cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2015 року Справа № 924/985/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді:Погребняка В.Я., суддів:Жукової Л.В., Коваленка В.М., розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві на постанову та постанову господарського суду Хмельницької області від 27.07.2015 року Рівненського апеляційного господарського суду від 16.09.2015 року у справі № 924/985/15 господарського суду Хмельницької області за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Аскарі" про банкрутство за участю представників сторін: від Державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві - Берегова А.О., дов. № 5/40/9/10 від 17.04.2015 року,
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Хмельницької області від 27.07.2015 року у справі № 924/985/15 (суддя - Грамчук І.В.) визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Аскарі" (далі - ТОВ "Аскарі"), відкрито ліквідаційну процедуру строком на шість місяців, тобто до 29.01.2016 року. Ліквідатором ТОВ "Аскарі" призначено голову ліквідаційної комісії - арбітражного керуючого Чернецьку Аллу Анатоліївну та інш.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 16.09.2015 року у справі № 924/985/15 (головуючий суддя - Юрчук М.І., суддя - Дужич С.П., суддя - Крейбух О.Г.) апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві (далі - ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві) залишено без задоволення, постанову господарського суду Хмельницької області від 27.07.2015 року у справі № 924/985/15 залишено без змін.
Не погоджуючись із постановою господарського суду Хмельницької області від 27.07.2015 року та постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 16.09.2015 року у справі № 924/985/15, ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить скасувати
постанову господарського суду Хмельницької області від 27.07.2015 року та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 16.09.2015 року і припинити провадження у справі № 924/985/15.
Касаційна скарга мотивована порушенням судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 року № 4212-VI, що набрав чинності з 19.01.2013 року) (далі - Закон про банкрутство), ст. ст. 104, 105, 110, 111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та інш.
Головою ліквідаційної комісії ТОВ "Аскарі" Чернецькою А.А. подано до Вищого господарського суду України відзив на касаційну скаргу ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві, в якому просить відмовити в її задоволенні.
Колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.06.2015 року до господарського суду Хмельницької області надійшла заява голови ліквідаційної комісії ТОВ "Аскарі" про порушення справи про банкрутство з посиланням на ст. ст. 11, 95 Закону про банкрутство.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 22.06.2015 року прийнято заяву про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Аскарі", призначено її до розгляду у підготовчому засіданні на 06.07.2015 року, зобов'язано визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого Болховітіна В.М. протягом трьох днів з дня отримання ухвали про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство, до дати проведення підготовчого засідання, надати господарському суду заяву про згоду на призначення ліквідатором у справі № 924/275/15.
Відповідна заява арбітражного керуючого Болховітіна В.М. за вих. № 01-21/450 від 24.06.2015 року, про згоду на призначення ліквідатором у даній справі (вх. № 05-06/500/15 від 01.07.2015 року) надійшла до суду до початку судового засідання.
Аналогічну заяву на участь у справі про банкрутство подано головою ліквідаційної комісії ТОВ "Аскарі" Чернецькою А.А.
Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону про банкрутство боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення таких обставин: задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов'язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності); під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі; в інших випадках, передбачених цим Законом.
Ст. 84 розділу VII Закону про банкрутство визначає, що відносини, пов'язані з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, визначених у цьому розділі, регулюються Законом з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом.
Ст. 95 Закону про банкрутство встановлює особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За умовами ст. 95 вказаного Закону визначено обов'язок ліквідатора (ліквідаційної комісії) звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів.
Особлива процедура, що передбачена ст. 95 Закону про банкрутство (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
У зв'язку з цим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону про банкрутство є дотримання вимог чинного законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що при зверненні до суду із заявою про визнання банкрутом в порядку ст. 95 Закону про банкрутство, боржником ТОВ "Аскарі" дотримано загальних правил проведення ліквідації юридичної особи, передбачених ст. ст. 105, 111 ЦК України.
Зокрема, судом апеляційної інстанції встановлено, що у відповідності до вимог ст. 105 ЦК України, 10.01.2015 року загальними зборами учасників ТОВ "Аскарі" прийнято рішення про припинення діяльності ТОВ "Аскарі" шляхом його ліквідації у зв'язку із незадовільними результатами фінансово-господарської діяльності, визначено особу ліквідатора товариства Чернецьку А.А., визначено двомісячний строк для звернення з кредиторськими вимогами до ТОВ "Аскарі".
В січні 2014 року ТОВ "Аскарі" подано державному реєстратору виконавчого комітету Хмельницької міської ради протокол загальних зборів учасників № 1 від 10.01.2015 року про припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації.
На виконання приписів ч. 2 ст. ст. 105 ЦК України 03.02.2015 року в Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 308(3) опубліковано оголошення за № 3992 про ліквідацію товариства.
Відповідно до ч. 4 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, у відповідності до вимог ч. 4 ст. 111 ЦК України 12.01.2015 року головою ліквідаційної комісії було проведено інвентаризацію майна підприємства відповідно до інструкції № 69, загальною вартістю 33 050 грн.
Після спливу двохмісячного терміну з'явлення кредиторських вимог, до ліквідатора звернулися з заявами два кредитори:
- ДПІ у Подільському районі м. Києва на загальну суму 2 606,96 гривень;
- ФОП Давиденко І.В. на загальну суму 375 000 грн.
Всього виявлено кредиторської заборгованості на суму 377 606,96 грн.
Заборгованість ТОВ "Аскарі" перед іншими кредиторами та фондами станом на дату подання заяви відсутні.
У відповідності до вимог ч. 8 ст. 111 ЦК України 11.06.2015 року ліквідатором затверджено проміжний ліквідаційний баланс ТОВ "Аскарі".
В зв'язку з тим, що станом на дату подання заяви, у боржника недостатньо активів, за рахунок яких можливо було б задовольнити вимоги кредиторів та погасити наявну кредиторську заборгованість, а також в зв'язку з тим, що виконання зобов'язань перед одним чи кількома кредиторами приведе до неможливості виконання грошових зобов'язань підприємства перед кредиторами в повному обсязі, ліквідатором прийнято рішення направити заяву до господарського суду, та провести ліквідаційну процедуру з урахуванням вимог ст. 95 Закону про банкрутство.
Порушення провадження у справі про банкрутство боржника, що ліквідується власником, здійснюються у підготовчому засіданні суду за результатами перевірки судом дотримання заявником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до цивільного та господарського законодавства та вимог ч. 4 ст. 11 Закону про банкрутство щодо наявності майна, достатнього для покриття судових витрат.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що орієнтовна сума судових витрат становить 31668грн. Вартість виявленого майна при проведенні інвентаризації, переданого до статутного фонду ТОВ "Аскарі", становить 33 050 грн., що є достатнім для покриття судових витрат.
При цьому, судами попередніх інстанцій встановлено, що ліквідація ТОВ "Аскарі" проводилась з дотриманням боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до чинного законодавства.
Згідно з ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Вирішення питання щодо визнання банкрутом такого боржника та призначення ліквідатора повинно здійснюватися в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі, в якому судом перевіряється поданий ліквідаційний баланс боржника та з'ясовується факт недостатності вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів. Ліквідатором боржника, що ліквідується власником, може бути голова ліквідаційної комісії або арбітражний керуючий, який призначається в порядку, встановленому Законом для призначення розпорядника майна, тобто кандидатура арбітражного керуючого на призначення ліквідатором визначається судом за допомогою автоматизованої системи з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство (ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство).
Як вбачається з матеріалів справи, судами попередніх інстанцій встановлено, що майновий та фінансовий стан боржника ТОВ "Аскарі" підтверджує той факт, що останній не в змозі самостійно ліквідувати борг перед кредиторами, а тому погашення заборгованості має відбуватися не інакше, як через процедуру ліквідації відповідно до норм Закону про банкрутство.
За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що висновки судів попередніх інстанцій про необхідність визнання боржника ТОВ "Аскарі" банкрутом, відповідно до положень ст. 95 Закону про банкрутство, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора є правомірними, обґрунтованими та такими, що відповідають обставинам справи та нормам законодавства.
Доводи касаційної скарги ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві вказаних висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Відповідно до ч. 2 ст. 111 5 ГПК України касаційна інстанція використовує процесуальні права суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення у рішенні або постанові господарського суду.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 111 7 ГПК України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Відповідно до ст. 111 9 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення, залишити в силі одне із раніше прийнятих рішень або постанов.
На підставі викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що відповідно до вимог ст. 43 ГПК України постанова суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції ґрунтуються на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись статтями 111 7 , 111 9 - 111 12 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Хмельницької області від 27.07.2015 року та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 16.09.2015 року у справі № 924/985/15 залишити без змін.
Головуючий: Погребняк В.Я. Судді: Жукова Л.В. Коваленко В.М.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 24.11.2015 |
Оприлюднено | 03.12.2015 |
Номер документу | 53948254 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Погребняк B.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні