Постанова
від 12.08.2014 по справі 905/6906/13
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2014 року Справа № 905/6906/13 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого-судді суддів:Демидової А.М., Воліка І.М. (доповідача), Ємельянов А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуКомунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" на постанову від 03.06.2014 Донецького апеляційного господарського суду у справі№ 905/6906/13 господарського суду Донецької області за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" доПублічного акціонерного товариства "ХайдельбергЦемент Україна" простягнення 47 384,04 грн. В судове засідання прибули представники сторін: позивачане з'явились; відповідачане з'явились; Відповідно до Розпорядження секретаря першої судової палати Вищого господарського суду України від 11.08.2014 для розгляду касаційної скарги у цій справі призначено колегією суддів у наступному складі: головуючий - Демидова А.М., судді - Волік І.М. (доповідач), Ємельянов А.С.

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2013 року позивач - Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" в особі Амвросіївського виробничого управління водопровідно-каналі-заційного господарства (надалі - КП "Компанія "Вода Донбасу") звернулося до господарського суду із позовом до Публічного акціонерного товариства "ХайдельбергЦементУкраїна" (надалі - ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна") про стягнення підвищеного тарифу за скидання стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій у розмірі 47 384,04 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідачем було порушено пункт 3.6 Договору № 37 від 12.01.2012, відповідно до якого скидання відповідачем стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій забороняється.

Під час розгляду справи позивачем надано заяву про зменшення розміру позовних вимог, у зв'язку із зміною періоду нарахування підвищеного тарифу, яка прийнята судом до розгляду, і в які позивач просив стягнути з відповідача підвищений тариф за скидання стічних вод понад допустимих норм за період з 13.12.2012 по 28.12.2012 у розмірі 21 865,55 грн.

Рішенням господарського суду Донецької області від 29.11.2013 у справі № 905/6906/13 (суддя Філімонова О.Ю.), позов задоволено повністю; стягнуто з ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна" на користь КП "Компанія "Вода Донбасу" в особі Амвросіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства підвищений тариф за скидання стічних вод понад допустимих норм у розмірі 21 865,55 грн., судовий збір у розмірі 1 720,50 грн.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 03.06.2014 (колегія суддів: Радіонова О.О. - головуючий, судді - Зубченко І.В., Марченко О.А.), апеляційну скаргу ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна" задоволено; рішення господарського суду Донецької області від 29.11.2013 у справі № 905/6906/13 - скасовано; у задоволенні позову КП "Компанія "Вода Донбасу" в особі Амвросіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна" про стягнення підвищеного тарифу за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій у розмірі 21 865,55 грн. - відмовлено; стягнуто з КП "Компанія "Вода Донбасу" в особі Амвросіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства на користь ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна" витрати зі сплати судового збору, сплаченого при зверненні з апеляційною скаргою в сумі 860,25 грн.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач - КП "Компанія "Вода Донбасу" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Донецького апеляційного господарського суду від 03.06.2014 скасувати, а рішення господарського суду Донецької області від 29.11.2013 залишити в силі. В обґрунтування своїх вимог скаржник посилається на те, що судом апеляційної інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, оскільки надано невірну правову оцінку правовідносинам сторін, з урахуванням укладеного між сторонами договору, що призвело до безпідставного скасування законного та обгрунтованого рішення суду першої інстанції.

Відповідач не скористався правом, наданим ст. 111 2 Господарського процесуального кодексу України, та відзив на касаційну скаргу позивача до Вищого господарського суду України не надіслав, що не перешкоджає касаційному перегляду судового акту, який оскаржується.

Сторони у судове засідання касаційної інстанції не з'явилися про час, місце та дату розгляду справи повідомлені належним чином, а тому їх неявка не перешкоджає розгляду касаційної скарги по суті без їх участі.

Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України, заслухавши суддю-доповідача та перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Місцевим господарським судом встановлено, що 12.01.2012 між КП "Компанія "Вода Донбасу" в особі Амвросіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (Виробник) та ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна" (Споживач) укладений Договір про надання послуг по централізованому питному водопостачанню та водовідведенню № 37, за умовами якого Виробник подає по своїм водопровідним мережам питну воду до водопровідного вводу Споживача в межах узгоджених розрахункових обсягах з урахуванням технічних можливостей Виробника, а Споживач оплачує послуги по централізованому питному водопостачанню Виробника (п. 1.1. Договору).

Згідно з пунктом 1.2. Договору, Виробник приймає та очищує господарсько-побутові та близькі до їх складу стічні води Споживача, у межах узгоджених розрахункових обсягів у межах предельно-допустимих концентрацій забрудюючих речовин, в тому числі додаткових обсягів стічних вод, потрапляючих в період дощів та сніготанення в мережі водовідведення споживача, а споживач оплачує послуги по централізованому водовідведенню виробнику на умовах даного Договору.

Пунктом 3.6 Договору передбачено, що скидання споживачем стічних вод з перевищенням понад допустимих концентрацій (ПДК) забороняється. Крім цього, в даному пункті Договору Виробник встановив Споживачу понад допустимі концентрації забруднюючих речовин в стічні води згідно "місцевих правил прийому стічних вод споживачів в системи каналізації міст та селищ"

Відповідно до пункту 3.7 Договору, Споживач зобов'язується щомісячно до 5 числа місяця, наступного за звітним надавати виробнику відомості про обсяги скинутих стічних вод за минулий місяць та їх якісних показників (результат аналізу стічних вод). У випадку ненадання вказаних відомостей виробник має право здійснити аналіз стічних вод споживача самостійно з оплатою вартості цих робіт на протязі 5 банківських днів з моменту отримання платіжних документів.

Згідно з пунктом 3.11 Договору, Споживач зобов'язаний забезпечити можливість проведення робітниками виробника у будь-який час доби контрольного відбору проб стічних вод споживача, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу.

Пунктом 3.12 Договору передбачено, що у випадку створення перешкод представнику виробника в контрольному відборі проб стоків споживача у контрольному колодязі (ненадання споживачем уповноваженої особи для відбору проб, недопуск представника виробника на територію споживача більше 30 хвилин з моменту його прибуття, відсутність контрольного колодязю, його забрудненість, неможливість відбору проб та інш.), оплата споживачем вартості очищення стоків виконується з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць, в якому зроблено дане порушення. Контроль якості скинутих споживачем стічних вод в комунальну каналізацію здійснює виробник (п. 4.3 Договору).

Згідно з пунктом 6.4.1 Договору, споживач зобов'язаний щомісячно підписувати акт, фіксуючий кількість поданої води та прийнятих стічних вод. При необґрунтованій відмові ним від підписання акту, акт в односторонньому порядку підписується виробником на підставі даних приладів обліку або п.п. 2.2, 3.2 даного Договору, один екземпляр акту у триденний строк направляється споживачу як підстава для оплати.

Пунктом 7.2 Договору передбачено, що Виробник та Споживач несуть відповідальність за порушення умов даного Договору відповідно до умов договору і діючого законодавства України.

Відповідно до пункту 12.1 Договору, даний Договір вступає в силу при досягненні угоди за всіма суттєвими умовами договору та діє з дати підписання договору сторонами по 31.12.2012.

Статтею 6 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" визначено, що державна політика у сфері питної води та питного водопостачання будується на принципах державного управління і регулювання відносин у сфері питної води та питного водопостачання, додержання єдиних правил, норм і стандартів усіма суб'єктами відносин у сфері питної води та питного водопостачання.

Згідно зі ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" укладення договору між підприємством водопостачання та споживачем на надання послуг з водопостачання є обов'язковим. Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (надалі - Правила № 190), затверджено Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.

Приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 № 37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.2002 за № 403/6691 (надалі - Правила № 37), а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

На момент укладення Договору № 37 від 12.01.2012 діяли Правила прийому стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів Амвросіївського району, затверджені рішенням Амвросіївської міської ради № 5/18-353 від 29.02.2008, узгодженні з відділом регуляторної політики Державного управління охорони навколишнього середовища в Донецькій області 22.02.2008.

На виконання умов Договору та дотримання зазначених Правил, 24.12.2012 представниками Амвросіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, з колодязя на підключення в міську каналізаційну систему був зроблений відбір проб стічних вод, що скидаються ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна" в комунальну систему м. Амвросіївка, про що складений Акт № 73 про відбір проб стічних вод підприємств, який підписаний представником Амвросіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства лаборантом Головіною О.В. та уповноваженим представником підприємства начальником відділення ПВК Акатовою Г.В.

У відібраних пробах було виявлено перевищення надмірно-допустимих концентрацій (ПДК). Дані перевищення відображені в Протоколі результатів аналізу стічних вод № 101 від 29.12.2012, а саме: вказано на те, що перевищення ПДК залізо загальне 5,6:1,4=4 рази К-20, сухий залишок: 3850:1540+2,5 рази, к=1,5, згідно п. 9.7 Правил приймання стічних вод № 6/11-358 від 28.04.2012.

При ьому судом встановлено, що 24.12.2012 на день відбору стічних вод із колодязя на підключення до міської каналізації ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна", вже діяли нові Правила прийому стічних вод в комунальні та відомчі системи каналізації м. Амвросіївка та смт. Новоамвросіївка, затверджені рішенням виконкому Амвросіївської міської ради 28.04.2012 № 6/11-358 та виконкомом Новоамвросіївської селищної ради, узгоджені Державним управлінням охорони навколишнього середовища 30.01.2012, про затвердження яких керівництву ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна" доведено до відома листом за вих. № 1083/09 від 29.08.2012 в якому зазначено норми допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах підприємства та набрання вищевказаними правилами законної сили.

28.12.2012 листом за вих. № 1554/09 відповідача було повідомлено про виявлення перевищення ПДК, а 16.01.2013 на його адресу направлений рахунок-фактура на суму 47384,04 грн., який відповідачем не оплачений.

За таких обставин місцевий господарський суд дійшов висновку, що умовами укладеного між сторонами Договору № 37 від 12.01.2012 та Правила прийому стічних вод в комунальні та відомчі системи каналізації м. Амвросіївка та смт. Новоамвросіївка, встановлено обов'язок відповідача сплачувати позивачу рахунки за скид понаднормативних забруднень, а тому, з посиланням на приписи ст. ст. 509, 610, 625, 903, 905, 629 Цивільного кодексу України, якими передбачена обов'язковість виконання умов договору, дійшов висновку про правомірність та обгрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача 21 865,55 грн. підвищеного тарифу за скидання стічних вод з перевищенням ПДК.

Апеляційний господарський суд не погодився з такими висновком місцевого господарського суду посилаючись на те, що судом не враховано вимоги частини 1 ст. 651 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

В пункті 12.2 Договору № 37 від 12.01.2012 сторони визначили, що внесення змін в даний Договір можливо за обоюдною згодою сторін шляхом підписання сторонами додаткових угод до Договору.

Так, на день відбору стічних вод із колодязя на підключення до міської каналізації ПАТ "ХайдельбергЦемент Україна" діяли нові Правила прийому стічних вод в комунальні та відомчі системи каналізації м. Амвросіївка та смт. Новоамвросіївка, затверджені рішенням виконкому Амвросіївської міської ради 28.04.2012 № 6/11-358 та виконкомом Новоамвросіївської селищної ради, про що позивач повідомив відповідача листом №1083/09 від 29.08.2012.

Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Таким чином, у зв'язку з прийняттям нових Правил прийому стічних вод в комунальні та відомчі системи каналізації м. Амвросіївка та смт. Новоамвросіївка, затверджених рішенням виконкому Амвросіївської міської ради 28.04.2012 № 6/11-358 та виконкомом Новоамвросіївської селищної ради, якими були змінені ГДК забруднюючих речовин, сторони повинні були відповідно до пункту 12.2 Договору внести відповідні зміни в даний Договір шляхом підписання Додаткової угоди до нього, а у випадку не згоди звернутися до суду за відповідним позовом. Проте, додаткової угоди до Договору щодо зміни ГДК забруднюючих речовин між сторонами укладено не було.

За таких обставин, апеляційний господарський суд дійшов висновку про безпідставність нарахування позивачем підвищеного тарифу за скидання стічних вод з перевищенням ПДК.

Крім того, судом апеляційної інстанції встановлено, що 07.12.2012 на підприємстві відповідача були відібрані проби стічних вод з контрольного колодязя та встановлено, що якість стічних вод відповідає ПДХ показників в стічних водах підприємств, які скидують в систему каналізації населеного пункту, що підтверджено протоколом № 115 від 12.12.2012.

З розрахунку суми за перевищення норм ГДК по підприємству відповідача вбачається, що підвищений тариф нараховується за період з 24.11.2012 по 24.12.2012 (протокол № 101 від 29.12.12), при цьому із заяви про уточнення позовних вимог позивач просить стягнути суму за інший період з 13.12.2012 по 28.12.2012, без обгрунтування цього періоду.

Відповідно до пункту 9.11 Правил прийому стічних вод в комунальні та відомчі системи каналізації м.Амвросіївка та смт. Новоамвросіївка, період, за який стягується плата за скидання споживачем стічних вод з перевищенням ПДК, встановленим разовим аналізом, визначається строком між датою останнього контрольного відбору проб стічних вод споживача та датою попереднього контрольного відбору проб стічних вод цього споживача, але не більше 90 календарних днів.

Датою останнього контрольного відбору проб позивачем є 24.12.2012 (акт відбору проб стічної води підприємства № 73), а датою попереднього контрольного відбору є 07.12.2012, про що свідчить протокол результатів аналізу № 115 від 12.12.2012, в розрахунку позивача, доданому до заяви про зменшення позовних вимог за вих. № 03/02/154 від 29.11.2013 позивач визначив період нарахування підвищеної плати з 13.12.2012 по 28.12.12, який не відповідає вимогам Правил.

Проте зазначені обставини не були враховані місцевим господарським судом, а тому суд дійшов до передчасних висновків про обгрунтованість позовних вимог, оскільки позивачем в порушення ст. ст. 33, 34 ГПК України не доведено належними та допустимими доказами ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог.

З огляду цього, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що рішення місцевого суду прийняте з порушенням норм процесуального та матеріального права, що є підставою для скасування судового рішення, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволені позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що висновки суду апеляційної інстанції відповідають фактичним обставинам справи та вимогам закону

Твердження скаржника про порушення господарським судам апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права не відповідають матеріалам справи, крім цього зводяться до переоцінки доказів, втім не спростовують мотивованого висновку викладеного в оскаржуваній постанові.

З огляду на вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що постанова апеляційного господарського суду зі справи відповідає встановленим ним фактичним обставинам, прийнята з дотриманням норм матеріального і процесуального права та передбачені законом підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 03.06.2014 у справі № 905/6906/13 залишити без змін.

Головуючий, суддя А.М. Демидова

Судді : І.М. Волік

А.С. Ємельянов

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення12.08.2014
Оприлюднено28.08.2014
Номер документу40263053
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/6906/13

Ухвала від 08.10.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Соловйов В.М.

Ухвала від 23.09.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Соловйов В.М.

Ухвала від 22.10.2014

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Соловйов В.М.

Ухвала від 26.03.2014

Господарське

Господарський суд Донецької області

О.Ю. Філімонова

Ухвала від 10.07.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Соловйов В.М.

Ухвала від 01.07.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Соловйов В.М.

Постанова від 12.08.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Волік І.M.

Ухвала від 28.07.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Волік І.M.

Постанова від 04.06.2014

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Радіонова О.О.

Ухвала від 10.04.2014

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Радіонова О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні