ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2015 р. Справа № 909/935/15
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовська Л. М. , секретар судового засідання Войцеховська Х.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Богородчанського районного споживчого товариства, вул. Лесі Українки, 6, смт.Богородчани, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77701;
до відповідача: Старунської сільської ради, с. Старуня, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77705;
про визнання права власності на торговий комплекс в с. Старуня, вул. Лучака, 1 Б, загальною площею 1297,6 кв. м. вартістю 255720 грн.;
за участю:
Від позивача: ОСОБА_1 - представник, довіреність (№ 12/6 від 08.09.15);
Від позивача: ОСОБА_2 - керівник Богородчанського районного споживчого товариства, витяг з державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (№14842722 від 08.10.12);
Від відповідача: представники не з'явилися.
ВСТАНОВИВ: Богородчанське районне споживче товариство звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Старунської сільської ради про визнання права власності на торговий комплекс в с. Старуня, вул. Лучака, 1 Б, загальною площею 1297,6 кв.м. вартістю 255720 грн.
Представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві, просять суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.
У відзиві на позов від 08.09.2015 р. (вх.№13768/15 від 10.09.15) позовні вимоги просить позов задовольнити. Зокрема, повідомляє про те, що в 1985 році виконавчий комітет Богородчанської районної ради дозволив Богородчанському районному споживчому товариству будівництво торгового комплексу в с. Старуня. Однією з підстав визнання позову є те, що частина об'єкту нерухомості, а саме торгового комплексу в с. Старуня, вул. Лучака, 1 Б, не була здана в експлуатацію і в даний час відсутні правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності Богородчанського районного споживчого товариства на даний об'єкт нерухомості.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Рішенням Богородчанського райвиконкому № 64 від 14.03.1985 року "Про дозвіл на будівництво об'єктів соціально-культурного та виробничого призначення в населених пунктах району" дозволено Богородчанському районному споживчому товариству будівництво торгового центру в с.Старуня.
14.08.1985 р. виконавчим комітетом Івано-Франківської обласної ради надано Богородчанському районному споживчому товариству дозвіл на створення комісії по вибору земельної ділянки під будівництво торгового центру пл.0,12 га в с.Старуня за рахунок земель колгоспу ім.Руднєва Богородчанського району.
Будівництво торгового центру було закінчено в 1985 році, однак частина об’єкту не здана в експлуатацію та на даний час відсутні правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності споживчого товариства на даний об’єкт нерухомості.
На підставі постанови правління Богородчанського районного споживчого товариства №37 від 05.09.2006 р. частину приміщення торгового комплексу в с.Старуня по вул.Лукача, 1 загальною площею 182,2 кв.м. передано безоплатно Богородчанській центральній районній лікарні під сільську лікарську амбулаторію та 26.12.2006 р. прийнято в експлуатацію закінчений будівництвом об’єкт.
Розпорядженням Богородчанської районної державної адміністрації №144 від 16.05.2007 р. затверджено акт державної приймальної комісії по прийняттю в експлуатацію сільської амбулаторії після реконструкції частини торгового центру в с.Старуня.
Однак, на решту частини нерухомого майна площею 1297,6 кв.м. свідоцтва про право власності позивачем не отримано.
Рішенням Старунської сільської ради від 27.11.2014 р. затверджено проект землеустрою та надано Богородчанському районному споживчому товариству та Богородчанській центральній районній лікарні земельну ділянку площею 1842 кв.м., кадастровий номер 2620488801:01:001:0109 в оренду терміном на десять років за рахунок земель Старунської сільської ради для обслуговування торгового комплексу та лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с.Старуня по вул. Лукача Богородчанського району.
Рішенням Старунської сільської ради №6 від 10.02.2015р. торговому комплексу присвоєно адресу: с.Старуня, вул. Лучака, 1 б.
В березні 2015 р. позивач звернувся із заявою в реєстраційну службу Богородчанського РУЮ щодо реєстрації права власності на торговий комплекс по вул.Лукача 1 в с.Старуня.
Згідно відповіді №02.1-07/67 від 19.03.2015 р. заява про проведення реєстрації права власності на даний об'єкт відхилена в зв’язку з відсутністю документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав.
Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.), ратифікованою Законом від 17 липня 1997 р. № 475/97-ВР, зокрема ст. 1 Першого протоколу до неї (1952 р.) передбачено право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускається позбавлення особи її власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнано право держави на здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 41 Конституції України та положень ст. 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ст. 316 Цивільного Кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 цього ж Кодексу передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права.
Відповідно до приписів ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач внаслідок втрати правовстановлюючого документа на частину торгового комплексу за адресою с.Старуня, вул. Лучака, 1 б, позбавлений можливості реалізувати своє право власності.
Позов про визнання права власності спрямований на усунення перешкод у здійсненні власником свого права за допомогою підтвердження в судовому порядку факту приналежності йому спірного майна на праві власності, судове рішення про задоволення таких вимог має ґрунтуватись на встановленому судом в ході розгляду справи існуючому юридичному факті і не може підміняти собою правовстановлюючих документів.
Позов про визнання права власності є речово-правовим, вимоги котрого звернені до суду який повинен підтвердити наявність у позивача права власності на спірне майно. Об'єктом цього позову є усунення невизначеності відносин права власності позивача щодо індивідуально визначеного майна. Підставою ж позову, є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власності чи іншого речового права на майно.
Одним із основних критеріїв визначення законності володіння спірним майном і відображення його на балансі юридичної особи є джерела фінансування такого майна.
Як встановлено судом, будівництво торгового центру в с.Старуня здійснювалось Богородчанським районним споживчим товариством та було завершене в 1985 р. В подальшому частину зданого в експлуатацію приміщення торгового комплексу в с.Старуня по вул.Лукача, 1 загальною площею 182,2 кв.м. позивачем передано безоплатно Богородчанській центральній районній лікарні під сільську лікарську амбулаторію.
Вказані обставини свідчать про фінансування спірного майна за рахунок позивача.
Ухвалою суду від 06.10.15 у справі призначено будівельно-технічну експертизу на вирішення питань якої поставлено наступні питання:
1. Чи відповідає державним будівельним, архітектурним, санітарним, пожежним та екологічним нормам і правилам збудований торговий центр (вул. Лучака, 1 Б, с. Старуня, Богородчанський район, Івано-Франківська область)?
2. Чи може використовуватися за своїм функціональним призначенням дана будівля, а саме торговий центр (вул. Лучака, 1 Б, с. Старуня, Богородчанський район, Івано-Франківська область)?
3. Яка ступінь готовності об'єкта нерухомості, а саме торгового центру (вул. Лучака, 1 Б, с.Старуня, Богородчанський район, Івано-Франківська область)?
Згідно висновку №12/10-15 судової інженерно-технічної експертизи від 16.11.15, судовим експертом надано наступні роз'яснення.
1. Проведене будівництво громадського будинку (торговий центр) по вул. Лучака,1Б в с. Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області в основному відповідає вимогам Державних будівельних, архітектурних, санітарних, пожежних та екологічних норм і правил.
2. Дана будівля, а саме торговий центр (вул. Лучака,1Б, с. Старуня, Богородчанський район, Івано-Франківська область) може використовуватися за своїм функціональним призначенням після проведення ремонтно-будівельних робіт, відновлення системи опалення за внутрішніх санітарно-технічних та електричних мереж, встановлення санітарно-технічного та електричного обладнання і проведення упорядкування та благоустрою прибудинкової території згідно з вимогами Державних будівельних норм.
3. Ступінь готовності об’єкта нерухомості, а саме торгового центру (вул. Лучака,1Б, с.Старуня, Богородчанський район, Івано-Франківська область становить 93 %.
Таким чином, будівельно-технічною експертизою встановлено, що фактично торговий центр є об'єктом завершеного будівництва та відповідає вимогам Державних будівельних, архітектурних, санітарних, пожежних та екологічних норм і правил.
З огляду на встановлені обставини справи, господарський суд вважає, що рішення у даній справі жодним чином не впливає на права та обов'язки третіх осіб, оскільки спірне майно будь-яким особам на праві власності не належить, на балансі не перебуває. Правомірність перебування у позивача торгового центру підтверджується також Старунською сільською радою.
Відповідно до ч.1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Вказаною нормою обов'язок доказування покладений на сторони процесу. Доказування полягає у поданні доказів сторонами та доведенні їх переконливості суду.
З огляду на викладене, враховуючи встановлені господарським судом обставини, позов слід задовольнити, визнати право власності на торговий комплекс в с. Старуня, вул.Лучака, 1 Б, загальною площею 1297,6 кв. м. за позивачем.
У відповідності до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
Частиною другою статті 49 ГПК передбачено, що в разі коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи наведене, суд вважає за доцільне залишити витрати по сплаті судового збору за позивачем. Витрати за проведення судової експертизи також слід покласти на позивача.
Керуючись ст. 392 Цивільного кодексу України, ст. ст. 33, 49, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Богородчанського районного споживчого товариства до Старунської сільської ради про визнання права власності задовольнити.
Визнати за Богородчанським районним споживчим товариством (вул.Лесі Українки,6, смт.Богородчани, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77701, ідентифікаційний код 01753167) право власності на торговий комплекс загальною площею 1297,6 кв.м, розташований за адресою: Івано-Франківська область, Богородчанський район, с. Старуня, вул. Лучака, 1 Б.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 16.12.15
Суддя Неверовська Л. М.
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2015 |
Оприлюднено | 23.12.2015 |
Номер документу | 54397748 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні