27-31/146-03-2842
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2009 р. № 27-31/146-03-2842
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С.- головуючого,
Костенко Т.Ф.,Коробенко Г.П.
розглянувши матеріали касаційної скаргиВідкритого акціонерного товариства "Одесаобленерго"Державного підприємства "Енергоринок"
на постановуОдеського апеляційного господарського суду від 07.04.2009
у справігосподарського суду Одеської області
за позовомДержавного підприємства "Енергоринок"
доВідкритого акціонерного товариства "Одесаобленерго"
простягнення 911207858,91 грн.
за зустрічним позовомВідкритого акціонерного товариства "Одеса-обленерго"
доДержавного підприємства "Енергоринок"
прозміну договору № 427/01 від 14.10.1998
за заявою Відкритого акціонерного товариства "Одесаобленерго"
пророзстрочку виконання рішення
в судовому засіданні взяли участь представники:
від позивача:Бойко М.О. –дов. від 05.01.2009 № 01/15-139Д
від відповідача:Шандрук О.Т. –дов. від 31.12.2008 № 251
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.12.2008 припинено провадження з розгляду заяви ДП "Енергоринок" про розстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області від 11.05.2005 на підставі п.1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Постановою від 07.04.2009 Одеського апеляційного господарського суду ухвалу господарського суду Одеської області від 24.12.2008 скасовано, в задоволенні заяви ДП "Енергоринок" про розстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області від 11.05.2005 відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями ВАТ "Одесаобленерго" та ДП "Енергоринок" звернулися до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами. ВАТ "Одесаобленерго" просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а ухвалу господарського суду Одеської області залишити без змін, посилаючись на те, що фактично заява ДП "Енергоринок" є завою про дострокове виконання рішення суду. Однак, ні ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, ані жодна інша норма Господарського процесуального кодексу України не передбачає можливості розгляду господарським судом такої вимоги.
ДП "Енергоринок" просить постанову суду апеляційної інстанції скасувати, посилаючись на те, що судами порушенні норми матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 55, 129 Конституції України, ст.ст. 42, 43, 121 Господарського процесуального кодексу України, ст.15-1 Закону України "Про електроенергетику", ст. 10 Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваного судового акта, знаходить необхідним в задоволенні касаційних скарг відмовити.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 25.04.2006 розстрочено виконання судового рішення господарського суду Одеської області від 11.05.2005 строком на 480 місяців з щомісячним стягненням з ВАТ "Одесаобленерго" на користь ДП “Енергоринок” по 1991229,91грн., починаючи з 01.01.2007. Судові рішення набрали законної сили.
ДП „Енергоринок” звернулося до господарського суду Одеської області з заявою про розстрочку виконання рішення господарського суду від 11.05.2005 на строк до десяти років рівними щомісячними платежами.
Відповідно до ст.121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що заява про розстрочення виконання рішення на будь-який термін, навіть менший ніж встановлений рішенням, по своїй суті є заявою про зміну порядку виконання рішення, тому провадження за заявою слід здійснювати саме господарському суду в порядку ст.121 Господарського процесуального кодексу України.
Постановою Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження №14 від 26.12.2003" передбачено, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до ст. 351 Цивільного процесуального кодексу України та ст.121 Господарського процесуального кодексу України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
Колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції також обгрунтовано дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви ДП "Енергоринок" про розстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області від 11.05.2005, оскільки останнім не доведено виняткових обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення в той спосіб, який одразу встановлений рішенням господарського суду.
До того ж, подана ДП "Енергоринок" заява про зміну встановленого господарським судом порядку виконання зобов?язання (рішення господарського суду в подальшому усіма судовими інстанціями залишено без змін) є по суті заявою про перегляд рішення, яке набрало законної сили, що відповідно до норм Господарського процесуального кодексу України можливе лише за нововиявленими обставинами.
В інших випадках подання таких заяв, є таким, що не передбачено чинним процесуальним законодавством України.
Щодо посилання ДП "Енергоринок" на положення ст. 10 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", то воно є безпідставним, оскільки даний Закон не стосується розстрочення погашення боргу, встановленого судом в порядку виконання рішення, яке є виключною прерогативою суду і встановлене нормами процесуального закону, а не будь-якого іншого, в тому числі й Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому постанова Одеського апеляційного господарського суду відповідає чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для її скасування немає.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1115, п.1 ст. 1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні касаційних скарг відмовити.
Постанову від 07.04.2009 Одеського апеляційного господарського суду зі справи № 27-31/146-03-2842 залишити без змін.
Головуючий В.С. Божок
Судді Т.Ф.Костенко
Г.П.Коробенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2009 |
Оприлюднено | 15.08.2009 |
Номер документу | 4329271 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Божок В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні