ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2014 року Справа № 918/69/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого-судді суддів:Демидової А.М., Воліка І.М. (доповідача), Ємельянова А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне" на постанову від 20.04.2014 Рівненського апеляційного господарського суду у справі№ 918/69/14 господарського суду міста Києва за позовом Спільного підприємства "Степанський агробуд" доРівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" провизнання недійсним рішення загальних зборів В судове засідання прибули представники сторін: позивачане з'явилися; відповідачаГрабовський В.А. (дов. від 31.03.2014 № н/б); скаржникаЯнчук В.В. (дов. від 28.04.2014 № 20); ВСТАНОВИВ:
У січні 2014 року позивач - Спільне підприємство "Степанський агробуд" (надалі - СП "Степанівський агробуд") звернулося до господарського суду з позовом до Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" (надалі - Асоціація) про визнання недійсним рішення Загальних зборів учасників Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" щодо виключення із складу Учасників Спільного підприємства "Степанський агробуд" від 26.12.2013, оформленого протоколом від 26.12.2013.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 11.03.2014 у справі № 918/69/14 (суддя Войтюк В.Р.), у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 29.04.2014 (колегія суддів: Олексюк Г.Є. - головуючий, судді - Гудак А.В., Сініцина Л.М.), апеляційну скаргу СП "Степанський агробуд" задовольнити; рішення господарського суду Рівненської області від 11.03.2014 у справі № 918/69/14 скасовано; прийнято нове рішення; визнано недійсним рішення загальних зборів учасників Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" про виключення зі складу учасників СП "Степанський агробуд" від 26.12.2013, оформлене протоколом від 26.12.2013; стягнуто з Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" на користь СП "Степанський агробуд" судовий збір у розмірі 1218,00 грн. за подачу позовної заяви та 609,00 грн. за подачу апеляційної скарги.
З касаційною скаргою звернулася особа, яка не брала участі у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне" (надалі - ТОВ "Агробуд-Рівне") з посиланням на те, що судом апеляційної інстанції вирішено питання про права скаржника без залучення його до участі у розгляді справи, а тому просив скасувати постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 29.04.2014 з підстав порушення норм процесуального та матеріального права і залишити в силі рішення господарського суду Рівненської області від 11.03.2014 направити спрву на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Позивач - СП "Степанівський агробуд" надіслав до суду заперечення на касаційну скаргу в якому просить залишити оскаржувану постанову без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Відповідач - Асоціація у відзиві на касаційну скаргу заперечив проти її доводів та також просив залишити без змін оскаржувану постанову суду апеляційної інстнції, а касаційну скарги без задоволення.
Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України, заслухавши суддю-доповідача, представників скаржника та відповідача, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 107 Господарського процесуального кодексу України касаційну скаргу мають право подати, в тому числі й особи, які не брали участі у справі, але щодо яких суд вирішив питання про їх права та обов'язки.
Згідно зі ст.ст. 111 9 , 111 10 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція має право скасувати рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо господарський суд припустився такого порушення процесуальних норм як прийняття рішення, що стосується прав і обов'язків осіб, які не були залучені до участі у справі.
Зі змісту наведених вище норм випливає, що обов'язковою умовою задоволення касаційної скарги особи, яку не було залучено до участі у справі шляхом скасування рішення та направлення справи на новий розгляд є порушення прийнятим рішенням прав та обов'язків такої особи.
Предметом позову є матеріально правова вимога про визнання недійсним рішення Загальних зборів учасників Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" щодо виключення із складу Учасників Спільного підприємства "Степанський агробуд" від 26.12.2013.
В касаційній скарзі ТОВ "Агробуд-Рівне" посилається на те, що відповідно до статуту Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" він є участником асоціїації.
За змістом ст. ст. 118, 120 Господарського кодексу України асоціація вважається договірним господарським об'єднанням, яке створюється з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об'єдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об'єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації. У статуті асоціації повинно бути зазначено, що вона є господарською асоціацією. Асоціація не має права втручатися у господарську діяльність підприємств - учасників асоціації. За рішенням учасників асоціація може бути уповноважена представляти їх інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприємствами та організаціями.
В пунктах 2.2. та 6.1. Статуту Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" визначено, що асоціація є господарською організацією та об'єднанням підприємств - учасниць з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань. Управління Асоціацією здійснюється на основі поєднання гласності і рівності прав Учасників щодо свого членства в Асоціації та принципів самоврядування трудового колективу Асоціації.
Таким чином, вирішення питання щодо участі в Асоціації її учасників стосується прав та інтересів кожного учасника Асоціації та впливають на їх права та обов'язки пов'язані із координацією їх виробничої, наукової та іншої діяльності, у зв'язку з чим вирішення питання про оскарження рішення Загальних зборів учасників Асоціації без залучення до участі у справі інших учасників є порушенням приписів ст. 27 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до пунктів 1, 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" № 6 від 23.03.2012, рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, та з врахуванням прав та охоронюваних законом інтересів всіх учасників спірних правовідносин.
Перевіривши у відповідності до частини 2 статті 111 5 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у постанові апеляційного господарського суду та рішенні місцевого господарського суду, колегія суддів дійшла висновків про те, що господарські суди всупереч статей 43, 83, 101 Господарського процесуального кодексу України, розглядаючи справу, не розглянули всебічно, повно та об'єктивно в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; не надали належної правової оцінки спірним правовідносинам та не з'ясували чи не зачіпає прийняте у справі рішення інтереси осіб, які не були залучені до участі у справі.
Отже, прийняті у справі рішення місцевого господарського суду та постанова апеляційної інстанції наведеним вимогам не відповідають, а тому підлягають скасуванню.
В силу приписів частини 2 статті 111 7 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
З огляду на наведене справа має бути передана на новий розгляд до суду першої інстанції, під час якого необхідно встановити обставини, зазначені в цій постанові, вірно встановити права та обов'язки сторін дати їм та доводам сторін належну правову оцінку і вирішити спір відповідно до вимог закону.
Керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 12 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне" задовольнити частково.
Постанову Рівненького апеляційного господарського суду від 29.04.2014 та рішення господарського суду Рівненської області від 11.03.2014 у справі № 918/69/14 скасувати.
Справу № 918/69/14 направити на новий розгляд до господарського суду Рівненської області в іншому складі суду.
Головуючий, суддя А.М. Демидова
Судді : І.М. Волік
А.С. Ємельянов
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2014 |
Оприлюднено | 09.07.2014 |
Номер документу | 39655316 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Волік І.M.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні