Постанова
від 11.08.2015 по справі 920/236/15
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2015 року Справа № 920/236/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого-судді суддів:Демидової А.М., Воліка І.М. (доповідача), Дунаєвської Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуОСОБА_4 на рішеннявід 16.04.2015 господарського суду Сумської області та на постанову від 27.05.2015 Харківського апеляційного господарського суду у справі№ 920/236/15 господарського суду Сумської області за позовом ОСОБА_4 доТовариства з додатковою відповідальністю "Горобина"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1) ОСОБА_5, 2) ОСОБА_6, 3) ОСОБА_7, 4) ОСОБА_8, 5) Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції,

провизнання недійсним рішення зборів учасників товариства В судове засідання прибули представники сторін: позивачаОСОБА_9 (дов. від 25.11.2013 № 1956); відповідачане з'явились; третьої особи-1не з'явились; третьої особи-2не з'явились; третьої особи-3не з'явились; третьої особи-4не з'явились; третьої особи-5не з'явились; Відповідно до Розпорядження секретаря першої судової палати Вищого господарського суду України від 10.08.2015 для розгляду касаційної скарги у цій справі призначено колегією суддів у наступному складі: головуючий-суддя - Демидова А.М., судді - Волік І.М., Дунаєвська Н.Г..

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2015 року позивач - ОСОБА_4 звернувся до господарського суду з позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Горобина" (надалі - ТДВ "Горобина", відповідач) про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТДВ "Горобина", оформлених протоколом зборів учасників № 31/01 від 03.02.2014, щодо прийняття ОСОБА_4 до складу учасників товариства та затвердження Статуту товариства в новій редакції в частині включення ОСОБА_4 до складу учасників ТДВ "Горобина" з часткою в Статутному капіталі 122974,38 грн., що становить 33,23632 % Статутного капіталу товариства.

Рішенням господарського суду Сумської області від 16.04.2015 у справі № 920/236/15 (суддя Моїсеєнко В.М.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 27.05.2015 (колегія суддів: Сіверін В.І. - головуючий, судді - Терещенко О.І., Пелипенко Н.М.), у задовленні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановленими судовими актами судів попередніх інстанцій, позивач - ОСОБА_4 звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.05.2015 та рішення господарського суду Сумської області від 16.04.2015 скасувати, і прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування своїх вимог скаржник посилається на те, що судами порушено норми процесуального та матеріального права, оскільки надано невірну правову оцінку правовідносинам сторін щодо права спадкоємця відмовитись від вступу до товариства, чим допустили порушення вимог ст. ст. 11, 12, 87 Цивільного кодексу України, ст. ст. 55, 60, 61 Закону України "Про господарські товариства", що є підставою для скасування оскаржуваних судових актів.

Відповідч не скористався правом, наданим ст. 111 2 ГПК України, та відзив на касаційну скаргу позивача до Вищого господарського суду України не надіслав, що не перешкоджає касаційному перегляду оскаржуваних судових актів.

Учасники судового процесу, належним чином повідомлені про час та місце розгляду касаційної скарги, проте відповідач та треті особи правом взяти участь в судовому засіданні не скористалися.

Перевіряючи юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та їх повноту, Вищий господарський суд України, заслухавши представника позивача та перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що позивач - ОСОБА_4 як учасник ТДВ "Горобина" звернувся до господарського суду з позовом про визнання недійсним рішенням зборів учасників Товариства з додатковою відповідальністю "Горобина", що оформлене протоколом № 31/01 від 03.02.2014, яким його як спадкоємця померлого учасника було прийнято до складу учасників ТДВ "Горобина" з часткою в Статутному капіталі 122974,38 грн., що становить 33,23632 % Статутного капіталу та затверджено Статут товариства в новій редакції з включенням його (ОСОБА_4) до складу учасників товариства. Свої вимоги позивач обгрунтував тим, що зазначене рішення прийнято з порушенням корпоративного законодавства, без його участі та без врахування його письмової заяви про відмову від встуту до товариства, що є порушенням ст. 55 Закону України "Про господарські товариства".

Приймаючи рішення про відмову у задовленні позовних вимог, місцевий господарсткй суд, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що ОСОБА_4 є спадкоємцем померлого ОСОБА_10, який був учасником ТДВ "Горобина" та якому належала частка в Статутному капіталі ТДВ "Горобина" у розмірі 99,2578 % вартістю 367254,00 грн., відповідно до Свідоцтва про право власності на спадщину за законом на 1/3 частину частки в Статутному капіталі ТДВ "Горобина", виданого 06.03.2013.

16.05.2013 позивач звернувся до ТДВ "Горобина" з заявою про намір вступити в учасники товариства як спадкоємець померлого учасника, який має на це переважне право та просив провести загальні збори для вирішення цього питання. Крім цього, суду надано спільні заяви всіх спадкоємців (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4) від 20.09.2013, від 28.10.2013 (повторна), від 18.12.2013, які адресовані учасникам ТДВ "Горобина" з вимогою вжити заходів щодо організації та забезпечення проведення загальних зборів учасників товариства на яких розглянути питання вступу до товариства їх, як правонаступників спадкоємців ОСОБА_10

З урахуванням звернення спадкоємців, 03.02.2014 проведено загальні збори учасників ТДВ "Горобина" на яких прийнято рішення про прийняття до складу учасників товариства спадкоємців померлого учасника ОСОБА_10, в саме: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4, розподілено між новими учасниками частку померлого, у зв'язку з чим вирішено затвердити Статут товариства в новій редакції. Зазначені рішення, оформлені протоколом зборів учасників № 31/01 від 03.02.2014.

Виходячи з того, що зазначене рішення прийнято з урахуванням волевиявлення позивача, який після прийняття цього рішення приймав участь у діяльності товариства та фактично не заперечував, що він є учасником ТДВ "Горобина", суд дійшов висновку, що оскаржуване позивачем рішення прийнято без порушення прав останнього, з дориманням вимог ст. ст. 4, 11, 52 - 64 Закону України "Про господарські товариства", тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Проте, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає такі висновки судів попередніх інстанцій передчасними та такими, що зроблені без дослідження усіх обставин справи, які в ходять в предмет доказування.

Відповідно до частин 1 та 4 ст. 151 Цивільного кодексу України товариством з додатковою відповідальністю є товариство, засноване однією або кількома особами, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких визначений статутом. До товариства з додатковою відповідальністю застосовуються положення цього Кодексу про товариство з обмеженою відповідальністю, якщо інше не встановлено статутом товариства і законом.

В силу приписів ст. 65 Закону України "Про господарські товариства" товариством з додатковою відповідальністю визнається товариство, статутний (складений) капітал якого поділений на частки визначених установчими документами розмірів. До товариства з додатковою відповідальністю застосовуються норми статей 4, 11, 52 - 64 цього Закону з урахуванням особливостей, передбачених даною статтею.

Вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників (ст. 145 ЦК України). До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить, зокрема, внесення змін до статуту товариства та виключення учасника із товариства.

Згідно з частиною 5 ст. 147 Цивільного кодексу України частка у статутному капіталі товариства з обмеженою (додатковою) відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про господарські товариства" при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.

При відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою (додатковою) відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала реорганізованій або ліквідованій юридичній особі (спадкодавцю), вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника. У цих випадках розмір статутного капіталу товариства підлягає зменшенню.

Таким чином, вирішуючи спір про визнання рішення загальних зборів недійсними судам необхідно було врахувати, що безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є, зокрема, прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону України "Про господарські товариства") (пункт 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів").

Відповідно до ст. ст. 59 та 60 Закону України "Про господарські товариства" рішення про внесення змін до статуту вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотків загальної кількості голосів учасників товариства. Збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій вищенаведені норми матеріального права не врахували, не встановили, яка процедура переходу до спадкоємця прав учасника товариства відповідно до положень Статуту ТДВ "Горобина"; не надали належної правової оцінки волевиявленню позивача щодо відмови від вступу до товариства на час прийняття оскаржуваного рішення, а також не перевірили правомочність загальних зборів учасників на момент при йняття оскаржуваного рішення.

З огляду на зазначене, колегія вважає, що судами першої та апеляційної інстанції не досліджено в повному обсязі усі матеріали та обставини справи, що мають суттєве значення для розгляду спору, а порушення господарськими судами вимог ст. 43 ГПК України щодо оцінки доказів на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності є підставою для скасування постановлених по справі судових актів та передачі справи на новий розгляд до місцевого господарського суду.

Керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 12 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 27.05.2015 та рішення господарського суду Сумської області від 16.04.2015 у справі № 920/236/15 скасувати.

Справу № 920/236/15 направити на новий розгляд до господарського суду Сумської області в іншому складі суду.

Головуючий, суддя А.М. Демидова

Судді : І.М. Волік

Н.Г. Дунаєвська

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення11.08.2015
Оприлюднено17.08.2015
Номер документу48450875
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —920/236/15

Постанова від 17.05.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Волік І.M.

Ухвала від 23.12.2015

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Камишева Л.М.

Ухвала від 04.12.2015

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Істоміна О.А.

Рішення від 27.10.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

Ухвала від 05.10.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

Ухвала від 17.09.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

Ухвала від 31.08.2015

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

Постанова від 11.08.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Волік І.M.

Ухвала від 22.07.2015

Господарське

Вищий господарський суд України

Волік І.M.

Постанова від 27.05.2015

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Сіверін В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні