ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2015 року м. Київ К/800/57291/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20 червня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року у справі за позовом Чорноморського районного споживчого товариства до Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м.Євпаторії", державного реєстратора Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" Бондар Олени Миколаївни, Реєстраційної служби Чорноморського районного управління юстиції про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и л а :
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року, позовні вимоги задоволено. Зобов'язано Реєстраційну службу Чорноморського районного управління юстиції в особі її державного реєстратора провести державну реєстрацію права власності за Чорноморським районним споживчим товариством на об'єкти нерухомого майна - колгоспного ринку, розташованого в с.м.т. Чорноморське, вул. Поштова, 21, а саме: літер «А-А1» (м'ясний павільйон), літер Б (торговий павільйон). Літер В (навіс), літер Г (навіс), літер З (навіс), літер И (навіс), літер К (навіс).
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Кримське республіканське підприємство "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м.Євпаторії" звернулось з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, у березні 2011 позивач звернувся до відповідача із заявою про державну реєстрацію права власності на колгоспний ринок, що знаходиться за адресою: смт.Чорноморське, вул. Поштова, 21а, на підставі рішення господарського суду. До вказаної заяви додано рішення суду, техпаспорт та копії установчих документів.
Рішенням реєстратора від 10.05.2011 відмовлено у державній реєстрації з посиланням на п.п.3.4, 3.5.4, 3.8 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5. Реєстратор зазначив, що відповідно до поданих документів не можливо встановити, чи відбулось відокремлення торгівельного павільйону літ. "А-А1" в окремий об'єкт нерухомості.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивачем надано докази виникнення у нього права власності на вказаний об'єкт нерухомості, а отже підстави для відмови у його реєстрації відсутні.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Згідно з преамбулою Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV цей Закон визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до статті 4 цього Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно. Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.07.2010 №1692/5) затверджено Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно (яке було чинним на момент виникнення спірних правовідносин), яке визначає порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Згідно з пунктом 1.4 вказаного Тимчасового положення оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі право встановлювальних документів коштом особи, що звернулася до БТІ.
Пунктом 10 додатку 2 до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно визначений Перелік право встановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, серед яких зазначено рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Судами враховано, що Чорноморське районне споживче товариство надало до БТІ передбачені Тимчасовим положенням (п.3.3.) правовстановлюючі документи, а саме: рішення виконкому Чорноморської селищної ради № 124 від 20.04.2005, котрим признано право власності на м'ясний павільйон колгоспного ринку (літ. А-А1), яке не відмінено; рішення Господарського суду АР Крим від 16.09.2010 по справі № 25/509-2009, яке вступило у законну силу, котрим визнано право власності на торговий павільйон (Літ.Б) і навісів (літ В, Г, И, К) - об'єкти колгоспного ринку, що також не суперечить положенню і є підставою до державної реєстрації об'єкта - колгоспного ринку, розташованому смт Чорноморське, вул. Поштова, 21а.
Згідно державного акта на право постійного користування від 21.11.2001 за№1-КМ №003830 Чорноморському районному споживчому товариству передана земельна ділянка під колгоспний ринок 3,439 га, на якому знаходиться ринок.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційних скарг висновків судів не спростовують.
Згідно з частиною першою статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Кримського республіканського підприємства "Бюро реєстрації та технічної інвентаризації м. Євпаторії" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20 червня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді:
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2015 |
Оприлюднено | 07.07.2015 |
Номер документу | 46199499 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Чалий С.Я.
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Горошко Наталія Петрівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Горошко Наталія Петрівна
Адміністративне
Севастопольський апеляційний адміністративний суд
Горошко Наталія Петрівна
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дудін С.О.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дудін С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні