Рішення
від 11.10.2010 по справі 2-6688/10
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАРІУПОЛЯ

Справа №2-6688/10

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2010 року місто Маріуполь

Приморський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого - судді Дзюба М.В.

при секретарі - Петрухіной Т.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача по перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік; зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 вересня 2010 року відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньомісячної заробітної платні в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік (1650,43 гривень).

Позивач до суду не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача до суду не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій проти задоволення позову заперечував. В обґрунтування заперечень посилався на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України №20\9\18-09\4096-102-01 від 11.03.2009 року, яким встановлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсії в 2009 році відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 проводиться із застосуванням показника заробітної плати )доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 гривень).

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в Управлінні Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області. Крім того, після призначення пенсії вона продовжує працювати та отримує заробітну платню. У 2010 році у неї виникло право на перерахунок пенсії за стажем роботи та по заробітній платі, у зв'язку із чим вона 26.08.2010 року звернулась із відповідною заявою до відповідача.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV).

За Преамбулою Закону № 1058-ІV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам передбаченим цим Законом.

Згідно ст..58 зазначеного Закону № 1058-ІV на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осі на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, яка згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, здійснюється перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Згідно «Порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу)», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 4-4 від 01.02.2008 року, розмір середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2009 рік складає 1650,43 грн.

Таким чином, за ст.. 42 Закону України № 1058-ІV при проведені перерахунку пенсії застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії . Тобто у даному випадку при перерахунку пенсії відповідач мав застосувати показник заробітної плати за 2009 рік, який складає 1650,43 грн.

Відповідно до ст.. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права та свободи людини і громадянина, гарантії цих прав та свобод.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. За частиною 2 тої ж статті органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно - правовий акт який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та визнає неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік, та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві пенсії відповідно до ст.. 42 Закону України № 1058-ІV , згідно якого при проведенні перерахунку пенсій застосовується показник заробітної плати (доходу) у середньому на застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто 2009 рік, який складає 1650,43 гривень, починаючи з 01 вересня 2010 року , оскільки заяву вона подавала 26 серпня 2010 року (тобто після 15 числа відповідного місяця) і відповідно до ч.4 ст.45 Закону України № 1058-ІV в цьому випадку право на перерахунок пенсії в неї виникає з 01 числа наступного місяця.

При цьому доводи відповідача в тій частині, що перерахунок пенсії проводився із застосуванням показника середньої заробітної платні за 2007 рік відповідно до постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року та спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України №20\9\18-09\4096-102-01 від 11.03.2009 року, у зв'язку із відсутністю законодавчого врегулювання цього питання після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, суд знаходить неспроможними, оскільки вони суперечать закону.

На підставі викладеного, керуючись ст..ст..8, 19, 92 Конституції України, ст..ст.10, 212-215 ЦПК України, ст..42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області по перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2010 року відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньомісячної заробітної платні в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік.

На рішення може бути подана апеляція до Апеляційного суду Донецької області в місті Маріуполі шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дзюба М.В.

СудПриморський районний суд м.Маріуполя
Дата ухвалення рішення11.10.2010
Оприлюднено01.10.2015
Номер документу51298176
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-6688/10

Ухвала від 01.10.2010

Цивільне

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Чередниченко В. Є.

Рішення від 10.11.2010

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Таварткіладзе О. М.

Рішення від 11.10.2010

Цивільне

Приморський районний суд м.Маріуполя

Дзюба М. В.

Рішення від 01.10.2010

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Целух А. П.

Рішення від 29.06.2010

Цивільне

Волноваський районний суд Донецької області

Овчиннікова В. І.

Ухвала від 17.12.2010

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Васильченко Олег Васильович

Рішення від 26.10.2010

Цивільне

Зарічний районний суд м.Сум

Янголь Євгеній Васильович

Ухвала від 18.06.2010

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Загреба Андрій Віталійович

Ухвала від 01.06.2010

Цивільне

Приморський районний суд м.Одеси

Суворова Оксана Василівна

Рішення від 15.07.2010

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Задорожний Микола Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні