cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2015 року Справа № 914/4511/14 Вищий господарський суд України в складі колегії
суддів:Грейц К.В. - головуючого (доповідача), Бакуліної С.В., Яценко О.В., розглянувши матеріали касаційної скаргиУправління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області на постановувід 03.02.2015 Львівського апеляційного господарського суду у справі Господарського суду Львівської області № 914/4511/14 за позовомУправління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області доШклівської сільської ради провизнання протиправними дій та стягнення заборгованості із зайво виплаченої пенсії, за участю представників: позивача - відповідача -не з'явились не з'явились ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 26.12.2014 (суддя Сухович Ю.О.), залишеною без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 03.02.2015 (колегія суддів у складі головуючого судді Михалюк О.В., суддів Новосад Д.Ф., Мельник Г.І.), відмовлено в прийнятті позовної заяви Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області (далі - позивач) до Шклівської сільської ради (далі - відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо надання недостовірних довідок, які стали підставою для призначення пенсії як державному службовцю, та стягнення з останнього заборгованості із зайво сплаченої пенсії (переплати) в сумі 125969,15грн.
Не погоджуючись з ухвалою та постановою у справі, Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області в поданій до Вищого господарського суду касаційній скарзі просить їх скасувати і направити справу на розгляд господарського суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм процесуального права щодо підвідомчості справ.
Зокрема скаржник вважає, що заявлений ним позов підвідомчий господарському суду та має розглядатись в порядку, визначеному приписами Господарського процесуального кодексу України.
Відзив на касаційну скаргу не надійшов.
Представники сторін не скористались своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні касаційної інстанції, про дату і час якого були належним чином повідомлені ухвалою Вищого господарського суду України від 17.04.2015.
Розпорядженням Заступника секретаря другої судової палати Вищого господарського суду України від 27.04.2015 №03-05/690, у зв'язку з хворобою судді Глос О.І., для розгляду касаційної скарги у справі сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Грейц К.В., судді Бакуліна С.В., Яценко О.В.
Перевіривши доводи касаційної скарги і правильність застосування судами попередніх інстанцій норм процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи в прийнятті поданої Управлінням Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області позовної заяви на підставі приписів п. 1 ч. 1 ст. 62 ГПК України, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що, оскільки спір виник між двома суб'єктами владних повноважень на підставі відносин, які є публічно-правовими, то такий позов має розглядатись в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Втім, ці висновки попередніх судових інстанцій колегія суддів вважає безпідставними, враховуючи таке.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно зі ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право звертатись також державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
За приписами ч. 3 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх підсудності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у т.ч. щодо приватизації майна, та з інших підстав.
Положеннями пунктів 3.1, 3.2, 16 постанови Пленум Вищого господарського суду України від 24.10.2011 №10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" визначено, що господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції. Господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані, зокрема, з вимогами про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктом публічно-правових відносин, за умови, що такі вимоги не об'єднуються з вимогою вирішити публічно-правовий спір, і за своїм суб'єктним складом підпадають під дію статті 1 ГПК України. Водночас господарськими судами розглядаються на загальних підставах справи зі спорів за участю, зокрема органів Пенсійного фонду України, якщо такі спори виникають з цивільних чи господарських правовідносин, в яких ці органи виступають на рівних засадах з іншими учасниками відповідних відносин (наприклад, у зв'язку з виконанням цивільно-правових чи господарсько-правових договорів, відшкодування матеріальної або моральної шкоди, із зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави тощо).
Як вбачається з матеріалів справи, Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області звернулось з позовом до Шклівської сільської ради про стягнення 125969,15грн суми зайво сплаченої пенсії (суми переплати), яка виникла внаслідок надання сільрадою недостовірних довідок про посаду і стаж роботи в органах місцевого самоврядування, що стало підставою для призначення і виплати пенсії Лаган Л.Й. як державному службовцю.
Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Таким чином, позивач як орган Пенсійного фонду України виступає у спірних правовідносинах з Шклівською сільрадою на рівних засадах, а не на засадах владного підпорядкування або адміністративної залежності, адже фактично заявив позов про відшкодування сільрадою матеріальної шкоди, пов'язаною з наданням останньою недостовірних відомостей. В свою чергу, сільрада у спірних відносинах також не виконувала функцій суб'єкта владних повноважень по відношенню до позивача, а виступала установою, яка мала надати документи, необхідні для нарахування і перерахунку пенсії органами, які призначають пенсії (аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 18.06.2013 у справі №21-204а13).
Відтак, спір у справі виник між юридичними особами поза межами публічно-правових відносин, а, отже, віднесений до юрисдикції господарського суду і за правилами територіальної підсудності, встановленими нормою ст. 15 ГПК України, підлягає розглядові Господарським судом Львівської області.
Враховуючи наведене, постанова апеляційного та ухвала місцевого господарських судів підлягають скасуванню, а справа - направленню на розгляд Господарського суду Львівської області.
Керуючись статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 - 111 11 , 111 13 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 03.02.2015 у справі Господарського суду Львівської області №914/4511/14 та ухвалу Господарського суду Львівської області від 26.12.2014 у цій справі скасувати.
Справу направити на розгляд Господарського суду Львівської області.
Головуючий суддя К.В. Грейц
Судді С.В. Бакуліна
О.В.Яценко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2015 |
Оприлюднено | 30.04.2015 |
Номер документу | 43840224 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Гpeйц K.B.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні