Рішення
від 18.07.2014 по справі 569/9144/14-ц
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/9144/14-ц

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2014 року

Рівненський міський суд Рівненської області

в особі головуючого судді Тимощука О.Я.,

при секретарі Грібінчак К.П.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1,

провівши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Рівне загальний розгляд цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до Кредитної спілки «Захід - Капітал» про стягнення суми вкладу та нарахованих відсотків, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до Рівненського міського суду з позовною заявою до Кредитної Спілки «Захід - Капітал» про стягнення суми вкладу та нарахованих відсотків.

З позовної заяви вбачається, що між ОСОБА_2 та Кредитною Спілкою «Захід-Капітал» 29 січня 2014 року було укладено договір №267 про надання фінансових послуг - залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок «Строковий 1». Згідно умов вказаного договору позивач внесла в касу Кредитної Спілки «Захід-Капітал» грошову суму в розмірі 74 886 грн. 57 коп., що підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордеру від 29 січня 2014 року за підписом головного бухгалтера та касира КС "Захід-Капітал". У зв'язку із закінченням терміну дії договору, позивач звернулася із заявою до відповідача про повернення суми внеску та нарахованих відсотків, однак станом на день подачі позовної заяви відповідач суму внесених грошових коштів та відсотків так і не повернув. Неповернення суми вкладу та нарахованих відсотків і стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх законних прав та інтересів з позовними вимогами про стягнення цих грошових коштів з відповідача.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просить їх задоволити в повному об"ємі та не заперечив щодо заочного розгляду справи і постановлення заочного рішення.

Відповідач в судове засідання не з"явився повторно, про час і місце розгляду справи був достовірно повідомленим, заперечень на позов не подав.

З"ясувавши думку представника позивача суд рахує за моможливе провести заочний розгляд справи, зі згоди позивача на піждставі наявних матеріалів справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов обгрунтований і підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, між ОСОБА_2 та Кредитною Спілкою «Захід-Капітал» 29 січня 2014 року було укладено договір №267 про надання фінансових послуг - залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок «Строковий 1». У відповідності до пункту 1.1. договору, за цим договором вкладник вносить строковий внесок (вклад) члена кредитної спілки на депозитний рахунок до спілки, а спілка приймає внесок і зобов'язується повернути вкладникові внесок та виплатити проценти на внесок на умовах та в порядку, встановлених цим договором. До зазначеного договору було складено графік розрахунків, яким було встановлено терміни та розміри виплати процентів вкладнику та повернення суми вкладу. Розмір процентів за вказаним договором відповідно до цього графіку становить 738 грн. 61 коп. за місяць. Згідно пункту 1.2. договору, договір укладено строком на 1 місяць. Днем початку строку дії договору є 29 січня 2014 року, а днем закінчення строку дії договору є 28 лютого 2014 року. Пунктом 2.1.1 договору передбачено, що вкладник зобов'язується внести грошові кошти (внесок) до Спілки у розмірі 74 886 грн. 57 коп.

На виконання зазначеного пункту договору, позивачем було внесено в касу Кредитної Спілки «Захід-Капітал» грошову суму в розмірі 74 886 грн. 57 коп., що підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордеру від 29 січня 2014 року за підписом головного бухгалтера та касира КС "Захід-Капітал". Внесенням сум грошових коштів позивачем відповідачу підтверджує не належне виконання відповідачем своїх зобов'язань за вказаним вище договором.

Відповідно до пункту 2.2.1 договору, процентна ставка (плата) за внеском встановлюється у розмірі 12 процентів річних. Згідно пункту 2.2.2. договору, сторони погодили, що у випадку дострокового розірвання договору вкладника (в тому числі повернення внеску на вимогу вкладника), Спілка здійснює перерахунок суми нарахованих процентів на внесок вкладника за ставкою, що встановлена, у Спілці за внесками (вкладами) до запитання станом на дату повернення внеску за фактичний строк користування внеском. При цьому різниця між фактично отриманими вкладником процентами за ставкою вказаною у п.2.2.1. цього договору та нарахованими процентами за ставкою, що встановлена у спілці для внесків (вкладів) до запитання станом на дату повернення внеску, на підставі здійсненого спілкою перерахунку повертається спілці вкладником в день повернення внеску. Згідно з пунктом 2.3.1. договору, нарахування процентів здійснюється за наступним методом: 1) Нарахування процентів на внесок починається з наступного дня після отримання спілкою внеску та припиняється в день, визначений п.1.2. цього договору в якості закінчення строку дії договору, або в день повернення внеску у випадку дострокового розірвання цього договору з ініціативи вкладника, або в день, що передує плановій даті розірвання договору вказаній спілкою в повідомленні про дострокове розірвання цього договору.

Відповідно до пункту 2.3.3. договору, виплата процентів вкладнику здійснюється на вимогу вкладника, що пред'являється в усній або письмовій формі згідно графіку, що є невід'ємною частиною цього договору. Згідно пункту 2.3.4. договору, сторони погодили наступну форму розрахунків за договором: всі виплати на користь вкладника здійснюються спілкою в національній валюті через касу спілки, або шляхом безготівкового перерахування на рахунок вкладника (за письмовою заявою останнього). Відповідно до пункту 3.2.5. договору, спілка зобов'язана повернути вкладнику внесок, та нараховані проценти у строки, та в розмірах, які передбачені умовами цього договору. Згідно п.п. 3 пункту 3.2.6. договору, Кредитна Спілка «Захід-Капітал» зобов'язана виконати вимогу вкладника про повернення внеску відповідно до умов цього договору в порядку та в термін вказаний в п. 6.2.3.1. цього договору.

Пунктом 3.3. договору вказано, що вкладник має право вимагати від спілки виконання своїх зобов'язань згідно з предметом та умовами цього договору; по закінченню строку дії договору отримати всі належні йому грошові кошти відповідно до умов цього договору. Згідно з п.п.4 пункту 6.2.1.3. цього договору, спілка зобов'язана повернути вкладнику всі належні йому грошові кошти відповідно до умов цього договору упродовж 30 робочих днів з дня отримання повідомлення від вкладника про розірвання договору (вимоги про повернення внеску).

Судом встановлено, що позивачем була подана до Кредитної Спілки «Захід-Капітал» заява про видачу в повному обсязі суми вкладу з нарахованими відсотками у зв'язку із закінченням терміну вкладу. Зазначена заява була зареєстрована уповноваженою відповідачем особою за вхідним номером 230 від 25 березня 2014 року з прикладанням печатки та підписом. З моменту подання даної заяви по день розгляду справи відповідач не повернув ні суми вкладу, ні суми процентів, чим порушив вимоги укладеного між сторонами по справі договору.

Крім того, суд вважає що відповідач неповерненням суми внеску та відсотків порушив вимоги Цивільного кодексу. Відповідно до статті 4 Цивільного кодексу України, основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України.

Відповідно до поданого в судовому засіданні представником позивача листа Кредитної Спілки «Захід - Капітал» від 24 квітня 2014 року за №234, відповідач повністю визнав суму боргу перед позивачем в розмірі 74 886 грн. 57 коп. та 738 грн. 61 коп. відсотків, та вказав який графік погашення заборгованості пропонує відповідач задля належного виконання своїх зобов'язань перед позивачем. Проте, навіть із врахуванням даного графіку вбачається, що відповідач не виконав своїх зобов'язань перед позивачем на час розгляду даної справи в Рівненському міському суді.

Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). За приписами ст. 530 ЦК України , якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Матеріалми справи підтверджується, що після спливу строку дії договору від 29.01.2014 року №267 Кредитна Спілка «Захід-Капітал» не виконала взяті на себе за договором зобов'язання та не повернула позивачу як вкладнику вклад у сумі 74 886 грн. 57 коп. та нараховані на суму вкладу проценти у розмірі 2954 грн. 44 коп. (738 грн. 61 коп. * 4 місяці прострочення виконання зобов'язань по сплаті процентів).

У відповідності до ч.1 ст.3 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка може укладати від свого імені договори та інші угоди, які не суперечать цьому Закону, іншим нормативно-правовим актам та статуту кредитної спілки, набувати майнові та немайнові права, мати обов'язки, що випливають із законодавства України та укладених кредитною спілкою угод, бути позивачем і відповідачем у судах.

Згідно з п.3 ч.1 ст.21 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка відповідно до свого статуту в процесі господарської діяльності вправі залучати на договірних умовах внески (вклади) своїх членів на депозитні рахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі.

Частиною 1 ст.23 Закону України «Про кредитні спілки» встановлено, що внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

Відповідно до абз.3 ч.2 ст.23 зазначеного Закону кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в ч.1 цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до ч.7 ст.10 цього Закону , статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.

Частина 7 ст.10 Закону передбачає, що повернення обов'язкового пайового та інших внесків, крім вступного внеску, провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення. Повернення вкладів провадиться за взаємною згодою сторін або не пізніше строку, передбаченого відповідним договором.

Виходячи з положень ст.ст. 626-629 , 631 ЦК України , укладений сторонами договір від 29.01.2014 року №267 є цивільно-правовою угодою, в якій сторони на власний розсуд визначили зміст їх прав і обов'язків, які є обов'язковими до виконання сторонами протягом строку, визначеного договором. Зі змісту згаданого договору вбачається, що кредитна спілка зобов'язалась повернути суму вкладу та сплатити проценти на суму вкладу у строк, визначений у договорі.

Також суд бере до уваги твердження позивача про те, що неповерненням суми вкладу та процентів відповідач порушує право власності на розпорядження, володіння та користування грошовими коштами, які неправомірно в себе утримує.

Відповідно до частини 1 статті 177 ЦК України, об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

Частиною 1 статті 190 ЦК України, встановлено, що майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

Отже, грошові кошти, які були зараховані на вклад є річчю, яка є об'єктом цивільних прав у відповідності до статті 177 ЦК України.

Стаття 316 Цивільного кодексу України, встановлює поняття права власності, а саме, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Відповідно до ст.317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Статтею 321 ЦК України визначено,що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до статті 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

На підставі ст. ст. ч.1 ст.177, ч.1 ст.190, ст.321, 526, 530, 626-629, 631 ЦК України, ч.1 ст.3, ч.7 ст.10, п.3 ч.1 ст.21, ст.23 ЗУ "Про кредитні спілки", ст.41 Конституції України, керуючись ст. ст. 10, 60, 208, 209, 212-215, 218, 223, 224, 232, 292, 294 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Кредитної Спілки «Захід-Капітал» (код ЄДРПОУ 35539308) на користь ОСОБА_2 суму вкладу в розмірі 74 886 грн. 57 коп. (сімдесят чотири тисячі вісімсот вісімдесят шість гривень п'ятдесят сім копійок).

Стягнути з Кредитної Спілки «Захід-Капітал» (код ЄДРПОУ 35539308) на користь ОСОБА_2 суму процентів в розмірі 2954 грн. 44 коп. (дві тисячі дев'ятсот п'ятдесят чотири гривні сорок чотири копійки).

Стягнути з Кредитної Спілки «Захід-Капітал» (код ЄДРПОУ 35539308) на користь ОСОБА_2 суму сплаченого судового збору в розмірі 243 грн. 60 коп. (двісті сорок три гривні шістдесят копійок).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Рівненського

міського суду О.Я. Тимощук

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення18.07.2014
Оприлюднено06.08.2014
Номер документу39981775
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —569/9144/14-ц

Ухвала від 13.11.2019

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Тимощук О. Я.

Ухвала від 29.08.2019

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н. Г.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н. Г.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Кучина Н. Г.

Ухвала від 26.09.2018

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Галінська В. В.

Рішення від 18.07.2014

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Тимощук О.Я. О. Я.

Ухвала від 16.06.2014

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Тимощук О.Я. О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні