Рішення
від 17.06.2009 по справі 40/70
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАР СЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Д онецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

17.06.09 р. Справа № 40/70

Господарський суд Донець кої області у складі судді П ідченко Ю.О.

При секретарі судового зас ідання Рожковій А.О.

Розглянув у відкритому суд овому засіданні господарськ ого суду справу за позовом фі зичної особи - підприємця ОСОБА_1, с. Бальківці

до відповідача товариства з обмеженою відповідальніст ю „Виробниче підприємство „Д онбіопак”, м. Макіївка

про стягнення 4 000 грн.

за участю:

представників сторін:

від позивача: не прибув

від відповідача: не з' яви вся

СУТЬ СПОРУ:

Фізична особа-підп риємець ОСОБА_1 звернуло ся до господарського суду До нецької області про стягненн я товариства з обмеженою від повідальністю „Виробниче пі дприємство ”Донбіопак” гро шових коштів в сумі 3 300 грн. за н едопоставлений товар та неу стойки в сумі 700 грн. за простро чення постання товару - пап ерових мішків згідно рахунку №05 від 31.03.08р.

Не з' явлення до с удового засідання представн иків сторін не перешкоджає р озгляду спору по суті, а тому с права розглядається за наяв ними в ній матеріалами згідн о вимог ст. 75 ГПК України.

З' ясувавши фактич ні обставини справи, докази н а їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у проц есі розгляду справи та право ву норму, яка підлягає застос уванню, суд встановив:

Позов мотивовано тим , що за усною домовленістю між фізичною особою підприємцем ОСОБА_1, надалі Покупець, т а товариством з обмеженою ві дповідальністю” Виробниче п ідприємство „ Донбіопак”, на далі Постачальник, було укла дено договір купівлі-продажу мішків паперових трьохшаров их типу крафт трьохслойний, у кількості 2000 штук, за ціною 1 гр н. 37 коп. на загальну суму 3 300 грн ., з урахуванням ПДВ.

На підставі такої дом овленості, позивач відповідн о до платіжного доручення №2 в ід 01.04.08р. перерахував на розра хунковий рахунок відповідач а грошові кошти в сумі 3 300 грн. та надіслав на його адресу ра хунок №05 від 31.03.08р. з вимогою зді йснити оплату придбаного тов ару.

Докази у справі свід чать, що відповідач не викона в свої зобов' язання щодо св оєчасного постачання товару та повернення суми попередн ьої оплати, а тому за ним утвор ився борг в сумі 3 300 грн. який по зивач намагається стягнути. Оскільки мало місце простроч ення постачання товару, пози вача намагається стягнути з відповідача додатково штра фні санкції у вигляді неусто йки в сумі 700 грн.

Строк виконання зоб ов' язань не визначений стор онами, а тому відповідно до ви мог частини другої статті 530 Ц К України, позивачем надісла но на адресу відповідача вим огу у вигляді претензії б/н ві д від 02.06.08р. щодо повернення по передньої оплати в сумі 3 300 грн . та сплати неустойки в сумі 700 грн. за прострочення постача ння товару на протязі 7 днів. В имога позивача залишена відп овідачем без розгляду та зад оволення. Судом прийнято до у ваги правову норму, яка підля гає застосуванню у спірних п равовідносинах.

Так, за приписами ст. 8 Ц К України якщо цивільні відн осити не врегульовані цим Ко дексом, іншими актами цивіль ного законодавства або догов ором, вони регулюються тими п равовими нормами цього Кодек су, інших актів цивільного за конодавства, що регулюються подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).

Аналогія закону - це вирішення справи або окремо го юридичного питання на осн ові правової норми , розрахов аної на подібні випадки. Анал огія забороняється, якщо це п рямо передбачено законом або коли закон пов' язує настан ня юридичних наслідків з ная вністю конкретних норм.

Аналогія права - це в ирішення справи або окремого юридичного питання на основ і принципів права, загальних норм теорії права та смислу с амого законодавства, Аналогі я права в більшості випадків застосовується коли: а)відсу тня норма, яка прямо передбач ає даний випадок; б) відсутня н орма, яка передбачає подібни й випадок. При застосуванні а налогії права суттєве значен ня мають загальні принципи п рава, котрі закріплені в Конс титуції.

Для сторін, учасникі в господарських операцій щод о передачі продукції, суттєв е значення мають загальні пр инципи захисту порушеного пр ава, у тому числі норма прав, н а яку потрібно розраховувати ся у подібному випадку.

Так за приписами ста тті 11 ЦК України цивільні прав а та обов' язки виникають із дій осіб, що передбачені акта ми цивільного законодавства , а також із дій осіб , що не пере дбачені цими актами, але за ан алогією породжують цивільні права та обов' язки підстав ами виникнення цивільних пра в та обов' язків, зокрема є ін ші юридичні факти які створю ють, змінюють та припиняють б удь-які права та обов' язки.

Захист цивільних пр ав та інтересів здійснюється судом на підставі статті 16 ЦК України де визначені деякі с пособи які підтверджують вин икнення , зміну та припинення будь-яких прав та обов' язкі в.

Відповідно до части ни другої пункту 10 ст. 16 ЦК Укра їни суд може захистити цивіл ьне право або інтерес іншим с пособом, що встановлений дог овором або законом. У спірних правовідносинах слід застос увати аналогія закону та вир ішити спір з урахуванням осо бливостей імперативної норм и, яка передбачає постачання продукції.

У Цивільному кодекс і України 2003р. договору постав ки присвячено лише одна стат тя (ст. 712), а тому можливо керува тися вимогами про договір ку півлю-продаж, коли інше не вст ановлено договором, законом або витикає із характеру пра вовідносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК У країни). Тобто, положення про п орядок оплати товару, ціні, та рі, засобів пакетування потр ібно брати із загальних поло жень присвячених договору ку півлі-продажу, а саме викорис товувати вимоги ст. 655-697 ЦК Укра їни.

Втім, потрібно дотри муватися статті 55 ГК України , де зазначено, що сторонами до говору поставки можуть бути лише суб' єкти господарюван ня. Частиною 6 статті 265 ГК Украї ни законодавець ще раз підтв ердив принцип, за яким „розве дено” договір купівлі-продаж у та поставки:

· реалізація суб' єк тами господарювання товарі н егосподарським суб' єктам з дійснюється за правилами про договір купівлі-продажу.

Фактичні обставини справи та докази на їх підтве рдження свідчать про те, що уч асниками судового процесу є суб' єкти господарювання, а тому до спірних правовідноси н слід застосувати норми пра ва, які регулюють питання пос тачання продукції, зокрема д оговір постачання.

Пункт 1 ст. 265 ГК України передбачає, що за договором п оставки одна сторона - пост ачальник зобов' язується пе редати (поставити) у зумовлен і строки (строк) другій сторон і - покупцеві товар (товари), а покупець зобов' язується п рийняти вказаний товар (това ри) і сплатити за нього певну г рошову суму.

У частині 2 статті 266 ГК Укр аїни визначено, що предметом поставки є визначені ро довими ознаками продукція, вироби з найменуванням, зазн аченим у стандартах, технічн их умовах, документації до зр азків (еталонів), прейскурант ах чи товарознавчих довідник ах. Предметом поставки можут ь бути також продукція, вироб и, визначені індивідуальними ознаками.

Згідно з ст. 33 ГПК Укра їни кожна сторона повинна до вести ті обставини, на які вон а посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. По зивач доказами у справі підт вердив факт перерахування зг ідно платіжного документу сп ірної суми в розмірі 3 300 грн. Ві дповідача доказів належног о виконання своїх обов' язкі в щодо повернення грошових к оштів або постачання продукц ії в розумінні вимог вказано ї статті суду не надав.

Статтями 526 ЦК України , 193 ГК України визначено, що суб ' єкти господарювання та інш і учасники господарських від носин повинні виконувати гос подарські зобов' язання нал ежним чином відповідно до ум ов договору та вимог закону, і нших актів цивільного законо давства. Зобов' язання припи няються виконанням проведен им належним чином за приписа ми ст. 599 ЦК України та ст. ст. 202, 203 Г К України.

Зобов' язання з бо ку відповідача не припинилос я виконанням проведеним нале жним чином, постачання товар у або повернення суми попере дньої оплати не проведено. За такими обставинами позовні вимоги щодо стягнення з відп овідача боргу в сумі 3 300 грн. об ґрунтовані та підлягають зад оволенню.

У задоволенні позов них вимог щодо стягнення з ві дповідача неустойки в сумі 70 0 грн., за нібито прострочення постачання товару та неповер нення суми попередньої оплат и, слід відмовити, оскільки во ни спростовуються наступним :

Ш відповідно до вимог статті 549 ЦК України неустойк ою (штрафом, пенею) є грошова с ума або інше майно, яку боржни к повинен передати кредитор ові у разі порушення зобов' язання і є способом забезпеч ення виконання зобов' язан ь;

Ш відповідно до вимог ст.ст. 231, 232 ГК України, неустойк а відноситься до штрафних са нкцій, яка передбачає міру ві дповідальності за час невико нання господарського зобов' язання;

Ш Закон України „ Про н есвоєчасне виконання грошов их зобов' язань від 22.11.96р. за № 5 43/96- ВР, зі змінами та доповненн ями, надалі Закон передбачає порядок та умови стягнення н еустойки у вигляді пені;

Ш до різновидів неуст ойки відноситься такий вид н еустойки, як договірна, яка вс тановлюється за угодою сторі н, де визначається її розмір т а умови стягнення;

Ш однак, при цьому слід виходити із суті договірної неустойки, а саме те, що якщо в она не передбачена договором , вона не підлягає стягненню, о скільки це виходить із її пра вової природи;

Ш коли мова йде про від сильні норми визначені у інш их нормативних актах то стор они повинні керуватися ними, та зазначати це у договорі;

Ш відповідно до вимог пункту 2.1 Закону, якщо сторони у відповідальному договору не встановили конкретного ро зміру відповідальності, пере дбаченої статтями 1 та 2 цього Закону, пеня стягненню не під лягає, за винятком випадків, к оли розмір пені встановлений чинним законодавством. У раз і чинними законодавчими акта ми, пеня підлягає стягненню у межах визначених чинними ак тами законодавства.

Ш докази у справі свід чать про відсутність між сто ронами укладеного договору т а посилання на інші норматив ні акти у спірних відносинах ;

Ш крім того, позивачем не доведена норма права, яка підлягає застосуванню на ча с стягнення з відповідача не устойки.

З урахуванням вказ аних обставин пеня не підляг ає стягненню з відповідача, о скільки заявлена необґрунто вано. Витрати по державному м иту та забезпеченню судового процесу покладаються на оби дві сторони пропорційно розм іру задоволених позовних вим ог згідно вимог частини п' я тої статті 49 ГПК України.

На підставі викладе ного, керуючись ст.ст. 8, 11, 15, 16, 526, ч. 2 ст. 530, 599, ст. 655-697, ст. 712 ЦК України, с т. ст. 55, 264, 265, 266 ГК України, ст. ст. 4-2,4 -3, 33, 44, 49, 82, 84, ч.3 ст. 85 ГПК України, су д

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити ч астково.

2. Стягнути з товариств а з обмеженою відповідальніс тю “Виробниче підприємство ” Донбіопак”, 86144, Донецька обла сть, м. Макіївка, вул. Маліновс ького, 2, ід. код 35538084, р/р 26007114622 в АБ „Е кспрес-банк”, Донецької філі ї, МФО 335838, на користь:

- фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, свідоц тво про державну реєстрацію серія НОМЕР_3 від 04.05.07р., р/р НОМЕР_1 у Волочиському відд іленні ХОД ВАТ „Райффайзенба нк Аваль”, МФО 380805, ідентифікац ійний номер платника податкі в НОМЕР_2, Хмельницька обл асть, 31209 АДРЕСА_1, борг в сум і 3 300 грн., витрати по держмиту в сумі 84 грн. 15 коп. та забезпечен ня судового процесу в сумі 97 г рн. 35 коп. грн., видавши наказ.

3. У задоволенні позо вних вимог щодо стягнення з в ідповідача неустойки в сумі 700 грн. відмовити.

4. Рішення суду набир ає законної сили після закін чення десятиденного строку з дня його прийняття.

Суддя

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення17.06.2009
Оприлюднено03.02.2011
Номер документу5253207
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —40/70

Ухвала від 07.10.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

Ухвала від 13.03.2010

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

Ухвала від 11.11.2011

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

Постанова від 26.05.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Гоголь T.Г.

Ухвала від 19.05.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Гоголь T.Г.

Ухвала від 19.05.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Гоголь T.Г.

Ухвала від 19.05.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Гоголь T.Г.

Постанова від 15.03.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Жук Г.А.

Постанова від 15.03.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Жук Г.А.

Постанова від 15.03.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Жук Г.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні