ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" листопада 2014 р. м. Київ К/9991/28258/12
№ К/9991/28258/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.,
суддів: Веденяпіна О.А., Зайцева М.П.,
при секретарі: Луцак А.В.,
розглянувши у судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.12.2011
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2012
у справі № 2а-10547/11/2670 Окружного адміністративного суду м. Києва
за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
до 1. Печерської районної у м. Києві державної адміністрації
2. Державної реєстраційної служби України
треті особи: 1. Міністерство юстиції України
2. Міжнародний фонд сприяння розвитку спорту «Спорт - ХХІ Століття»
про визнання недійсним запису про припинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.12.2011, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2012, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ДПІ у Печерському районі м. Києва просить скасувати ухвалені у справі судові рішення, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове, яким задовольнити позов.
Заперечуючи проти касаційної скарги, Міністерство юстиції України просить залишити скаргу без задоволення як безпідставну.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до пункту 5 частини 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України (ПК) передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
У судовому процесі встановлено, що державним реєстратором Печерської районної в м. Києві державної адміністрації внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.05.2011 №10701110002037559 про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Міжнародного фонду сприяння розвитку спорту «СПОРТ-XXI СТОЛІТТЯ» в результаті ліквідації за рішенням засновників
Відповідно до частини 1 ст. 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (Закон № 755-IV) для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи; оригінал установчих документів; акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, який затверджено рішенням засновників (учасників) або уповноваженого ними органу; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
Фактичною підставою для звернення податкового органу до суду стало те, що державним реєстратором державна реєстрація припинення юридичної особи - Міжнародного фонду сприяння розвитку спорту «СПОРТ-XXI СТОЛІТТЯ» здійснена без дотримання встановленого чинним законодавством порядку зняття з обліку цієї юридичної особи як платника податків та без пред'явлення довідки про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) за формою № 22-ОПП.
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили того, що норми Закону № 755-IV не встановлюють вимоги щодо форми довідки податкового органу про відсутність заборгованості, яка має бути подана державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, у зв'язку з чим, отримавши від Міністерства юстиції України документи для державної реєстрації припинення вказаної юридичної особи, в тому числі і довідку від 21.02.2011 № 1340/24-016 про відсутність заборгованості з податків та зборів, державний реєстратор діяв в межах компетенції.
Однак, з такими висновками судів попередніх інстанцій не можна погодитись.
Відповідно до пункту 11.1 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 № 979 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за № 1439/18734 (втратив чинність згідно з наказом Міністерства фінансів України від 9 грудня 2011 року № 1588, далі - Порядок № 979) з метою оподаткування під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або зупинення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства.
Згідно з абзацом першим підпункту 11.1.1 цього Порядку у 3-денний строк від дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення, ця юридична особа - платник податків зобов'язана подати в орган державної податкової служби, в якому платник податків перебуває на обліку, такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. N 8-ОПП (додаток 17), дата якої фіксується в журналі за ф. N 6-ОПП; оригінал довідки за ф. N 4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії).
Пунктом 11.3 цього Порядку встановлено, що у разі отримання документів згідно з пунктом 11.2 цього розділу та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, органом державної податкової служби приймається рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.
Якщо платником податків подавалась заява за ф. N 8-ОПП, то після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів у разі встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби, та за умови дотримання вимог підпунктів 11.5.1, 11.5.2 цього пункту, орган державної податкової служби складає довідку за ф. N 22-ОПП (пункт 11.5 Порядку № 979).
Таким чином, довідкою про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах) у розумінні ст. 36 Закону № 755-IV є відповідна довідка податкового органу за формою № 22-ОПП, видачі якої передує низка дій з боку податкового органу щодо перевірки платника податків, засновниками якого прийнято рішення про ліквідацію, та зняття його з податкового обліку.
Запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи здійснюється державним реєстратором, а не Міністерством юстиції України, яке веде, зокрема Реєстр благодійних організацій, свідоцтво про реєстрацію як такої було видано Міжнародному фонду сприяння розвитку спорту «СПОРТ-XXI СТОЛІТТЯ» (а.с.123). Тому, державний реєстратор при внесенні відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повинен керуватися нормативно-правовими актами, у тому числі і нормами Порядку № 979, зокрема щодо форми довідки про відсутність заборгованості по податках та зборах , яка є підтвердженням факту відсутності заборгованості, оскільки саме відповідність довідки про це вказаній формі є підтвердженням факту зняття юридичної особи з податкового обліку з дотриманням встановленої правовими нормами процедури.
Таким чином, висновок судів попередніх інстанцій, що довідка про відсутність заборгованості по податках та зборах, яка подається державному реєстратору для здійснення запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, може бути в довільній формі, не відповідає нормам пункту 11.5 Порядку № 979, які суди згідно з положеннями пункту 2 частини 1 ст. 9 КАС України зобов'язані були застосувати норми Порядку № 979, який прийнятий, поміж іншим, відповідно до норм статей 62 - 68, ПК України та ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до пункту 68.1 ст. 68 ПК орган державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у день державної реєстрації такої особи, державної реєстрації припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, внесення будь-яких інших записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повинен передати відповідному контролюючому органу повідомлення та відомості з реєстраційної картки про вчинення реєстраційних дій, передбачених законом.
Обставини щодо порушення державним реєстратором законодавства при внесенні запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію припинення юридичної особи відповідно до частини 1 ст. 138 КАС України, входять до предмета доказування при розгляді судом адміністративного позову про відміну державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно з правилами оцінки доказів, встановлених статтею 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Разом із тим, суди залишили поза увагою доводи податкового органу про те, що ним не видавалась Міжнародному фонду сприяння розвитку спорту «СПОРТ-XXI СТОЛІТТЯ» довідка про відсутність заборгованості по податках та зборах за формою № 22-ОПП як підтвердження зняття цієї юридичної особи з податкового обліку. Обов'язковість отримання платником податків саме цієї довідки як підтвердження зняття цього платника з податкового обліку обов'язково має передувати припиненню. При цьому, вказана довідка не була видана вказаній юридичній особі з підстав не проведення перевірки наявності або відсутності такої заборгованості у цього платника податків. Податковий орган звертав увагу суду на те, що надіслана Міністерством юстиції України довідка від 21.02.2011 № 1340/24-016 була надана Міжнародному фонду сприяння розвитку спорту «СПОРТ-XXI СТОЛІТТЯ» для подачі її Міністерству економіки України, а не державному реєстратору для вчинення реєстраційних дій.
Відповідно до статті 11 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає (частини четверта, п'ята зазначеної статті).
Ці правила, однак, судами попередніх інстанцій не були дотримані, що і призвело до помилкового висновку про недоведеність в судовому процесі обставин, які відповідно до законодавства можуть бути підставою для припинення юридичної особи за рішенням суду, крім як з підстав банкрутства.
Враховуючи, що допущені судами попередніх інстанцій порушення норм процесуального права унеможливлюють встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, а у силу норм частини 1 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, відповідно до частини 2 ст. 227 КАС України ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.
Під час нового розгляду справи суду слід взяти до уваги викладене в цій ухвалі, перевірити належним чином доводи сторін, зокрема щодо наявності або відсутності у діях державного реєстратора порушень норм Закону № 755-IV при внесенні запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Міжнародного фонду сприяння розвитку спорту «СПОРТ-XXI СТОЛІТТЯ», наявності або відсутності підстав у державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вказаного запису за відсутності довідки ДПІ про відсутність заборгованості форми № 22-ОПП, для чого, в разі необхідності, зобов'язати сторони надати докази, яких не буде вистачати для з'ясування цієї обставини, або ж витребувати такі докази у інших осіб, в яких вони можуть знаходитися; дати правильну юридичну оцінку встановленим обставинам та постановити рішення відповідно до вимог статті 159 КАС України.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби задовольнити частково, скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.12.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2012, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Головуючий суддя: підписЄ.А. Усенко Судді: підписО.А. Веденяпін підписМ.П. Зайцев
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2014 |
Оприлюднено | 22.12.2014 |
Номер документу | 41976508 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Усенко Є.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні