Справа № 127/14437/14-ц
Провадження 2/127/5027/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2014 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вохмінової О.С.
при секретарі Коберник О.Л.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Помукчинського І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ПАТ «Електромонтаж» про визнання права власності на майно, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_3 мотивував позов тим, що 18.12.2006 року між ним та ПАТ «Електромонтаж» був укладений договір фінансового лізингу № 01-18/12-06 щодо нежитлових будівель за адресою АДРЕСА_1: літ «А» - адміністративна будівля, площею 178,2 кв.м., «Б» - складське приміщення площею 173,6 кв.м., «В» - склад АЗС площею 7,2 кв.м., № 1 - естакада, № 2, № 5, № 6 - ворота, № 3, № 4 - огорожа, І - мостіння, що розташовані на земельній ділянці, площею 1842 кв.м. Строк дії договору до 18.11.2009 року. З часу укладення договору і акту приймання-передачі він користується будівлями, несе поточні витрати по їх утриманню, повністю виконав умови договору лізингу і сплатив вартість об`єкту лізингу, проте до цього часу відповідач відмовляється підписати акт кінцевих розрахунків та укласти договір купівлі-продажу, тому відповідно до ст.ст.207, 208, 806, 807 ЦК України, Закону України «Про фінансовий лізинг» просив вважати укладеним договір купівлі-продажу нерухомого майна за адресою АДРЕСА_1 та просив визнати за ним право власності на нерухоме майно за даною адресою, що складається із будівель та приміщень, що були об`єктом лізингу. Просив також визначити спосіб виконання рішення, а саме, що рішення суду є підставою для реєстрації права власності за ОСОБА_3
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов ОСОБА_3 підтримав відповідно до викладених обставин. Пояснив, що ОСОБА_3І сплатив всю суму коштів за договором на ЗАТ «Електромонтаж», але відповідач не вчинив жодних дій, щоб привести документацію у належний стан, тому на сьогоднішній день виник спір із відповідачем щодо приміщень по АДРЕСА_1
Представник відповідача Помукчинський І.В. позов визнав, пояснив, що дійсно був із ОСОБА_3 укладений договір лізингу на приміщення, що належали ЗАТ «Електромонтаж», але акт кінцевих розрахунків із ОСОБА_3 він не може підписати, оскільки на підприємстві відсутні докази такого розрахунку. Крім того, правовстановлюючих документів на вказані позивачем приміщення у ПАТ «Електромонтаж» немає.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
В судовому засіданні сторони визнали, що 18.12.2006 року між ЗАТ «Електромонтаж» та ОСОБА_3 був укладений договір лізингу № 01-18/12-06, відповідно до якого лізингодавець надає лізингоодержувачу у вигляді фінансового лізингу з правом дострокового викупу в платне користування об`єкт лізингу на умовах, що визначаються цим договором (а.с. 9-14).
Об`єктом лізингу є нерухоме майно за адресою АДРЕСА_1, що належить лізингодавцю на праві власності: літ «А» - адміністративна будівля, площею 178,2 кв.м., «Б» - складське приміщення площею 173,6 кв.м., «В» - склад АЗС площею 7,2 кв.м., № 1 - естакада, № 2, № 5, № 6 - ворота, № 3, № 4 - огорожа, І - мостіння, що розташовані на земельній ділянці, площею 1842 кв.м.
Вартість договору - 52 000 грн., порядок сплати платежів визначений у договорі.
Відповідно до п. 6.1 лізингоодержувач набуває права власника після закінчення строку дії договору та сплати обумовленої суми.
Документом, що підтверджує перехід права власності на майно від лізингодавця до лізингоодержувача, є акт кінцевих розрахунків та підписаний на підставі цього акту договір купівлі-продажу нерухомого майна, укладений у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позивачем до договору також наданий акт здачі-приймання об`єкта нерухомості (а.с. 15).
Укладення договору фінансового лізингу повинно було відбуватись з дотриманням вимог Закону України «Про фінансовий лізинг» в редакції, яка діяла станом на момент укладення договору.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фінансовий лізинг» за договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про фінансовий лізинг» якщо сторони договору лізингу уклали договір купівлі-продажу предмета лізингу, то право власності на предмет лізингу переходить до лізингоодержувача в разі та з моменту сплати ним визначеної договором ціни, якщо договором не передбачене інше.
Разом з тим, доказів на виконання договору фінансового лізингу сторонами надано не було. Представник відповідача заперечив факт повної сплати позивачем лізингових платежів і повідомив, що саме через ці обставини не може підписати акт кінцевих розрахунків.
В підтвердження належності відповідачу на праві власності вказаного об`єкта позивач надав копії окремих аркушів технічного паспорту за 1994 рік (схематичні плани), на яких зображені приміщення за адресою Сабарівське шосе, 1 в м. Вінниці (а.с. 16-19).
В судовому засіданні представнику відповідача було запропоновано надати правовстановлюючі документи ПАТ «Електромонтаж» на вказані приміщення, проте представник Помукчинський І.В. повідомив, що таких документів немає.
За клопотанням позивача судом були витребувані відомості з КП «ВМБТІ» та Реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції щодо належності приміщень по АДРЕСА_1 Із наданих відповідей на запит суду встановлено, що комплекс за даною адресою зареєстрований за іншою юридичною особою на підставі свідоцтва про право власності і дане майно передане в іпотеку.
Позивач вважає, що право його порушене, тому підлягає захисту шляхом «вважати укладеним 18.11.1009 року договір купівлі-продажу нерухомого майна» і визнання за ним права власності на дане нерухоме майно по АДРЕСА_1
Проте, відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
З урахуванням наведених вище обставин слід відмітити, що придбання нерухомості у власність оформляється відповідним договором, який має бути укладений в письмовій формі, посвідчений нотаріусом і пройти відповідну державну реєстрацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи те, що підстави для захисту права ОСОБА_3 відсутні, тому є неприпустимим визнання за ним права власності на нерухоме майно по АДРЕСА_1
Визнання позову представником відповідача суперечить закону, тому підстав для задоволення позову відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України немає.
Керуючись Законом України «Про фінансовий лізинг», ст.ст. 15, 16, 328, 806 ЦК України, ст. ст. 5, 8, 10, 11, 57, 60, 212, 214, 215 ЦПК України,
в и р і ш и в:
В задоволенні позову ОСОБА_3 до ПАТ «Електромонтаж» про визнання права власності на майно - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Вінницької області через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів.
Суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2014 |
Оприлюднено | 11.12.2014 |
Номер документу | 41789154 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Вохмінова О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні