Постанова
від 02.04.2015 по справі 909/1104/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2015 року Справа № 909/1104/14 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі :

головуючого суддіХодаківської І.П., суддівСибіги О.М., Фролової Г.М., розглянувши касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі на постанову від 22.01.2015 Львівського апеляційного господарського суду у справі№909/1104/14 господарського суду Івано-Франківської області за позовом Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі до Закритого акціонерного товариства "Коломийська швейна фабрика" простягнення надмірно виплачених сум пенсії Жолобчук Є.Ю. у розмірі 65783,31 грн. За участю представників сторін:

Від позивача - не з'явились

Від відповідача - не з'явились

Відповідно до розпорядження Секретаря другої судової палати від 01.04.2015 справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді - Сибіга О.М., Фролова Г.М.

ВСТАНОВИЛА:

Управління пенсійного фонду України в Надвірнянському районі звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до ЗАТ "Коломийська швейна фабрика" про стягнення надміру виплачених сум пенсії Жолобчук Є.Ю. в розмірі 65 783, 31 грн.

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 28.10.14 (суддя Фрич М.М.) в позові відмовлено.

Постановою колегії суддів Львівського апеляційного господарського суду від 22.01.2015 у складі: Кордюк Г.Т., Давид Л.Л., Юрченко Я.О. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

Управління пенсійного фонду України в Надвірнянському районі у касаційній скарзі просить рішення та постанову попередніх судових інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Скарга мотивована неправильним застосуванням та порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Крім того, Управління пенсійного фонду України в Надвірнянському районі звернулось до Вищого господарського суду України з клопотанням про розгляд справи без участі його представників.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що на обліку Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі перебувала пенсіонерка - Жолобчук Євдокія Юріївна, якій з 31.08.2005 призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст. 32 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .

При призначенні пенсії Жолобчук Є.Ю. було представлено трудову книжку, відповідно до записів якої пенсіонерка працювала з 01.05.1968 року по 30.06.1968 рік на Надвірнянському лісокомбінаті, з 12.07.1974 року по 14.09.1976 рік - на Коломийській швейній фабриці, з 11.03.1981 року по 11.03.1984 рік - доглядала за дитиною до досягнення трирічного віку. Загальний трудовий стаж, який враховано при визначенні права на пенсію по інвалідності склав - 5 років 4 місяці 3 дні.

В ході аудиторської перевірки стану роботи по призначенню пенсій у 2014 році управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі, виявлено, що під записом про звільнення Жолобчук Є.Ю. з Коломийської швейної фабрики проставлено печатку, на якій зазначено: 1976 рік, Україна.

У зв'язку з необхідністю встановлення достовірності даних вказаних у трудовій книжці, до Управління Пенсійного фонду України в місті Коломиї та Коломийському районі було направлено запит щодо перевірки факту роботи гр. Жолобчук Є.Ю. на Коломийській швейній фабриці.

Відповідно до акту перевірки документів про стаж роботи та заробітну плату гр. Жолобчук (Поварчук) Є.Ю. від 03.04.2014 за № 449, складеного працівниками управління Пенсійного фонду України м.Коломиї та Коломийському районі період роботи, зазначений у трудовій книжці Жолобчук Є.Ю. з 12.07.1974 року по 14.09.1976 рік не підтверджується первинними документами. У зв'язку з цим, здійснено перерахунок трудового стажу та страхового стажу Жолобчук Є.Ю.

Зважаючи на проведений перерахунок пенсії, Управлінням Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі запропоновано відповідачу повернути до бюджету Пенсійного фонду України 65 783, 31 грн.

Листом № 19 від 20.06.14 відповідачем відмовлено Управлінню Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі у поверненні нарахованої пенсії, що стало підставою для звернення останнього до суду з даним позовом.

Згідно зі частиною 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення ", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі;підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у ст.1166 Цивільного кодексу України , відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як: неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.

Частина 2 вищезгаданої статті встановлює презумпцію вини завдавача шкоди, що означає, що особа, яка завдала шкоду, буде вважатися винною, якщо вона сама не доведе відсутність своєї вини (у зв'язку із наявністю вини іншої особи або у зв'язку із дією об'єктивних обставин).

Колегія суддів зазначає, що господарські суди обох інстанцій досліджували та давали оцінку діям Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі, але не з'ясовували наявність вини відповідача, а також наявність причинного з'язку між діями ЗАТ "Коломийська швейна фабрика" та заподіяною шкодою, тобто не з'ясовували наявність чотирьох елементів, які має з'ясовувати суд при розгляді справи про відшкодування шкоди.

З огляду на викладене, постановлені у справі судові рішення не можна визнати законними, обґрунтованими, прийнятими у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, фактичними обставинами та наявними матеріалами справи, а тому, вони підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до господарського суду першої інстанції.

Під час нового розгляду справи суду слід врахувати наведене, встановити фактичні обставини справи, з'ясувати дійсні права та обов'язки сторін і, в залежності від встановленого та вимог закону, прийняти відповідне судове рішення.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-10, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Надвірнянському районі задовольнити частково.

Постанову від 22.01.2015 Львівського апеляційного господарського суду у справі №909/1104/14 господарського суду Івано-Франківської області та рішення від 28.10.2014 господарського суду Івано-Франківської області скасувати; справу направити на новий розгляд до господарського суду Івано-Франківської області .

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді О. Сибіга

Г. Фролова

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення02.04.2015
Оприлюднено08.04.2015
Номер документу43472974
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/1104/14

Постанова від 19.11.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Ухвала від 29.10.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Постанова від 26.08.2015

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Мельник Г.І.

Ухвала від 26.06.2015

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Мельник Г.І.

Рішення від 11.06.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б. В.

Ухвала від 13.05.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б. В.

Ухвала від 29.04.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Деделюк Б. В.

Постанова від 02.04.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Ухвала від 11.03.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Ходаківська І.П.

Постанова від 22.01.2015

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Кордюк Г.Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні