cpg1251 КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/12093/14 Головуючий у 1-й інстанції: Дегтярьова О.В. Суддя-доповідач: Хрімлі О.Г.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого суддів при секретарі Хрімлі О.Г., Ганечко О.М., Літвіної Н.М., Архіповій Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Асоціації «Дім авторів музики в Україні» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом Асоціації «Дім авторів музики в Україні» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
Асоціація «Дім авторів музики в Україні» звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення № 114/26-59-15-51 від 25 липня 2014 року про внесення Асоціації до Реєстру неприбуткових установ та організацій, та присвоєння Асоціації ознаки неприбутковості - 0012; зобов'язання прийняти рішення про внесення Асоціації до Реєстру неприбуткових установ та організацій, та присвоєння Асоціації ознаки неприбутковості - 0011.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга необґрунтована та задоволенню не підлягає.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 26 листопада 2004 року Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Києва прийняла рішення № 119/1503 про внесення до Реєстру неприбуткових організацій (установ) на підставі п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та реєстраційної заяви (за формою 1-РН) Асоціації «Дім авторів музики в Україні» за ознакою неприбуткової установи (організації) - 0012.
07 липня 2014 року позивач звернувся до відповідача з листом про присвоєння ознаки неприбутковості та реєстраційною заявою форми № 1-РН, в якій просив включити Асоціацію до Реєстру неприбуткових установ та організацій та присвоїти їй ознаку неприбутковості 0011.
За результатами розгляду зазначеної реєстраційної заяви позивача та статутних документів Асоціації відповідач прийняв рішення № 114/26-59-15-51 від 25 липня 2014 року про внесення Асоціації до Реєстру неприбуткових установ та організацій з присвоєнням їй ознаки неприбутковості 0012.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
З матеріалів справи вбачається, що Асоціація «Дім авторів музики в Україні» зареєстрована в якості юридичної особи 08 листопада 2004 року, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 009751.
Згідно з Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АВ № 167709, основним видом економічної діяльності позивача є: 94.12 Діяльність професійних громадських організацій.
Згідно зі Свідоцтвом про облік організації колективного управління № 7/2005 від 26 січня 2005 року, сферою діяльності позивача, як організації колективного управління, є здійснення колективного управління майновими правами суб'єктів авторського права, а саме: суб'єктів авторського права, їх спадкоємців та осіб, яким на законних підставах передано авторські майнові права.
Відповідно до п. 1.5 Статуту Асоціації «Дім авторів музики в Україні», Асоціація є неприбутковим, некомерційним суб'єктом господарської діяльності, який утримується за рахунок внесків своїх учасників згідно рішень відповідних керівних органів Асоціації, прийнятих відповідно до цього Статуту, пасивних доходів, отриманих Асоціацією відповідно до чинного законодавства України, та доходів від основної діяльності Асоціації (частини зібраної Асоціацією винагороди (роялті) за використання третіми особами об'єктів авторського права), що залишаються у розпорядженні Асоціації для покриття її витрат у затвердженому відповідними керівними органами Асоціації розмірі, а також за рахунок дотацій, субсидій, інших видів фінансової та/або матеріальної допомоги, наданої Асоціації відповідно до чинного законодавства України.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог та їх відповідність чинному законодавству, колегія суддів виходить з наступного.
За змістом ст. 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права» передбачено, що організація колективного управління (організація колективного управління майновими правами) - організація, що управляє на колективній основі майновими правами суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав і не має на меті одержання прибутку.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 47 вказаного Закону, суб'єкти авторського права і (або) суміжних прав можуть доручати управління своїми майновими правами організаціям колективного управління.
Організації колективного управління створюються суб'єктами авторського права і (або) суміжних прав та мають статус юридичної особи згідно із законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 48 Закону України «Про авторське право і суміжні права», організація колективного управління після її державної реєстрації зобов'язана протягом 30 днів стати на облік в Установі. Про облік організацій колективного управління Установа здійснює публікацію у своєму офіційному бюлетені.
Організації колективного управління діють на основі статутів, що затверджуються в установленому порядку і в межах повноважень, одержаних від суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав.
Організації колективного управління не мають права займатися комерційною діяльністю чи використовувати будь-яким способом об'єкти авторського права і (або) суміжних прав, доручених їм для управління. На діяльність таких організацій не поширюються обмеження, передбачені законодавством про захист економічної конкуренції.
Згідно з ч. 1 ст. 49 вказаного Закону, організації колективного управління повинні виконувати від імені суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав і на основі одержаних від них повноважень такі функції: а) погоджувати з особами, які використовують об'єкти авторського права і (або) суміжних прав, розмір винагороди під час укладання договору; б) укладати договори про використання прав, переданих в управління. Умови цих договорів повинні відповідати положенням статей 31 - 33 цього Закону; в) збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду за використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав суб'єктам авторського права і (або) суміжних прав, правами яких вони управляють, а також іншим суб'єктам прав відповідно до цього Закону; г) вчиняти інші дії, передбачені чинним законодавством, необхідні для захисту прав, управління якими здійснює організація, в тому числі звертатися до суду за захистом прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав відповідно до статутних повноважень та доручення цих суб'єктів.
Відповідно до п. 157.1 ст. 157 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), ця стаття застосовується до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених контролюючими органами в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є: а) органами державної влади України, органами місцевого самоврядування, Національною академією наук України та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів; б) благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для провадження благодійної діяльності; громадськими організаціями, створеними з метою надання реабілітаційних, фізкультурно-спортивних для інвалідів (дітей-інвалідів) та соціальних послуг, правової допомоги, провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, просвітньої, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів, спілками громадських організацій інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно із відповідним законом; науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави; заповідниками, музеями та музеями-заповідниками; в) кредитними спілками, пенсійними фондами, створеними в порядку, визначеному відповідними законами; г) іншими, ніж визначені в підпункті «б» цього пункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів; ґ) спілками, асоціаціями та іншими об'єднаннями юридичних осіб, створеними для представлення інтересів засновників (членів, учасників), що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників (членів, учасників) та не провадять господарську діяльність, за винятком отримання пасивних доходів; д) релігійними організаціями, зареєстрованими в порядку, передбаченому законом; е) житлово-будівельними кооперативами та об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку; є) професійними спілками, їх об'єднаннями та організаціями профспілок, утвореними в порядку, визначеному законом; ж) організаціями роботодавців та їх об'єднаннями, утвореними в порядку, визначеному законом; з) садівничими та гаражними кооперативами або товариствами, створеними в порядку, визначеному законом.
За змістом п. 5 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24 січня 2013 року, передбачено, що при включенні неприбуткової установи та організації до бази Реєстру їй за кодом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі - ЄДРПОУ) присвоюється ознака неприбутковості установи чи організації, якою є нумерація установ та організацій за окремими групами відповідно до пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу.
При визначенні структури ознаки неприбуткових установ та організацій необхідно керуватися такими нормативно-правовими актами: Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Податковим кодексом України, законами України, що регулюють діяльність відповідної неприбуткової установи та організації, тощо.
Присвоєння установам та організаціям ознаки неприбутковості здійснюють державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції (далі - територіальні органи ДПС нижчого рівня) відповідно до такої структури ознаки:
5.4. (0011) - інші, ніж визначені в підпункті «б» пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу, юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів (підпункт «г» пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу).
5.5. (0012) - спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб, створені для представлення інтересів засновників (членів, учасників), що утримуються лише за рахунок внесків таких засновників (членів, учасників) та не провадять господарської діяльності, за винятком отримання пасивних доходів (підпункт «ґ» пункту 157.1 статті 157 розділу III Кодексу).
У результаті системного тлумачення наведених законодавчих норм колегія суддів дійшла до висновку про те, що Асоціація «Дім авторів музики в Україні» підпадає під ознаки неприбутковості - 0012, оскільки є асоціацією, що управляє на колективній основі майновими правами суб'єктів авторського права і не має на меті одержання прибутку, яка утримується за рахунок внесків своїх учасників, пасивних доходів, отриманих Асоціацією відповідно до чинного законодавства України, що чітко передбачено у Статуті позивача, та є необхідними умовами для присвоєння організаціям ознаки неприбутковості - 0012.
Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що відповідач під час прийняття рішення № 114/26-59-15-51 від 25 липня 2014 року про внесення Асоціації до Реєстру неприбуткових установ та організацій, та присвоєння Асоціації ознаки неприбутковості - 0012, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, Положенням про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24 січня 2013 року, Законом України «Про авторське право і суміжні права», у зв'язку з наявністю підстав для присвоєння позивачу ознаки неприбутковості - 0012.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що відповідачем надано достатньо доказів правомірності дій з прийняття оскаржуваного рішення № 114/26-59-15-51 від 25 липня 2014 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та наведеними законодавчими нормами.
З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність позовних вимог Асоціації «Дім авторів музики в Україні» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И ЛА :
Апеляційну скаргу Асоціації «Дім авторів музики в Україні» залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 листопада 2014 року - без змін.
Повний текст ухвали виготовлений 06 лютого 2015 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Г. Хрімлі
Судді О.М. Ганечко
Н.М. Літвіна
.
Головуючий суддя Хрімлі О.Г.
Судді: Літвіна Н. М.
Ганечко О.М.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2015 |
Оприлюднено | 09.02.2015 |
Номер документу | 42592939 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Хрімлі О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні