Постанова
від 20.06.2012 по справі 5006/11/3пн/2012
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

12.06.2012 р. справа №5006/11/3пн/2012

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:ОСОБА_1 суддівОСОБА_2, ОСОБА_3 за участю представників сторін: від позивача1: не з'явився від позивача2: ОСОБА_4 -за довіреністю №06/11229 від 05.10.2011р. від відповідача:ОСОБА_5 -за довіреністю №2-1761 від 11.06.2012р.; ОСОБА_6 -за договором про надання послуг адвоката від 13.04.2012р.; ОСОБА_7 -особисто за паспортом ВВ 474345. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної -особи підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область на рішення господарського суду Донецької області від 15.03.2012р. по справі№5006/11/3пн/2012 (суддя Соболєва С.М.) за позовом 1. Комунального підприємства „Служба єдиного замовника Калінінського районуВ» Горлівської міської ради, м. Горлівка, Донецька область 2. Публічного акціонерного товариства „ГорлівськтепломережаВ» , м. Горлівка, Донецька область доФізичної особи -підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область проспонукання виконати певні дії

В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Донецької області від 15.03.2012р. у справі №5006/11/3пн/2012 позов Комунального підприємства „Служба єдиного замовника Калінінського районуВ» Горлівської міської ради, м. Горлівка, Донецька область та Публічного акціонерного товариства „ГорлівськтепломережаВ» , м. Горлівка, Донецька область до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область про зобов'язання відповідача привести мережу централізованого опалення у нежитловому приміщенні, яке є його власністю, вбудованому у житловий будинок №46 по вул.Малинича (м.Горлівка) до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків централізованої системи опалення будинку 46 по вул.Малинича задоволений у повному обсязі.

Фізичною особою -підприємцем ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область подана апеляційна скарга, в якій останній просить скасувати судове рішення у зв'язку з тим, що наведене рішення є незаконним. Зокрема, за твердженням скаржника, договірні відносини між сторонами припинені більш ніж півтора роки тому. При цьому, скаржник зазначає, що останній не здійснював відносно свого майна будь-які дії, які суперечать закону.

Позивач 2 проти апеляційної скарги заперечує, просить рішення суду залишити без змін, а скаргу без задоволення, про що зазначив у відзиві на апеляційну скаргу.

Відповідач наполягає на задоволенні скарги, просить рішення скасувати та у позові відмовити.

Позивач 1 наданим йому правом не скористався, у судове засідання не з'явився, поважних причин нез'явлення не представив.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду про прийняття апеляційної скарги до провадження у даній справі сторони були попереджені про те, що у разі нез'явлення в судове засідання їх представників, справа буде розглянута за наявними матеріалами.

Зважаючи на достатність наданих сторонами доказів, та керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України -справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Перевіркою матеріалів справи встановлено наступне.

Комунальне підприємство „Служба єдиного замовника Калінінського районуВ» Горлівської міської ради, м. Горлівка, Донецька область та Публічне акціонерне товариство „ГорлівськтепломережаВ» , м. Горлівка, Донецька область звернулись до господарського суду з позовом до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область про зобов'язання відповідача привести мережу централізованого опалення у нежитловому приміщенні, яке є його власністю, вбудованому у житловий будинок №46 по вул.Малинича (м.Горлівка) до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків централізованої системи опалення будинку 46 по вул.Малинича.

Позовні вимоги до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором на поставку теплової енергії (вбудовані у житлових будинках нежитлові приміщення) № 1075 від 28.07.2008р. та порушенням Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. №630. Так, за твердженням позивачів, 16.09.2011р. позивачами складено акт, в якому зафіксовано, що відповідачем у належному йому приміщенні самовільно проведено відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення житлового будинку №46 по вул.Малинича (м.Горлівка), що є порушенням чинного законодавства та наведеного договору.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив обґрунтованості та доведеності позову.

Згідно ч.2 ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, доводи заявника апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, оцінюючи правильність застосування місцевим господарським судом норм чинного законодавства, перевіривши повноту встановлених фактів, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду є законним та обґрунтованим з наступних підстав.

Як встановлено місцевим судом, відповідачем на підставі договору купівлі-продажу нежитлового вбудованого приміщення №779 від 30.09.2003р. придбаний об'єкт нерухомого майна, а саме: нежитлове вбудоване приміщення, загальною площею 114,00 кв.м., що знаходиться за адресою: Донецька область, м.Горлівка, вул.Малинича, буд.46.

Як встановлено місцевим судом, позивач 1 є балансоутримувачем житлового будинку №46 по вул.Малинича та визначений виконавцем послуг з централізованого опалення, водопостачання і водовідведення по вказаному житловому будинку, у тому числі, у розумінні ст.ст.20, 21 Закону України „Про житлово-комунальні послугиВ» .

У відповідності з нормами Законів України „Про теплопостачанняВ» , „Про житлово-комунальні послугиВ» , „Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведенняВ» , затвердженими Кабінетом Міністрів України від 21.07.2005р. № 630, між відповідачем та позивачем 2 підписаний договір на поставку теплової енергії (вбудовані в житлових будинках нежитлові приміщення) №1075 від 28.07.2008р., за умовами якого позивач 2 (постачальник) бере на себе зобов'язання поставляти відповідачу (споживачу) теплову енергію для теплопостачання нежитлового приміщення по вул.Малинича, 46, з тепловим навантаженням на опалення Qo=0,009 Гкал/час загальною площею 114,00кв.м., а споживач зобов'язується оплачувати отриману теплову енергію по встановленим тарифам в строки, обумовлені договором (п. 1.1 договору).

Пунктом 1.4 договору встановлено, що система опалення нежитлових приміщень, які займає споживач і вказаних в п.1.1 договору, є вбудованою в єдину систему опалення житлового будинку, що підтверджується актами технічного огляду (додаток №2).

Згідно п. 3.2.6 договору, споживач не має права добровільно, без згоди постачальника та власника будинку проводити переобладнання, реконструкцію, демонтаж та відключення системи теплоспоживання вбудованого приміщення.

Сторонами в п.10.1 договору встановлений строк його дії з 01.10.2008р. по 01.01.2009р. Після закінчення строку дії договору, договір автоматично продовжується на кожен наступний такий самий період (п.10.3 договору).

16.09.2011р. представниками позивачів складений акт у присутності відповідача, в якому зафіксовано, що відповідачем в приміщенні, яке належить останньому, розташованому у будинку №46 по вул.Малинича самовільно проведене відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення, що є порушенням Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води та водовідведення, затверджені постановою КМУ від 21.07.2005р. №630.

У зв'язку з наведеним позивачі звернулись до суду з позовом, яким просили зобов'язати Фізичну особу -підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область привести мережу централізованого опалення у нежитловому приміщенні, яке є його власністю, вбудованому у житловий будинок №46 по вул.Малинича (м.Горлівка) до попереднього стану, а саме відновити централізоване опалення, шляхом приєднання нагрівальних приладів опалення до стояків централізованої системи опалення будинку 46 по вул.Малинича.

Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Статтею 275 Господарського кодексу України визначено, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відносини щодо отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, укладеними між конкретними споживачами та комунальними підприємствами, які надають такі послуги. Комунальні підприємства зобов'язуються надавати споживачам вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживачі зобов'язуються своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором.

В силу Закону України „Про теплопостачанняВ» , регулювання відносин у сфері теплопостачання має особливості, які викликані об'єктивними умовами функціонування систем теплопостачання. Законом визначений обов'язок додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання.

Згідно ст. 9-14 Закону України „Про теплопостачанняВ» основним обов'язком державного управління у сфері теплопостачання є забезпечення надійності теплопостачання, як одного з необхідних елементів безпеки людини.

Одночасно, згідно ст. 24 Закону України „Про теплопостачанняВ» основним обов'язком споживача теплової енергії є забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання, додержання вимог договору та нормативно-правових актів.

Будь-який суб'єкт тепло споживання вправі здійснювати, змінювати, реконструювати об'єкти в сфері теплопостачання лише в тому випадку, якщо це технічно можливо здійснюється на основі проектування схем теплопостачання відповідає Державним будівельним нормам та має відповідні дозволи.

Питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. №630, Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Мінбуду від 22.11.2005 р. N 4, а також СНиП 2.04.05.-91 „Отопление, вентиляция и кондиционированиеВ» .

Відповідності до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. №630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України „Про теплопостачанняВ» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією. Тобто, і в разі відсутності потреби в отриманні теплової енергії, і в разі відмови споживача від користування нею внаслідок порушення умов теплопостачання, споживач має вчинити певні дії, спрямовані на від'єднання від централізованого опалення.

Оскільки єдина система опалення багатоквартирного будинку передбачає одночасне балансове теплове навантаження на весь об'єкт теплопостачання (будинок), то самовільне відключення частини єдиної системи теплопостачання призводить до порушення норм Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. №630, Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Мінбуду від 22.11.2005 р. № 4, СНиП 2.04.05.-91 „Отопление, вентиляция и кондиционированиеВ» .

У порушення вищевикладених вимог закону, відповідач не надав доказів на підтвердження того, що здійснена ним самовільне відключення нагрівальних приладів від внутрішньої системи опалення житлового будинку та здійснені ним заміни в системі не є вибухонебезпечними, відповідають державним нормам та правилам, та є безпечним з огляду на зміни потужності, джерела та розподіл теплоносія в межах всього житлового будинку в цілому, а також що таке відключення є безпечним для суміжних співвласників квартир та не порушують права інших власників квартир на отримання належної якості та кількості опалення.

При цьому, наведеними нормами передбачено певний порядок відключення будинків від теплових мереж, який відповідачем не було дотримано, доказів зворотного суду не представлено.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що матеріалами справи доведений факт самовільного відключення відповідачем нагрівальних приладів опалення від внутрішньої системи опалення без дотримання Правил та доведено те, що система опалення нежитлового приміщення, вбудованого до житлового багатоповерхового, багатоквартирного будинку 46 по вул.Малинича, яке належить відповідачу на підставі права приватної власності, є єдиною з системою опалення зазначеного житлового будинку. Тому позовні вимоги судом першої інстанції задоволені правомірно.

Рішення господарського суду Донецької області з урахуванням мотивів, зазначених апеляційним судом, відповідає фактичним обставинам справи, чинному законодавству.

Доводи, наведені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції. Зокрема, посилання скаржника на те, що договірні відносини між сторонами припинені більш ніж півтора роки тому є необґрунтовані та недоведені, оскільки скаржник не надав доказів у підтвердження припинення дії спірного договору, який в силу п. 10.3 автоматично продовжується на кожен наступний період.

Враховуючи наведене, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду Донецької області від 15.03.2012р. у справі № 5006/11/3пн/2012 ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, що відповідає приписам ст.43 Господарського процесуального кодексу України, тому залишає зазначене рішення без змін, а апеляційну скаргу за наведеними в ній мотивами - без задоволення.

Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на заявника скарги по справі.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Фізичної -особи підприємця ОСОБА_7, м. Горлівка, Донецька область залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Донецької області від 15.03.2012р. у справі № 5006/11/3пн/2012 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

У судовому засіданні 12.06.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено 13.06.2012р.

Головуючий О.А. Марченко

Судді: Н.О. Мартюхіна

ОСОБА_3

Надруковано: 6 прим.

2 -позивачам;

1 -відповідачу

1 -до справи;

1 -ГСДО;

1 -ДАГС.

СудДонецький апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення20.06.2012
Оприлюднено11.09.2015
Номер документу49793278
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5006/11/3пн/2012

Ухвала від 04.04.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Марченко О.А.

Постанова від 20.06.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Марченко О.А.

Ухвала від 24.05.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Марченко О.А.

Рішення від 15.03.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Соболєва С.М.

Ухвала від 04.01.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Соболєва С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні