номер провадження справи 11/186/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.12.2015 Справа № 908/5695/15
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі:
головуючий - суддя Гончаренко С.А.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Відкрите акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (вул. Волгоградська, буд. 25, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69035, код ЄДРПОУ 00130926),
до відповідача: Приватне підприємство «Адоніс» (вул. Демократична, буд. 131, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69067; код. ЄДРПОУ 25487279),
Відомості про представників сторін та учасників судового процесу:
від позивача: ОСОБА_1 - дов. №301 від 15.06.2015;
від відповідача: не з'явився;
про: стягнення 170082,59грн. боргу за недовраховану електричну енергію,-
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж про стягнення з приватного підприємства «Адоніс» 170082,59грн. заборгованості за недовраховану електричну енергію.
Ухвалою від 16.11.2015 порушено провадження у справі, призначені дата і час судового засідання, сторони зобов'язані надати документи та вчинити дії, необхідні для всебічного та об'єктивного дослідження обставин справи.
У зв'язку із ненаданням позивачем всіх витребуваних матеріалів, неявкою відповідача та ненадання ним відзиву на позовну заяву, розгляд справи відкладався.
У відповідності до п. 3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (стаття 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).
Згідно до даних, які містяться у витягу з Єдиного державного реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 16.12.2015, юридичною адресою приватного підприємства «Адоніс» є - вул. Демократична, буд. 131, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69067.
Ухвали господарського суду направлялись за вказаною адресою.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог, при цьому зазначає, що спір виник внаслідок неналежного виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії №4692 від 29.12.2006 в частині додержання умов договору та законодавства у сфері електроенергетики що призвело до без облікового споживання після відключення. У зв'язку із виявленням порушення відповідачу здійснено розрахунок обсягів та вартості недорахованої електричної енергії на суму 170082,59грн. Рахунок на оплату зазначеної суми залишається неоплаченим. Разом з цим, позивач просить судові витрати, пов'язані із розглядом справи віднести на відповідача.
Відповідач вимоги суду не виконав, відзив на позовну заяву та витребувані докази не надав. В судове засідання повноважного представника не направив, про причини неявки суд не повідомив, заяв та клопотань про розгляд справи без участі повноважного представника відповідача на адресу суду не надходило. За таких обставин, справа розглядається в порядку передбаченому ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в матеріалах справи документами та за відсутністю повноважного представника відповідача.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також ретельно дослідивши додатково надані сторонами докази, встановив наступні обставини:
Статтею 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) закріплено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до п. 2 цієї статті підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Зобов'язанням, відповідно до п. п. 1, 2 ст. 509 цього Кодексу, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
29.12.2006 між відкритим акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (надалі- Постачальник електричної енергії) та приватним підприємством «Адоніс» (надалі - Споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії т№4692 (надалі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору, Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору.
Підпунктом 4 п. 10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики №28 від 31.07.1996 (ПКЕЕ або Правила) та ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що споживач електричної енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та умов договору.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Правопорушеннями в електроенергетиці є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; порушення Правил користування електричною енергією.
Відповідно до п. 10.2 Правил: споживач електричної енергії зобов'язаний:
1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору;
2) оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;
3) додержуватись вимог нормативно-технічних документів та умов договорів;
4) забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) розрахункових засобів обліку електричної енергії;
5) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані постачальнику електричної енергії, у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних мереж споживача тощо.
Всупереч вимогам чинного законодавства в електроенергетиці, представниками енергопостачальника 17.02.2014 під час здійснення технічної перевірки електроустановки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Демократична, 7, було виявлено порушення п. 10.2.Правил, а саме: «підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановки кафе та магазину поза розрахунковими приладами обліку без порушення схеми обліку. Підключення виконано на ввідному кабелі, кабелем АВВГ 4х10м.м 2 на відстані 3 метра до ввідного рубильника в стіні, приховано.».
У зв'язку з виявленим порушенням, передбаченим п. 10.2 Правил користування електричною енергією, та відповідно до п. 6.41 Правил інженерами з технічного аудиту відповідача було складено Акт про порушення № 00010183, який був підписаний і представником споживача -директором ОСОБА_2
27.02.2014 у присутності представника споживача - директора приватного підприємства «Адоніс» ОСОБА_2 відбулося засідання комісії відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж на якому було прийнято рішення: «виконати розрахунок недорахованої електричної енергії по акту згідно п. 2.1.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ України від 04.05.2006 № 562 (надалі - Методика), за період з 02.11.2012 по 17.02.2014, та визначено обсяг недоврахованої електричної енергії у розмірі 250578 кВт/год. на суму 291192,53грн.
Прийняте рішення оформлене Протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил від 27.02.2014. Другий примірник протоколу, розрахунку і рахунку на сплату було отримано представником споживача ОСОБА_2 на засіданні комісії 27.02.2014.
Як зазначено у Протоколі засідання комісії розрахунок суми боргу було зроблено у відповідності до п. 2.1.7 Методики, яка застосовується в разі виявлення такого порушення Правил, як «підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної мережі без порушення схеми обліку».
Після чого, виявивши описку в розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії, 15.10.2014 споживачу було направлено рекомендованим листом запрошення на комісію, яке відбудеться 30.10.2014, з розгляду питання щодо виправлення допущеної описки (докази направлення додаються).
30.10.2014 було проведено засідання комісії, на яке споживач не з'явився, хоч і був своєчасно повідомлений про дату та час засідання, за результатом якого встановлено, що період нарахування недоврахованої електроенергії (з 02.11.2012 по 17.02.2014) та час роботи електроустановок споживача (12 годин на добу), протоколом комісії від 27.02.2014 визначені правильно у відповідності до вимог Методики та Правил, однак допущено описку в кількості недоврахованої електроенергії - 250 578 кВт.г. та сумі -291192,53грн.
З метою забезпечення прав споживача комісією прийнято рішення виправлено описки в протоколі від 27.02.2014 внаслідок чого цифру « 250578 кВт.г.» зазначено вважати цифрою « 141305 кВт.г.», а цифру « 291192,53грн.» - цифрою « 170082,59грн.», тобто описку в протоколі усунуто в спосіб, що не суперечить чинному законодавству України. Копію протоколу від 30.10.2014 з копією розрахунку та рахунком на оплату було направлено споживачу 31.10.2014р. рекомендованим листом з повідомленням.
Відповідно до п. 6.42 Правил, споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.
Однак, споживач не скористався наданим правом та не оскаржив рішення комісії у судовому порядку.
Згідно п. 4.2.3 Договору, у випадках порушення Правил, Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії вартість недоврахованої електричної енергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики.
Відповідно до п. 6.43 Правил користування електричною енергією, споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом тридцяти календарних днів від дня отримання рахунка. Також, відповідно до підпункту 2 п. 10.2 Правил, споживач зобов'язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення Правил та умов договору.
Стаття 193 Господарського кодексу України передбачає, суб'єкти господарювання та учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Аналогічне положення закріплено в ст. 526 ЦК України. Так, зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно умовам договору та вимогам цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а у разі відсутності таких умов і вимог - згідно звичаїв ділового обігу або іншим вимогам, які звичайно ставляться.
Відповідач взяті на себе зобов'язання належним чином (своєчасно та у повному обсязі) не виконав, внаслідок чого, за ним на момент вирішення спору рахується заборгованість в сумі 170082,59грн.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з приватного підприємства «Адоніс» 170082,59грн. заявлені позивачем правомірно та обґрунтовано, підтверджені зібраними у справі доказами, а тому підлягають задоволенню.
Судові витрати слід віднести на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства «Адоніс» (вул. Демократична, буд. 131, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69067; код. ЄДРПОУ 25487279) на користь відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (вул. Волгоградська, буд. 25, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69035, код ЄДРПОУ 00130926) 170082 (сто сімдесят тисяч вісімдесят дві) грн. 59коп. боргу за недовраховану електричну енергію і 2551 (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 24 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 21.12.2015 оголошені вступна та резолютивна частини рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 22.12.2015.
Суддя С.А. Гончаренко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2015 |
Оприлюднено | 27.12.2015 |
Номер документу | 54507487 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Гончаренко С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні