорюваному договорі відступлення права вимоги об'єктом цивільних прав не являються грошові кошти, належні члену кредитної спілки, а майнове право грошової вимоги до боржників кредитної спілки «Альянс Україна», а відтак ніяким чином не порушує прав, на захист яких він звернувся до суду.

Інші доводи, наведені в апеляційній скарзі, не можуть бути підставою для скасування рішення суду, оскільки вони були предметом судової перевірки і не дістали об'єктивного підтвердження.

Таким чином, колегія суддів вважає, що посилання апелянта не спростовують вірний висновок суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 ЦПК України не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 308, 313-315, 317, 319, 324, 325ЦПК України, колегія cуддів ,-

ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.

Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 20 березня 2014 року залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуючий:

Судді:

СудАпеляційний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення21.05.2014
Оприлюднено28.05.2014
Номер документу38869538
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —127/14233/13-ц

Ухвала від 03.04.2015

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Король О. П.

Ухвала від 02.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Якименко М. М.

Ухвала від 02.11.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Якименко М. М.

Ухвала від 12.10.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Якименко М. М.

Ухвала від 12.10.2015

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Якименко М. М.

Ухвала від 28.09.2015

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Гуменюк К. П.

Ухвала від 21.05.2014

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Береговий О. Ю.

Ухвала від 30.04.2014

Цивільне

Апеляційний суд Вінницької області

Береговий О. Ю.

Ухвала від 15.01.2014

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Романчук Р. В.

Ухвала від 24.10.2013

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Романчук Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні