Справа № 635/2039/15-ц
Провадження № 2/635/1415/2015
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2015 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючий - суддя Бобко Т.В.
секретар судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел.. Покотилівка Харківського району Харківської області цивільну за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області, Управління Держгеокадастру в ОСОБА_3 районі Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом, який в подальшому уточнив та в остаточній редакції просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, померлого 24 квітня 2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є спадкоємцем за заповітом після померлого 24 квітня 2012 року ОСОБА_4, який заповідав позивачу земельну ділянку площею 6,62 га, розташовану на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області. Позивач зазначає, що за життя ОСОБА_4 переїхав на постійне місце проживання до Білорусії, тривалий час позивач підтримував з ним зв'язок, а весною 2012 року зв'язок з ОСОБА_4 був втрачений, позивач неодноразово приїжджав до с. Горки Краснопільського району Могилівської області, де був зареєстрований останній, однак зі слів сусідів йому стало відомо, що ОСОБА_4 виїхав із села до родичів, а пізніше, а саме в кінці 2014 року, позивачу вдалося знайти родичів ОСОБА_4, які йому повідомили, що останній помер. В лютому 2015 року позивач отримав поштовим зв'язком документи, що підтверджують смерть ОСОБА_4 Зазначені обставини підтверджують той факт, що позивач з поважних причин пропустив строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4
Представник позивача ОСОБА_5, який діє на підставі довіреності, у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій просив задовольнити вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після померлого ОСОБА_4
Представники відповідачів ОСОБА_3 районної ради Харківської області та Управління Держгеокадастру в ОСОБА_3 районі Харківської області у судове засідання не з'явилися, були повідомлені про день та час слухання справи своєчасно і належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши надані докази у їх сукупності, вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається зі змісту заповіту від 21 травня 2001 року, складеного ОСОБА_4, посвідченого секретарем виконавчого комітету Комунарської сільської ради Харківського району Харківської області ОСОБА_6 21 травня 2001 року, останній, на випадок його смерті, заповідав право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває в колективній власності КСП Безлюдівка (селище Безлюдівка) ОСОБА_2.
06 квітня 2012 року ОСОБА_4 був складений ще один заповіт, який був посвідчений завідуючим державної нотаріальної контори Кроснопільського району Могилевської області Республіки Білорусь ОСОБА_7 та зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_4, на випадок його смерті, заповідав ОСОБА_2 земельну ділянку розміром 6,62 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області, державний акт ІІІ-ХР №038368, кадастровий №6325155600:06:004:0046. Зазначена земельна ділянка належить ОСОБА_4 на підставіДержавного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ХР №038368, виданого Головою ОСОБА_3 райдержадміністрації Ради народних депутатів ОСОБА_8 14 листопада 2002 року.
24 квітня 2012 року ОСОБА_4 помер в с. Горки Краснопільського району Могилевської області Республіки Білорусь, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ЧО №0328624, виданим Мхінічним сільвиконкомом Краснопільського району Могилевської області 26 квітня 2012 року та довідкою, яка містить відомості з запису акту про смерть №99 від 29 січня 2015 року, виданою керівником Відділу запису актів громадянського стану Краснопільського районного виконавчого комітету Могилевської області Республіки Білорусь.
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, зокрема у вигляді земельної ділянки, розташованої за вищевказаною адресою, спадкоємцем за заповітом якої є позивач по справі - ОСОБА_2
Як вбачається з листа приватного нотаріуса ОСОБА_3 районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_9 №102/01-16 від 25 лютого 2015 року, ОСОБА_2 було відмовлено у відкритті спадкової справи у зв'язку з тим, що заява про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 була подана позивачем з пропущенням встановленого законодавством шестимісячного строку для прийняття спадщини, разом з тим, нотаріусом було рекомендовано звернутися позивачу до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Згідно листа Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області №1477/01-16 від 27 травня 2015 року, з заявами про прийняття спадщини та про відмову від спадщини після смерті ОСОБА_4, померлого 24 квітня 2012 року до нотаріальної контори ніхто не звертався, свідоцтва про право на спадщину нотаріальна контора не видавала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що позивачем був пропущений шестимісячний строк на звернення із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 з тих підстав, що останній проживав та був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим, суд погоджується з доводами позивача про те, що про смерть ОСОБА_4 він дізнався в кінці 2014 року, а документи, які підтверджують смерть останнього отримав у січні 2015 року, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія поштового конверту, надісланого з с. Горки Краснопільського району Могилевської області Республіки Білорусь. Наявність зазначених обставин свідчить про те, що у позивача були поважні причини, пов'язані з істотними труднощами для останнього на вчинення дій щодо звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
При таких обставинах, суд визнає причину пропуску строку на звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини поважною та вважає за можливе надати позивачу додатковий строк терміном шість місяців.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеної у справі №6-85цс12 від 26 вересня 2012 року, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст. 1269 ЦК та набути право на спадщину відповідно до ч. 5 ст. 1268, статей 1296 - 1299 ЦК. Вирішення судом спору щодо визнання права власності в порядку спадкування може відбуватися лише після прийняття спадщини.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 212-215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 районної державної адміністрації Харківської області, Управління Держгеокадастру в ОСОБА_3 районі Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4, померлого 24 квітня 2012 року - шість місяців з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги. Особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Суд | Харківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2015 |
Оприлюднено | 16.01.2016 |
Номер документу | 54914258 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський районний суд Харківської області
Бобко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні