УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "25" вересня 2014 р. Справа № 906/1051/14
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Ляхевич А.А.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, підприємець,
ОСОБА_2, довіреність від 27.09.2013 р.,
від відповідача: Курса М.І., селищний голова, посвідчення №1 від 19.11.2010р. (приймав участь в судовому засіданні 11.09.2014 р.),
Філоненко М.М., довіреність від 24.04.2014 р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (смт.Гранітне, Малинський район, Житомирська область)
до Гранітненської селищної ради Малинського району (смт.Гранітне Малинського району)
про визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов'язкової дії,
з перервою в судовому засіданні, оголошеною згідно ст.77 ГПК України,
з 11.09.2014 р. до 25.09.2014 р.,
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (смт.Гранітне, Малинський район, Житомирська область) звернулась до господарського суду Житомирської області з позовною заявою до Гранітненської селищної ради Малинського району (смт.Гранітне Малинського району) про визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов'язкової дії. Згідно даної позовної заяви позивач просить прийняти рішення, яким визнати укладеним договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 площею 0,345 га між фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 і Гранітненською селищною радою Малинського району Житомирської області у наступній редакції:
"Договір купівлі-продажу земельної ділянки
смт.Гранітне, Малинського району,
Житомирської області "___"
Ми, нижчепідписані: з однієї сторони - Гранітненська селищна рада Малинського району Житомирської області, ідентифікаційний код 03745806, в подальшому продавець, що знаходиться за адресою: вул.Леніна,10 (десять), селище міського типу Гранітне, Малинського району, Житомирської області, поштовий індекс 11634, в особі Гранітненського селищного голови Курса Миколи Івановича,
та
Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що мешкає за адресою АДРЕСА_2, в подальшому покупець, що іменуються в тексті цього договору "сторони", а кожен окремо "сторона", керуючись взаємною згодою та діючим законодавством України уклали цей договір про таке:
1.Предмет договору
1.1. Продавець на підставі рішення тринадцятої сесії п'ятого скликання Гранітненської селищної ради Малинського району Житомирської області від 16 (шістнадцятого) січня 2008 (дві тисячі восьмого) року №116 (сто шістнадцять) зобов'язується передати за плату, а покупець оплачує і приймає у власність земельну ділянку площею 0,0345 (нуль цілих триста сорок п'ять десятитисячних) га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, цільове призначенні - для комерційного використання (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі), згідно плану земельної ділянки, що додається, кадастровий номер земельної ділянки 1823455200:01:001:0019.
2.Ціна продажу земельної ділянки, строки і порядок оплати
2.1. Ціна продажу земельної ділянки за цим договором становить 16819 (шістнадцять тисяч вісімсот дев'ятнадцять) гривень 00 копійок.
2.2. Зарахувати до ціни земельної ділянки згідно з п.2.1. даного договору авансовий вне сок в сумі 7706 (сім тисяч сімсот шість) гривень 37 (тридцять сім) копійок, сплаче ний відповідно до договору номер 1 (один) від 20 (двадцятого) липня дві тисячі оди надцятого року, що підтверджено квитанцією від двадцять дев'ятого липня дві тисячі одинадцятого року відділення №2 Житомирського регіонального управління "Філія ПАТ "КБ "Надра".
2.3. Решта вартості земельної ділянки в сумі 9112 (дев'ять тисяч сто дванадцять) гривень 63 (шістдесят три) копійки має бути сплачена протягом трьох днів з дня державної реєстрації договору купівлі-продажу земельної ділянки. Покупець має право на дост рокове погашення зобов'язань по виплаті суми згідно п.2.1.
2.4. При сплаті кожного внеску його сума збільшується пропорційно індексам інфляції, які визначаються Державним комітетом статистики України щомісяця. Для визначен ня індексу за будь-який період необхідно перемножити між собою щомісячні індекси, тобто кожний черговий внесок індексується на індекс інфляції розрахований за період з початку розстрочки. При цьому, якщо початок розстрочки припадає на першу поло вину місяця (з 01 по 15 число), індексується весь місяць повністю, а якщо на другу половину (з 16 по 31 число) - сума за цей місяць не індексується.
2.5. Відповідно до висновку оцінювачів про експертну грошову оцінку земельної ділянки виданого Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче проектно-будівельне об'єднання "Будпластик" від першого лютого дві тисячі тринадцятого ро ку, ринкова вартість земельної ділянки загальною площею 0,0345 (нуль цілих триста сорок п'ять десятитисячних) га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 становить 16819 (шістнадцять тисяч вісімсот дев'ятнадцять) гривень 00 копійок, у розрахунку за 1 кв. м. 48 (сорок вісім) гривень 95 (дев'яносто п'ять).
2.6. Сума платежу - 9112 (дев'ять тисяч сто дванадцять) гривень 63 (шістдесят три) ко пійки сплачується покупцем до селищного бюджету на рахунок
3. Обов'язки Сторін
3.1. Покупець зобов'язаний:
3.1.1. Сплатити вартість земельної ділянки в строки та в розмірах, що передбачені розділом 2 цього договору.
3.1.2. Надати продавцю копії банківських виписок про перерахування коштів на ра хунок продавця в повному обсязі. Дані документи будуть засвідчувати про виконан ня умов цього договору покупцем.
3.1.3. Покупець зобов'язується додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля, екологічної безпеки землекористування, забезпечувати охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України.
3.1.4. Покупець зобов'язується забезпечувати вільний доступ для ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд на них, що знаходяться в межах земельної ділянки.
3.1.5. З моменту виникнення права власності на придбану земельну ділянку за цим
договором сплачувати земельний податок в розмірах і порядку, передбаченому чинним законодавством України про плату за землю.
3.1.6. Виконувати обов'язки власника земельної ділянки згідно з вимогами ст.91 3емельного кодексу України.
3.1.7. Використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням.
3.1.8. Забезпечити вільний доступ до придбаної земельної ділянки для контролю за дотриманням власником умов продажу земельної ділянки.
3.1.9. Забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки.
3.2. Продавець зобов'язаний:
3.2.1. Прийняти оплату покупцем вартості земельної ділянки в розмірі та в термін обумовлені розділом 2 цього договору.
4. Відповідальність сторін
4.1. На суму невнесених покупцем в установлений термін платежів (платіж та індекс інфляції) за кожен день прострочки нараховується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період за який сплачується пеня.
4.2. Відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати коштів несе покупець.
4.3. У разі якщо покупець з моменту нотаріального посвідчення цього договору не сплатить установлену в договорі ціну або відмовиться прийняти придбаний об'єкт, продавець вправі вимагати прийняття придбаного об'єкта і сплати ціни, а також відшкодування збитків, завданих затримкою виконання, або, зі свого боку, відмовитися від договору і вимагати відшкодування збитків.
4.4. Попередження про розірвання угоди подається другій стороні в письмовій формі за місяць до дати її припинення.
4.5. Відповідальність та права сторін, що не передбачені цим договором, визначаються відповідно до законодавства України.
5. Гарантії та претензії
5.1. Продавець гарантує, що земельна ділянка, яка є предметом цього договору, входить до категорії земель, що можуть бути приватизовані згідно законодавства України, вільна від будь-яких майнових прав і претензій третіх осіб, про які на момент підписання цього договору продавець чи покупець не міг не знати, не знаходиться під арештом і судових спорів щодо неї немає.
5.2. Покупець ознайомився з додатками до цього договору, зазначеними в п.11.4., ознайомився з її кількісними і якісними характеристиками, підземними і наземними спорудами та об'єктами.
6. Перехід права власності на земельну ділянку
6.1. Обов'язок продавця передати земельну ділянку покупцю вважається виконаним і право власності на земельну ділянку переходить до покупця після повної сплати вартості даної земельної ділянки відповідно до розділу 2 цього договору, одержання покупцем Державного акта на право власності на землю, зареєстрованого у встановленому порядку.
6.2. З моменту виникнення у покупця права власності на земельну ділянку, встановлений раніше правовий режим і всі правовстановлюючі документи про права продавця на користування, володіння, розпорядження цією земельною ділянкою втрачають чинність.
7. Ризик випадкового погіршення або псування земельної ділянки
7.1. В разі, якщо станеться погіршення або псування земельної ділянки в період вику пу з незалежних від сторін явищ, продавець зобов'язаний буде переглянути її вар тість, про що мають бути внесені відповідні зміни до даного договору.
7.2. Ризик випадкового погіршення або випадкового псування земельної ділянки несе покупець з моменту переходу до нього права власності.
7.3. У випадку, коли продавець прострочив передачу земельної ділянки або покупець прострочив прийняття, ризик випадкового погіршення або випадкового псування несе сторона, що прострочила передачу або прийняття.
7.4. Якщо в погіршенні чи псуванні земельної ділянки є вина сторони договору, то відповідальність несе ця сторона.
7.5. Продавець не несе відповідальності за збитки, яких зазнав покупець через "Форс мажорні" обставини.
8. Вирішення спорів
8.1. Всі спори, що виникають при виконанні умов цього договору або в зв'язку з тлу маченням його положень, вирішуються шляхом переговорів.
8.2. Якщо сторони не досягли домовленості, то спір передається на розгляд судових органів у порядку, встановленому чинним законодавством України. У цьому випадку судові витрати несе сторона, що не виконала умови договору або виконала їх нена лежним чином.
9. Зміни умов договору та його розірвання
9.1. Зміна умов договору або внесення доповнень до нього можливі тільки за згодою сторін.
9.2. Всі зміни та доповнення до договору здійснюються тільки в письмовій формі з наступним посвідченням таких змін та доповнень в органах нотаріату, оформлюються у вигляді додаткової угоди, що є невід'ємною частиною цього договору.
9.3. Цей договір не може бути розірваний в односторонньому порядку.
9.4. У разі невиконання однією із сторін умов цього договору він може бути змінений або розірваний на вимогу другої сторони за рішенням суду.
10. Витрати
10.1. Всі витрати, пов'язані з укладанням цього договору, його нотаріальним посвід ченням, виконанням, оформленням і реєстрацією Державного акта на право власності на землю, бере на себе покупець.
11. Додаткові умови
11.1. Цей договір і документ про сплату вартості землі є підставою для видачі Дер жавного акта на право власності на землю.
11.2. Договір складений в 3-х примірниках, які мають однакову юридичну силу. Один примірник зберігається у справах приватного нотаріуса, другий видано Граніт-ненській селищній раді Малинського району Житомирської області, третій - покуп цю.
11.3. Цей договір набирає чинності після підписання його сторонами, нотаріального посвідчення та державної реєстрації у відповідності з вимогами ст.128 Земельного ко дексу України.
11.4. Невід'ємною частиною договору є:
1) план земельної ділянки (додаток №1);
2) висновок про ринкову вартість земельної ділянки (додаток №2);
3) витяг з рішення тринадцятої сесії п'ятого скликання Гранітненської селищної ради Малинського району Житомирської області від 16 (шістнадцятого) січня 2008 (дві тисячі восьмого) року №116 (сто шістнадцять).
Зміст ст.ст.90,91,103,125,127,128,140,143 Земельного кодексу України, ст.15,17 Закону України "Про плату за землю" сторонам відомі.
Реквізити сторін
Продавець: Гранітненська селищна рада Малинського району Житомирської області, ідентифікаційний код 03745806, вулиця Леніна,10 смт.Гранітне, Малинсько го району, Житомирської області, поштовий індекс 11634 Курса М.І.
Покупець: Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_2 ОСОБА_1.".
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 04.08.2014р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі №906/1051/14 та призначено її розгляд на 11.09.2014р.
11.09.2014р. заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, у зв'язку з необхідністю подання додаткових доказів по справі з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, відповідно до положень ст.77 ГПК України, господарський суд оголосив перерву в судовому засіданні до 25.09.2014р., про що представники сторін повідомлені під розписку (додаток до протоколу судового засідання від 11.09.2014р., а.с.54). Протокольною ухвалою суду сторони зобов'язано подати необхідні для вирішення справи докази.
Після продовження слухання справи в судовому засіданні 25.09.2014р. судом оглянуто подані сторонами докази та матеріали справи №906/1831/13, виготовлені судом копії документів зі справи №906/1831/13 долучено до матеріалів справи №906/1051/14.
В ході судового розгляду справи ФОП ОСОБА_1 та її представник підтримали позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просять позов задовольнити. Вважають, що внаслідок неправомірних дій селищної ради позивач позбавлений можливості вирішити спір у добровільному, позасудовому порядку.
Представники відповідача проти позову заперечили в повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх.№11720814 від 11.09.2014р., а.с.44-45), просять відмовити в задоволенні позовних вимог. Представники відповідача пояснили, що на даний час неможливо укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки, оскільки, експертно-грошова оцінка земельної ділянки втратила свою чинність, а також, оскільки договір підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Також, представники селищної ради подали до справи засвідчену належним чином копію рішення Гранітненської селищної ради тридцять сьомої сесії 6 скликання від 02.09.2014р. №340 "Про продаж земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_1.", згідно з яким селищна рада вирішила: провести експертну грошову оцінку земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1; замовити експертну грошову оцінку земельної ділянки в ліцензійній організації на конкурсній основі; розглянути питання продажу земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 ФОП ОСОБА_1 після затвердження звіту експертної грошової оцінки даної земельної ділянки. Вважають, що спір між сторонами може бути вирішено у порядку, передбаченому вказаним рішенням ради.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ №017480, ОСОБА_1 з 29.07.2002р. провадить діяльність як суб'єкт підприємницької діяльності (а.с.10).
ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежитлова будівля кафе-магазину, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до свідоцтва на право власності на нерухоме майно від 08.11.2007р. серія №5299 (а.с.11).
Згідно рішення Гранітненської селищної ради Малинського району №116 від 16.01.2008р. (з урахуванням змін, внесених рішенням Гранітненської селищної ради Малинського району №84 від 30.06.2011року) (а.с.20, 21): надано дозвіл на викуп земельної ділянки несільськогосподарського призначення ПП ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 площею 0,0345га; вирішено укласти угоду з ПП ОСОБА_1 про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки в розмірі 10 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки та укласти договір на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0345га по АДРЕСА_1, яка передана в оренду ПП ОСОБА_1 із землевпорядною організацією, визначеною на конкурсній основі.
20.07.2011р між ФОП ОСОБА_1 та Гранітненською селищною радою укладено договір №1 про сплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки площею 0,0345 га за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.23).
На виконання умов договору позивач сплатив відповідачу авансовий внесок в сумі 7706,37грн., що підтверджується квитанцією від 29.07.2011р. (а.с.24).
Рішенням Гранітненської селищної ради №160 від 18.04.2012р. (а.с.60), вирішено:
1. Прийняти до відома експертну грошову оцінку на земельну ділянку несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 площею 0,0345 га для комерційного використання в сумі 14297грн. з розрахунку 41,44 грн./кв.м.
2. Продати ПП ОСОБА_1 земельну ділянку несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 площею 0,0345 га для здійснення комерційної діяльності.
3. Затвердити ціну продажу земельної ділянки по АДРЕСА_1 в сумі 68241,60 грн.
4. ПП ОСОБА_1 укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки з Гранітненською селищною радою в місячний термін з дня отримання повідомлення про прийняття сесією селищної ради позитивного рішення щодо викупу даної земельної ділянки та посвідчити його нотаріально (а.с.65).
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням ФОП ОСОБА_1 звернулась до господарського суду з позовом до Гранітненської селищної ради про визнання рішення недійсним.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 18.03.2013р. у справі №15/5007/1236/12 пункти 3 та 4 рішення №160 шістнадцятої сесії шостого скликання Гранітненської селищної ради від 18.04.2012р. скасовано (а.с.29-33).
26.06.2013р. Гранітненською селищною радою Малинського району Житомирської області прийнято рішення №259, яким затверджено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,0345га, що орендується підприємцем ОСОБА_1 для комерційного використання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.55).
У відповідності до звіту з експертної грошової оцінки земельної ділянки від 01.02.2013р., ринкова вартість земельної ділянки площею 345кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1, становить 16819,00грн. без ПДВ (а.с.47-51).
01.08.2013р. Гранітненською селищною радою прийнято рішення №261 "Про продаж земельної ділянки по АДРЕСА_1" (а.с.61), згідно якого, зокрема, вирішено встановити ціну продажу земельної ділянки комерційного використання площею 0,0345 га по АДРЕСА_1 в сумі 40000,00грн. з розстроченням платежу на один рік.
Не погоджуючись з цим прийнятим рішенням ФОП ОСОБА_1 звернулась до господарського суду з позовом до Гранітненської селищної ради про визнання його недійсним.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 17.09.2013р. у справі №906/1162/13 визнано незаконним і скасовано рішення Гранітненської селищної ради №261 від 01.03.13р. та зобов'язано Гранітненську селищну раду Малинського району Житомирської області розглянути питання викупу земельної ділянки несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 площею 0,0345га із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1
Також, господарським судом Житомирської області розглядався спір за позовом ФОП ОСОБА_1 до Гранітненської селищної ради про зобов'язання вирішити питання викупу земельної ділянки, виконавши умови договору №1 від 20.07.2011р., за ціною, визначеною експертною грошовою оцінкою (16819,00 грн.) із врахуванням сплаченого авансового внеску (7706,37 грн.). За результатами розгляду даного спору рішенням господарського суду Житомирської області від 08.10.2013р. у справі №906/1349/13 у задоволенні позову відмовлено (а.с.57-59).
28.10.2013р. ФОП ОСОБА_1 звернулась до Гранітненської селищної ради Малинського району з заявою про розгляд проекту договору купівлі-продажу земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, смт.Гранітне Малинського району та укладення договору купівлі-продажу вказаної земельної ділянки (а.с.25), з додатком - проектом договору купівлі-продажу земельної ділянки (а.с.26-27).
28.11.2013р. позивач отримала від відповідача лист з повідомленням, що подана заява взята в роботу і про результати її розгляду позивача буде повідомлено (а.с.28).
10.12.2013 р. виконком Гранітненської селищної ради на адресу позивача направив лист за № 41 про те, що земельної ділянки за адресою вказаною ФОП ОСОБА_1 в межах смт.Гранітне не зареєстровано (а.с.56).
Посилаючись на те, що з 2011 року Гранітненською селищною радою не вирішено питання продажу земельної ділянки, на якій знаходиться об'єкт нерухомого майна ОСОБА_1, чим порушено права останньої, та на те, що продаж земельної ділянки має бути здійснено за ціною, що визначена експертною грошовою оцінкою, ФОП ОСОБА_1 зверталась до господарського суду з позовом про зобов'язання Гранітненської селищної ради Малинського району Житомирської області укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 площею 0,0345 га із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, виконавши умови договору №1 від 20.07.2011р., за ціною визначеною експертною грошовою оцінкою (16819,00грн.) із врахуванням сплаченого авансового внеску (7706,37грн.) та провести нотаріальне посвідчення вказаного договору. Рішенням господарського суду Житомирської області від 03.02.2014р. у справі №906/1831/13 у вказаному позові ФОП ОСОБА_1 було відмовлено з тих підстав, що обраний позивачем спосіб захисту свого права щодо зобов'язання відповідача укласти договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, виконавши умови договору №1 від 20.07.2011р., за ціною визначеною експертною грошовою оцінкою (16819,00грн.) із врахуванням сплаченого авансового внеску (7706,37грн.) та провести нотаріальне посвідчення вказаного договору, не відповідає способам захисту, передбачених ст.16 ЦК України, ст.20 ГК України, не визначений договором, а також не передбачений іншими правовими положеннями законодавчих актів.
За таких обставин, підприємець ОСОБА_1 звернулась до господарського суду з позовом у даній справі про визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов'язкової дії.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість позовних вимог, господарський суд приймає до уваги вищевикладені встановлені обставини справи, а також, наступне.
Як уже зазначалось, на земельній ділянці, що розташована в АДРЕСА_1, знаходиться нежитлова будівля (магазин-кафе), яка належить ОСОБА_1 на праві приватної власності.
Відповідно до ч.1 ст.120 Земельного кодексу України до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Аналогічне положення міститься в статті 377 Цивільного кодексу України.
Статтею 131 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод. Укладення таких угод здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України з урахуванням вимог цього Кодексу.
За змістом ст.116 Земельного кодексу України, яка встановлює підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності, громадяни та юридичні особи набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ст.127 Земельного кодексу України, органи державної влади, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Частина 1 ст.128 Земельного кодексу України встановлює, що продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
Питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вирішення питання про надання земельної ділянки є виключним правом ради, рішення ради приймається на пленарному засіданні.
У відповідності до п.2 рішення Гранітненської селищної ради №160 від 18.04.2012р., яке є чинним на день розгляду судового засідання, вирішено продати ПП ОСОБА_1 земельну ділянку несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 площею 0,0345 га для здійснення комерційної діяльності (а.с.60).
Положенням ч.6 ст.128 Земельного кодексу України встановлено, що рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.
Загальний порядок укладання господарських договорів визначений ст.181 Господарського кодексу України, за якою господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Судом встановлено, про що зазначалось вище, що позивач звернулась до Гранітненської селищної ради Малинського району із заявою про розгляд проекту договору купівлі-продажу земельної ділянки та укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки (а.с.25). При цьому, позивач помилково вказала адресу земельної ділянки замість АДРЕСА_1 - "АДРЕСА_1".
Разом з тим, відповідач не вчинив будь-яких дій стосовно розгляду проекту договору в порядку, встановленому ст.181 Господарського кодексу України, а лише направив лист, що заява взята в роботу і про результати її розгляду буде повідомлено (а.с.28), та звернув увагу на відсутність земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 (а.с.56).
Відповідно до ч.3 ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Стаття 187 Господарського кодексу України, зокрема, передбачає, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Частиною 2 статті 187 Господарського кодексу України встановлено, що день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Як вбачається з вищевикладених обставин та положень чинного законодавства, прийняте Гранітненською селищною радою рішення №160 від 18.04.2012р. щодо продажу ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 площею 0,0345 га для здійснення комерційної діяльності (п.2 рішення), з урахуванням положень ч.1 ст.120 ЗК України та згідно ч.6 ст.128 ЗК України, є підставою для обов'язкового укладення відповідачем договору купівлі-продажу вказаної земельної ділянки з позивачем.
При цьому, нормами ч.7, ч.8 ст.128 Земельного кодексу України, які є спеціальними нормами, визначено, що договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає нотаріальному посвідченню. Документ про оплату або про сплату першого платежу (у разі продажу земельної ділянки з розстроченням платежу) є підставою для видачі державного акта на право власності на земельну ділянку та її державної реєстрації. Ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають відповідну ліцензію на виконання цього виду робіт, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Стаття 201 Земельного кодексу визначає, що залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Аналогічні приписи містить спеціальний Закон України "Про оцінку земель", яким визначено правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та, який спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Згідно ст.5 Закону України "Про оцінку земель" експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002р. №1531 "Про експертну грошову оцінку земельних ділянок" затверджено Методику проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, яка регламентує проведення такої оцінки для усіх категорій земель під час укладання цивільно-правових угод та переоцінки основних фондів для бухгалтерського обліку згідно із законодавством.
На виконання п.2 цієї Постанови, наказом Держкомзему України від 09.01.2003р. №2 затверджено Порядок проведення експертної оцінки земельних ділянок.
Відповідно до п.3 Методики проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, експертна грошова оцінка передбачає визначення ринкової (імовірної ціни продажу на ринку) або іншого виду вартості об'єкта оцінки (заставна, страхова, для бухгалтерського обліку тощо), за яку він може бути проданий (придбаний) або іншим чином відчужений на дату оцінки відповідно до умов угоди.
Пунктом 5 Методики визначено, що експертна грошова оцінка - це процес визначення вартості об'єкта оцінки на дату оцінки.
Таким чином, експертна оцінка, будучи результатом професійної діяльності оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, визначає реальну ринкову вартість земельної ділянки на дату такої оцінки.
Листом №11131/27/П2368-11 від 25.07.2011р. Державне агентство земельних ресурсів України роз'яснило, що згідно із частиною восьмою ст.128 ЗК України ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають відповідну ліцензію на виконання цього виду робіт, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки. Таким чином, при продажі (викуп) земельної ділянки із земель державної та комунальної власності вартість земельної ділянки визначається за її експертною грошовою оцінкою.
Як уже зазначалось, за висновком оцінювачів про ринкову вартість земельної ділянки (актуалізації), згідно звіту про експертну грошову оцінку (а.с.47-51), ринкова вартість земельної ділянки площею 345кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1, становить 16819,00 грн. без ПДВ. Дата оцінки 01.02.2013 р., а термін дії звіту 12 місяців від дати оцінки.
Таким чином, на день розгляду справи судом, експертна грошова оцінка, яка визначає істотну умову договору купівлі-продажу земельної ділянки - вартість земельної ділянки, яка зазначалась і в проекті договору, запропонованому позивачем відповідачем, не є чинною, а тому не може прийматися судом до уваги.
За статтею 180 Господарського кодексу України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору (ч.1-ч.3 ст.180 ГК України). Згідно ч.5 ст.180 ГК України, ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України.
Отже, враховуючи нечинність на день розгляду спору експертної грошової оцінки, що визначає вартість земельної ділянки, у договорі купівлі-продажу земельної ділянки, щодо укладення якого виник спір, відсутня обов'язкова істотна умова договору купівлі-продажу земельної ділянки. За таких обставин та з урахуванням вищевикладених положень чинного законодавства, визнати укладеним договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 площею 0,345 га між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 і Гранітненською селищною радою Малинського району Житомирської області у редакції доданого до позовної заяви проекту договору, не вбачається можливим. У задоволенні позову суд відмовляє.
Відповідно до вимог ст.49 ГПК України, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 30.09.14
Суддя Ляхевич А.А.
віддрук.прим.:
1 - до справи
2 - позивачу
3 - відповідачу
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2014 |
Оприлюднено | 09.10.2014 |
Номер документу | 40775742 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Ляхевич А.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні