11/98-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
14 липня 2009 р. Справа 11/98-09
за позовом Вінницької міської ради, м. Вінниця
до: товариства з обмеженою відповідальністю «Дедал», м. Вінниця
про демонтаж самочинно встановлених гаражів та повернення самовільно
зайнятої земельної ділянки
Суддя В. Матвійчук
при секретарі судового засідання Т. Кармаліта, за участю представників:
від позивача - Л. Люльчак за довіреністю № 39 від 30.03.2009р.;
від відповідача - не з‘явився;
інші - Д. Чорненький паспорт серії ВМ 208555.
СУТЬ СПОРУ:
Заявлено позов про зобов‘язання товариство з обмеженою відповідальністю «Дедал»в особі директора Буяльського Володимира Болеславовича, демонтувати за власний рахунок самочинно встановлені гаражі по пров. Червоному б/н. (між вулицями Келецькою та 30-річчя Перемоги, згідно з планом розташування земельної ділянки) в м. Вінниці та повернути самовільно зайняту земельну ділянку до первинного стану.
В процесі розгляду справи позивач подав заяву від 09.06.2009р. про уточнення позовних вимог в якій просив винести рішення, про зобов‘язання товариство з обмеженою відповідальністю «Дедал»демонтувати за власний рахунок самочинно встановлені гаражі по пров. Червоному б/н. (між вулицями Келецькою та 30-річчя Перемоги, згідно з планом розташування земельної ділянки) , в м. Вінниці та повернути самовільно зайняту земельну ділянку до первинного стану.
14.07.2009р. представником позивача подано до суду заяву від 10.07.2009р. про зміну предмету позову. В даній заяві позивач просить зобов‘язати товариство з обмеженою відповідальністю «Дедал»звільнити та привести у первинний стан за власний рахунок, самовільно зайняту земельну ділянку по пров. Червоному в м. Вінниці (між вулицями Келецькою та 30-річчя Перемоги, згідно з планом розташування земельної ділянки), площею 1.2485 га (згідно з кадастровим планом земельної ділянки), шляхом знесення самочинно збудованих цегляних гаражів в кількості 215 шт., самовільно встановлених залізобетонних гаражів в кількості 116 шт. та металевих –38 шт..
Позовні вимоги мотивовано тим, що товариство з обмеженою відповідальністю «Дедал»здійснює будівельні роботи з самовільного встановлення залізобетонних гаражів та роботи по заключенню струмка «Безіменний»в лотки. Заключення струмка «Безіменний»в лотки здійснюється без належного дозволу та непрофісійно, струмок засипано ґрунтом та сміттям, що заважає відтоку води та підтоплює земельні ділянки. На попередження про приведення земельної ділянки до первинного стану керівництво ТОВ «Дедал»не відреагувало, гаражі не демонтовано, земельна ділянка не приведена до первинного стану.
Відповідач вимоги суду викладені в ухвалах від 21.04.2009р., 19.05.2009р., 10.06.2009р. та 02.07.2009р. щодо надання пояснень відносно обставин викладених у позові, витребуваних доказів не виконав, явки уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив. Про час, дату та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, оскільки ухвали направлені останньому за місцем його реєстрації і на адресу суду не повертались.
Таким чином суд вжив всі залежні від нього заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів. За вказаних обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними у справі документами відповідно до ст. 75 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надавши їм оцінку, судом встановлено наступне.
В ході проведення обстеження містобудівної ситуації між вул. Келецька та 30-річчя Перемоги в м. Вінниця Управлінням містобудування і архітектури міської ради встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Дедал», без дозвільних документів, самовільно встановлено залізобетоні гаражі та самовільно заключено струмок «Безіменний»в лотки.
26.01.2009р. начальником управління містобудування і архітектури Вінницької міської ради на ім'я директора ТОВ «Дедалі»направлено попередження за № 19-39/01-24 з вимогою, припинити будівельні роботи з встановлення гаражів до отримання дозвільних документів, припинити роботи по заключення струмка «Безіменний»в лотки, земельну ділянку прибережної захисної смуги привести до первинного стану в чотирнадцятиденний строк.
09.02.2009р. комісією у складі головного спеціаліста юридичного відділу УМіА, архітектора Ленінського району та головного спеціаліста УМіА проведено обстеження містобудівної ситуації по пров. Червоному б/н. в м. Вінниця, щодо самочинного встановлення ТОВ «Дедал»залізобетонних гаражів на самовільно зайнятій земельній ділянці встановлено, що ТОВ «Дедал»вимог попередження не виконано, земельна ділянка не приведена до первинного стану, прибережна захисна смуга не звільнена, про що складено акт від 09.02.2009р..
Згідно листа Вінницького обласного комунального виробничого підприємства водопровідно-каналізаційного господарства «Вінницяводоканал» № 2/938 від 19.03.2009р. внаслідок самовільної забудови на ділянці між вул. Келецькою і 30-річчя Перемоги колектор опинився на глибині 6-7 метрів, що унеможливлює своєчасне відновлення дієздатності колектору, стан якого, через руйнування захисного шару бетону і арматури верхньої сфери труби під впливом агресивних газів, аварійний.
Станом на момент розгляду справи відповідачем не надано доказів звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 125 та ч. 1 ст. 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про надання ТОВ «Дедал» земельної ділянки по пров. Червоному б/н., Вінницькою міською радою не приймалось про що свідчать довідка Управління земельних ресурсів Вінницької міської ради № 19-15941 від 12.02.2009р. та довідка Управління Держкомзему у місті Вінниці Вінницької області № 593 від 04.06.2009р..
Статтею 60 ЗК України визначено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів.
Як свідчать матеріали справи, зокрема План розташування земельної ділянки по пров. Червоний б/н., земельна ділянка, на якій ТОВ «Дедал»здійснюється встановлення залізобетонних гаражів, є прибережною захисною смугою.
Стаття 61 ЗК України встановлює обмеження у використанні земельних ділянок прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм та на островах. Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів.
Згідно п. б ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Статтею 212 цього Кодексу встановлено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідно до ст. 83 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Рішенням Вінницької міської ради № 721 від 21.06.2004р. вирішено, що землі, що знаходяться в межах адміністративно-територіальної одиниці м. Вінниці, за винятком земель, що перебувають під об'єктами загальнодержавної власності України, а також переданих і наданих у приватну власність, вважати землями комунальної власності, якими розпоряджається територіальна громада м. Вінниці в особі Вінницької міської ради.
Зважаючи на викладене, власником земельної ділянки по пров. Червоному в м. Вінниці (між вулицями Келецькою та 30-річчя Перемоги, згідно з планом розташування земельної ділянки), площею 1.2485 га є Вінницька міська рада.
Положеннями ст. 387 ЦК України визначено, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність заявлених вимог.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об‘єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили, а в силу статей 32, 33 вказаного Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень шляхом подання доказів.
Враховуючи, що відповідач доказів у спростування обставин викладених в позові не надав, а позовні вимоги є обгрунтованими, відповідають фактичним обставинам, матеріалам справи та законодавству, а отже підлягають задоволенню з розподілом судових витрат за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Також слід зауважити, що ухвалою суду від 21.04.2009р. судом вжито заходів забезпечення позову шляхом заборони товариству з обмеженою відповідальністю «Дедал»встановлювати залізобетонні гаражі по пров. Червоний б/н. (між вулицями Келецькою та 30-річчя Перемоги, згідно з планом розташування земельної ділянки), в м. Вінниці.
Відповідно до ст. 68 Господарського процесуального кодексу України питання про скасування забезпечення позову вирішується господарським судом, що розглядає справу, із зазначенням про це в рішенні чи ухвалі.
Враховуючи, що відпали підстави забезпечення позову, суд вважає за необхідне з власної ініціативи скасувати заходи забезпечення застосовані ухвалою від 21.04.2009р..
При розгляді справи судом з‘ясовано, що при зверенні до суду позивачем платіжним дорученням № 726 від 08.04.2009р. зайво сплачено 17 грн. 00 коп. державного мита, а тому мито у вказаному розмірі підлягає поверненню відповідно до ст. 8 Декрету України «Про державне мито».
Керуючись ст.ст.43, 33, 43, 49, 82, 84, 85, 115 Господарського процесуального кодексу України, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Дедал»(м. Вінниця, вул. Репіна, 18, кв. 176, код 20084708) звільнити та привести у первинний стан за власний рахунок, самовільно зайняту земельну ділянку по пров. Червоному в м. Вінниці (між вулицями Келецькою та 30-річчя Перемоги, згідно з планом розташування земельної ділянки), площею 1.2485 га (згідно з кадастровим планом земельної ділянки), шляхом знесення самочинно збудованих цегляних гаражів в кількості 215 шт., самовільно встановлених залізобетонних гаражів в кількості 116 шт. та металевих гаражів в кількості 38 шт..
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Дедал»(м. Вінниця, вул. Репіна, 18, кв. 176, код 20084708) на користь Вінницької міської ради (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59, код 21727686) 85 грн. (вісімдесят п'ять ) грн. державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
5. Повернути Вінницькій міській раді (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59, код 21727686) з Державного бюджету України суму зайво сплаченого державного мита в розмірі 17 грн. 00 коп..
6. Скасувати заходи забезпечення позову застосовані ухвалою від 21.04.2009р. у вигляді заборони товариству з обмеженою відповідальністю «Дедал»встановлювати залізобетонні гаражі по пров. Червоний б/н. (між вулицями Келецькою та 30-річчя Перемоги, згідно з планом розташування земельної ділянки), в м. Вінниці.
7. Копію рішення направити сторонам рекомендованим листом.
Рішення оформлено та підписано 16.07.2009р.
Суддя В. Матвійчук
Дане рішення скріплена печаткою суду є підставою для повернення державного мита з бюджету.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 59)
3 - відповідачу (21032, м. Вінниця, вул. Репіна, 18, кв. 176)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.07.2009 |
Оприлюднено | 28.07.2009 |
Номер документу | 4126321 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні