Рішення
від 12.05.2015 по справі 9/174
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.05.2015Справа №9/174

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліра софт"

до 1-го відповідача - Приватного підприємства "Інформаційно - проектний центр Сапр"

2-го відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІРА САПР»

про захист майнових авторських прав

Головуючий суддя: Демидов В.О.

Суддя: Бондарчук В.В.

Суддя: Марченко О.В.

Представники сторін:

від позивача - Соколовська В.А., довіреність від 07.11.2014 № 1-7/юр,

від відповідача 1- не прибув,

від відповідача 2 - Корнієнко Т.Ю., довіреність від 01.12.2014;

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ліра софт" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Приватного підприємства "Інформаційно - проектний центр Сапр" із вимогами про:

- заборону Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР»надавати доступ до комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА- САПР 2011»в мережі Інтернет або в будь-який інший спосіб;

- заборону Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР»видавати дозволи на використання комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА-САПР 2011»в будь-який спосіб на будь-якій території»;

- заборону Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР»тиражування і розповсюдження примірників комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА-САПР 2011» в будь-який спосіб, у будь-якій формі та на будь-якій території»;

- заборону Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР»відтворення комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА-САПР 2011»в будь-який спосіб, у будь-якій формі та на будь-якій території»;

- вилучення у Приватного підприємства «Інформаційно-проектний центр САПР»обладнання і матеріали, призначені для виготовлення комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА-САПР 2011»;

- прийняття рішення про публікацію у газеті «Урядовий кур'єр» інформації про допущене Приватним підприємством «Інформаційно-проектний центр САПР» порушення авторських майнових прав Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІРА софт»та судове рішення щодо цих порушень.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 11.08.2011 у даній справі залучив до участі у справі іншого відповідача - ТОВ "Ліра Сапр" (04053, м. Київ, пров. Киянівський, 7-а, кім. 209), оскільки ПП "ІПЦ САПР" не є суб'єктом авторських прав на комп'ютерну програму "ЛІРА САПР", а авторські майнові права, за твердженням відповідача, належать ТОВ "Ліра Сапр" згідно свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір №38885, виданого Державним департаментом інтелектуальної власності (копія свідоцтва наявна в матеріалах справи), а відповідач використовує програму на підставі ліцензійного договору № 5 про надання невиключної ліцензії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що, на думку позивача, комп'ютерний програмний комплекс "Ліра-Сапр 2011" незаконно створено відповідачем в результаті переробки твору "Комп'ютерна програма "Програмний комплекс "Ліра" версія 9.6", майнові авторські права на які належать позивачеві, що підтверджується свідоцтвом України № 38282 про реєстрацію авторського права на цей твір.

Позивач стверджує, що він володіє виключними майновими правами на комп'ютерний програмний комплекс «ЛІРА» із правом на його використання всіма відомими способами та правом дозволяти або забороняти таке використання третім особам (Авторські майнові права на зазначений компютерний програмний комплекс позивач набув на підставі Авторського договору про передачу виключного права на використання програмного забезпечення від 26.01.2004), що дає підстави для судового захисту своїх прав.

23.08.2011 позивачем подано заяву про часткову зміну позовних вимог, у відповідності до якої останній просить суд:

- заборонити Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР»та Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР»надавати доступ до компютерного програмного комплексу «Ліра-Сапр 2011»в мережі Інтернет або в будь-який інший спосіб;

- заборонити Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР»та Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР»видавати дозволи на використання комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА-САПР 2011»в будь-який спосіб на будь-якій території;

- заборонити Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР»та Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР» тиражування і розповсюдження примірників комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА- САПР 2011» в будь-який спосіб, у будь-якій формі та на будь-якій території;

- заборонити Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР»та Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР» відтворення комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА-САПР 2011»в будь-який спосіб, у будь-якій формі та на будь-якій території»;

- вилучити у Приватного підприємства «Інформаційно-проектний центр САПР»та Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР» обладнання і матеріали, призначені для виготовлення комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА- САПР 2011»;

- прийняти рішення про публікацію у газеті «Урядовий кур'єр» інформації про допущене Приватним підприємством «Інформаційно-проектний центр САПР»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР»порушення авторських майнових прав Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІРА софт»та судове рішення щодо цих порушень.

Вказану заяву про зміну предмету позову судом прийнято до розгляду.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.08.2011 у даній справі призначено судову експертизу об'єктів інтелектуальної власності, проведення якої суд доручив Київському науково-дослідному інституту судових експертиз, провадження у справі було зупинене.

27.09.2012 КНДІСЕ направлено висновок комплексної судової експертизи комп'ютерної техніки та програмних продуктів та об'єктів інтелектуальної власності від 11.09.2012 №11524/11-53/11525/11-36, разом з матеріалами справи №9/174.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.10.2012 провадження у даній справі поновлене.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 08.11.2012 провадження у даній справі зупинене до вирішення по суті Солом'янським районним судом міста Києва цивільної справи № 2609/17205/12 за позовом Городецького Олександра Сергійовича, Гензерського Юрія Валерійовича, Буфіус Ольги Ігорівни, Маснухи Олександра Михайловича, Медведенка Дмитра Вячеславовича, Городецького Дмитра Олександровича, Батрак Лариси Григорівни до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліра софт», Євзерова Ісаака Даниловича, Гераймович Юрія Дмитровича, Марченка Дмитра Володимировича, Горбовця Анатолія Володимировича, Державної служби інтелектуальної власності України про визнання співавторства та припинення дій, що порушують авторське право.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 13.01.2015 суд призначив у справі колегіальний склад суду, в зв'язку зі складністю спору та категорією справи, що віднесена до складних.

Розпорядженням від 14.01.2015 Заступника Голови Господарського суду м. Києва призначено здійснення розгляду справи № 9/174 колегіально у складі: головуючий суддя Бондаренко Г. П.; суддя Бондарчук В.В.; суддя Марченко О.В.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 14.01.2015 справу № 9/174 прийнято до провадження колегії суддів у складі: головуючий суддя Бондаренко Г. П.; суддя Бондарчук В.В.; суддя Марченко О.В.

Розпорядженням керівника апарату суду № 04-23/157 від 23.02.2015 у зв'язку із припиненням повноважень судді Бондаренко Г.П. призначено повторний автоматичний розподіл справи №9/174, яку відповідно до довідки про автоматичний (повторний) розподіл справ передано судді Демидову В.О.

Представник першого відповідача у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом надсилання за належною юридичною адресою ухвали господарського суду.

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, вислухавши присутніх під час судового розгляду справи представників учасників судового процесу, суд встановив такі фактичні обставини.

З 26.01.2004 на підставі авторського договору про передачу виключного права на використання програмного забезпечення від 26.01.2004, укладеного позивачем та Співавторами - громадянами України Горбовець А.В., Городецьким О.С., Павловським-Літвіновим В.Е., позивач набув виключних майнових прав на комп'ютерний програмний комплекс «ЛІРА» з правом його використання усіма відомими способами та правом дозволяти або забороняти таке використання третім особам. Строк дії договору - до 01.01.2020.

Рішенням Солом'янського районного суду міста Києва від 14.11.2011 у справі №2-5656/11, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 24.01.2012, Авторський договір про передачу виключного права на використання програмного забезпечення щодо комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА» від 26.01.2004 розірвано.

При цьому позивач у даній справі - ТОВ «ЛІРА софт», є суб'єктом авторських майнових прав на спеціалізовані комп'ютерні програмні комплекси «ЛІРА» версія 9.6» , що використовуються у будівництві для розрахунку та проектування будівельних конструкцій, що підтверджено наявним у матеріалах справи Свідоцтвом про реєстрацію авторського права на тв ір № 38282 від 10.05.2011. Авторами твору - вказаного програмного комплексу, у свідоцтві зазначені Горбовець Анатолій Володимирович, Євзеров Ісаак Данилович, Гераймович Юрій Дмитрович, Марченко Дмитро Володимирович. Авторські майнові права на твір відповідно до Свідоцтва належать ТОВ «ЛІРА софт».

У вересні 2011 року Городецький Олександр Сергійович, Гензерський Юрій Валерійович, Буфіус Ольга Ігорівна, Маснуха Олександр Михайлович, Медведенко Дмитро В'ячеславовича, Городецький Дмитро Олександрович, Батрак Лариса Григорівна звернулися до Солом'янського районного суду міста Києва з позовом до ТОВ «ЛІРА софт», в якому просили визнати їх співавторами твору комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6», заборонити ТОВ «ЛІРА софт» вчиняти щодо розпорядження майновими авторськими правами без згоди позивачів як співавторів та зобов'язати Державну службу інтелектуальної власності України внести до Державного реєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір відомості щодо визнання реєстрації за свідоцтвом № 38282 недійсною.

Рішенням Солом'янського районного суду міста Києва від 31.03.2014 у вказаній справі № 6-40849св14, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 07.10.2014 та ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.01.2015, у задоволенні позову відмовлено.

Під час розгляду вказаної цивільної справи судами встановлено, що комп'ютерна програма «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6» оприлюднена ТОВ «Ліра Софт» 29.09.2009. Вказаний програмний комплекс створений ТОВ «ЛІРА софт» як похідний твір шляхом переробки програмного комплексу «ЛІРА» під час дії укладеного позивачем та вказаними вище Співавторами Авторського договору від 26.01.2004.

ТОВ «ЛІРА софт» мало право здійснювати переробку програмного комплексу «ЛІРА», внаслідок чого був створений програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6», що правомірно зареєстрований позивачем за Свідоцтвом про реєстрацію авторського права на твір № 38282 від 10.05.2011.

Програма «ПК «ЛІРА 9.6» є службовим твором, оскільки вона створена Горбовець А.В., Євзеровим І.Д., Гераймовичем Ю.Д., Марченко Д.В. під час виконання службових обов'язків.

Горбовець Анатолій Володимирович, Євзеров Ісаак Данилович, Гераймович Юрій Дмитрович, Марченко Дмитро Володимирович передали ТОВ «ЛІРА софт» виключні майнові авторські права на комп'ютерну програму «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6» за договором від 02.09.2009 № 02/09/09 про розподіл майнових прав на службовий твір «ПК «ЛІРА» версія 9.6».

Вказані обставини встановлені рішенням Солом'янського районного суду міста Києва від 31.03.2014 у вказаній справі № 6-40849св14, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 07.10.2014 та ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.01.2015.

Відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З урахуванням викладеного вище є доведеною наявність у ТОВ «ЛІРА софт» виключних майнових авторських прав на Комп'ютерну програму «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6».

Першим відповідачем здійснено розробку комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА - САПР 2011».

Згідно із наявним у матеріалів справи Рішення адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.12.2012 № 80/03 «Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та копію листа ТОВ «Хостпро», яким зазначено, що ТОВ «ЛІРА САПР» є розробником та розповсюджувачем комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА - САПР 2011».

Вказані обставини другим відповідачем не спростовуються.

Починаючи з квітня 2011 року у мережі Інтернет за адресою http:///liraland.com.ua розміщено інформацію про вихід та розповсюдження нової версії програмного комплексу «ЛІРА» під назвою «ЛІРА-САПР». Вказану обставину підтверджено наявним у матеріалах справи скріншотом сторінки сайту http:///liraland.com.ua, а також Ліцензійним договором № 261, укладеним між першим відповідачем та Богачуком В.М., відповідно до умов пункту 3.1.6 якого «Всі оновлення наявної у Ліцензіата версії ПЗ здійснюються через мережу Іnternet офіційного сайту Ліцензіара http:///liraland.com.ua».

Відповідно до Ліцензійного договору від 27.04.2011 № 5 про надання невиключної ліцензії на використання (розповсюдження) Комп'ютерної програми (том справи 1, а.с. 169-172) другим відповідачем першому відповідачеві у даній справі надано невиключну ліцензію на право використання (розповсюдження) комп'ютерних програм «ЛІРА САПР» та екземпляри комп'ютерних програм «ЛІРА САПР».

05.05.2011 між першим відповідачем - ПП «Інформаційно-проектний центр САПР», як Ліцензіаром та Богачуком Василем Михайловичем укладений як Ліцензіатом укладений ліцензійний договір № 261, засвідчена копія якого наявна у матеріалах справи, відповідно до умов якого Богачук В.М. отримав за плату дозвіл (невиключну ліцензію) на використання одного робочого місця комп'ютерного програмного комплексу для автоматизованого проектування конструкцій ЛІРА-САПР 2011, конф. Стандарт. Строк дії договору - до 01.06.2012.

Програмне забезпечення в електронному вигляді та невиключна ліцензія, обумовлені зазначеним договором, були передані першим відповідачем Богачуку В.М. за відповідним Актом приймання - передачі (том справи 1, а.с. 21).

В подальшому другим відповідачем укладено низку правочинів, предметом яких є передача права на використання комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА - САПР 2011» для виробничих, господарських потреб, зокрема, ТОВ «СОФОС» (договір від 04.04.2011 № 22-СФ-Л-11 наявний у матеріалах справи), ПП «Зодчий - А», в свою чергу, ТОВ «СОФОС» укладено низку правочинів щодо надання права використання програмного комплексу «ЛІРА - САПР 2011» ТОВ «Тектоніка», ТОВ «Інжиніринг-Жилстрой», ПВКП «Буд-контур», ПП «Таврида-Будпроект», Національній академії природоохоронного і курортного будівництва, Київському національному університету будівництва та ін. Вказаним юридичним особам передане невиключне право на використання програмного комплексу «ЛІРА-САПР» на підставі відповідних договорів. Копії ліцензій на передачу невиключного права на використання програмного комплексу містяться у матеріалах справи.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 23.08.2011 у даній справі призначено судову експертизу об'єктів інтелектуальної власності, проведення якої суд доручив Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.

Відповідно до Висновку № 11524/11-53/11525/11-36 від 11.09.2012 комплексної судової експертизи комп'ютерної техніки та програмних продуктів та об'єктів інтелектуальної власності по господарській справі № 9/174 за позовом ТОВ «ЛІРА софт» до ПП «Інформаційно-проектний центр Сапр», ТОВ «ЛІРА САПР» (том справи 2, а.с. 24 - 75) (далі за текстом - Висновок) Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6» у порівнянні з комп'ютерною програмою «ЛІРА-САПР» містить відмінності, які не мають ознак оригінальності, не мають ознак творчого характеру; розробниками програмного комплексу «ЛІРА-САПР» було використано комп'ютерну програму «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6» шляхом внесення у неї змін, вказаних у розділі 2 Дослідницької частини Висновку; програмний комплекс «ЛІРА-САПР» не відповідає умовам оригінальності; твір - програмний комплекс «ЛІРА-САПР», не має ознак творчого характеру.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та необхідність часткового задоволення позову з таких підстав .

Відповідно до ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Авторське право як частина цивільного законодавства регулює відносини, пов'язані з використанням творів літератури, науки і мистецтва, які є результатом творчої діяльності, незалежно від призначення, способу і форми їх вираження, а також художніх достоїнств або наукової цінності.

Охорона комп'ютерних програм та баз даних в Україні здійснюється відповідно до Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі за текстом - Закон), що відповідає вимогам міжнародних конвенцій і угод.

Згідно зі ст. 15 Закону до майнових прав автора належать, в тому числі, виключне право на використання твору.

При цьому відповідно до ст. 1 Закону службовий твір - твір, створений автором у порядку виконання службових обов'язків відповідно до службового завдання чи трудового договору (контракту) між ним і роботодавцем.

Відповідно до ст. 1 Закону комп'ютерна програма - набір інструкцій у вигляді слів, цифр, кодів, схем, символів чи у будь-якому іншому вигляді, виражених у формі, придатній для зчитування комп'ютером, які приводять його у дію для досягнення певної мети або результату (це поняття охоплює як операційну систему, так і прикладну програму, виражені у вихідному або об'єктному кодах).

Матеріалами справи, її фактичними обставинами підтверджено, що позивач у даній справі є суб'єктом, що володіє виключними майновими правами на службовий твір - комп'ютерний програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6», з правом на його використання усіма відомими способами та правом дозволяти або забороняти таке використання третім особам.

Відповідно до ст. 1 Закону виключне право - майнове право особи, яка має щодо твору, виконання, постановки, передачі організації мовлення, фонограми чи відеограми авторське право і (або) суміжні права, на використання цих об'єктів авторського права і (або) суміжних прав лише нею і на видачу лише цією особою дозволу чи заборону їх використання іншим особам у межах строку, встановленого цим Законом.

Згідно з ч. 3 ст. 32 Закону за авторським договором про передачу виключного права на використання твору автор (чи інша особа, яка має виключне авторське право) передає право використовувати твір певним способом і у встановлених межах тільки одній особі, якій ці права передаються, і надає цій особі право дозволяти або забороняти подібне використання твору іншим особам. При цьому за особою, яка передає виключне право на використання твору, залишається право на використання цього твору лише в частині прав, що не передаються.

Відповідно до ст.29 Закону використання твору допускається виключно на основі авторського договору з автором або іншою особою, що має авторське право.

Як встановлено судом, відповідачі у даній справі не мають з позивачем угод про надання права використання комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6».

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України Закону «Про авторське право» та ч. 1 ст. 441 Цивільного кодексу України використанням твору є:

а) опублікування (випуск у світ);

б) відтворення будь-яким способом та у будь-якій формі;

в) переклад;

г) переробка, адаптація, аранжування та інші подібні зміни;

ґ) включення складовою частиною до збірників, баз даних, антологій, енциклопедій тощо;

є) публічне виконання;

ж) продаж, передання в найм (оренду) тощо.

з) імпорт його примірників, примірників його перекладів, переробок тощо.

Відповідно до положень ст. 1 Закону:

- відтворення - виготовлення одного або більше примірників твору, відеограми, фонограми в будь-якій матеріальній формі, а також їх запис для тимчасового чи постійного зберігання в електронній (у тому числі цифровій), оптичній або іншій формі, яку може зчитувати комп'ютер.

- здавання у майновий найм - передача права користування і (або) володіння оригіналом чи примірником твору, фонограми, відеограми на певний строк з метою одержання прямої чи опосередкованої комерційної вигоди;

- розповсюдження об'єктів авторського права і (або) суміжних прав - будь-яка дія, за допомогою якої об'єкти авторського права і (або) суміжних прав безпосередньо чи опосередковано пропонуються публіці, в тому числі доведення цих об'єктів до відома публіки таким чином, що її представники можуть здійснити доступ до цих об'єктів з будь-якого місця і в будь-який час за власним вибором.

Матеріалами справи, її фактичними обставинами підтверджено факт використання другим відповідачем комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА-САПР» (розповсюдження: розміщення програмного комплексу у мережі Інтернет, забезпечення доступу користувачів до оновлених версій програмного комплексу; здавання у майновий найм та відтворення: укладення з першим відповідачем Ліцензійного договору від 27.04.2011 № 5 про надання невиключної ліцензії на використання (розповсюдження) Комп'ютерної програми; передача першому відповідачеві екземплярів комп'ютерних програм «ЛІРА САПР» за відповідним актом приймання-передачі). Другим відповідачем укладено низку правочинів, предметом яких є передача права на використання комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА - САПР 2011» для виробничих, господарських потреб, зокрема, ТОВ «СОФОС» (договір від 04.04.2011 № 22-СФ-Л-11 наявний у матеріалах справи), ПП «Зодчий - А». В свою чергу, ТОВ «СОФОС» укладено низку правочинів щодо надання права використання програмного комплексу «ЛІРА - САПР 2011» ТОВ «Тектоніка», ТОВ «Інжиніринг-Жилстрой», ПВКП «Буд-контур», ПП «Таврида-Будпроект», Національній академії природоохоронного і курортного будівництва, Київському національному університету будівництва та ін.

Є доведеним належними та допустимими доказами також факт використання (здавання у майновий найм та відтворення) комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА-САПР» першим відповідачем у справі, оскільки 05.05.2011 між першим відповідачем як Ліцензіаром та Богачуком Василем Михайловичем як Ліцензіатом укладений ліцензійний договір № 261, за яким Богачук В.М. отримав за плату дозвіл (невиключну ліцензію) на використання одного робочого місця комп'ютерного програмного комплексу для автоматизованого проектування конструкцій ЛІРА-САПР 2011, конф. Стандарт. Програмне забезпечення в електронному вигляді та невиключна ліцензія, обумовлені зазначеним договором, передані першим відповідачем Богачуку В.М. за відповідним Актом приймання - передачі.

Щодо факту існування програмного комплексу «ЛІРА-САПР 2011» як самостійного об'єкта авторського права суд вважає за необхідне зазначити таке.

Стаття 14 Закону серед форм використання наводить переробку, адаптацію, які створюють похідний твір.

Отже, похідний твір - твір, що є творчою переробкою іншого існуючого твору без завдавання шкоди його охороні, тому авторами визнаються і автори похідних творів, зокрема, переробок, при створенні яких автор похідного твору повинен зробити свій творчий внесок.

Твори, створені в результаті переробки існуючих творів, відносяться до похідних творів, якщо при їх створенні була здійснена творча переробка іншого існуючого твору. Якщо твір повторює або включає в себе певні елементи твору, авторські права на які належать іншій особі, відповідно до ст.3 Закону такий твір буде похідним твором продуктом інтелектуальної творчості, заснованим на іншому існуючому творі (переробка, адаптація).

Матеріалами справи, її фактичними обставинами підтверджено, що ТОВ «ЛІРА САПР» є розробником та розповсюджувачем комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА - САПР 2011», яка не є похідним твором від комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6».

Відповідно до Висновку № 11524/11-53/11525/11-36 від 11.09.2012 комплексної судової експертизи комп'ютерної техніки та програмних продуктів та об'єктів інтелектуальної власності Програмний комплекс «ЛІРА-САПР» у порівнянні з комп'ютерною програмою «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6» містить відмінності, які не мають ознак оригінальності, не мають ознак творчого характеру; розробниками програмного комплексу «ЛІРА-САПР» було використано комп'ютерну програму «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6» шляхом внесення у неї змін, вказаних у розділі 2 Дослідницької частини Висновку; програмний комплекс «ЛІРА-САПР» не відповідає умовам оригінальності; твір - програмний комплекс «ЛІРА-САПР» не має ознак творчого характеру.

Підстави для призначення додаткової або повторної судової експертизи у суду відсутні.

У пункті 28 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 12 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності" зазначено, що з огляду на приписи ст. 33 Господарського процесуального кодексу України щодо обов'язку доказування і подання доказів господарському суду у вирішенні питання про те, якій стороні належить доводити обставини, що мають значення для справи про захист авторського права чи суміжних прав, слід враховувати, що позивач повинен довести належність йому авторського права та/або суміжних прав чи права на їх захист, а також факт використання об'єктів даних прав відповідачем.

Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів.

З урахуванням положень ст.ст. 32-34 Господарського процесуального кодексу України, наявних у справі та наведених вище доказів, зокрема, Висновку проведеної у справі комплексної судової експертизи суд доходить висновку про доведеність порушення другим відповідачем фактом розробки та використання комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА - САПР 2011» виключних майнових прав позивача на комп'ютерну програму «Програмний комплекс «ЛІРА» версія 9.6».

Факт неправомірного використання обома відповідачами у справі комп'ютерної програми «Програмний комплекс «ЛІРА - САПР 2011» підтверджений матеріалами справи та її фактичними обставинами.

За приписами частини першої статті 52 Закону за захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб'єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.

Відповідно до ст. 52 Закону при порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, передбачених статтею 50 цього Закону, недотриманні передбачених договором умов використання творів і (або) об'єктів суміжних прав, використанні творів і об'єктів суміжних прав з обходом технічних засобів захисту чи з підробленням інформації і (або) документів про управління правами чи створенні загрози неправомірного використання об'єктів авторського права і (або) суміжних прав та інших порушеннях особистих немайнових прав і майнових прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав суб'єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право:

- вимагати визнання та поновлення своїх прав, у тому числі забороняти дії, що порушують авторське право і (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;

- звертатися до суду з позовом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій, що порушують авторське право та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;

- вимагати припинення підготовчих дій до порушення авторського права і (або) суміжних прав, у тому числі призупинення митних процедур, якщо є підозра, що можуть бути пропущені на митну територію України чи з її митної території контрафактні примірники творів, фонограм, відеограм, засоби обходу технічних засобів захисту, в порядку, передбаченому Митним кодексом України;

- вимагати, в тому числі у судовому порядку, публікації в засобах масової інформації даних про допущені порушення авторського права і (або) суміжних прав та судові рішення щодо цих порушень;

- вимагати прийняття інших передбачених законодавством заходів, пов'язаних із захистом авторського права та суміжних прав.

Відповідно до вказаної норми суд має право постановити рішення чи ухвалу, зокрема, про заборону опублікування творів, їх виконань чи постановок, випуску примірників фонограм, відеограм, їх сповіщення, припинення їх розповсюдження, вилучення (конфіскацію) контрафактних примірників творів, фонограм, відеограм чи програм мовлення та обладнання і матеріалів, призначених для їх виготовлення і відтворення, публікацію у пресі інформації про допущене порушення тощо, якщо у ході судового розгляду буде доведено факт порушення авторського права і (або) суміжних прав або факт наявності дій, що створюють загрозу порушення цих прав.

Не відповідає приписам ст. 16 Цивільного кодексу України, ст. 20 Господарського кодексу України та ст. 52 Закону позовна вимога про вилучення у Приватного підприємства «Інформаційно-проектний центр САПР» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР» обладнання і матеріалів, призначених для виготовлення комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА- САПР 2011», оскільки чинними нормативними актами передбачене право вилучення лише контрафактних примірників творів, якими не є Програмний комплекс «ЛІРА - САПР 2011», обладнання і матеріали, призначені для його виготовлення.

За таких у задоволенні вказаної вимоги слід відмовити за необґрунтованістю.

Відповідно до вимог статті 52 Закону України "Про авторське право та суміжні права" вибір способу захисту порушеного права належить саме позивачу як суб'єкту авторського права (суміжних прав), у тому числі вибір друкованого видання, у якому слід здійснити публікацію судового рішення про відновлення порушеного авторського права.

Позивачем обґрунтовано заявлено вимогу про зобов'язання першого та другого відповідачів здійснити публікацію інформації про допущене відповідачами порушення авторських майнових прав Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІРА софт» та даного судового рішення у друкованому виданні - газеті «Урядовий кур'єр».

Є обґрунтованими також вимоги позивача про заборону Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР» та Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР» надавати доступ до комп'ютерного програмного комплексу «Ліра-Сапр 2011» в мережі Інтернет або в будь-який інший спосіб, видавати дозволи на використання комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА-САПР 2011», тиражування і розповсюдження примірників комп'ютерного програмного комплексу «ЛІРА- САПР 2011», а також його відтворення.

При цьому судом враховується те, що позивачем у справі у способах захисту його порушеного права, зазначених у позовній заяві та заяві про зміну позовних вимог, чітко не визначено спосіб доступу, тиражування, розповсюдження та відтворення програмного комплексу «ЛІРА-САПР 2011», які слід заборонити відповідачам.

Враховуючи наведене, резолютивна частина рішення суду викладається судом (з урахуванням статті 83 Господарського процесуального кодексу України щодо права суду вийти за межі позовних вимог) з огляду на приписи статті 16 Цивільного кодексу України і статті 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Судові витрати, а саме витрати на проведення комплексної судової експертизи у сумі 26733 грн. 60 коп. на підставі положень ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів у рівних частках, оскільки спір виник з їх вини.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити частково.

2. Заборонити Приватному підприємству «Інформаційно-проектний центр САПР» (м. Київ, вул. Драгомирова, буд. 10-А, код 30782504) та Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР», м. Київ, пров. Киянівський, 7-а, кім. 209, код 37472235, використовувати комп'ютерний програмний комплекс «Ліра-Сапр 2011» у тому числі, але не виключно шляхом: надання доступу до нього в мережі Інтернет або в будь-який інший спосіб; відтворення комплексу; надання права на використання (видання дозволів) на використання комп'ютерного програмного комплексу іншим особам; розповсюдження будь-яким способом та у будь-якій формі відповідного об'єкта авторського права.

3. Зобов'язати Приватне підприємство «Інформаційно-проектний центр САПР» та Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліра САПР» здійснити публікацію інформації про допущене порушення авторських майнових прав Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІРА софт» та даного судового рішення у друкованому виданні - газеті «Урядовий кур'єр».

4. У решті позову відмовити.

5. Стягнути з Приватного підприємства «Інформаційно-проектний центр САПР», м. Київ, вул. Драгомирова, буд. 10-А, код 30782504, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІРА софт», м. Київ, вул. Пироговського, буд. 19, корп. 6, код 32343742, витрати на проведення судової експертизи 13366 грн. 80 коп. Видати наказ.

6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліра Сапр", м. Київ, пров. Киянівський, 7-а, кім. 209, код 37472235, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІРА софт», м. Київ, вул. Пироговського, буд. 19, корп. 6, код 32343742, витрати на проведення судової експертизи 13366 грн. 80 коп. Видати наказ.

В судовому засіданні 12.05.2015 оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Дата складення та підписання повного рішення - 25.05.2015.

Головуючий -суддя В.О. Демидов

Судді В.В. Бондарчук

О.В. Марченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.05.2015
Оприлюднено28.05.2015
Номер документу44342133
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/174

Постанова від 25.04.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

Ухвала від 28.03.2019

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

Ухвала від 25.01.2019

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Дубник Оксана Петрівна

Постанова від 17.12.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

Ухвала від 17.12.2018

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Дубник Оксана Петрівна

Постанова від 22.11.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

Ухвала від 15.11.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

Ухвала від 22.10.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

Ухвала від 18.10.2018

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Ткач І.В.

Постанова від 10.09.2018

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Зварич Оксана Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні