ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2016 року м. Київ К/800/47112/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Калашнікової О.В.,
Леонтович К.Г.,
Васильченко Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Обухівському районі Київської області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року у справі №810/2065/15 за позовом відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Обухівському районі Київської області до товариства з обмеженою відповідальністю "Трипільський пакет" про стягнення капіталізованих платежів, -
в с т а н о в и л а:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Обухівському районі Київської області звернулося в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Трипільський пакет", в якому просило стягнути з відповідача капіталізовані платежі у сумі 2258790,66 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що на підприємстві відповідача отримали травму фізичні особи, які перебувають на обліку у відділенні Фонду. Також позивачем зазначено, що відповідно до статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, зокрема, за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а відтак, враховуючи те, що відносно відповідача було внесено запис про ліквідацію, позивачем була розрахована сума капіталізованих платежів, які він і просить стягнути в судовому порядку.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 31 липня 2015 року позов задоволено, стягнуто з відповідача 2258790,66 грн.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року рішення суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваним судовим рішенням, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Обухівському районі Київської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить його скасувати та направити справу на новий розгляд.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ТОВ "Трипільський пакет" зареєстроване як юридична особа та взято на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Обухівському районі Київської області.
Також судами попередніх інстанцій встановлено, що на підприємстві відповідача відбулися нещасні випадки з його працівниками: ОСОБА_4 та ОСОБА_5, справи відносно яких відповідачем були передані до відділення ФСССНВ в Обухівському районі.
Згідно з постановою про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2009 року №1016/195/17 від 23.01.2015 року, потерпілому ОСОБА_5 призначено щомісячну грошову виплату в сумі 1797,90 грн.
Згідно з постановою про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати (коригування) потерпілому ОСОБА_4 №1016/296/296.1/12 від 23.01.2015 року продовжена раніше призначена щомісячна грошова виплата в сумі 3008,45 грн.
Станом на день звернення з позовом до суду в ЄДРПОУ наявна інформація про перебування юридичної особи відповідача в стані припинення.
Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до листа ТОВ "Трипільський пакет" від 01.04.2015 року №63 відповідач визнає заявлені вимоги на суму 1697713,80 грн., проте не погоджується, що при здійсненні розрахунків капіталізованих платежів було застосовано очікувану тривалість життя чоловіків, оскільки, на його думку, це не передбачено законодавством України.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у позові, суд апеляційної інстанції виходив з того, що вимоги позивача є погашеними.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Згідно з статями 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.
Фінансування Фонду здійснюється за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5.9 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду № 36 від 12.07.2007 року, яка була чинна до 01.01.2011 року, для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765.
Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку № 765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1-5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.
Пунктом 4.17 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12.07.2007 року № 36, передбачено, що при ліквідації страхувальник зобов'язаний провести повний розрахунок з Фондом на день закінчення процедури банкрутства (ліквідації).
Таким чином, законодавством України було передбачено, що підприємства у разі їх ліквідації не звільняються від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.
Як зазначено судом апеляційної інстанції, відповідно до пояснень представника позивача, капіталізація платежів розраховується на період, що визначається за таблицями середньої очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок та їх віком на момент здійснення капіталізації, наданих управлінням статистики. Між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та Державною службою статистики України було укладено Угоду від 09.09.2013 року № 14/30909-1 щодо взаємообміну інформаційними ресурсами. Відповідно до пункту 2.2 Угоди Держстат України щорічно на центральному рівні надає Фонду інформацію, зокрема, Таблицю смертності та середньої очікуваної тривалості життя чоловіків та жінок в Україні, у термін до 30 липня року наступного за звітним. При розрахунку капіталізації позивач керувався саме цими таблицями.
Разом з тим, відповідно до статті 112 Цивільного кодексу України вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
Судом апеляційної інстанції зазначено, що позивач отримав від відповідача письмову відмову від задоволення усіх сум капіталізованих платежів 01.04.2015 року. Цей факт підтверджується відміткою позивача на листі відповідача від 01.04.2015 року № 63.
Про цю ж дату отримання часткової відмови відповідача вказує позивач і у позовній заяві до суду, з якої вбачається, що позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду 14.05.2015 року, тобто через півтора місяці від дня отримання письмової відмови відповідача від визнання частини сум капіталізована платежів.
Це підтверджується відбитком поштового штемпеля на конверті, із якого видно, що позовна заява для відправлення до Київського окружного адміністративного суду була здана позивачем на пошту Обухів-2 14.05.2015 року.
При цьому на титульній сторінці позовної заяви № 129 вказана дата 14.04.2015 року.
Таким чином, оскільки позов було подано лише 14.05.2015 року, відтак відповідно до частини п'ятої статті 112 Цивільного кодексу України вимоги позивача в цій частині вважаються погашеними.
Крім того, судом апеляційної інстанції зазначено, що 10.06.2015 року платіжним дорученням № 265 відповідач перерахував на банківський рахунок позивача грошові кошти по капіталізованим платежам по справі потерпілих від нещасного випадку на виробництві в сумі 1697 713,80 грн. без ПДВ. Цей факт підтверджується зазначеним вище платіжним дорученням № 265 10.06.2015 року та довідкою № 19/180 від 04.08.2015 року, виданою відповідачем. Тому в цій частині позов було задоволено у добровільному порядку.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Обухівському районі Київської області залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 15 жовтня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.
Судді:
Суд | Вищий адміністративний суд України |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2016 |
Оприлюднено | 21.06.2016 |
Номер документу | 58408216 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вищий адміністративний суд України
Калашнікова О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні