11/221-НМ
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
————————————————————————————————————————
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "22" вересня 2009 р. Справа № 11/221-НМ
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Маріщенко Л.О.
судді
за участю представників сторін
від позивача Моргун Д.М. - довіреність №07/01-659 від 19.11.2008р.
від відповідача Кувшинець С.В. - довіреність №68 від 17.12.2008р.
від третьої особи: Терещенко С.В. - довіреність №20 від 10.02.2009р.
від прокуратури: Новосад Л.П. - посвідчення №65
Розглянув справу за позовом Державного акціонерне товариство "Будівельна компанія "Укрбуд" (м. Київ)
до Приватного підприємства "Мегабуд" (м. Житомир)
за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дочірнього підприємства "Укрмонолітспецбуд" Державного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд", м. Київ
за участю прокуратури Житомирської області
про усунення перешкод у володінні та користуванні земельною ділянкою
Справа розглядається у більш тривалий строк ніж передбачено ст.69 ГПК України.
12.11.2008р. Державне акціонерне товариство "Будівельна компанія "Укрбуд" звернулось в господарський суд Житомирської області з позовом до Приватного підприємства "Мегабуд" про усунення перешкод у володінні та користуванні земельною ділянкою площею 1,5441га у м. Житомирі по вул.Ватутіна,75 шляхом знесення самовільно збудованих відповідачем складських приміщень.
В позовній заяві товариство зазначило третьою особою без самостійних вимог на предмет спору Дочірнє підприємство "Укрмонолітспецбуд" ДАТ "Укрбуд".
Обґрунтовуючи позов, ДАТ "Будівельна компанія "Укрбуд" зазначило, що відповідач протиправно, без погодження з позивачем та з порушенням вимог Закону України від 20.04.2000р. №1699-ІІІ "Про планування та забудову територій", побудував складські приміщення на земельній ділянці площею 1,5441га в м. Житомирі по вул.Ватутіна,75, яка згідно Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №071930, виданого Житомирською міською радою, належить позивачеві, й тим самим створив останньому перешкоди у використанні цієї земельної ділянки у господарській діяльності.
Ухвалою господарського суду від 23.12.2008р. залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Дочірнє підприємство "Укрмонолітспецбуд" ДАТ "Будівельна компанія "Укрбуд".
11.02.2009р. надійшла заява від Прокуратури Житомирської області про вступ у справу на підставі ст.ст. 35, 36-1 закону України" Про прокуратуру"
Відповідно до ст. 29 ГПК України, прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.
Суд приймає клопотання прокурора та залучає представника прокуратури до участі у справі.
Представник позивача, третьої особи та прокурор позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечує з мотивів зазначених у відзиві на позовну заяву
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 23.02.2009р. зупинено провадження у справі №11/221-НМ за позовом Державного акціонерного товариства "Будівельна компанія "Укрбуд" до Приватного підприємства "Мегабуд" про усунення перешкод у володінні та користуванні земельною ділянкою до вирішення господарським судом Житомирської області пов'язаної з нею справи №2/17-Д.
Ухвалою від 23.02.2009р. провадження у справі було зупинено.
Дана ухвала була оскаржена до Житомирського апеляційного господарського суду.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду Житомирської області від 11 червня 2009 року по справі № 11/221-НМ ухвалу господарського суду від 23 лютого 2009 року скасовано. Справу №11/221-НМ передано на розгляд до господарського суду .
На підставі зазначеного, ухвалою від 10.07.2009р. провадження у справі №11/221-НМ поновлено.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, господарський суд-
ВСТАНОВИВ:
На підставі акту приймання - передачі нерухомого майна від 31.01.2005р., Українська державна будівельна корпорація "Укрбуд", як орган уповноважений управляти майном підприємств, що є у загальнодержавній власності, та державне підприємство "Укрмонолітспецбуд" згідно постанови КМУ від 13.07.2004р. та на підставі затвердженого балансу станом на 31.07.2004 року передало, а державне акціонерне товариство "Укрбуд" прийняло до свого статутного фонду об'єкти нерухомого майна, згідно переліку, що знаходиться в матеріалах справи (а.с.51).
Згідно державного акта на право постійного користування земельною ділянкою (а.с.7) серії ЯЯ №071930, виданого Житомирською міською радою Державному акціонерному товариству "Укрбуд", останній користується земельною ділянкою площею 1,5441 га в м. Житомирі по вул. Ватутіна, 75.
Згідно листа Державної архітектурно - будівельної інспекції (а.с. 8) було встановлено факт самовільно здійсненого будівництва ПП "Мегабуд" по вул. Ватутіна, 75 складських приміщень у кількості 3-ох одиниць. Дозвіл на виконання будівельних робіт на будівництво зазначених складських приміщень Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у Житомирській області не надавався. За результатами перевірки був складений акт(а.с. 96) від 15.10.2008р., в якому зафіксовані зазначені порушення для вжиття штрафних санкцій до керівника підприємства.
Спорудженням даних складських приміщень на належній їй земельній ділянці, відповідач обмежив право позивача володіти даною земельною ділянкою та створив перешкоди у використанні цієї ділянки у господарський діяльності.
Оцінивши в сукупності матеріали справи та враховуючи пояснення учасників судового процесу, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України. Зокрема, на підставі статті 4 Земельного кодексу України, статті 32 Закону України "Про власність" суб'єктами права державної власності на землю виступають:
- Верховна Рада України - на землі загальнодержавної власності;
- Верховна Рада Автономної Республіки Крим - на землі в межах її території (крім земель загальнодержавної власності);
- обласні, районні, міські, селищні, сільські ради - на землі в межах її територій (крім земель загальнодержавної власності).
Землі, що перебувають у державній власності, передаються у власність або надаються у постійне користування за рішенням відповідної ради, що посвідчується виданим цією радою державним актом, форма якого затверджена постановою Верховної Ради України від 13.03.92 №2201-ХІІ "Про форми державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею".
Стаття 92 Земельного кодексу передбачає, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності і.т.д.
Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання користувачем документа, що посвідчує право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Згідно ст.126 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За змістом статті 22 Земельного кодексу України право власності на землю або право користування земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Отже до одержання акта про право власності або право користування земельною ділянкою особа, якій цю ділянку виділено, не має підстав вимагати усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, звільнення її тощо, а також не вправі вчиняти будь-які дії щодо відчуження її (обмін, дарування, здача у суборенду тощо).
Матеріали даної справи містять акт серії ЯЯ №071930, виданий на підставі рішення 10 сесії Житомирської міської ради 5 скликання від 27.04.2007 року. (а.с.7), згідно якого земельна ділянка, на якій споруджено складські приміщення відповідача, знаходяться в постійному користуванні Державного акціонерне товариство "Будівельна компанія "Укрбуд"
Порушення відповідачем норм чинного законодавства підтверджено, зокрема, актом перевірки дотримання земельного законодавства від 15.10.08р., приписом інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Житомирській області від 15.10.08р., постановами №864, №865 про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудування від 21.10.2008р. та іншими матеріалами перевірки.
Твердження відповідача стосовно відсутності в його діях порушень норм чинного законодавства з посиланням на укладення договорів оренди нерухомого майна від 01.05.05р. та 01.05.06р. не стосуються предмета спору, оскільки предметом вказаного договору є нерухоме майно-нежитлове приміщення, що знаходиться на балансі ДП "Укрмонолітспецбуд" та розташоване в м. Житомирі по вул. Ватутіна, 75, а спір виник у зв'язку з самовільним зайняттям відповідачем земельної ділянки.
Згідно ст. 95 Земельного кодексу України, землекористувачі мають право самостійно господарювати на землі.
Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Тобто вимоги позивача зобов'язати відповідача усунути перешкоди у володінні та користуванні земельною ділянкою, що розташована в м. Житомирі по вул. Ватутіна, 75, ґрунтуються на нормах чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Приватне підприємство "Мегабуд" (м. Житомир, вул. Московська, 24, кв. 21, код 32467702) усунути створені для Державного акціонерне товариство "Будівельна компанія "Укрбуд" (м. Київ, вул. М. Раскової, 23, код 33298371) перешкоди в володінні та користуванні земельною ділянкою площею 1,5441 га. в м. Житомирі по вул. Ватутіна,75, шляхом знесення самовільно збудованих складських приміщень.
3. Стягнути з Приватне підприємство "Мегабуд" (м. Житомир, вул. Московська, 24, кв. 21, код 32467702)
на користь Державного акціонерне товариство "Будівельна компанія "Укрбуд" (м. Київ, вул. М. Раскової, 23, код 33298371)
- 85,00 грн. - державного мита;
- 118,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу .
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Суддя Маріщенко Л.О.
дата підписання 06.10.09 р.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 -позивачу
3- відповідачу
4- третій особі
5, 6- прокуратурі
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2009 |
Оприлюднено | 09.10.2009 |
Номер документу | 4924986 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Маріщенко Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні