ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" червня 2014 р.Справа № 915/1791/13 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді В.Б. Туренко
суддів Л.В. Поліщук, С.В. Таран (на підставі розпорядження в.о. голови суду від 15.04.2014 р. № 636)
при секретарі судового засідання: І.М. Станковій
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1
від скаржника - ОСОБА_2
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явились, про день, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3
на рішення господарського суду Миколаївської області від 25.11.2013 року
у справі № 915/1791/13
за позовом ОСОБА_4
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМЕТРА-СЕРВІС»
за участю третьої особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції в Миколаївській області
про визнання недійсними рішень загальних зборів
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до місцевого господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції в Миколаївській області про визнання в цілому недійсними рішень загальних зборів учасників ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС», які оформлені протоколами від 24.01.11 р. № 20, від 30.08.11 р. № 22, від 08.09.11 р. № 23, від 27.06.13 р. № 3 (а.с. 3-6 т. 1).
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням процедури скликання та проведення загальних зборів учасників товариства.
Рішенням господарського суду Миколаївської області від 25.11.13 р. (суддя Мавродієва М.В.), оформленим відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 02.12.13р., позов задоволено повністю з мотивів його доведеності, стягнуто з відповідача на користь позивача 4588,00 грн. судового збору (а.с. 178-183).
Не погодившись з вищезазначеним рішенням, ОСОБА_3, як особа, що не брала участі у справі, 06.03.14 р. звернулась з апеляційною скаргою, яка повернута без розгляду ухвалою суду апеляційної інстанції від 21.03.14 р. на підставі п. 3 ч. 1 ст. 97 ГПК України (а.с. 202-204 т.1).
Усунувши недоліки, 25.03.14 р. ОСОБА_3 повторно звернулась з апеляційної скаргою, в якій просила вказане рішення скасувати, прийняте нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права (а.с. 21-25 т. 2).
Одночасно скаржником заявлено клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на апеляційне оскарження, яке ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 17.04.14 р. задоволено, а скаргу прийнято до провадження (а.с. 11-12 т. 2).
У відзиві на апеляційну скаргу позивач та відповідач зазначили про безпідставність доводів скаржника. Відповідач просив розглянути справу без участі його представника (а.с. 109-111 т.2).
Відзив на апеляційну скаргу третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача не надала.
Заслухавши представників позивача та скаржника, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до ст. 11-1 Закону України «Про господарські товариства» законодавство про господарські товариства ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України, і складається із Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законодавчих актів.
Згідно ч. 2 ст. 87 ЦК України установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом.
У відповідності до пунктів 1.1., 2.3. Статуту ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС», зареєстрованого 30.06.06 р. за № 152210580006001753, ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» зареєстровано Миколаївським виконкомом 26.05.03 р. з присвоєнням ідентифікаційного коду - 32507467. Учасниками товариства з статутним фондом, що складає 340000 грн. є: ОСОБА_4 - 50 % (170000 грн.), ОСОБА_5 - 50 % (170000 грн.) (а.с. 11-20, 23 т.1).
За умовами п. 5.1., 5.2. зазначеного Статуту про проведення зборів учасників підприємства учасники повідомляються рекомендованим листом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання зборів учасників. Внесення змін до статуту підприємства та виключення учасника із підприємства, віднесено до виключної компетенції зборів учасників.
Пунктом 5.3. Статуту, визначено, що збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.
Аналогічний зміст містить також ст. 60 Закону України «Про господарські товариства».
За приписами ст. 148 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не передбачений статутом.
Матеріалів справи містять копію заяви ОСОБА_4 від 24.01.11 р., якою останній за власним волевиявленням заявив про свій вихід зі складу учасників товариства. Справжність підпису ОСОБА_4 засвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_6 Особу ОСОБА_4, який підписав документ встановлено. Вказана заява викладена на спеціальному бланку нотаріального документа ВРЛ № 095029 та зареєстрована в реєстрі цією ж датою за № 321. На звороті цієї заяви приватний нотаріус ОСОБА_6 засвідчила вірність цієї копії і ця нотаріальна дія вчинена 24.01.11 р. та зареєстрована в реєстрі за № 322 (а.с. 66 т.1).
Рішенням загальних зборів учасників товариства від 24.01.11 р., оформленого протоколом № 20 вирішено: задовольнити заяву ОСОБА_4 про вихід зі складу учасників товариства та повернути останньому його внесок у розмірі 170000 грн.; учаснику ОСОБА_5 довнести до статутного капіталу внесок у розмірі 170000 грн. та перерозподілити частки у статутному капіталі наступним чином: ОСОБА_5 - 100 % (340000 грн.); у зв'язку з вищевказаними змінами внести відповідні зміни до Статуту товариства, викласти його у новій редакції та зареєструвати його у державного реєстратора виконкому Миколаївської міськради (а.с. 64 т.1).
Згідно ч. 3 п. 3 ст. 144 ЦК України зміни до статуту, пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про господарські товариства» зміни, які сталися в установчих документах товариства, і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства.
Частиною 1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
За умовами ч. 3, 9 ст. 29 означеного Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається зокрема, або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників) . Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається рекомендованим листом) заявнику з відміткою про дату надходження документів. Дата надходження документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Як вбачається з опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи», 21.06.11р. ОСОБА_5 подав до Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції в Миколаївській області документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зокрема: реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів; копію протоколу №20 від 24.01.11 р.; нову редакцію Статуту ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС», затверджену рішенням засновників від 24.01.11р.; нотаріально засвідчену копію заяви фізичної особи ОСОБА_4 про вихід зі складу засновників (учасників) товариства (а.с. 63-79 т.1). Відповідні зміни зареєстровані цією ж датою (21.06.11 р.) за № 15221050013001753.
Згідно пунктів 1., 2.3. Статуту товариства, затвердженого вищезазначеним рішенням засновника від 24.01.11 р. та зареєстрованого 21.06.11 р. за № 15221050013001753 учасниками товариства є ОСОБА_5 з часткою у статутному фонді розміром 340000 грн. - 100% (а.с. 69-79 т.1).
В подальшому, згідно копій документів знятих судом першої інстанції з матеріалів реєстраційної справи ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» та витягів з ЄДРПОУ за період 2011-2013 рр. склад засновків товариства змінювався (а.с. 21-27, 63-140, 173-174 т.1).
Так, рішенням загальних зборів учасників товариства від 30.08.11 р. , оформленим протоколом № 22 вирішено: задовольнити заяву ОСОБА_3 про вступ до складу учасників товариства та внесення нею внеску у сумі 34000 грн. ; учаснику ОСОБА_5 повернути частину його внеску до статутного капіталу у розмір 34000 грн. та перерозподілити частки у статутному капіталі наступним чином: ОСОБА_5 - 90% (306000 грн.), ОСОБА_3 - 10% (34000 грн.); у зв'язку з вищевказаними змінами внести відповідні зміни до Статуту товариства, викласти його у новій редакції та зареєструвати його у державного реєстратора виконкому Миколаївської міськради (а.с. 30 т.1). Відповідні зміни зареєстровані 30.08.11 р. за № 15221050015001753.
Рішенням загальних зборів учасників товариства від 08.09.11 р., оформленим протоколом № 23 вирішено: задовольнити заяву ОСОБА_7 про вступ до складу учасників товариства та внесення нею внеску у сумі 306 000 грн., задоволено заяву ОСОБА_5 про вихід зі складу учасників товариства з поверненням йому його внеску у розмірі 306000 грн., що складає 90 % статутного капіталу товариства; у зв'язку зі зміною складу учасників товариства перерозподілено частки наступним чином: ОСОБА_7 - 90 % (306000 грн.), ОСОБА_3 - 10% (34000 грн.); у зв'язку із вищевказаними змінами внести відповідні зміни до статуту товариства, викласти його у новій редакції та зареєструвати його у державного реєстратора виконкому Миколаївської міськради (а.с. 31 т.1). Відповідні зміни зареєстровані 08.09.11 р. за № 15221050016001753.
Рішенням загальних зборів учасників товариства від 27.06.13 р., оформленим протоколом № 3 вирішено: задовольнити заяву ОСОБА_8 про вступ до складу учасників товариства та внесення нею внеску у сумі 306000 грн., задоволено заяву ОСОБА_7 про вихід зі складу учасників товариства з поверненням їй внеску у розмірі 306000 грн., що складає 90 % статутного капіталу товариства; у зв'язку із зміною складу учасників товариства перерозподілено частки у статутному капіталі наступним чином: ОСОБА_8 - 90 % (306000 грн.), ОСОБА_3 - 10% (34000грн.); у зв'язку з вищевказаним внести відповідні зміни до статуту товариства, викласти його у новій редакції та зареєструвати його у державного реєстратора виконкому Миколаївської міськради. Доручено ОСОБА_9 підготувати документи та подати державному реєстраторі (а.с. 32 т.1). Здійснення відповідних змін зареєстровано 05.07.13 р. за № 15221050018001753.
Згідно витягу з ЄДРПОУ станом на 09.09.13 р. засновниками ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» є: ОСОБА_3 - 10 % (34000 грн.), ОСОБА_8 - 90 % (306000 грн.) (а.с. 173-174 т.1).
Звертаючись до суду першої інстанції з позовними вимогами про визнання недійсними вищезазначених чотирьох рішень загальних зборів учасників товариства, оформлених протоколами від 24.01.11 р. за № 20, від 30.08.11 р. № 22, від 08.09.11 р. № 23, від 27.06.13 р. № 3, ОСОБА_4 заперечував факт звернення за вчиненням нотаріальної дії та підписання ним заяви від 24.01.11 р. про вихід зі складу засновників ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» та зазначив, що про проведення загальних зборів 24.01.11р. повідомлений не був, участі у цих загальних зборах не приймав, протокол від 24.01.11р. № 20 не підписував, що в свою чергу є порушенням порядку скликання та проведення загальних зборів, у зв'язку з чим вважає, що рішення від 24.01.11 р., оформлене протоколом № 20, яким його виключили зі складу товариства є незаконним та підлягає визнанню недійсним, а відтак усі подальші рішення після його незаконного виключення зі складу учасників товариства також підлягають визнанню недійсними, оскільки проходили у незаконному складі учасників.
Пунктом 3.5. Рекомендацій Вищого господарського суду України «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин» від 28.12.07 р. №04-5/14, встановлено, що подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників. Враховуючи викладене, учасник вважається таким, що вийшов з товариства з обмеженою або з додатковою відповідальністю з моменту прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника з товариства на підставі його заяви про вихід , а у випадку відсутності такого рішення - з дати закінчення строку, встановленого законом або статутом товариства для повідомлення про вихід з товариства. Заява про вихід учасника з товариства є формою реалізації передбаченого законом права учасника на припинення корпоративних відносин шляхом виходу з товариства.
Отже, обов'язковою умовою прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника з товариства є подання ним відповідної нотаріально посвідченої заяви.
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про нотаріат», про всі нотаріальні дії, вчинені нотаріусами або посадовими особами органів місцевого самоврядування, робиться запис у реєстрах для реєстрації нотаріальних дій після того, як нотаріус зробить посвідчувальний напис на документі або підпише документ, що ним видається. Кожна нотаріальна дія реєструється під окремим порядковим номером. Номер, під яким нотаріальна дія зареєстрована, зазначається на документі, що видається нотаріусом, чи в посвідчувальному написі. Запис в реєстрі є доказом вчинення нотаріальної дії.
Згідно повного витягу з Єдиного державного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів від 24.10.13 р. № 73901159, наданого Миколаївською філією Державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України на запит суду першої інстанції, бланк нотаріального документа ВРЛ № 095029 передано 18.05.11 р. приватному нотаріусу ОСОБА_10 (Івано-Франківська область), на якому останнім 17.06.11 р. викладено та посвідчено договір про відчуження нерухомого майна (а.с. 57 т.1).
Крім того, згідно письмових пояснень приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_6 від 14.11.13 р. №249/01-16, витребуваних судом першої інстанції, бланк нотаріального документа ВРЛ № 095029 приватним нотаріусом ОСОБА_6 не використовувався, підпис ОСОБА_4 на заяві від 24.01.11р. про вихід зі складу учасників (засновників) ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» не засвідчувався , що підтверджується витягом з реєстру для реєстрації нотаріальних дій за 24.01.11р. (а.с. 164-168 т.1).
Тобто, позивач не вчиняв дій щодо підписання та подання заяви від 24.01.11 р. про вихід зі складу учасників (засновників) ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС».
З урахуванням того, що наявні у справі докази свідчать про відсутність факту нотаріального посвідчення та подання ОСОБА_4 до ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» заяви від 24.01.11 р. про вихід зі складу товариства, судова колегія вважає, що місцевий господарський суд вірно дійшов висновку про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства від 24.01.11 р., яке оформлене протоколом № 20, оскільки підстав для виключення позивача зі складу учасників товариства, повернення його внеску до статутного фонду (170000 грн.) та перерозподілу часток не було, чим порушені корпоративні права позивача, визначені ст. 167 Господарського кодексу України.
Більш того, матеріали справи не містять доказів належним чином повідомлення ОСОБА_4 про час та місце скликання зборів учасників товариства, які відбулись 24.01.11 р., що в свою чергу також свідчить про неповноважність цих зборів, оскільки на них не було кворуму.
За умовами п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.08р. №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення.
Таким чином, приймаючи до уваги, встановлення судом факту незаконного виключення ОСОБА_4 зі складу учасників ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС», усі рішення загальних зборів засновників, які відбулись в подальшому, а саме 30.08.11р., оформлене протоколом за № 22 від 30.08.11 р.; 08.09.11 р., оформлене протоколом за № 23 від 08.09.11 р.; 27.06.13р., оформлене протоколом за № 3 від 27.06.13 р. проходили у незаконному складі, а відтак також підлягають визнанню в цілому недійсними.
За приписами ч.1 ст. 15, ч.1 ст. 16 ЦК України, ч.2 ст. 20 ГК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Засновники суб'єктів господарювання мають права на звернення до суду з позовом про визнання недійсними корпоративних актів, якими зачіпаються права та охоронювані законом інтереси цієї особи як учасника господарської організації.
Так, ОСОБА_3, як особа, що не брала участі у справі, оскаржує рішення суду про задоволення позовних вимог щодо визнання недійсними усіх чотирьох рішень загальних зборів учасників товариства, які оформлені протоколами від 24.01.11 р. № 20, від 30.08.11 р. № 22, від 08.09.11 р. № 23, від 27.06.13 р. № 3, тобто в цілому.
Проте, як вбачається з вищезгаданих рішень загальних зборів учасників товариства, ОСОБА_3 набула корпоративні права з 30.08.11 р. , відповідно до рішення загальних зборів від 30.08.11 р., оформленого протоколом за № 22.
Відповідно до п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.08 р. № 13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорі» суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову. Право на звернення до суду з позовом про визнання недійсними рішень органів управління товариства мають лише ті його акціонери (учасники), які були акціонерами (учасниками) на дату прийняття рішення, що оскаржується. Вимоги акціонера (учасника) товариства про визнання недійсним рішення органу управління товариства не підлягають задоволенню, якщо на момент його прийняття позивач ще не набув права власності на акції чи частку в статутному капіталі товариства, оскільки його корпоративні права не могли бути порушеними.
Пунктом 5-2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11 р. № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України (із змінами та доповненнями), передбачено, що у розгляді апеляційної скарги, поданої особою, яка не брала участі в розгляді справи судом першої інстанції і яка вважала, що місцевим господарським судом вирішено питання про її права та обов'язки, апеляційний господарський суд, прийнявши апеляційну скаргу до провадження (якщо вона не підлягала поверненню з передбачених ГПК підстав), повинен з'ясувати наявність правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі. Якщо при цьому буде встановлено, що права такої особи оскаржуваним судовим рішенням не порушені та що питання про її права і обов'язки стосовно сторін у справі судом першої інстанції не вирішувалися, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою припиняє апеляційне провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 80 ГПК, оскільки у такому випадку не існує правового зв'язку між скаржником і сторонами у справі, в зв'язку з чим відсутній суб'єкт апеляційного оскарження.
Отже, враховуючи те, що рішення загальних зборів учасників товариства від 24.01.11р.,оформлене протоколом № 20, яким незаконно виключено ОСОБА_4 не зачіпає права та охоронювані законом інтереси ОСОБА_3, як учасника господарського товариства, оскільки остання на момент прийняття рішення від 24.01.11 р. ще не була учасником ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС», суд апеляційної інстанції в частині оскарження рішення суду про задоволення позовних вимог щодо визнання недійсним рішення загальних зборів, оформленого протоколом від 24.01.11 р. № 20 припиняє апеляційне провадження на підставі п.1 ч.1 ст. 80 ГПК України, у зв'язку із відсутністю правового зв'язку між скаржником та сторонами, а відтак й відсутністю суб'єкту апеляційного оскарження.
13.06.14 р. до канцелярії суду апеляційної інстанції надійшли два клопотання скаржника: 1) про витребування доказів, яким останній просив витребувати у Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції в Миколаївській області наступні документи: оригінал заяви ОСОБА_4 про вихід зі складу учасників товариства, оригінал протоколу загальних зборів учасників товариства від 24.01.11р. № 20, Статут (нова редакція) товариства, затверджений рішенням засновника від 24.01.11р.; 2) про проведення технічної експертизи документів, а саме заяви ОСОБА_4 від 24.01.11р. про вихід зі складу учасників товариства та протоколу загальних зборів учасників товариства від 24.01.11р. № 20 і проведення судово-почеркознавчої експертизи справжності підпису ОСОБА_4 на зазначених вище документах (а.с. 127-133 т.2).
За наведених обставин судова колегія відхиляє заявлені ОСОБА_3 клопотання та зазначає, що ухвалою суду першої інстанції від 14.10.13 р. вже були витребувані матеріали реєстраційної справи ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС», які в свою чергу були оглянуті судом та їх копії залучені до матеріалів справи, що відображено в протоколі судового засідання від 31.10.13р. Оригінали заяви ОСОБА_4 від 24.01.11 р. та протоколу загальних зборів учасників товариства від 24.01.11 р. № 20 в матеріалах реєстраційної справи відсутні, тобто оригіналів цих документів не існує (а.с. 45-46, 63-140, 142 т.1).
До вказаних клопотань додано квитанції про сплату судового збору за їх подання у загальній сумі 3654,00 грн. (1827,00 грн. за кожне), плата за які не передбачена Законом України «Про судовий збір», тобто судовий збір сплачений помилково і в цьому випадку ст. 7 вказаного Закону не передбачає підстав для повернення судового збору, у зв'язку з чим сплачені скаржником кошти відповідно до квитанцій від 13.06.14 р. № 66131005, № 661310007 у загальній сумі 3654,00 грн. останньому не повертаються (а.с. 129,134 т.2).
Судова колегія звертає увагу, що надана скаржником копія протоколу від 24.01.11 р. № 20 (а.с. 100 т.2) за своїм змістом взагалі не співпадає з копією протоколу від 24.01.11 р. № 20 знятою судом першої інстанції з матеріалів реєстраційної справи ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» (а.с . 64 т.1).
Враховуючи те, що рішення загальних зборів учасників товариства, оформлене протоколом від 24.01.11 р. № 20 не зачіпає права та обов'язки скаржника, доводи викладені в апеляційній скарзі з цього приводу не приймаються колегією суддів до уваги.
Відповідно до ст. 27 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. У справах щодо майна господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, господарський суд залучає орган державної влади, що здійснює управління корпоративними правами, до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі. Питання про допущення або залучення третіх осіб до участі у справі вирішується господарським судом, який виносить з цього приводу ухвалу. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, користуються процесуальними правами і несуть процесуальні обов'язки сторін, крім права на зміну підстави і предмета позову, збільшення чи зменшення розміру позовних вимог, а також на відмову від позову або визнання позову.
З урахуванням того, що ОСОБА_3 є учасником ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» з 30.08.11 р. , то рішення суду в частині задоволення позовних вимог щодо визнання недійсними рішень загальних зборів, оформлених протоколами від 30.08.11 р. № 22, від 08.09.11 р. № 23, від 27.06.13 р. № 3 може вплинути на її права та обов'язки, судова колегія вважає за необхідне на підставі ст. 27 ГПК України залучити ОСОБА_3 до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача за позовними вимогами про визнання недійсними рішень загальних зборів, оформлених протоколами від 30.08.11 р. № 22, від 08.09.11 р. № 23, від 27.06.13р. № 3 та відмовити в задоволенні апеляційної скарги в цій частині, оскільки твердження скаржника, викладені в апеляційній скарзі та у додаткових поясненнях до неї не спростовують вищенаведене.
Документи, які надані скаржником, а саме: угода б/д, б/н між засновниками ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» ОСОБА_4 та ОСОБА_5 стосовно бази відпочинку «Ювілейна», кредитний договір від 26.12.05р. укладений між АКБ «Райффазен Банк Аваль» та ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» та додаткові узгодження від 29.03.06 р. № 1, від 06.12.06 р. № 2 до цього кредитного договору, угода від 17.05.10 р. між засновниками ТОВ «ДЕМЕТРА-СЕРВІС» стосовно вирішення питань, пов'язаних з неналежним виконанням умов зазначеного кредитного договору, договір задоволення вимог іпотекодержателя від 27.12.05 р., договір іпотеки від 27.12.05 р. та доповнення до нього від 25.03.06 р. (а.с. 62- 90 т.2) також не приймаються до уваги колегією суддів, оскільки вони не стосуються предмета спору у даній справі.
З урахуванням викладеного, судова колегія вважає, що місцевий господарський суд цілком обґрунтовано та правомірно задовольнив позовні вимоги ОСОБА_4 в повному обсязі, а відтак підстави для скасування рішення відсутні.
Керуючись ст. 27, п.1 ч.1 ст. 80, ст. ст. 99, 103, 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційне провадження в частині оскарження рішення господарського суду Миколаївської області від 25.11.2013 р. у справі № 915/1791/13 про задоволення позовних вимог щодо визнання недійсним рішення загальних зборів, оформленого протоколом № 20 від 24.01.2011 р. припинити.
Залучити ОСОБА_3 до участі у справі як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача за позовними вимогами про визнання недійсними рішень загальних зборів, оформлених протоколами № 22 від 30.08.2011 р., № 23 від 08.09.2011 р., № 3 від 27.06.2013 р. та відмовити у задоволенні апеляційної скарги в цій частині.
Рішення господарського суду Миколаївської області від 25.11.2013 р. у справі № 915/1791/13 залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.
Повний текст постанови складено 19.06.2014 р.
Головуючий суддя В.Б. Туренко
Суддя Л.В. Поліщук
Суддя С.В. Таран
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2014 |
Оприлюднено | 23.06.2014 |
Номер документу | 39282132 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Туренко В.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні