КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/1051/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кушнова А.О. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
23 липня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-к апелянта Кальковець В.Л.
пр-к позивача Гичко О.А.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Євроагромаркет» до Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про скасування податкового повідомлення-рішення -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Євроагромаркет», звернувся в суд з позовом до Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 23 жовтня 2014 року №0008772201.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив ухвалене рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що у період з 05 вересня 2014 року по 18 вересня 2014 року відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Євроагромаркет» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства по взаємовідносинам з СФГ «Воля» та ТОВ «Фінансова компанія «Декра» за період з 1 жовтня 2009 року по 31 грудня 2013 року.
За результатами якої складено акт 25 вересня 2014 року №453/23-1/32975988, в якому зафіксовано порушення позивачем вимог пункту 44.1, 44.3 статті 44, підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14, підпункту 135.5.4 пункту 135.5 статті 135 Податкового кодексу України, та полягає у не включенні ТОВ «Євроагромаркет» у склад доходів, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування декларації з податку на прибуток за 2013 рік безнадійної кредиторської заборгованості у розмірі 6176111,93 грн., що виникла на підставі простого векселя серії АА0793170 від 1 грудня 2009 року, виданого позивачем та щодо якого минув строк позовної давності, внаслідок чого позивачем занижено рядок 01 «доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування» на загальну суму 6176111,93 грн., що у свою чергу призвело до заниження сплати до державного бюджету податку на прибуток на загальну суму 1173461,26 грн., у тому числі за 2013 рік на суму 1173461,26 грн.
За наслідками проведеної перевірки 23 жовтня 2014 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення за №0008772201 яким, позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на суму 1760191,89 грн., у тому числі 1173461,26 грн. за основним платежем та 586730,63 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що доводи відповідача про сплив строків позовної давності по емітованим позивачем простим векселям є необґрунтованими та передчасними, і за даних обставин відсутні правові підстави вважати зобов'язання за векселем безнадійною заборгованістю, що залишилась несплаченою після спливу строків позовної давності.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не може не погодитися враховуючи наступне.
Відповідно до п.п. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 до складу інших доходів, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються: вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче звичайної ціни, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи.
У відповідності до п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПК України, визначено, що безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема, заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Згідно зі ст.14 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» векселем є цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя (векселедержателю). Векселі можуть бути прості або переказні та існують виключно у документарній формі.
Закон України «Про обіг векселів в Україні» ( далі - Закон № 2374) визначає особливості обігу векселів в Україні, який полягає у видачі переказних та простих векселів, здійсненні операцій з векселями та виконанні вексельних зобов'язань у господарській діяльності, відповідно до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі, з урахуванням застережень, обумовлених додатком II до цієї Конвенції, та відповідно до Женевської конвенції 1930 року про врегулювання деяких колізій законів про переказні векселі та прості векселі, Женевської конвенції 1930 року про гербовий збір стосовно переказних векселів і простих векселів.
Відповідно до ст.4 Закону № 2374 на момент видачі переказного векселя особа, зазначена у векселі як трасат, або векселедавець простого векселя повинні мати перед трасантом та/або особою, якій чи за наказом якої повинен бути здійснений платіж, зобов'язання, сума якого має бути не меншою, ніж сума платежу за векселем.
Умова щодо проведення розрахунків із застосуванням векселів обов'язково відображається у відповідному договорі, який укладається в письмовій формі. У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов'язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов'язання щодо платежу за векселем.
Законом України від 06.07.1999 № 826-XIV «Про приєднання України до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі» Україна приєдналась до Женевської конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі.
За приписами статті 77 Уніфікованого Закону про прості векселі та переказні векселі (далі - Уніфікований Закон) до простих векселів застосовуються такі ж положення, що стосуються переказних векселів, тією мірою, якою вони є сумісними з природою цих документів, а саме положення щодо: індосаменту (статті 11 - 20); строку платежу (статті 33 - 37); платежу (статті 38 - 42); права регресу у разі неплатежу (статті 43 - 50, 52 - 54); платежу у порядку посередництва (статті 55, 59 - 63); копій (статті 67 і 68); змін (стаття 69); позовної давності (статті 70 і 71); неробочих днів, обчислення строків і заборони пільгових строків (статті 72, 73 і 74).
Статтею 70 Уніфікованого Закону встановлено, що позовні вимоги до акцептанта, які випливають з переказного векселя, погашаються із закінченням трьох років, які обчислюються від дати настання строку платежу. Ця норма стосується не тільки векселедержателя, а всіх осіб, що мають право вимагати за векселем.
В силу статті 33 Уніфікованого Закону переказний вексель може бути виданий із таким строком платежу: за пред'явленням; у визначений строк від пред'явлення; у визначений строк від дати складання; на визначену дату.
Згідно статті 34 Уніфікованого Закону переказний вексель строком за пред'явленням підлягає оплаті при його пред'явленні. Він повинен бути пред'явлений для платежу протягом одного року від дати його складання. Трасант може скоротити цей строк або обумовити більш тривалий строк. Ці строки можуть бути скорочені індосантами.
Трасант може встановити, що переказний вексель зі строком платежу за пред'явленням не може бути пред'явленим для платежу раніше визначеної дати. У цьому разі строк для пред'явлення починається від зазначеної дати.
У разі непред'явлення до платежу переказного векселя в установлені строки його держатель втрачає права за ним стосовно індосантів, векселедавця, а також інших зобов'язаних за векселем осіб, за винятком акцептанта, а при непред'явленні до платежу простого векселя - за винятком векселедавця (статті 53, 78 Уніфікованого закону). Такі самі наслідки настають, якщо вексель зі строком платежу на визначений день або у визначений строк від дати складання чи пред'явлення не пред'явлено до платежу в день, коли він мав бути оплачений, або протягом двох наступних робочих днів (статті 38, 53, 78 Уніфікованого закону).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що строк пред'явлення векселя до платежу та строки позовної давності за векселем є різними правовими явищами за своєю суттю та правовими наслідками їх порушення, і строки позовної давності за векселем починають перебіг з моменту закінчення перебігу строків пред'явлення до платежу, які в свою чергу не повинні перевищувати 1 року з дати видачі векселя.
Перебіг трирічного строку на пред'явлення позовних вимог до акцептанта переказного векселя або до векселедавця простого векселя починається з дати настання строку платежу, зазначеного у векселі.
Судом першої інстанції встановлено, що 01 грудня 2009 року ТОВ «Євроагромаркет» видано СФГ «Воля» простий вексель серії АА №0793170 номінальною вартістю 6176111,93 грн. із строком платежу за пред'явленням, але не раніше 30 вересня 2010 року, з метою погашення частини заборгованості.
Господарські операції, які призвели до виникнення у позивача заборгованості перед СФГ «Воля» відбувались у 2006-2009 році, а тому первинні документи, що їх підтверджують у ТОВ «Євроагромаркет» відсутні у зв'язку зі сплином строків давності їх зберігання.
У подальшому, СФГ «Воля» (Продавець) передало простий вексель серії АА №0793170 номінальною вартістю 6176111,93 грн., емітований ТОВ «Євроагромаркет», у власність ТОВ «Фінансова компанія «Декра» (Покупець) на підставі договору купівлі-продажу цінних паперів від 28 липня 2010 року №74/10Д-В.
Умовами договору передбачено, що загальна вартість продажу векселя складає 6176111,93 грн., оплата за вексель здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Продавця в термін до 29 липня 2010 року.
Відповідно до пункту 3.1 договору Продавець зобов'язувався протягом одного банківського дня з моменту підписання договору передати у власність Покупця цінні папери, які є предметом договору. Передача цінних паперів підтверджується актом приймання-передачі та вчиненням повного індосаменту на користь Покупця.
На виконання умов договору купівлі-продажу цінних паперів від 28 липня 2010 року №74/10Д-В ТзОВ «Фінансова компанія «Декра» (Покупець) та СФГ «Воля» склали акт прийому-передачі цінних паперів від 30 липня 2010 року (а.с. 169) та на звороті простого векселя серії АА №0793170 вчинили індосамент, яким посвідчено перехід прав на вексель від СФГ «Воля» до ТОВ «Фінансова компанія «Декра».
30 липня 2010 року ТОВ «Євроагромаркет» (Покупець) уклало з ТОВ «Фінансова компанія «Декра» договір купівлі-продажу цінних паперів №75/10Д-В, у силу якого Продавець продає та зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець купує та зобов'язується прийняти та оплатити цінний папір - простий вексель серії АА №0793170 номінальною вартістю 6176111,93 грн.
Згідно пункту 1.2 договору загальна вартість продажу векселя складає 2470444,78 грн. Пунктом 2.1 договору передбачено, що Покупець зобов'язується сплатити суму, визначену пунктом 1.2 договору в наступному порядку: сплатити протягом одного банківського дня з моменту підписання цього договору 247000,00 грн., решту суми в розмірі 2223444,78 грн. Покупець зобов'язаний оплатити до 30 вересня 2010 року включно.
Перехід права вимоги за векселем серії АА №0793170 до ТОВ «Євроагромаркет» оформлено актом прийому-передачі цінних паперів від 30 липня 2010 року та індосаментом на звороті вказаного векселю.
Отже, грошове зобов'язання за простим векселем серії АА №0793170 може бути пред'явлене для платежу у строк до 30 вересня 2011 року.
Таким чином, дата спливу трирічного строку позовної давності за простим векселем серії АА №0793170 - 30 вересня 2014 року.
За таких підстав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність висновків податкового органу щодо закінчення терміну позовної давності стосовно кредиторської заборгованості.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 №334/94-ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами.
Перелік видів доходів, які включає валовий доход, встановлений підпунктами 4.1.1 - 4.1.6 цього пункту.
Зокрема, підпунктом 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону №334/94-ВР встановлено, що до валового доходу включаються доходи з інших джерел (ніж перелічених у пп. 4.1.1 - 4.1.5). За змістом норми цього підпункту встановлений нею перелік доходів не є вичерпним.
Закон України «Про оприбуткування прибутку підприємств» не дає визначення поняття «дохід».
Водночас, згідно з пунктом 5 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 за № 860/4153) дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Судом першої інстанції встановлено, що суму дисконту у розмірі 3705667,15 грн. позивачем відображено по субрахунку 719 «Інші доходи від операційної діяльності», що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 621 «короткострокові векселі, видані в національній валюті».
Суму коштів за договором купівлі-продажу цінних паперів від 30 липня 2010 року №75/10Д-В у розмірі 2470444,78 грн., що не були перераховані на користь ТОВ «Фінансова компанія «Декра», позивачем також зараховано до інших доходів від операційної діяльності та відображено по субрахунку 719, що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 6851 «Розрахунки з іншими кредиторами» за 2010 рік.
Крім того, відповідно до довідки Переяслав-Хмельницької ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від 07 квітня 2015 року №646/9/10-17-15-02, у період з 2009 по 2010 рік ТОВ «Євроагромаркет» було платником фіксованого сільськогосподарського податку.
Оскільки позивач у 2010 році був платником фіксованого сільськогосподарського податку, обов'язку подавати до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток та сплачувати податок на прибуток у ТОВ «Євроагромаркет» не виникло.
А тому, висновки відповідача про заниження позивачем податку на прибутку у розмірі 1173461,26 грн. Є безпідставними.
Доводи апеляційної скарги також не спростовують висновки суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Переяслав-Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 27.07.15 р.
.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.
Суд | Київський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2015 |
Оприлюднено | 31.07.2015 |
Номер документу | 47545858 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Васильєва І.А.
Адміністративне
Київський апеляційний адміністративний суд
Грибан І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні