Справа № 201/7098/15-ц
Провадження № 2/201/2194/2015
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2015 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого - судді Ходаківського М.П.,
за участі секретаря - Поддєлкової К.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» до ОСОБА_3 ОСОБА_4, Приватного підприємства «Зів», ОСОБА_5 про стягнення кредитної заборгованості-,
В С Т А Н О В И В:
У травні 2015 року позивач звернувся до суду з указаним позовом до ОСОБА_3 ОСОБА_4, Приватного підприємства «Зів», ОСОБА_5 про стягнення заборгованості. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач у позовній заяві посилався на те, що 28 серпня 2006 року між позивачем та ОСОБА_3 ОСОБА_4 було укладено договір про надання споживчого кредиту № НОМЕР_1 з наступними змінами, внесеними додатковою угодою № 2 від 29 січня 2010 року, відповідно до умов якого позивач надав відповідачу кредит у сумі 366 500 швейц. фр, 00 сантимів, а відповідач зобов'язався щомісяця повертати наданий кредит та сплачувати проценти шляхом сплати платежів в розмірі із кінцевим терміном повернення 27 серпня 2017 року, якщо тільки не застосовується інший термін повернення кредиту. За користування кредитним коштами відповідач зобов'язався сплачувати проценти у розмірі 8,99 % річних, а за користування кредитними коштами понад встановлений договором строк - у подвійному розмірі. У забезпечення виконання кредитних зобов'язань позичальника 28 серпня 2006 року між позивачем та ПП «Зів» було укладено договір поруки, та 26 січня 2010 року між позивачем та ОСОБА_5 було укладено договір поруки.
Попри взяті на себе зобов'язання позичальник не виконує умови кредитного договору стосовно своєчасного повернення суми отриманого кредиту та своєчасної сплати нарахованих за користування кредитними коштами відсотків, у зв'язку із чим станом на 20 квітня 2015 року заборгованість відповідачів за кредитним договором становить 1 067 090,74 гривень та пені - 40 782,38 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та на їх задоволенні наполягав.
Представник відповідача ОСОБА_3Е.І. - ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги визнала частково, зазначила, що ОСОБА_3Е.І. визнається факт надання кредитних коштів та їх неповернення. Водночас зважаючи на відсутність можливості та наявних у нього та представника знань для точного визначення суми заборгованості та штрафних санкцій позов в цій часті не визнала.
Представники інших відповідачів у справі у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Про причини неявки ПП «Зів» та його представник суд не повідомили.
Представник ОСОБА_5 - ОСОБА_6 подала у судове засідання клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку із тим, що вона перебуватиме в Юріївському районі Дніпропетровської області. При вирішенні цього питання судом враховано наступне.
Приписами ст. 157 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) визначено, що суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 2 ст. 169 Кодексу передбачено, що неявка представника в судове засідання без поважних причини або неповідомлення ним про причини неявки не є перешкодою для розгляду справи.
Європейський суд з прав людини, вирішуючи питання про дотримання права на справедливий суд, передбаченого пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, у контексті оцінки дій сторони в справі, спрямованих на захист свого права, або її бездіяльності, дійшов з урахуванням принципів, що випливають з прецедентної практики Суду, висновків про те, що: одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності; «право на суд» не є абсолютним, воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави; сторона в розумні інтервали часу має вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їй судового провадження; право на вчинення процесуальних дій стороною або щодо певної сторони не є необмеженим, позаяк обмежується, зокрема, необхідністю дотримання прав іншої сторони в процесі та власне необхідністю забезпечити дотримання права на справедливий суд у розумінні п. 1 ст. 6 Конвенції (рішення від 19.06.2001 у справі «Креуз проти Польщі» (п.п. 52, 53, 57 та ін.); рішення від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» (п.п. 40, 41, 42 та ін.).У рішенні Європейського Суду з прав людини від 3 квітня 2008 року у справі «Пономарьова проти України» зазначено, що сторони мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
Ураховуючи, що розгляд справи триває значний час, у поданому клопотанні до суду представником ОСОБА_6 не зазначено про необхідність надання часу для надання додаткових доказів, документів, а також зважаючи на те, що представник була повідомлена про визначену судом дату, час та місце розгляду справи заздалегідь і її довіритель ОСОБА_5 мав змогу забезпечити участь у справі іншого представника, судом визнано за можливе розглянути справу за її відсутності.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов наступних висновків.
Як вбачається із матеріалів справи і встановлено судом, 28 серпня 2006 року між позивачем та ОСОБА_3Е.І. було укладено договір про надання споживчого кредиту № 11032729000 з наступними змінами, внесеними додатковою угодою № 2 від 29 січня 2010 року, відповідно до умов якого позивач надав відповідачу кредит у сумі 366 500 швейц. фр. 00 сантимів, а відповідач зобов'язався щомісяця повертати наданий кредит та сплачувати проценти шляхом сплати платежів в розмірі із кінцевим терміном повернення 27 серпня 2017 року, якщо тільки не застосовується інший термін повернення кредиту. За користування кредитним коштами відповідач зобов'язався сплачувати проценти у розмірі 8,99 % річних, а за користування кредитними коштами понад встановлений договором строк - у подвійному розмірі (а.с. 6-20).
Додатковою угодою № 4 до договору про надання споживчого кредиту № 11032729000 від 17 серпня 2011 року сторони обумовили, що банк зобов'язується надавати позичальнику, а позичальник зобов'язується прийняти, належним чином використовувати і повернути банку кредит у валютах, вказаних в цій додатковій угоді, у формі кредитної лінії з лімітом кредитної лінії, встановленим в базовій валюті, що дорівнює 3 986 184,60 грн. у порядку і на умовах, зазначених у договорі та цій додатковій угоді. Кредитування позичальника здійснюється шляхом надання окремих частин кредитних коштів (траншів) в національній валюті в межах ліміту кредитної лінії та перерахування на поточний рахунок в національній валюті № 26208051869400, відкритий позичальнику в банку. В дату укладення цієї додаткової угоди позичальнику надається транш в національній валюті в розмірі 1 993 092,30 грн. в межах ліміту кредитної лінії. Ліміт кредитної лінії, встановлений у цій додатковій угоді, включає в себе суму кредиту, виданого позичальнику за договором до підписання цієї додаткової угоди. Ліміт кредитної лінії зменшується до розміру фактичної заборгованості за договором з дати здійснення позичальником дострокового часткового або повного погашення кредитної заборгованості згідно договору або в терміни, передбачені п. 4.2 цієї додаткової угоди, при цьому подальше збільшення ліміту кредитної лінії та видача нових траншів не здійснюється.
Базовою валютою за договором є гривня. Під «базовою валютою» за договором розуміється валюта, в яку перераховуються суми наданих та/або запитаних до отримання кредитів (траншів) в різних валютах договору, для розрахунку ліміту кредитної лінії та заборгованості позичальника. Загальна сума заборгованості за всіма позичковими рахунками , за якими обліковуються всі видані за цим договором транші, розраховується шляхом складання сум виданих траншів в кожній з валют даного договору, помножених на курс гривні Національного банку України до такої валюти. (п. 2 додаткової угоди до договору).
Пунктом 4 додаткової угоди визначено, що сторони домовилися, що позичальник зобов'язується здійснити погашення кредитної заборгованості за траншем в іноземній валюті в повному обсязі в день підписання цієї додаткової угоди. Позичальник зобов'язаний повернути транш в національній валюті - в терміни, встановлені графіком погашення кредиту (додаток № 1 до додаткової угоди), але в будь-якому випадку не пізніше 28 серпня 2017 року. Кредит вважається повернутим в момент зарахування грошової суми в повному обсязі на відповідний рахунок банку. Повернення кредиту повинно бути здійснено в тій самій валюті, в якій було отримано відповідний транш.
У пункті 6 додаткової угоди сторони домовилися, що за використання кредитних коштів за договором:
-з 17 серпня 2011 року встановлюється процентна ставка в розмірі 8,99 % процентів річних;
-з 17 серпня 2012 року встановлюється процентна ставка в розмірі 12,99 % процентів річних (а.с. 21-24).
У додатку № 1 до додаткової угоди № 4 від 17 серпня 2011 року до договору про надання споживчого кредиту № 11032729000 від 28 серпня 2006 року сторони узгодили графік погашення кредиту (а.с. 25-26).
Судом також встановлено, що в забезпечення виконання кредитних зобов'язань позичальника 28 серпня 2006 року між позивачем (кредитор), ОСОБА_3Е.І. (позичальник) та Приватним підприємством «Зів» (поручитель) було укладено договір поруки № 11032729000/П1, за умовами якого поручитель зобов'язується перед кредитором відповідати за виконання позичальником усіх його зобов'язань перед кредитором в повному обсязі, що виникла з кредитного договору № 11032729000 від 28 серпня 2006 року як існуючих в теперешній час, так і тих, що можуть виникнути в майбутньому. Поручителю добре відомі усі умови вищеназваного кредитного договору, укладеного між кредитором та позичальником, у тому числі сума договору, термін повернення кредиту, термін і порядок сплати процентів, штрафні санкції, інші умови договору. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і позичальник, в тому числі за повернення основної суми боргу, процентів, за використання кредитних коштів, відшкодування можливих збитків, за сплату пені і інших санкцій, передбачених в вищеназваному кредитному договорі (пункти 1.2, 1.3 договору).
Пунктами 1.4, 1.5 договору визначено, що відповідальність поручителя і позичальника є солідарною. Причини невиконання позичальником своїх зобовязань по кредитному договору ніяким чином не можуть впливати на виконання поручителем зобов'язань по даному договору.
Крім того, п. 2.3 договору передбачено, що поручитель зобов'язаний виконати свої зобов'язання на користь кредитора в термін, визначений п. 2.2 цього договору шляхом перерахування суми заборгованості позичальника на рахунок/рахунки (простроченої заборгованості, прострочених процентів, комісії та інш.), вказані кредитором (а.с. 27-28).
Додатковою угодою № 1 до указаного договору поруки позивач, ОСОБА_3Е.І. та ПП «Зів» узгодили, що сума кредитного договору становить 3 986 184, 60 грн. і сума траншу, отриманого в гривнях, становить 1 993 092,30 грн. За користування кредитними коштами у встановлені кредитним договором терміни встановлюється процентна ставка у розмірі:
-з 17 серпня 2011 року встановлюється процентна ставка в розмірі 8,99 % процентів річних;
-з 17 серпня 2012 року встановлюється процентна ставка в розмірі 12,99 % процентів річних (а.с. 29).
Установлено також, що 26 січня 2010 року між позивачем (кредитор) та ОСОБА_5 (поручитель) укладено договір поруки № 241914, за умовами якого поручитель зобов'язується перед кредитором відповідати за виконання ОСОБА_3Е.І. усіх його зобов'язань перед кредитором, що виникли з договору про надання споживчого кредиту № 11032729000 від 28 серпня 2006 року, укладеного між кредитором та боржником, існуючих в теперешній час, і тих, що можуть виникнути в майбутньому. Поручителью добре відомі усі умови вищезазначеного договору.
Відповідно до п. 1.3, 1.4 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, за всіма зобов'язаннями останнього за основним договором, включаючи повернення основної суми боргу, сплату процентів, комісій, відшкодування можливих збитків, сплату пені та інших штрафних санкцій, передбачених умовами основного договору. Відповідальність поручителя і боржника є солідарною.
Відповідно до п.2.2 договору поруки у випадку невиконання боржником його зобов'язань за основним договором кредитор має право пред'являти свої вимоги безпосередньо до поручителя, які останній зобов'язаний виконати протягом 10-ти робочих днів з дати відправлення йому такої вимоги (а.с. 30-32).
Додатковою угодою № 1 до указаного договору поруки позивач та ОСОБА_5 узгодили, що сума кредитного договору становить 3 986 184, 60 грн. і сума траншу, отриманого в гривнях, становить 1 993 092,30 грн. За користування кредитними коштами у встановлені кредитним договором терміни встановлюється процентна ставка у розмірі:
-з 17 серпня 2011 року встановлюється процентна ставка в розмірі 8,99 % процентів річних;
-з 17 серпня 2012 року встановлюється процентна ставка в розмірі 12,99 % процентів річних (а.с. 33).
Попри взяті на себе зобов'язання позичальником не виконуються умови кредитного договору стосовно своєчасного повернення суми отриманого кредиту та своєчасної сплати нарахованих за користування кредитними коштами відсотків, у зв'язку з чим станом на 20 квітня 2015 року заборгованість відповідача за кредитним договором становить 1 067 090,74 гривень та пені - 40 782,38 грн., з яких:
-заборгованість за кредитом - 998 698,65 грн.;
-заборгованість за процентами - 68 392,09 грн.;
-пеня за несвоєчасне погашення заборгованості за кредитом - 34 661,16 грн.;
-пеня за несвоєчасне погашення заборгованості за процентами - 6 121,22 грн. (а.с. 34-51).
Позивачем на адресу відповідачів була направлена вимога про погашення грошових зобов'язань за кредитним договором (а.с. 74-83). Однак в добровільному порядку заборгованість відповідачем не була погашена і позивач вимушений був звернутися із позовом до суду.
Згідно із ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту (ст. 527 Цивільного кодексу України). Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (частина 1 ст. 530 Цивільного кодексу України). Якщо кожна із сторін у зобов'язанні має одночасно і права і обов'язки, вона вважається боржником у тому, що вона зобов'язана вчинити на користь другої сторони, і одночасно кредитором у тому, що вона має право вимагати від неї (п. 3 ст. 510 Цивільного кодексу України). Позичальник зобов'язується повернути (погасити) кредитодавцеві кредит, сплатити проценти згідно умов договору.
В статті 610 ЦК України вказано, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 623 ЦК України передбачено, що боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.
Статтею 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
В порушення зазначених норм закону та умов укладених кредитного договору № 11032729000 від 28 серпня 2006 року відповідачі свої зобов'язання за вказаними договорами належним чином не виконали, у зв'язку з чим утворилася заборгованість.
Згідно із ч. 2 ст. 1054 ЦК України і ч. 2 ст. 1050 ЦК України наслідками порушення відповідачем зобов'язання щодо повернення чергової частини суми кредиту є право позивача достроково вимагати повернення суми кредиту.
Відповідно до ст. 192 ЦК України законним платіжним способом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і порядку, встановленому законом. Відповідно до ст. 524 ЦК України зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті. Цивільним кодексом передбачено можливість визначення зобов'язання в іноземній валюті.
Відповідно до ч. 1 ст. 212, ч. 2 ст. 632 ЦК України договір укладений сторонами, містить умови, які повинні виконуватися.
Ураховуючи вищевикладене, суд вважає можливим задовольнити позов Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» до ОСОБА_3 ОСОБА_4, Приватного підприємства «Зів», ОСОБА_5 про стягнення кредитної заборгованості, та стягнути солідарно з ОСОБА_3 ОСОБА_4, Приватного підприємства «Зів», ОСОБА_5 на користь Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» заборгованість за кредитним договором № 11032729000 від 28 серпня 2006 року в сумі 1 067 090,74 гривень та пені - 40 782,38 грн.
При цьому посилання представника відповідача ОСОБА_3Е.І. на те, що заборгованість за кредитним договором підлягає стягненню тільки з ОСОБА_5 з огляду на те, що між ними була досягнута домовленість про те, що останній здійснить погашення заборгованості за цим договором в якості оплати відступлення йому ОСОБА_3Е.І. частини належних корпоративних прав не може бути прийнято судом, оскільки такі доводи не підтверджені жодними доказами або посиланням на них, суперечать умовам наявних у справі правочинів та не спростовують висновків суду щодо заборгованості відповідачів і підстав для її стягнення.
На підставі ст. 88 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем при подачі позовної заяви судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 16, 526, 527, 610, 625, 1054 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 169, 212, 213, 215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» до ОСОБА_3 ОСОБА_4, Приватного підприємства «Зів», ОСОБА_5 про стягнення кредитної заборгованості задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_3 ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2), Приватного підприємства «Зів» (м. Дніпропетровськ, вул. Дзержинського, 37б, ідентифікаційний код юридичної особи: 31154943), ОСОБА_5 (м. Дніпропетровськ, вул. Дернова, 10, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_3) на користь Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» (рахунок № 29090000000113 в АТ «УкрСиббанк», м. Харків, МФО 351005, код 09807750) заборгованість за договором про надання споживчого кредиту № 11032729000 від 28.08.2006 у розмірі 1 067 090, 74 грн. (один мільйон шістдесят сім тисяч дев'яносто грн. 74 коп), з яких 998 698,65 грн. - сума кредитної заборгованості, 68 392,09 грн. - сума заборгованості за процентами за користування кредитом та пеню за несвоєчасне погашення заборгованості у розмірі 40 782,38 грн. (сорок тисяч сімсот вісімдесят дві грн. 38 коп.), з яких 34 661, 16 грн. - пеня за прострочення сплати кредиту, 6 121,22 грн. - пеня за прострочення сплати процентів.
Стягнути з ОСОБА_3 ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2), Приватного підприємства «Зів» (м. Дніпропетровськ, вул. Дзержинського, 37б, ідентифікаційний код юридичної особи: 31154943), ОСОБА_5 (м. Дніпропетровськ, вул. Дернова, 10, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_3) на користь Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк» (рахунок № 29090000000113 в АТ «УкрСиббанк», м. Харків, МФО 351005, код 09807750) судовий збір у сумі 3654,00 гривень (три тисячі шістсот п'ятдесят чотири грн. 00 коп.).
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя М.П.Ходаківський
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2015 |
Оприлюднено | 11.12.2015 |
Номер документу | 54138901 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Ходаківський М. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні