Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
смт. Новоархангельськ, вул. Слави, 26, 26100, (05255) 2-19-38
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2010 року смт. Новоархангельськ
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
в складі головуючого - судді: Краснопольської Л.П
при секретарі судового засідання: Плющ О.О.
за участю представників ОСОБА_1
ОСОБА_2В
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Новоархангельськ цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ТОВ АФ «Кочубій» про визнання правочину недійсним та зобов'язання повернути земельну ділянку
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання правочину недійсним та зобов'язання повернути земельну ділянку, зазначивши в позові, що йому на праві власності належить земельна ділянка № 177, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,51 га, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії KP №066802, кадастровий номер 3523681200:02:000:0177, виданим Новоархангельською районною державною адміністрацією 10 вересня 2005 року, що знаходиться на території Кальниболотської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області.
Позивачу стало відомо, що вказана земельна ділянка передана в оренду ТОВ АФ «Кочубій» згідно договору оренди землі, зареєстрованого Новоархангельським відділом Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 08 квітня 2006 року за №362, до даного договору було укладено додатковий договір №1 від 31 серпня 2007 року, зареєстрованого Новоархангельським відділом Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 10 вересня 2007 року за №273. При передачі земельної ділянки в оренду були складені акти прийому-передачі земельної ділянки в натурі. Вказані договори та акти позивач не підписував, орендну плату за використання належної йому земельної ділянки не отримував, згоди на укладення таких договорів не давав нікому.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.Договором є домовленість двох чи більше сторін, спрямована на встановлення, зміну, припинення цивільних прав та обов'язків. Позивачсам особисто не укладав договору оренди належної йому земельної ділянки з відповідачем - ТОВ АФ «Кочубій», не домовлявся з відповідачем про істотні умови договору як того вимагає чинне законодавство, будь- кому таких повноважень не надавав, тому вважає, що зазначені договори оренди земельної ділянки № 177 є недійсними. Недійсність правочину не ствдрює ніяких юридичних наслідків, тому просить повернути йому земельну ділянку.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі, а саме визнати договір оренди земельної ділянки № 177 без дати, та додатковий договір № 1 від 31 серпня 2007 року недійсними та повернути йому вказану земельну ділянку. Він сам на власний розсуд розпоряджатиметься належною йому земельною ділянкою.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, викладені в позові та пояснив, що позивач договорів оренди належної йому земельної ділянки не укладав ні з ким, ніяких актів на передачу землі в оренду не підписував, що підтверджується висновком почеркознавчої експертизи № 4374 від 15 січня 2010 року. Оскільки волевиявлення позивача на укладення договору оренди земельної ділянки № 177 без дати, та додаткового договору № 1 від 31 серпня 2007 року, зареєстрованого Новоархангельським відділом Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» не було, вказаний ітравочин є недійсним і тому необхідно повернути зазначену земельну ділянку у користування позивача.
Представник відповідача позов не визнав та суду пояснив, що про існування договору оренди земельної ділянки № 177 позивач був обізнаний, так як згідно відомостей щодо розрахунку ТОВ АФ «Кочубій» за оренду земельних ділянок на ім'я позивача видавалася орендна плата в натуральній формі і отримувала її маги позивача, що не заперечується самим позивачем.
Акти прийому-передачі земельних ділянок не є правочином, тому підстава для визнання їх недійсним* немає. Вважає також, що немає підстав для визнання правочину - договору оренди землі, укладеного між позивачем і ТОВ АФ «Кочубій» недійсним. Просив відмовити в позові.
Суд, заслухавши позивача, представників позивача і відповідача, вивчивши матеріал справи в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступник підстав.
Судом встановлено, що предметом спору в даній справі є визнання недійсним договору оренди землі з моменту його укладення у зв'язку з недотриманням вимог закону. Відповідно до п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.Підставою для визнання договору оренди земельної ділянки № 177, без дати, ті додаткового договору оренди землі № 1 від 31 серпня 2007 року недійсним у позовній заяві вказано, що він був укладений без волевиявлення позивача.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються ст.152 Земельного кодексу України, ст. 202, 203, 207, 215 ЦК України, ст.6 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до сг. 6 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендарі набувають права оренди на земельні ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст.ст.202, 203, 207 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення/ цивільних прав та обов'язків. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він особисто чи через представника підписаний стороною.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується висновком №4374 судово- почеркознавчої експертизи від 15 січня 2010 року, що підпис в договорі оренди земельної ділянки, без дати та додаткового договору оренди землі № 1 від 31 серпня 2007 року, укладеному між ОСОБА_4IL та АФ ТОВ «Кочубій», зареєстрованому Новоархангельським відділом * Кіровоградської регіональної філії ДП «Ценір державного земельного кадастру» за № 362 та № 273 виконані не самим ОСОБА_3, а іншою особою.
Відповідно до ч.З ст.203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Згідно ч.І ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені ст.203 ЦК України, саме на момент вчинення правочину. Не може бути визнаний недійсним правочин, який не вчинено.
Відповідно до статей 210, 640 ЦК України не є вчиненим правочин у разі нездійснення його державної реєстрації, якщо правочин підлягає такій реєстрації
Згідно ст.14 Закону України В«Про оренду земліВ» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.15 Закону України В«Про оренду земліВ» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної , ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі J земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо. Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості): акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Відповідно до ст.16 Закону України В«Про оренду земліВ» укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Згідно ст.78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Статтею 373 ЦК України передбачено, що право власності на землю гарантується Конституцією України, набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення. Право приватної власності є непорушним.
З матеріалів справи вбачається, що у 2006 та 2007 році між сіоронами було укладено основний та додатковий договір оренди земельної ділянки № 177 строком на десять років, зазначені договори оренди земельної ділянки, площею 4,51 га зареєстровані Новоархангельським відділом Кіровоградської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру». Власником земельної ділянки є позивач згідно державного акту серії KP № 066802, виданого Новоархангельською районною державною адміністрацією 10 вересня 2005 року. Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою та його державної реєстрації.
Судом достовірно встановлено, що договір оренди землі, укладений між ОСОБА_3ГІ. та АФ ТОВ «Кочубій» не був підписаний самим позивачем, повноважень на його підписання іншій особі він не надавав.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Аналізуючи зібрані по справі докази та оцінюючи їх в сукупності суд дійшов до висновку, що позов є доведеним та обгрунтованим, підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Відповідно до ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
З цих підстав суд доходить висновку про те, що договір оренди земельної ділянки укладений між сторонами є недійсним, так як він підписаний не позивачем, а іншою особою, волевиявлення сторін при укладенні договору оренди земельної ділянки не було.
Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент його вчинення стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч.З ст.203 ЦК України, тобто відсутність волевиявлення на укладення правочину.
Виходячи з викладеного суд вважає, що в судовому засіданні беззаперечно встановлено факт укладення договору без дійсного волевиявлення позивача, а тому позов в частині визнання договору оренди недійсним підлягає задоволенню.
Згідно ст.152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть, якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Земельна ділянка, що використовується без правових підстав, у відповідності до ст.212 ЗК України підлягає поверненню власнику землі, а тому позовні вимоги у цій частині також задовольняються судом.
Що стосується вимог позивача щодо визнання актів про прийом та передачу земельної ділянки недійсними, то вони задоволенню не підлягають, оскільки акти прийому-передачі не є правочином, тобто ніякого набуття, зміни чи припинення прав і обовязків сторін за собою вони ж тягнуть, визнання недійсними інших документів, які не мають ознак правочину, чинне законодавство не передбачає.
На підставі сг. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Тому з відповідача слід стягнути на користь позивача витрати за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 10 грн. та судовий збір в сумі 63,60 грн.
Враховуючи вищевикладене та керуючись спи 14, 41 Конституції України, спи 124-125 ЗК України, ст. ст. 203, 215, 626,729 ЦК України, ст.ст. 10,11, 60, 209,213-215 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати договір оренди земельної ділянки без дати, зареєстрований Новоархангельським відділом Кіровоградської регіональної філії центру ДЗК 08 квітня 2006 року за №362 та додатковий договір №1 від 31 серпня 2007 року, зареєстрований Новоархангельським відділом Кіровоградської регіональної філії центру ДЗК 10 вересня 2007 року за № 273 - недійсними.
Зобовязати АТ 'ГОВ В«КочубійВ» повернути земельну ділянку №177, площею 4,51 га, державний акт серії KP №066802, кадастровий номер 3523681200:02:000:0177, що знаходиться на території Кальниболотської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області за належністю ОСОБА_3.
Стягнути з АФ ТОВ В«КочубійВ» на користь ОСОБА_3:
-судовий збір в розмірі 63 (шістдесят три) грн. 60 коп.;
-витрати на інформаційно- технічне забезпечення процесу в розмірі 10 (десять) грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Кіровоградської області через Новоархангельський районний суд протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження, але оскарження рішення не зупиняє його виконання. Заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом 10 (десяти) днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне , оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлено 25 травня 2010 року.
Суддя:
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2010 |
Оприлюднено | 28.09.2015 |
Номер документу | 50837238 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні