Справа № 2-6637/11
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2012 року Рівненський міський суд
під головуванням судді - Ковальова І.М.
при секретарі - Жижчук А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Житлово-комунального підприємства Промислове про зобов'язання укласти договір, -
встановив:
В судовому засіданні позивач та представник позивача заявлені позовні вимоги повністю підтримали, просять суд їх задоволити та зобов язати Житлово-комунальне підприємство Промислове укласти з ОСОБА_2 договір на обслуговування будинку та прибудинкової території відповідно до вимог ст.26 Закону України Про житлово-комунальні послуги . Свої вимоги аргументує тим, що після вступу нею у право спадщини, вона неодноразово зверталась до відповідача із заявою про укладення з нею належного договору на утримання будинку та прибудинкової території відповідно до ст. 10 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду . Оскілки її заяви з цього приводу носили неодноразовий характер, відповідач щоразу відмовляв в укладанні такої угоди, зазначаючи, що таку угоду на його думку, укладати не слід з причини, що він буде просто нараховувати квартирну плату на ім я позивача, котрі позивач вимушена буде сплачувати.
В судовому засіданні представник відповідача ЖКП Промислове заявлені позовні вимоги позивача не визнала, просить суд відмовити у їх задоволенні посилаючись на ті обставини, що працівниками ЖКП Промислове було підготовлено типовий договір на надання житлово-комунальних послуг, зокрема на адресу і позивача по справі. Однак, пропозицію заключити договір з ЖКП Промислове була відмова зі сторони відповідача.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач по справі є співвласником ? частки квартири АДРЕСА_1.
Дана обставина стверджується дослідженим в судовому засіданні свідоцтвом про право на спадщину за законом від 12 березня 1996 року виданого державним нотаріусом Першої Рівненської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за №4-778 з якого вбачається, що спадкоємцями майна ОСОБА_4, померлого 10 січня 1995 року є в рівних частках кожний: його діти: ОСОБА_5, що мешкає в АДРЕСА_2 та ОСОБА_6, що мешкає в АДРЕСА_3 та свідоцтвом про право на спадщину за законом від 12 березня 1996 року виданого державним нотаріусом Першої Рівненської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 та зареєстрованого в реєстрі за №4-776 з якого вбачається, що спадкоємцями майна ОСОБА_7, померлої 02 червня 1993 року є в рівних частках кожний: її діти: ОСОБА_5, що мешкає в АДРЕСА_2 та ОСОБА_6, що мешкає в АДРЕСА_3.
Договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території між позивачем по справі та відповідачем не укладено.
Відповідно до ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як
істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Відповідно до ст.640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Відповідно до ст.641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Відповідно до ч.2 ст.649 ЦК України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає Закон України "Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року №1875-1У із поточними змінами до нього, (далі - Закон).
Ст. 16 Закону визначений порядок надання житлово-комунальних послуг та встановлено, що їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
У статті 19 Закону визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем.
Ч.1 ст.20 Закону визначені права споживача, а саме,що споживач має право: 1) одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Ч.2 ст.20 Закону передбачені обв'язки виконавця, а саме те , що виконавець зобов'язаний: забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів.
Згідно з частиною третьою статті 20 Закону споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Виконавцем відповідно до Закону є суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Закон передбачає істотні (обов'язкові) умови договору на надання житлово - комунальних послуг між виконавцем/виробником та споживачем.
Істотними умовами договору є ті умови, без погодження яких договір взагалі не вважається укладеним.
Так, істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, передбачених ст.26 Закону є: 1) найменування сторін; 2) предмет договору; 3) вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг; 4) порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги; 5) порядок перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; 6) права та обов'язки сторін; 7) порядок контролю та звіту сторін; 8) порядок вимірювання обсягів та визначення якості наданих послуг; 9) визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця/виробника споживачу; 10) порядок обслуговування мереж та розподіл повноважень щодо їх експлуатації та відновлення (ремонту); 11) умови доступу в квартиру, будинок, приміщення, на земельну ділянку для усунення аварій, неполадок, огляду мереж, зняття контрольних показників засобів обліку; 12) порядок здійснення ремонту; 13) відповідальність сторін та штрафні санкції за невиконання умов договору; 14) порядок вирішення спорів; 15) перелік форс-мажорних обставин; 16) строк дії договору; 17) умови зміни, пролонгації, припинення дії договору; 18) дата і місце укладення договору.
Крім істотних договір може містити інші умови за згодою сторін.
Договір на надання житлово-комунальних послуг набирає чинності з моменту його укладення.
Процедура погодження договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.
Типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 560.
При укладанні договорів на надання житлово-комунальних послуг сторони не можуть відступати від змісту типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, але мають право конкретизувати його умови.
Зміст договору про надання житлово-комунальних послуг не може суттєво відрізнятись від змісту Типового договору.
При укладанні договорів законодавець звертає увагу на те, що договір, який має бути підписаний із споживачем, не може передбачати менший обсяг прав, обов'язків сторін та якості житлово-комунальних послуг, аніж той, що передбачений Типовим договором. У договорі слід обов'язково визначати права, обов'язки та відповідальність сторін.
Отже, при укладанні договорів на надання житлово-комунальних послуг застосовуються норми діючого законодавства.
Крім того суд звертає увагу на те, що Закон покладає на виконавців обов'язок укладати із споживачами договори на надання житлово-комунальних послуг.
При вирішенні питання яке виникло між позивачем та відповідачем слід зважати, що споживач має отримати від виконавця житлово-комунальні послуги та відповідно сплатити кошти за їх користування, тобто споживач знаходиться у фактичних договірних відносинах із виконавцем. Отже обидві сторони у цих відносинах мають певні права та обов'язки, а саме, виконавець зобов'язаний надавати споживачеві якісні житлово-комунальні послуги, а споживач зобов'язаний сплачувати за отримані послуги.
Відповідно до ч. 1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В судовому засіданні позивач та її представник довели ті обставини, що відповідач ухиляється від укладення договору на обслуговування будинку та прибудинкової території з обов'язковим визначенням прав, обов'язків та відповідальності сторін договору з урахуванням вимог передбачених ст.26 Закону України Про житлово-комунальні послуги , а представник відповідача їх не спростував, тому з цих підстав позов підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10,60,88,212,213,215,294 ЦПК України, ст. ст.638, 640,641,649 ЦК України, Законом України Про житлово-комунальні послуги , суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Житлово-комунального підприємства Промислове про зобов'язання укласти договір задоволити.
Зобов'язати Житлово-комунальне підприємство Промислове укласти з ОСОБА_2 договір на обслуговування будинку та прибудинкової території відповідно до вимог ст.26 Закону України Про житлово-комунальні послуги .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий:
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2012 |
Оприлюднено | 11.01.2016 |
Номер документу | 54793406 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Ковальов І.М. І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні