06.11.2013 Справа № 2-865/12
Справа 2/756/50/13
У Х В А Л А
01 листопада 2013 року Оболонський районний суд м.Києва
в складі: головуючого - судді - Яценко Н.О.
при секретарі - Литвиненко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи : Головне управління юстиції в м.Києві, реєстраційна служба Головного управління юстиції в м.Києві, реєстраційна служба Києво-Святошинського районного управління юстиції в Київській області про визнання недійсним заповіту, свідоцтва про право на спадщину, свідоцтва про право власності, договору довічного утримання, договору дарування , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання заповіту недійсним, свідоцтва про право на спадщину, свідоцтва про право власності, визнання недійсним договору довічного утримання та договору дарування.
Посилається позивач на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його тітка ОСОБА_3, яка мешкала в АДРЕСА_1. Після смерті останньої відкрилась спадщина у вигляді наступного майна: квартири АДРЕСА_1; будинку та земельної ділянки, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_2; гараж, який знаходиться на території м. Києва.
19.03.2011 року позивач подав до одинадцятої КДНК заяву про прийняття спадщини. Однак нотаріусом було повідомлена позивача проте, що ОСОБА_3 було складено заповіт на все майно на ОСОБА_2.
Даний заповіт позивач вважає недійсним з наступних підстав. Померла ОСОБА_3 була рідною тіткою позивача по батькові. Вона та батьки разом підтримували батьківський дім в с. Шпитьки Києво-Святошинського району Київської області. ОСОБА_3 на все літо виїжджала з Києва жити до села, батько постійно навідувався до неї та допомагав. Після смерті батька ІНФОРМАЦІЯ_1 тітка поступово все менше і менше прагла до спілкування з родиною позивача, відмовляючись від допомоги.
ОСОБА_3 була інвалідом з дитинства, знаючи про її проблеми зі здоров»ям, а також про те, що рідних дітей у неї не було, позивач та його мати всіляко намагалися допомогти їй.
Хвороба тітки прогресувала, в останні роки життя її пам»ять дуже погіршилась, спостерігались симптоми склерозу. Сама вона не визнавала те, що у неї існують проблеми, не вірила рідним та була дуже піддатлива на вплив зовні. Таким фізичним та психічним станом тітки неодноразово користувались нечесні люди.
Так невідомі позивачу особи нав»язали ОСОБА_3 ідею спасіння, яке вона може здобути лише в разі постійного відвідування засідань свідків ОСОБА_4 та внесення різноманітних пожертвувань.
Також за настановами свідків ОСОБА_4 тітка в останні роки життя відрізала себе від цивілізованого світу, відмовлялась іти на будь-який контакт, спілкувалась виключно із іншими свідками. ОСОБА_2, також належить до свідків ОСОБА_4. Негативна реакція тітки на спілкування з нею позивача з кожним разом все більше посилювалась. Одного разу тітка зазначила в розмові, що в церкві їй пояснили, що її рідні можуть викинути її з вікна.
ОСОБА_3 перед смертю знаходилась в безпорадному стані, мала стійкі проблеми зі здоров*ям та перебувала під психічним примусом. Позивач переконаний, що ідея складання заповіту на абсолютно чужу для неї людину, ОСОБА_2, яка також є прихильницею віросповідання свідків ОСОБА_4 була нав*язана зовні.
Враховуючи викладене позивач вважає, що порушені його права та просив суд визнати недійсним заповіт ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2, посвідчений державним нотаріусом 11-ї КДНК. Визнати недійсним свідоцтво про право на спадщину, видане державним нотаріусом 11-ї КДНК на ім»я ОСОБА_2. Визнати недійсними свідоцтва про право власності відповідачки на квартиру АДРЕСА_1 та на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2.
Під час розгляду справи позивач подав доповнення до позовної заяви посилаючись на наступне. ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3, яка уклала договір довічного утримання, на підставі чого передала ? своєї квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 відповідачці. 20.11.2010 року ОСОБА_3 уклала договір дарування, на підставі якого остання подарувала ? своєї квартири що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 відповідачці.
Враховуючи доповнення до позовної заяви позивач просив суд визнати недійсним договір довічного утримання від 18.03.2004 року , укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_2, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрованим в реєстрі за № 658; договір дарування від 20.11.2010 року, укладений між ОСОБА_3 на ім*я ОСОБА_2, посвідчений державним нотаріусом 11-ї Київської державної нотаріальної контори Яворською Н.В. та зверєстрованим в реєстрі за № 7-1320; заповіт від 20.01.2004 року , посвідчений державним нотаріусом 11-ї Київської державної нотаріальної контори та зареєстрованим в реєстрі за № с\с-57; заповіт від 14.10.2010 року , посвідчений державним нотаріусом 11-ї Київської державної нотаріальної контори Яворською Н.В. та зареєстрований в реєстрі № 1173 на ім*я ОСОБА_2
Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали з обставин , викладених в позові та просили позов задовольнити. Позивач суду пояснив, що ОСОБА_3 його тітка. З нею він спілкувався в 2000 - 2002 роки, потім з нею не спілкувався, оскільки вона уникала спілкування з родичами.
Представник відповідача та відповідач проти позову заперечували з посиланням на те, що родичі з ОСОБА_3 не спілкувалися, не допомогали їй , в зв*язку з чим нею опікалася відповідачка . Просили в задоволенні позову відмовити. Також пояснювали, що ОСОБА_3 в психоневрологічному диспансері не лікувалася.
Свідок ОСОБА_7 - мати позивача , суду пояснила, що до 2001 року спілкувалася з ОСОБА_3
ОСОБА_3 рідна сестра її чоловіка, з дитинства була інвалідом. Після смерті свекра з ними відмовилася спілкуватися, з посиланням на те, що родичі її викинуть з балкона. Почала спілкуватися з свідками ОСОБА_4.
Була дуже нервова. Приступи епілепсії були у сні.
Свідок ОСОБА_8 суду пояснила, що ОСОБА_3 її двоюрідна сестра. Пояснила , що ОСОБА_3 в дитинстві навчалася в школі для розумово відсталих дітей. Поведінка в неї була неадекватна.
В 2010 році зустріла її в автобусі, вона розповідала, що пішла в секту. З родичами ні з ким не спілкувалася, була агресивно проти них налаштована.
Психічних розладів за нею не спостерігала.
Свідок ОСОБА_9 суду пояснив , що проживав у належному ОСОБА_3 будинку в АДРЕСА_2 з 2003 року.
Про відповідачку ОСОБА_3 ніколи нічого поганого не говорила.
Ніякі психічні вади не спостерігав за ОСОБА_10.
Хотів її помирити з племінником, проте вона не бажала, з посиланням на те, що вони від неї відмовилися.
Матеріальну допомогу ОСОБА_3 потребувала.
Свідок ОСОБА_11 суду пояснила, що проживала у належному ОСОБА_3 будинку в АДРЕСА_2 з 2007 року.
ОСОБА_3 на літо приїздила в село, проте в Київ їздила за пенсією. Говорила, що в Києві неї доглядає жінка. Стосунки з відповідачкою у померлої були гарні.
ОСОБА_1 і його маму бачила. ОСОБА_3 говорила, що родичі не бажають їй допомагати.
ОСОБА_3 відвідувала секту ОСОБА_4. Любила спати, читати, телевізор дивитися.
Свідок ОСОБА_12 суду пояснила, що у ОСОБА_3 орендувала житло по вул. Вишгородській в м.Києві з 2005 року.
ОСОБА_3 ніколи не перебувала на обліку у психоневрологічному диспансері.
У ОСОБА_3 у квартирі крім неї на квартирі проживала іще одна дівчина .
ОСОБА_3 часто згадувала родичів, сумувала за ними .
Останній рік життя вона лежала в лікарні, ОСОБА_2 за нею доглядала.
Стосунки були теплі , родинні . Коли вона вселялася в квартиру, то їй сказали, що заселяється до двох сестер.
ОСОБА_3 була тиха , спокійна. Часто згадувала ОСОБА_12 та свого брата.
Свідок ОСОБА_10 суду пояснила, що з 2000 по 2006 р. працювала двірником та обслуговувала будинок 38 по вул. Вишгородській в м.Києві.
У ОСОБА_3 була заборгованість по квартирній платі і тому з нею познайомилася. Їй було відомо , що ОСОБА_10 інвалід дитинства, з її слів. Психологічних відхилень у ОСОБА_3 не бачила. У неї щось було з рукою, перед собою руку носила.
Свідок ОСОБА_14 суду пояснила, що ОСОБА_3 перебувала у неї на обліку як у лікаря психіатра у психоневрологічному диспансері № 3.
Стаціонарне лікування їй не призначалося.
ДЦП в неї було та порушення функцій руки були та інтелектуальна недостатність.
У людей з таким діагнозом нормальна форма мислення. Неадекватно може оцінювати окремі ситуації.
В неї була середня ступінь розумової відсталості.
Останні три роки психотропні ліки ОСОБА_3 не призначалися.
Ухвалою суду від 21.05.2012 року по справі була призначена посмертна судово-психіатрична експертиза.
28.12.2012 року по справі проведена експертиза , яка надійшла до суду 07.02.2013 року.
В судовому засіданні був допитаний експерт ОСОБА_15 котрий суду пояснив, що помилково було зазначено, що експертиза є повторною. Також суду пояснив, що ОСОБА_3 була психічно недорозвита, страждала недоумством, мала хронічний стійкий психічний розлад. З урахуванням показів свідків, медичної документації , комісія прийшла до висновку, що ОСОБА_3 страждала недоумством. Була інвалідом з дитинства. Із захворювань мала атеросклероз, енцифолопатію, ДЦП. В неї була виражена дебільність, що є синонімом олігофренії, яка взагалі не лікується і на протязі всього життя була недієздатною, а тому не могла усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на час складання спірних правочинів.
Експерт ОСОБА_16 суду пояснив, що у ОСОБА_3 були розлади психіки невиліковні. Захворювання протікає таким чином, що покращень не буває. Також експерт зазначав, що при наявності захворювань , що були у ОСОБА_3 її не повинні були знімати з обліку в психоневрологічному диспансері.
Представник відповідача в судовому засіданні заявила клопотання про призначення по справі повторної посмертної судово-психіатричної експертизи для визначення психічного стану померлої ОСОБА_3, з посиланням на те, що висновок експертів є таким , що суперечить матеріалам справи та викликає сумнів в його правильності з огляду на недотримання норм законодавства, якими експерти повинні були керуватися при проведенні експертизи. Також вказувала, що предметом спору є правочини за період з 2004 по 2010 роки, проте за вказаний період ніяких фактів про наявність у ОСОБА_3 ознак помірної розумової відсталості експертам на дослідження надано не було , а тому просила суд призначити по справі повторну посмертну судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_3 на вирішення якої поставити питання :
Чи була ОСОБА_3 абсолютно неспроможною в момент укладення договору довічного утримання від 18.03.2004 року , укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_2, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрованим в реєстрі за № 658; договору дарування від 20.11.2010 року, укладеного між ОСОБА_3 на ім*я ОСОБА_2, посвідченого державним нотаріусом 11-ї Київської державної нотаріальної контори Яворською Н.В. та зверєстрованим в реєстрі за № 7-1320; заповіту від 20.01.2004 року , посвідченого державним нотаріусом 11-ї Київської державної нотаріальної контори та зареєстрованим в реєстрі за № с\с-57; заповіту від 14.10.2010 року, посвідченого державним нотаріусом 11-ї Київської державної нотаріальної контори Яворською Н.В. та зареєстрований в реєстрі № 1173 на ім*я ОСОБА_2 розуміти значення своїх дій та (або) керувати ними? Проведення експертизи просила доручити Українському науково-дослідному інституту соціальної і судової психіатрії та наркології Міністерства охорони здоров*я України, а в подальшому просила направити в іншу експертну установу поклавшись на розсуд суду.
Відповідач в судовому засіданні клопотання свого представника підтримала та просила задовольнити.
Позивач та його представник проти заявленого клопотання не заперечували, тобто не заперечували проти призначення повторної посмертної судово-психіатричної експертизи.
Вислухавши думку учасників процесу , суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню , оскільки з*ясування питання які мають суттєве значення для вирішення справи по суті потребують спеціальних знань та з метою об*єктивності дослідження всіх обставин справи потребують повторного дослідження спеціалістами у галузі психіатрії.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.143, 144, п5 ст.202 ЦПК України , суд -
У Х В А Л И В :
Призначити по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи : Головне управління юстиції в м.Києві, реєстраційна служба Головного управління юстиції в м.Києві, реєстраційна служба Києво-Святошинського районного управління юстиції в Київській області про визнання недійсним заповіту, свідоцтва про право на спадщину, свідоцтва про право власності, договору довічного утримання, договору дарування повторну посмертну судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_3, проведення якої доручити експертам КЗ Київської обласної ради «Обласне психіатрично-наркологічне медичне об»єднання» відділення судово-психіатричних (наркологічних) експертиз (08631, смт. Глеваха, вул..Вокзальна, 8 Васильківського району, Київської області).
На вирішення експертизи поставити питання :
- чи могла ОСОБА_3 в силу свого захворювання на час складання договору довічного утримання від 18.03.2004 року, укладеного між ОСОБА_3 та ОСОБА_2, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_5 та зареєстрованим в реєстрі за № 658; договору дарування від 20.11.2010 року, укладеного між ОСОБА_3 на ім*я ОСОБА_2, посвідченого державним нотаріусом 11-ї Київської державної нотаріальної контори Яворською Н.В. та зверєстрованим в реєстрі за № 7-1320; заповіту від 20.01.2004 року , посвідченого державним нотаріусом 11-ї Київської державної нотаріальної контори та зареєстрованим в реєстрі за № с\с-57; заповіту від 14.10.2010 року , посвідченого державним нотаріусом 11-ї Київської державної нотаріальної контори Яворською Н.В. та зареєстрований в реєстрі № 1173 на ім*я ОСОБА_2 усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними ?
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_2, яка проживає в АДРЕСА_1.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384,385 КК України.
В розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи № 2/756/50/13 та медичну документацію ОСОБА_3 .
Провадження по справі на час проведення експертизи зупинити.
Визначити термін на проведення експертизи 2 місяці.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції в частині зупинення провадження по справі подається протягом п*яти днів з дня її проголошення до Апеляційного суду міста Києва через Оболонський районний суд міста Києва. У разі, якщо ухвалу було проголошено без участі особи , яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п*яти днів з дня отримання її копії.
Суддя :
Суд | Оболонський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2013 |
Оприлюднено | 28.05.2014 |
Номер документу | 38897514 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Вітковський С. В.
Цивільне
Оболонський районний суд міста Києва
Яценко Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні