20/70
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" квітня 2007 р. м.Рівне
дата прийняття постанови місце прийняття
10:40 год. Справа № 20/70
час прийняття постанови номер справи
Господарський суд Рівненської області в складі: головуючий - суддя ; секретар судового засідання - помічник судді О.М.Шандалюк
за участю представників сторін:
від позивача : представник не з'явився
від відповідача : представник Волков І.М. довіреність № 18 від 11.01.07 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватне підприємство "Рівнемонтажспецбуд"
до відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне
про визнання рішення №981 від 30 жовтня 2006 року частково недійсним
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Позивач звернувся до господарського суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання частково недійсним рішення від 30.10.2006р. № 981 на суму 6568,73 грн. штрафних санкцій та на суму 1699,35 грн. пені.
Позивач свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що відповідачем при винесенні оспорюваного рішення не враховано положення статті 250 Господарського кодексу України щодо строків застосування адміністративно-господарських санкцій, які можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом всмтановлених законодавчими актами правид здійснення господарської діяльності.
Відповідач позовні вимоги заперечує з підстав, викладених в письмовому запереченні на позов від 23.02.2007р. № 1590/08. Зокрема, вказує на те, що адміністративно-господарські санкції та строки їх застосування, зазначені в Господарському кодексі України, не можуть використовуватись у відносинах, що виникають між суб'єктами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Просить в позові відмовити.
В судовому засіданні 03.04.2007р. оголошувалась перерва до 06.04.2007р. на 10:10 год. з метою надання можливості представникам сторін підготовитись до судових дебатів. Про дату і час судового засідання 06 квітня 2007 року позивач та відповідач повідомлені під розписку (а.с.42).
Представник позивача в судове засідання не з'явився, причини неприбуття не повідомив, клопотань не подав.
Відповідно до частини 2 статті 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника позивача.
Заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд ВСТАНОВИВ:
За змістом статей 14, 18, 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-IY (далі - Закон № 1058) страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для підприємств незалежно від форми власності базовим звітним періодом є календарний місяць. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
За змістом частини 2, пункту 2 частини 9 статті 106 Закону № 1058 суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Управлінням Пенсійного фонду України в м.Рівне проведена перевірка правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Приватним підприємством "Рівнемонтажспецбуд" за період з 01.01.2002р. по 30.09.2006р., про що складено акт від 30.10.2006р. № 697.
30 жовтня 2006 року начальником Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне винесено рішення № 981 про застосування фінансових санкцій у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 6839,28 грн. та нарахування пені в розмірі 1734,29 грн. на підставі п.2 частини 9 ст.106 Закону № 1058.
Зазначені фінансова санкція та пеня нараховані за період з 22.03.2004р. по 20.09.2006р., що підтверджується розрахунком УПФ України в м.Рівне, доданим до рішення та наявним в матеріалах справи (а.с.5-6).
Господарський кодекс України визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
За змістом частин 4 і 6 статті 3 ГК України сферу господарських відносин становлять господарсько-виробничі, організаційно-господарські та внутрішньогосподарські відносини. Під організаційно-господарськими відносинами розуміються відносини, що складаються між суб'єктами господарювання та суб'єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю. Тобто суб'єктами організаційно-господарських відносин є, з однієї сторони - суб'єкт господарювання, а з другої сторони - суб'єкт, наділений владними повноваженнями.
Статтею 217 ГК України передбено, що до суб'єктів господарювання за порушеннями ними правил здійснення господарської діяльності уповноваженими органами державної влади застосовуються адміністративно-господарські санкції.
Відповідно до ст.238 ГК України адміністративно-господарські санкції є заходами організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Статтею 239 ГК України визначено види адміністративно-господарських санкцій, одним з яких є адміністративно-господарський штраф. Передбачений статтею перелік не є вичерпним, оскільки допускається застосування інших адміністративно-господарських санкцій, які встановлені Господарським України та іншими законами.
Відповідно до статті 241 ГК України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Згідно зі статтею 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Позивачем Приватним підприємством "Рівнемонтажспецбуд" порушено вимоги діючого законодавства щодо своєчасної сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого до нього відповідачем Управлінням Пенсійного фонду України в м.Рівне застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу та нарахування пені.
Тобто правопорушення ПП "Рівнемонтажспецбуд" полягає в несвоєчасній сплаті страхових внесків. Штрафні санкції та пеня є відповідальністю за недодержання строків сплати, які застосовують органи державної влади - орган Пенсійного фонду, а тому є адміністративно-господарськими санкціями.
Згідно з розрахунком штрафних санкцій та пені, що є додатком до рішення від 30.10.2006р. № 981, вони нараховані за період з 22.03.2004р. по 20.09.2006р. Однак, оскільки порушення ПП "Рівнемонтажспецбуд" строків сплати страхових внесків виявлено 30.10.2006р., то адміністративно-господарська санкція може бути застосована не пізніш як через один рік з дня порушення, тобто з 30.10.2005р. по 30.10.2006р.
Таким чином штрафна санкція на суму 6568,73 грн. та пеня у сумі 1699,35 грн. за період з 22.03.2004р. по 20.10.2005р. застосовані УПФ України в м.Рівне до ПП "Рівнемонтажспецбуд" з перевищенням законодавчо визначеного річного строку їх застосування.
За таких обставин, позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 160-163, 254, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити.
Визнати нечинним рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне від 30 жовтня 2006 року № 981 в частині застосування до Приватного підприємства "Рівнемонтажспецбуд" фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 6568,73 грн. та нарахування пені у сумі 1699,35 грн.
Присудити з Державного бюджету України на користь Приватне підприємство "Рівнемонтажспецбуд" (вул. Д.Галицького 16,Рівне,33027, код ЄДРПОУ13969501) витрати по сплаті державного мита (судового збору) в сумі 3 грн. 40 коп.
Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною 1 статті 258 КАСУ.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини - з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Крейбух О. Г.
Підписано "10" квітня 2007 р.
Помічник судді
Шандалюк О.М.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2007 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 554848 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Пархоменко Наталія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні