6/35
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
26 лютого 2007 р. 10 год. 00 хв. Справа № 6/35
Суддя –Й.Й. Кадар
Секретар судового засідання –А.В. Кіддер
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Електро-Будсервіс”, м.Ужгород
до відповідача –Ужгородської районної державної адміністрації, м.Ужгород
третя особа - КП Ужгородське районне бюро технічної інвентаризації, м.Ужгород
про визнання права власності на самовільне будівництво та зобов”язання державної реєстрації права на нерухоме майно
Представники:
від позивача –Немеш П.Ф., адвокат, Шпак Ю.М., директор,
від відповідача –Михайлець А.О., спеціаліст 1-категорії юридичного сектору (довіреність № 5/02-38 від 10.01.2007р.)
від третьої особи –не з»явився,
СУТЬ СПОРУ: Товариством з обмеженою відповідальністю „Електро-Будсервіс”, м.Ужгород заявлено позов до Ужгородської районної державної адміністрації, м.Ужгород та третьої особи - КП Ужгородське районне бюро технічної інвентаризації, м.Ужгород про визнання права власності на самовільне будівництво та зобов”язання державної реєстрації права на нерухоме майно,
Представник позивача позов підтримав, посилаючись на підтвердження підстав позовних вимог доданими до матеріалів справи документальними доказами.
Відповідачем подано письмові пояснення за №136/02-38 від 24.02.2007р., якими проти задоволення позову не заперечує при умові, що позивач оформить належним чином дозвіл на забудови відповідно до чинного законодавства України.
Третя особа подала відзив на позов, яким просить в задоволені позову відмовити та розглянути справу без їхньої участі з огляду на те, що інвентаризаційна справа на виробничу базу, яка знаходиться в мікрорайоні Підлипники на території Оноківської сільської ради Ужгородського району нею не виготовлялася, технічна інвентаризація нерухомого майна за вказаною адресою не проводилася, загальна площа об»єктів (адміністративної будівлі, гаражу, котельні) не визначалася. Бюро технічної інвентаризації являється органом, який здійснює державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно, а органом, який здійснює контроль за дотриманням архітектурних вимог і технічних умов, видає забудівникам дозволи на здійснення будівельних робіт являється інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Ужгородського району.
Вивчивши та проаналізувавши подані по справі доказові матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ,
Відповідно до положень ч.1 ст.376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю „Електро-Будсервіс”, згідно до рішення Оноківської сільської ради від 08.10.2004р. XIV сесії IX скликання 2-го засідання, було погоджено виділити земельну ділянку площею 0,3га для виробничої бази, масив Шахта-Підлипники в оренду. Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії по земельних питаннях при Ужгородській райдержадміністрації від 02.11.2004р. був наданий дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження на відвід земельної ділянки для влаштування виробничої бази на території Оноківської сільської ради. Згідно розпорядження голови Ужгородської дайдержадміністрації від 14.07.2005р. було затверджено розрахунок витрат та надання земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю „Електро-Будсервіс”. 14.07.2005р. між Ужгородською райдержадміністрацією (відповідач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Електро-Будсервіс” (позивач у справі) був укладений договір оренди земельної ділянки плащею 0,1936га строком на один рік, термін якого продовжений до жовтня 2007 року. П.п.10,11 згаданого договору передбачено умови використання земельної ділянки, а саме: для будівництва виробничої бази та комерційного використання. На замовлення позивача Товариством з обмеженою відповідальністю „Землемір” було виготовлено проект відведення земельної ділянки та погоджено відповідними службами, а саме: головою Оноківської сільської ради, начальником Ужгородського районного відділу земельних ресурсів, головним інспектором містобудування та архітектури Ужгородської районної державної адміністрації, начальником управління екології та природніх ресурсів, головним державним санітарним лікарем Ужгородського району, начальником служби охорони культурної спадщини та головою райдержадміністрації, ПП Руденко О.О. (державна ліцензія АВ 081386) виготовлено проект на будівництво Товариством з обмеженою відповідальністю „Електро-Будсервіс” виробничої бази. Позивачем виготовлено також технічні умови на газопостачання, ділянки газопроводу до приміщення бази, електропостачання, телефонізацію, які виконані в повному обсязі та здані експлуатаційним службам.
На вищевказаній ділянці позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю „Електро-Будсервіс” здійснив будівництво виробничої бази загальною площею 839,94 кв.м., а саме: адмінбудівля загальною площею 337,88 кв.м., гаражі загальною площею 498,7 кв.м., котельня –3,36 кв.м. Фінансування виробничої бази здійснювалося за власні кошти орендаря, що стверджуується наявними в матеріалах справи відповідною довідкою та кошторисом, актами прийомки-здачі підрядних робіт, тощо.
Таким чином, за вищеприведених обставин, позивач здійснив будівництво виробничої бази без належного дозволу та затвердженого проекту. Зокрема, документом, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, відповідно до Закону України «Про планування та забудову територій»(1699-14), є наданий інспекціями державного архітектурнобудівельного контролю дозвіл на виконання будівельних робіт, у зв»язку з чим за наслідками здійсненого виробництва виробничої бази постановою інспекції ДАБК Ужгородського району за №24 від 24.07.2006р. до позивача були застосовані заходи адміністративного впливу у зв»язку з самочинним будівництвом, враховуючи відсутність відповідних дозволів та погодження управління архітектури.
Разом з тим, відповідно до положень ст.376 ЦК України на відміну від норми ст.105 ЦК 1963р. встановлено правило, згідно якого будь-який власник земельної ділянки (не тільки місцева влада, а й фізичні і юридичні особи), або користувач земельної ділянки може звернутися до суду з вимогою про визнання за ним права власності на самочинно збудований об»єкт, якщо це не порушує права інших осіб.
За висновком спеціаліста –будівельника Корчинської Д.В. об»єм виконання будівельно-монтажних робіт при спорудженні адмінбудівлі, гаражів та котельні у відсотковому відношенні становить 100 % та практично відповідає проекту забудови. Санітарні та пожежні вимоги при спорудженні виробничої бази ТзОВ «Електробудсервіс»не порушені, що також підтверджено висновком головного державного санітарного лікаря Ужгородського району за №203 від 22.02.2007р., згідно якого проектні рішення виконані в повному обсязі та відповідають санітарним нормам та вимогам.
Згідно акту №04988 виданого пожежним наглядом ГУ МНС України в Закарпатській області встановлено, що дефектів монтажу приладів і обладнання під час комплексного випробування, а також недоробки –не виявлено. Установка пожежної сигналізації пройшла комплексне випробування, знаходиться у працездатному стані і готова до експлуатації.
За вище приведених обставин, судом встановлено, що самочинно збудований позивачем об»єкт з врахуванням відсутності заперечень по суті відповідача - Ужгородської районної державної адміністрації не порушує права інших осіб в розумінні положень ч.5 ст.375 ЦК України, а отже вимога про визнання в судовому порядку права власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване, підлягає до задоволення, оскільки заявлена з достатніх підстав, належним чином обгрунтована та підтверджена матеріалами справи.
Відповідно до чинного законодавства бюро технічної інвентаризації у справі, проводить державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно згідно з вимогами Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Мініністерства юстиції України від 07.02.2002р. №75(0157-02), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.02.2002р. за №157-6445, на підставі документів, що визначені цим тимчасовим положенням.
Згідно з п.10 Переліку правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об»єкти нерухомого майна (додаток 1 до п.2.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно) передбачено, що рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об»єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об»єкти нерухомого майна є правовстановлюючим документом. Тому, у разі звернення позивача у встановленому порядку, є очевидним обов»язок третьої особи у даній справі - КП Ужгородського районного бюро технічної інвентаризації здійснити реєстрацію права власності. Відмова за даних обставин в реєстрації об»єкту нерухомого майна є порушенням права власника, що підлягають судовому захисті. За вищеприведених обставин вимога позивача до третьої особи щодо державної реєстрації за позивачем як власником в цілому самочинно збудованої виробничої бази загальною площею 839,94кв.м., а саме: адмінбудівлі загальною площею 337,88 кв.м., гаражу загальною площею 498,7 кв.м., котельні –3,36 кв.м., розташовані в урочищі Підлипники за межами с.Оноквці Ужгородського району, належним чином необгрунтована та заявлена без достатніх підстав.
З огляду на викладене, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Приймаючи до уваги наведене вище та керуючись ст.ст. 47,51,94,104,105,138,149,161,167,163, п.6 Прикінцевих і перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Електро-Будсервіс»(Закарпатська обл., м.Ужгород, вул.Гуци, 2/16; ідентифікаційний номер 33013851) право власності в цілому за виробничу базу загальною площею 337,88 кв.м., гаражу загальною площею 498,7 кв.м., котельні –3,36 кв.м., розташовані в урочищі Підлипники за межами с.Оноквці Ужгородського району.
3. В решті позовних вимог відмовити.
4. Постанову надіслати сторонам у справі.
Повний текст постанови виготовлений і підписаний 01.03.2007р.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до вимог ст. 186 КАС України.
Суддя Й.Й.Кадар
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2007 |
Оприлюднено | 22.08.2007 |
Номер документу | 529679 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні