cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2015 р. Справа № 923/787/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Ситюка В.Г., при секретарі Мальцевій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Новотроїцького району Херсонської області в інтересах держави в особі позивача 1 - Новотроїцької районної державної адміністрації, смт. Новотроїцьке Херсонської області,
позивача 2 - Головного управління Держземагенства у Херсонській області
до Фермерського господарства "Світанок", смт. Новотроїцьке Херсонської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів - Сивашівська сільська рада Новотроїцького району Херсонської області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю старшого прокурора відділу прокуратури Херсонської області Найдьонова О.О.,
представників сторін:
від позивача 1 - не з'явився,
позивача 2 - не з'явився,
від відповідача - не з'явився
в с т а н о в и в:
Прокурор Новотроїцького району Херсонської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Новотроїцької районної державної адміністрації Херсонської області та Головного управління Держземагенства у Херсонській області до відповідача фермерського господарства "Світанок" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.11.2011 р.
Ухвалою господарського суду від 21.07.2015 р. строк розгляду справи продовжено, розгляд справи відкладено, зобов'язано сторони надати до суду дані щодо переукладення договору оренди земельної ділянки та укладення додаткової угоди до договору.
Прокурором позовні вимоги підтримано у повному обсязі з підстав, зазначених у позові, посилаючись на укладення позивачем 1 Новотроїцькою районною державною адміністрацією з відповідачем фермерським господарством "Світанок" 01.11.2011 р., з урахуванням додаткової угоди від 28.12.2012 р., договору оренди земельної ділянки та необхідність, відповідно до вимог Податкового кодексу України, внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати. Просить задовольнити позовні вимоги та внести зміни до договору оренди, виклавши пункт 9 договору в наступній редакції - "Орендна плата становить 3 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду, і складає 68498,74 грн. на рік". При цьому зазначено на відсутність даних щодо укладення сторонами додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки.
Відповідачем подано до суду відзив на позов, позовні вимоги не визнаються з посиланням на недотримання прокурором порядку внесення змін до договору та звернення з заявою до позивача 2 щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Заслухавши прокурора, розглянувши та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Як вбачається з матеріалів справи між позивачем 1 Новотроїцькою районною державною адміністрацією та відповідачем фермерським господарством "Світанок" 01.11.2011 р., з урахуванням додаткової угоди до договору від 28.12.2012 р., укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 90,6143 га, строком на 10 років, нормативно грошова оцінка земельної ділянки - 1300279,90 грн., який зареєстровано у відділі Держкомзему Новотроїцького району, про що 12.12.2011 р. вчинено запис № 652440004001265.
Згідно п. 9 вказаного договору, орендна плата становить 170 грн. за 1 га, що становить 15404,43 грн. на рік.
Відповідно до довідки відділу Держземагенства у Новотроїцькому районі про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки переданої в оренду відповідачу становить 2283291,40 грн.
Відповідно до п. п. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки і не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.
Згідно з п. п. 2.18, 2.19 п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2013 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі". Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Таким чином, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість перегляду розміру орендної плати (п. 11 договору), а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За таких обставин позовні вимоги щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цілком обґрунтовані і підлягають задоволенню, т. я. договір оренди земельної ділянки від 01.11.2011 р. є договором оренди земельної ділянки державної власності.
При цьому, суд зазначає, що згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Заперечення відповідача щодо недотримання прокурором порядку досудового врегулювання спору і внесення змін до договору оренди та звернення відповідача з заявою про внесення змін до договору оренди, не приймається судом до уваги, оскільки надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача (прокурора), тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Звернення ж відповідача з заявою про внесення змін до договору оренди, яке до того ж подано після подання позову та порушення провадження у справі, не свідчить про укладення додаткової угоди та внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України відносяться на відповідача.
Враховуючи викладене, на підставі ст. ст. 651, 652 ЦК України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі", керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
в и р і ш и в:
1 . Позов задовольнити.
2 . Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 01.11.2011 року, укладеного між Новотроїцькою районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Світанок", який зареєстровано у відділі Держкомзему у Новотроїцькому районі 12.12.2011 р. за № 652440004001265, виклавши п. 9 договору в наступній редакції - "Орендна плата становить 3 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка надається в оренду, і складає 68498,74 грн. на рік".
3 . Стягнути з фермерського господарства "Світанок", Херсонська область, смт. Новотроїцьке, вул. Суворова, 12, кв. 3, ідентифікаційний код 24951817 в доход спеціального фонду Державного бюджету України на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, призначення платежу - судовий збір, код 03500045 - 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. судового збору.
Повне рішення складено 04.08.2015 р.
Суддя В.Г. Ситюк
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 03.08.2015 |
Оприлюднено | 07.08.2015 |
Номер документу | 47896095 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Ситюк В.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні