cpg1251
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2015 року м. Київ К/800/55294/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Васильченко Н.В. Леонтович К.Г. провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Прокуратури Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року у справі за позовом Прокуратури Приморського району м. Одеси , в інтересах Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, третя особа - ТОВ "Підприємство Брунса" про визнання незаконним та скасування рішення, -
в с т а н о в и л а:
В червні 2014 року заступник прокурора Приморського району м. Одеси звернувся до суду з адміністративним позовом (з урахуванням уточнень) в інтересах держави в особі Інспекції ДАБК в Одеській області до Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції про визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Голоцван Є.О. № 10538353 від 31.01.2014 року про державну реєстрацію житлового будинку №14-Б по вул. Катерининській у м. Одесі загальною площею 809,1 кв.м., скасування свідоцтва про право власності від 31.01.2014 року на житловий будинок №14-Б по вул. Катерининській у м. Одесі загальною площею 809,1 кв.м., видане ТОВ «Підприємство Брунса» та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно - житловий будинок №14-Б по вул. Катерининській у м. Одесі загальною площею 809,1 кв.м..
Позовні вимоги мотивовано тим, що спірне рішення відповідача прийняте на підставі незаконних розпоряджень Приморської районної адміністрації ОМР № 5 від 14.01.2014 «Про присвоєння житловому будинку поштової адреси: м. Одеса, вул. Катерининська, 14-6» та № 15 від 23.01.2014 «Про внесення змін до розпорядження Приморської райацміністрації ОМР від 14.01.2014 № 5 «Про присвоєння житловому будинку поштової адреси: м. Одеса, вул. Катерининська, 14-6».
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, прокурор Одеської області звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та задовольнити позов.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, Розпорядженням Приморської районної адміністрації ОМР № 5 від 14.01.2014, в яке внесено зміни розпорядженням №15 від 23.01.2014, затверджено технічний висновок експерта про об'єднання приміщень по вул. Катерининській, 14 та виділення їх у окремий житловий будинок. Присвоєно житловому будинку, загальною площею 809,1 кв.м., у тому числі жилою площею 523 кв.м. адресу: м. Одеса, вулиця Катерининська, 14-Б, власником якого є ТОВ «Підприємство Брунса».
31.01.2014 року Державним реєстратором прав на нерухоме майно Голоцван Є.О. прийняте рішення № 10538353 про проведення державної реєстрації права власності на житловий будинок, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Катерининська, 14-Б.
31.01.2014 року реєстраційною службою Одеського міського управління юстиції ТОВ «Підприємство Брунса» видано свідоцтво про право власності на житловий будинок № 14-Б по вул. Катерининській у м. Одесі. Зазначене свідоцтво видане на підставі розпоряджень Приморської районної адміністрації ОМР № 5 від 14.01.2014 «Про присвоєння житловому будинку поштової адреси: м. Одеса, вул. Катерининська, 14-6» та № 15 від 23.01.2014 «Про внесення змін до розпорядження Приморської райацміністрації ОМР від 14.01.2014 № 5 «Про присвоєння житловому будинку поштової адреси: м. Одеса, вул. Катерининська, 14-6».
Прокуратурою Приморського району м. Одеси проведена перевірка законності реєстрації права власності на житловий будинок № 14-Б по вул. Катерининській у м.Одесі та 22.04.2014 року до Приморської районної адміністрації ОМР внесене подання про усунення порушень Законів України «Про місцеве самоврядування» , «Про охорону об'єктів культурної спадщини», яке Розпорядженням Приморської районної адміністрації № 238 від 29.04.2014 року задоволено, скасовані розпорядження Приморської районної адміністрації ОМР: № 5 від 14.01.2014 року «Про присвоєння житловому будинку поштової адреси: м. Одеса, вул. Катерининська, 14-Б» та № 15 від 23.01.2014 «Про внесення змін до розпорядження Приморської районної адміністрації ОМР від 14.01.2014 № 5 «Про присвоєння житловому будинку поштової адреси: м. Одеса, вул. Катерининська, 14-Б».
Судом також було встановлено, що постановою Приморського районного суду м. Одеси від 24.06.2014 року у справі № 522/8681/14а, яка набрала законної сили 07.07.2014 року визнано протиправним та скасоване розпорядження Приморської районної адміністрації ОМР від 29.04.2014 року № 238.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що державний реєстратор діяв правомірно.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону ; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону ; 7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою КМУ від 22 червня 2011 р. № 703 (далі - Порядок) визначено процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Відповідно до п.26. Порядку, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Пунктом 54 Порядку встановлено, що для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з виділенням окремого об'єкта нерухомого майна із складу об'єкта нерухомого майна, що складається з двох або більше об'єктів, заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27-29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав документ, що підтверджує присвоєння виділеному об'єкту нерухомого майна самостійної адреси.
Так, замовником було подано розпорядження Приморської районної адміністрації м. Одеси, яким затверджено висновок про об,єднання приміщень по вул.. Катерининській, 14 та виділення їх у окремий житловий будинок, присвоєно адресу. Зазначені розпорядження у встановленому законом порядку не визнанні незаконними.
Судами по справі встановлено, що реконструкції щодо об'єкта нерухомого майна не було. В свою чергу, як встановлено судами попередніх інстанцій, оскаржуване свідоцтво від 31.01.2014 року було видане позивачу на підставі попередніх свідоцтв на приміщення без змін його цільового призначення.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Виходячи з встановлених по справі обставин та наведених вимог закону, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Згідно частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Прокуратури Одеської області відхилити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України, у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2015 |
Оприлюднено | 28.01.2015 |
Номер документу | 42458857 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Калашнікова О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні