19/120
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
15.06.09 р. Справа № 19/120
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.
При секретарі Шикуті О.В.
За участю представників сторін:
від позивача: Дегтярьов Є.В., за довіреністю
від відповідача: не з'явився
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Закритого Акціонерного Товариства “ОТП Банк”, м. Київ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “РЕГОР”, м. Маріуполь Донецької області
про стягнення заборгованості за кредитом по Договору № OD-SME 102/329/2008 від 29.07.2008 р. у розмір 72 601,75 грн., в тому числі: 29 520,64 грн. – основного боргу, 4 830,60 грн. – відсотків за користування кредитом, 38 100,51 грн. – пені за прострочення виконання кредитних зобов'язань, 150,00 грн. – штрафу
Закрите Акціонерне Товариство “ОТП Банк”, м. Київ звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “РЕГОР”, м. Маріуполь Донецької області про стягнення заборгованості за кредитом по Договору № OD-SME 102/329/2008 від 29.07.2008 р. у розмір 72 601,75 грн., в тому числі: 29 520,64 грн. – основного боргу, 4 830,60 грн. – відсотків за користування кредитом, 38 100,51 грн. – пені за прострочення виконання кредитних зобов'язань, 150,00 грн. – штрафу.
В обґрунтування заявлених вимог Позивач послався на договір про надання овердрафту № OD-SME 102/329/2008 від 29.07.2008 р., укладений між Закритим акціонерним товариством “ОТП Банк” та Товариством з обмеженою відповідальністю „РЕГОР”, невиконання Відповідачем умов договору. Послався на ст.ст. 2, 11, 16, 202, 257, 509, 526, 611, 612, 625, 1054 Цивільного кодексу України, та просить суд стягнути з відповідача заборгованість по сумі основного боргу та відсотків, пеню за прострочення виконання кредитних зобов'язань, штраф..
Позивачем подано заяву № 100-04-2135 від 08.04.2009 р. про забезпечення предмету позову, в якій просить забезпечити предмет позову щодо стягнення суми боргу в розмірі 73 445,77 грн. (72601,75 грн. – ціна позову, 726,02 грн. – держмито, 118,00 грн. – збір за інформаційно – технічне забезпечення) у вигляді накладення арешту на грошові кошти на рахунки ТОВ „РЕГОР”, зокрема, на п/р 26002215110261 в Донецькій філії АКБ „Укрсоцбанк”, МФО 334011, ЄДРПОУ 33160770, а також на всі інші рахунки Відповідача, які можуть бути виявлені для виконання ухвали суду про арешт грошових коштів – органами державної виконавчої служби України.
Судом не задоволено клопотання позивача про забезпечення позову з огляду на те, що позивачем не наведено фактів, та не надано доказів розумності, обґрунтованості і адекватності заявлених вимог про забезпечення позову; не наведено і доказів забезпечення збалансованості інтересів сторін у разі застосування заходів забезпечення позову.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю „РЕГОР”, у судові засідання жодного разу не з'явився, про судовий розгляд був повідомлений належним чином. Про причини неявки не повідомив, відзив на позов не надав, ухвал суду від не виконав, витребувані судом документи не надіслав, тому відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
На запит суду, Управлінням державної реєстрації Донецької міської ради наданий Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, згідно якого, станом на 18.05.2009 р., до державного реєстру включено Товариство з обмеженою відповідальністю “РЕГОР”.
Розгляд справи неодноразово відкладався.
У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 4-2 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України - судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Стаття 33 Господарського процесуального кодексу України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши в засіданнях пояснення представника позивача, Господарським судом
В с т а н о в л е н о.
29.07.2008 року між Закритим акціонерним товариством “ОТП Банк” (надалі - Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю “РЕГОР” (Позичальником) було укладено договір про надання овердрафту № OD-SME 102/329/2008 (надалі - Договір), відповідно до умов якого Банк надає Позичальнику Овердрафт в межах ліміту Овердрафту, визначеного в Частині № 1 цього Договору, а Позичальник приймає Кредит, зобов'язується належним чином використати та повернути Банку суму отриманого Кредиту, а також сплатити відповідну плату за користування Кредитом і виконати всі інші зобов'язання, як вони визначені у цьому Договорі (п. 1.1 Договору). Позичальник має право на отримання фінансування в Банку за відсутності прострочених Боргових зобов'язань за Овердрафтом, що наданий у відповідності з цим Договором (п. 1.1.1 Договору).
Згідно частини 1 договору про надання овердрафту, ліміт Овердрафту складає: 29 800,00 грн. Цільове використання Овердрафту: на поповнення обігових коштів, на погашення процентів, що нараховані на непрострочений Кредит (п. 2 частини 1, п. 1.2.1 Договору). Строк користування Овердрафтом – 30 календарних днів з дня виникнення заборгованості за Овердрафтом до дня погашення заборгованості за Овердрафтом. День виникнення та день погашення заборгованості вважаються одним днем. Строк дії ліміту Овердрафту – до 29.07.2009 р. Сторони наступним домовились, що для розрахунку процентів за користування Кредитом буде використовуватись Фіксована процентна ставка: 22 % річних, з розрахунку Річної бази нарахування процентів.
Відповідно до п. 1.4.1 Договору, проценти за користування Кредитом розраховуються на основі Фіксованої процентної ставки, з розрахунку Річної бази нарахування процентів.
Проценти нараховуються на фактичну суму наданих кредитних коштів і за фактичний час використання таких коштів, включаючи день видачі та виключаючи день погашення. Нарахуванню підлягають проценти в останній календарний день місяця включно.
Нараховані проценти (крім процентів за прострочений Кредит) сплачуються Позичальником щомісячно, в перший Банківський день кожного календарного місяця, наступного за місяцем нарахування процентів. Проценти за користування Простроченим Кредитом підлягають оплаті одночасно із поверненням Простроченого Кредиту.
За порушення Позичальником прийнятих на себе зобов'язань стосовно строків повернення Кредиту, визначених цим Договором, на Прострочений Кредит нараховується подвійна Фіксована процентна ставка, при цьому, подвійна Фіксована процентна ставка підлягає застосуванню з наступного дня після спливу останнього дня Строку користування Овердрафтом, при цьому, якщо Строк користування Овердрафтом перевищує Строк дії Ліміту Овердрафту, то подвійна Фіксована процентна ставка підлягає застосуванню з наступного дня після спливу останнього дня Строку дії ліміту Овердрафту (п. 1.4.1.5 Договору).
Як встановлено у п.4 частини 1 Договору, під борговими зобов'язаннями розуміються зобов'язання Позичальника перед Банком щодо повернення суми Кредиту, плати за користування Кредитом, сплати комісій, штрафних санкцій, витрат та збитків Банку (включаючи, але не обмежуючись, неодержанні доходи) у зв'язку з неналежним виконанням Позичальником своїх зобов'язань перед Банком за цим Договором та інших платежів, якщо такі матимуть місце.
Строк кредитування, передбачений п.1.6 Договору, а саме:
Сума всіх Траншів, виданих в рамках ліміту Овердрафту, крім Простроченого Кредиту, підлягає поверненню не пізніше останнього Банківського дня Строку користування Овердрафтом. Прострочений Кредит підлягає поверненню Банку негайно, з моменту його виникнення ( 1.6.1. договору).
Надання Позичальнику Овердрафту в рамках цього Договору припиняється по закінченню останнього Банківського дня Строку дії Ліміту Овердрафту, при цьому, не зважаючи на положення п. 1.6.1 цього Договору, Позичальник зобов'язаний повернути Банку суму всіх Кредитів, що видані в рамках цього Договору, не пізніше останнього Банківського дня Строку дії Ліміту Овердрафту ( 1.6.2. договору).
Банк має право, з повідомленням про це Позичальника, призупинити або скасувати видачу кредитних коштів в рамках Овердрафту, у випадку якщо наступить та/або буде продовжуватися Випадок невиконання умов цього Договору, а також якщо виникнуть об'єктивні обставини, що свідчать, за письмово обґрунтованою думкою Банку, про недобросовісне ставлення Позичальника до виконання умов цього Договору, а також про нездатність Позичальника належним чином виконувати такі умови, а також у разі, якщо запевнення та гарантії та/або надана Позичальником звітність та інформація, згідно з цим Договором чи Документами забезпечення, виявились недійсними або недостовірними чи не можуть бути перевірені з вини Позичальника (п. 1.7.1).
Обов'язки Банку, передбачені п. 2.1 Договору. За умови неухильного виконання Позичальником взятих на себе зобов'язань відкрити Позичальнику Овердрафт та надавати в рамках Ліміту Овердрафту кредитні кошти в порядку та на умовах, обумовлених в цьому Договорі (п. 2.1.1); у разі виникнення прострочки виконання Боргових зобов'язань, Банк має право затримувати виконання своїх обов'язків перед Позичальником за будь-якими іншими договорами, укладеними Сторонами, до ліквідації прострочки (п. 2.2.4).
Відповідно до п. 4.1 Договору, за невиконання або неналежне виконання прийнятих на себе зобов'язань по цьому Договору Позичальник несе відповідальність в порядку і на умовах, визначених в цьому Договору, а саме: за порушення прийнятих на себе зобов'язань стосовно повернення кредитних коштів, сплати процентів за користування кредитними коштами, у визначені цим Договором строки, Позичальник зобов'язаний сплатити Банку пеню в розмірі 1 % від суми несвоєчасно виконаного зобов'язання, за кожен день прострочки. Вказана пеня сплачується окремо від процентів та штрафних санкцій, нарахованих за користування простроченими до повернення сумами та нараховується за весь період прострочки виконання зобов'язань Позичальником (п. 4.1.1). За прострочення виконання Боргових зобов'язань понад 15 календарних днів Позичальник, крім пені, передбаченої п. 4.1.1 цього Договору, додатково сплачує на користь Банку штраф у розмірі 0,01 % від суми прострочених Боргових зобов'язань, але не менше 50,00 грн. (п. 4.1.1.1). За прострочення виконання Боргових зобов'язань понад 30 календарних днів Позичальник, крім пені та штрафу, передбачених п.п. 4.1.1, 4.1.1.1 цього Договору, додатково сплачує на користь Банку штраф у розмірі 0,02 % від суми прострочених Боргових зобов'язань, але не менше 100,00 грн.
Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами (дата Договору), включаючи всі додатки до нього (додатки складають невід'ємну частину цього Договору), і діє до виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань по цьому Договору в повному обсязі ( п. 7.3. договору).
Факт овердрафтового кредитування рахунку Відповідача підтверджується матеріалами справи та не оспорюється відповідачем.
Прийняті на себе зобов'язання за договором про надання овердрафту № OD-SME 102/329/2008 від 29.07.2008 р. відповідачем належним чином не виконувалися.
Як зазначалося вище, строк користування Овердрафтом – 30 календарних днів з дня виникнення заборгованості за Овердрафтом до дня погашення заборгованості за Овердрафтом.
17.11.2008 р. непогашений кредит ( овердрафт) в сумі 29 520,64 грн. винесений банком на рахунок прострочених сум, що підтверджується меморіальним ордером № 1 від 17.11.2008 р., та виписками по рахунку відповідача.
Відповідач не надав доказів повного та своєчасного виконання зобов”язань за договором про надання овердрафту від 29.11.2008 р.
Позивач доводить, а відповідач не спростовує, що станом на 25.03.2009 р. заборгованість відповідача за договором по надання овердрафту від 29.11.2008 р. становить 72 601,75 грн., в тому числі: 29 520,64 грн. – основного боргу, 4 830,60 грн. – відсотків за користування кредитом, нараховано пені в сумі 38 100,51 грн. за прострочення виконання кредитних зобов'язань, 150,00 грн. – штрафу
З огляду на матеріали справи та приписи чинного законодавства, слід зазначити наступне.
Згідно ст. 526 Цивільного Кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За своєю правовою природою договір № OD-SME 102/329/2008 від 29.07.2008 р. є кредитним договором, згідно якого, за приписами ст. 1054 Цивільного Кодексу України, банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору(ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 Цивільного кодексу України).
Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).
Якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу (ст. 1050 Цивільного кодексу України).
За умовами ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідачем порушені умови договору № OD-SME 102/329/2008 від 29.07.2008 р. в частині повернення кредиту в сумі 29 520,64 грн. та сплати відсотків за користування кредитом в сумі 4 830,60 грн., що за пунктом 4.1. договору є підставою для нарахування штрафних санкцій, які вимагаються позивачем в сумі 38 100,51 грн. пені за прострочення виконання кредитних зобов'язань в розмірі 1% за кожний день прострочки за період з 17.11.2008 р. по 25.03.2009 р., 150,00 грн. – штрафу.
Основні засади господарювання в Україні та регулювання господарських відносин, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб”єктами господарювання, визначаються Господарським Кодексом України.
Неустойка, штраф, пеня за цим Кодексом визнаються штрафними санкціями, які учасник господарських відносин зобов”язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов”язання ( п.1 ст. 230 Господарського Кодексу України).
Відповідно п. 6 ст. 231 Господарського Кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов”язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України.
Законом щодо окремих видів зобов”язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається ( п. 1 ст. 231 Господарського Кодексу України).
Санкції застосовуються у розмірі передбаченому договором у разі, якщо розмір штрафних санкцій не визначено законом ( п. 4 ст. 231 Господарського кодексу України).
Договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовані Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошового зобов»язання».
Статтею 1 вказаного Закону визначено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня ( ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошового зобов»язання»).
Враховуючи вищезазначене, розмір пені, що вимагається позивачем до стягнення, є перевищеним, обґрунтованим є нарахування пені в сумі 2 502,89 грн.
Наявність заборгованості відповідача в сумі в сумі 37 004,13 грн. підтверджується матеріалами справи. Відповідачем до прийняття судового рішення не надано доказів погашення заборгованості за договором про надання овердрафту № OD-SME 102/329/2008 від 29.07.2008 р. в сумі 29 520,64 грн. – основного боргу, 4 830,60 грн. – відсотків за користування кредитом, 2 502,89 грн. – пені за прострочення виконання кредитних зобов'язань, 150,00 грн. штрафу, а всього 37 004,13 грн., в результаті чого господарський суд робить висновок про те, що сплату цих сум заборгованості не здійснено до теперішнього часу.
Отже, вимоги позивача про стягнення з ТОВ „РЕГОР” м. Маріуполь Донецької області заборгованості в сумі 72 601,75 грн. підлягають частковому задоволенню в сумі 37 004,13 грн. У задоволенні залишку вимог позивачу відмовляється.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на Відповідача пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 49, 75, 77, 82 - 85 Господарського процесуального Кодексу України, Господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Задовольнити частково позов Закритого акціонерного товариства “ОТП Банк”, м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю “РЕГОР”, м. Маріуполь Донецької області про стягнення заборгованості по Договору про надання овердрафту № OD-SME 102/329/2008 від 29.07.2008 р. в сумі 72 601,75 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “РЕГОР”, м. Маріуполь Донецької області на користь Закритого акціонерного товариства “ОТП Банк”, м. Київ заборгованість за Договором про надання овердрафту № OD-SME 102/329/2008 від 29.07.2008 р. в сумі 37 004,13 грн., в тому числі: 29 520,64 грн. – основного боргу, 4 830,60 грн. – відсотків за користування кредитом, 2 502,89 грн. – пені, 150,00 грн. – штрафу; 370, 04 грн. витрат по сплаті державного мита, 60,06 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
Текст рішення оголошено в судовому засіданні 15.06.2009 р.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя
Надруковано 3 екземпляри:
1 – позивачу;
1 – відповідачу;
1 – у справу.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2009 |
Оприлюднено | 30.06.2009 |
Номер документу | 3935471 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні