КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2015 року справа №810/2065/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Обухівському районі Київської області
до товариства з обмеженою відповідальністю «Трипільський пакет»
про стягнення капіталізованих платежів,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з вимогами про стягнення з відповідача капіталізованих платежів у розмірі 2258790,66 грн., мотивуючи своє звернення тим, що 04.03.2015 р. до Єдиного державного реєстру було внесено запис про ліквідацію ТОВ «Трипілський пакет», яке зареєстроване як платник страхових внесків.
На підприємстві відповідача отримали травму особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які перебувають на обліку у відділенні Фонду.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, зокрема, за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням даних Держкомстату України про середню очікувану тривалість життя осіб, позивачем була розрахована сума капіталізованих платежів, які він і просить стягнути в судовому порядку.
У призначений для розгляду справи час у судове засідання прибула представник позивача.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився з невідомих для суду причин, згідно роздруківки оператора поштового судова повістка надійшла на поштове відділення04.07.2015 р.
Відповідно довідки оператора поштового зв'язку рекомендований лист не вручений відповідачу у зв'язку не заключенням підприємством з КП "Укрпошта" договору на доставку поштових відправлень.
На підставі ст.33 КАСУ, оскільки рекомендоване відправлення було скеровано за поштовою адресою відповідача, зазначеною в ЄДРПОУ та, не вручене з причин, незалежних від суду, суд вважає, що відповідач був повідомлений про дату та місце розгляду справи належним чином.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАСУ розгляд даної справи проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, якими обґрунтовано заявлені вимоги, з наданням їм відповідної правової оцінки, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
ТОВ "Трипільський пакет" зареєстроване як юридична особа, про що свідчать дані ЄДРПОУ, взято на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Обухівському районі Київської області.
На підприємстві відповідача відбулися нещасні випадки з його працівниками: ОСОБА_1 та ОСОБА_2, справи відносно яких відповідачем були передані до відділення ФСССНВ в Обухівському районі.
Згідно постанови про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2009р. №1016/195/17 від 23.01.2015 р. (а.с. 10), потерпілому ОСОБА_1 призначено щомісячну грошову виплату в сумі 1797,90 грн.
Згідно постанови про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати (коригування) потерпілому ОСОБА_2 №1016/296/296.1/12 від 23.01.2015 р. (а.с. 11 обор.), продовжена раніше призначена щомісячна грошова виплата в сумі 3008,45 грн.
Станом на день звернення з позовом до суду в ЄДРПОУ наявна інформація про перебування юридичної особи відповідача в стані припинення.
Згідно розрахунку потреб в капіталізації платежів для відшкодування заподіяної потерпілим ОСОБА_1 та ОСОБА_2 шкоди сума капіталізованих платежів має складати 2258790,66 грн.: для розрахунку з ОСОБА_1-1093076,45 грн.; для розрахунку з ОСОБА_3-1165714,21 грн.
Як вбачається із листа ТОВ «Трипільський пакет» від 01.04.2015 р. №63 останній визнає заявлені вимоги на суму 1697713,80 грн., проте не погоджується, що при здійсненні розрахунків капіталізованих платежів було застосовано очікувану тривалість життя чоловіків, так як на його думку, це не передбачено Законом України та постановою КМУ.
Надаючи правової оцінки відносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке:
згідно ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі по тексту - Закон № 1105-XIV) суб'єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик.
Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється страхування (далі - працівник). Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи.
Згідно ст. ст. 15, 46 1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна організація, яка проводить збір та акумулювання страхових внесків і фінансується за рахунок страхових внесків страхувальників - роботодавців (юридичних та фізичних осіб).
Відповідно до ст. 45 цього ж Закону роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно ст.46 Закону № 1105-XIV фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок: внесків роботодавців: для підприємств - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ та організацій - з асигнувань, виділених на їх утримання та забезпечення; капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення і сплати страхових внесків до Фонду соціального страхуванні від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України встановлений Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою Постановою правління Фонду № 36 від 12.07.2007 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.08.2007р. № 867/14134 (надалі Інструкція), пунктом 5.9 якої передбачено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 765.
Капіталізація платежів для задоволення вимог по зобов'язаннях, що виникли у результаті заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, проводиться відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. №765 і здійснюється по кожній особі з виплатою заборгованості за минулі роки і необхідності виплат майбутніх платежів.
З урахуванням норм ст. 46 Закону № 1105-XIV та п. 5.9 Інструкції від 12.07.2007р. до спірних правовідносин слід застосовувати положення Постанови КМУ № 765 від 06.05.2000р.
Згідно ч. 7 ст. 9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Відповідно до п.1 ч. 2 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого Постановою КМУ від 06.05.2000р. № 765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Згідно п. 3 Порядку капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.
Пунктом 4.17 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007р. № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 р. за № 867/14134, передбачено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації).
Згідно з п. 5.9 Інструкції, для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. № 765.
Отже чинним законодавством України передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 46 Закону № 1105-XIV фінансуванням та джерелом надходження коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків є капіталізація платежів, що надходять у разі ліквідації страхувальника. Цією нормою законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000р. "Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю" зі змінами та доповненнями.
Таким чином, позовні вимоги відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Обухівському районі Київської області про стягнення капіталізованих платежів в сумі 2258790, 66 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Одночасно суд не приймає до уваги доводи позивача, викладені у відповідь на кредиторську вимогу до ліквідаційної комісії відповідача з огляду на таке: між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та Державною службою статистики України було укладено Угоду від 09 вересня 2013 року № 14/30909-1 щодо взаємообміну інформаційними ресурсами. Відповідно до пункту 2.2 Угоди Держстат України щорічно на центральному рівні надає Фонду інформацію, зокрема, Таблицю смертності та середньої очікуваної тривалості життя чоловіків та жінок в Україні, у термін до 30 липня року наступного за звітним. При розрахунку капіталізації ВВД ФССНВПЗУ керувалось саме цими таблицями.
Відповідач не оскаржив дії позивача щодо неправильного зробленого розрахунку заборгованості, я власне і суми визначених платежів.
Згідно ч. 9 ст.111 ЦКУ виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 ЦКУ у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Положеннями ч. 2 ст. 1205 ЦКУ визначено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду.
З огляду на вищевикладене та, керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю " Трипілський пакет" (08700, м. Обухів Київської області, вул. Промислова,3, код ЄДРПОУ 24221289, на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Обухівському районі Київської області 2258790,66 (два мільйони двісті п'ятдесят вісім тисяч сімсот дев'яносто) грн.66 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Брагіна О.Є.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2015 |
Оприлюднено | 07.08.2015 |
Номер документу | 47900878 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Брагіна О.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні