Рішення
від 14.09.2007 по справі 2-159/2007
КАЛІНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДОНЕЦЬКА

№ 2-159/2007 рік

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2007 року Калінінськ ий районний суд міста Донець ка Донецької області в

складі головуючої судді - Арабей Т.Г.

при секретарях - Опря Ю.Л., М оргасюк Т.О.

сторони які брали участь у с праві

представника позивачки О СОБА_1 діючої за довіреніст ю від 02.11.2006 року представників в ідповідача: ОСОБА_2, діючо ї за довіреністю від 29.01.2007 року та адвоката ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засідання в місті Д онецьку цивільну справу за п озовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про визнання договору дару вання квартири недійсним,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_4 звер нулася до суду з позовною зая вою до свого сина ОСОБА_5 п ро визнання договору даруван ня квартири АДРЕСА_1 в Кал інінському районі м.Донецька , який був укладений і посвідч ений нотаріально 29.07.1997 року нот аріусом Восьмої Донецької де ржавної нотаріальної контор и, за реєстровим номером 1-1054, мі ж ОСОБА_4 та ОСОБА_5, - нед ійсним в наслідку вчинення й ого під впливом помилки .

В позовній заяві позивачка зазначила, що їй на праві влас ності належала квартира АД РЕСА_1. У 1997 році її син ОСОБА _5, запропонував заключите д оговір, згідно якого він забо в»язався її довічно утримува ти та надавати їй матеріальн у допомогу, сплачувати плате жі за користування квартирою та комунальними послугами з абезпечити її догляд та купу вати ліки, а квартира, після її смерті залишилась би ОСОБА _5. Позивачка зазначила, що у зв'язку з тим, що вона похилого віку, ІНФОРМАЦІЯ_1, за стан ом здоров»я потребує догляду , а тому вона дала згоду на укл адення договору, вважаючи, що в договорі всі домовленості з сином передбачені. Після пі дписання договору син деякий час надавав допомогу, а потім не став матеріально забезпе чувати ні продуктами харчува ння, ні ліками. Комунальні пос луги вона всі роки сплачувал а сама. У 2006 році їй стало відом о, що між нею та відповідачем б ув укладений договір даруван ня, а не довічного утримання, я кий має інші наслідки . Копії д оговору дарування у неї не бу ло, а тому вона не мала можливо сті з ним ознайомитись . Зміст договору , за умовами якими во на позбавлена права власност і на квартиру їй стало відомо в 2006 році, а тому просила понов ити строк позовної давності для звернення до суду за захи стом порушеного права.

У судовому засіданні предс тавник позивачки ОСОБА_1 п ідтримала повністю позовні в имоги позивачки та пояснила , що позивачка ОСОБА_4 є осо бою похилого віку, постійно х воріє та потребує сторонньої допомоги. На момент укладенн я договору дарування позивач ка помилково вважала, що з від повідачем ОСОБА_5 , який є ї ї сином, був укладений догові р , згідно якого вона буде утри мувати від нього постійну ма теріальну допомогу , догляд т а харчування, а після її смерт і квартира буде власністю си на. Погодившись на угоду, в над ії на одержання матеріальної допомоги, позивачка помилил ась, так як не зрозуміла наслі дків угоди, та прав і зобов'яза нь сторін. Вона не розуміла, що після оформлення договору д арування вона відчужує свою власність і не може претенду вати на отримання допомоги в ід обдарованого.

Останній рік відповідач рі дко був у матері, допомоги ні м атеріальної, ні іншої не нада вав. Заявниця тривалий час хв оріла, була на лікуванні в лік арні , допомоги з боку відпові дача ніякої не отримувала. В 20 06 році позивачці стало відомо про те, що вона не може розпор яджатися квартирою у зв»язку з тим, що був укладений догові р дарування квартири, а відпо відач не зареєстрував право власності у державному орган і та фактично ніяких дій до пр ийняття в дар даної квартири не приймав, ніколи в квартирі не проживав, квартиру не утри мував. Всі документи в житлов ому органі оформлені на пози вачку ОСОБА_4, а тому вона н е знала про те, що вона не є вла сницею квартири та не може не ю розпоряджатися. Позивачка звернувшись до суду, просить захистити її права, визнавши договір дарування недійсним , так як вона в наслідок її вік у та стану здоров»я своєчасн о не зрозуміла обставини, нас лідки угоди, а тому помилилас ь відносно обставин, які мают ь істотне значення для неї. По зивачка просить суд задоволь нити її позовні вимоги, понов ивши позовний строк зверненн я до суду за захистом порушен ого права.

Позивачка ОСОБА_4 у судо вому засіданні підтримала св ої вимоги, підтвердивши що св ої повноваження на ведення с прави в суді повністю надала своєму представнику ОСОБА _1

Відповідач ОСОБА_5 у суд овому засіданні позовні вимо ги не визнав, пояснивши, що він є сином позивачки, яка просил а його подарувати квартиру, я ка залишилась після смерті б абусі та дідуся, його сестрі. В ін дав згоду , а позивачка запр опонувала подарувати йому св ою квартиру АДРЕСА_1 в Кал інінському районі м.Донецька на тих умовах, що володіти ква ртирою він буде тільки після її смерті . В 1997 році вони у нота ріуса уклали договір даруван ня квартири. Однак до даного ч асу він квартиру на своє ім»я в державному органі не зареє стрував, в квартирі ніколи не жив, щоб не травмувати матір, яка має складний характер та категорично не хотіла щоб ві н проживав в квартирі. Ніяких умов на своє утримання або ма теріальної допомоги, при скл аданні договору дарування, м атір не висловлювала. Після у кладення договору він частко во допомагав матері, відвіду вав її не дуже часто. Комуналь ні послуги за квартиру нікол и не платив та квартиру не утр имував. Сам він не працює, є ін валідом та отримує невелику пенсію , а тому повністю утрим увати матір не домовлявся . Ма ти ОСОБА_4 жила разом з чол овіком, а біля року живе одна. Вона завжди говорила, що квар тира дістанеться йому тільки після її смерті и це були її у мови. Він весь час проживає з д ружиною та дитиною за різним и адресами.

Представники відповідача ОСОБА_2 та ОСОБА_6 підтр имали відповідача та позовні вимоги не визнали, пояснивши , що позивачка своїм волевияв ленням уклала договір дарува ння квартири з відповідачем, добровільно передавши права власності на квартиру, а тому її позовні вимоги задоволен ню не підлягають.

Представник третьої особи Восьмої донецької державної нотаріальної контори у судо ве засідання не з'явився, нада в заяву про розгляд справи у в ідсутність їх представника.

Суд, заслухавши пояснення с торін , їх представників та св ідків, дослідивши матеріали цивільної справи та письмові докази вважає, що позов підля гає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності зі п.4 Прикі нцевих та перехідних положен ь , Цивільний кодекс України в редакції 2004 року застосовуєт ься до цивільних відносин, що виникли після набрання ним ч инності, тобто після 1 січня 2004 року. Щодо цивільних відноси н, які виникли до набрання чин ності цього кодексу, положен ня його застосовуються до ти х прав та обов»язків , що виник ли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Суд вважає, що правовідносин и між сторонами виникли в 1997 ро ці, на час дії Цивільного коде ксу України в редакції 1963 року , а тому вважає можливим корис туватися

вимогами цього законодав ства, що не суперечить вимога м ЦК України в редакції 2004 рок у.

Як встановлено у судовому засіданні квартира АДРЕСА _1 в Калінінському районі м.Д онецька була приватизована п озивачкою ОСОБА_4 та належ ала їй на правах приватної вл асності, що підтверджено сві доцтвом про право власності на квартиру №10719 від 19.09.1994 р. видан ого Агентством по приватизац ії державного житлового фонд у Донецького виробничого об» єднання «Донецьквугілля» (а. с. 10), яке зареєстровано у Комму нальному підприємстві Бюро т ехнічної інвентаризації м.До нецька 05.06.1995 року за № 1/ 4-479 ( а.с.11).

Згідно договору дарування від 29.07.1997 року, ОСОБА_4 подар увала квартиру АДРЕСА_1 в м.Донецьку відповідачу ОСО БА_5. Вказаний договір дарув ання посвідчено державним но таріусом Восьмої Донецької д ержавної нотаріальної конто ри ОСОБА_7, в реєстрі за № 1-105 4.

Згідно з п. 1 та 5 Договору дар ування, відповідач ОСОБА_5 прийняв в дар цю квартиру та забов»язався здійснювати за свій рахунок експлуатацію т а ремонт квартири, а також бра ти участь у покритті витрат, п ов»язанних з технічним обслу говуванням території при буд инку.

У відповідності зі ст.. 243, 244 ЦК України в редакції 1963 року вст ановлено визначення договор у дарування, а саме за договор ом дарування одна сторона пе редає безоплатно другій стор оні майно у власність. Догові р, що встановлює обов'язок обд арованого вчинити на користь дарувальника будь-яку дію ма йнового або немайнового хара ктеру, не є договором даруван ня.

Договор дарування вважаєт ься укладеним з моменту пере дачі майна обдарованому. До д оговорів дарування нерухомо го майна застосовуються прав ила статті 227 ЦК України, тобто договір дарування підлягає державної реєстрації в бюро технічної інвентарізації м. Донецька, про що свідчить за пис у самому договорі дарува ння.

Ці вимоги передбачені і ст.. 334 ч.4 ЦК України в редакції 2004 ро ку, згідно з яким з 1 січня 2004 рок у договір про відчуження май на також підлягає державній реєстрації та право власност і у набувача виникає з момент у такої реєстрації.

Однак, як встановлено у судо вому засіданні відповідач ОСОБА_5 фактично , за умовами договору, квартиру в дар не пр ийняв, в неї ніколи не прожива в та зареєстрований не був, уч асті в покритті витрат на утр имання квартири , пов»язаних з технічним обслуговуванням території при будинку не при ймав, комунальні послуги не с плачував, а також не зареєстр ував даний договір в бюро тех нічної інвентаризації м.Доне цька, про що у судовому засіда нні не заперечував і сам відп овідач ОСОБА_5 Таким чином , відповідач ОСОБА_5 не при йняв ніяких дій для отриманн я в дар квартири та на даний ча с спірна квартира зареєстров ана за позивачкою ОСОБА_4, яка фактично проживає та зар еєстрована в цій квартирі з 198 3 року та весь час сама утримує її, що підтверджується квита нціями про сплату комунальни х послуг та телефонних розмо в.

Як встановлено в суді , пози вачка ОСОБА_8 була присутн я при складанні та особисто п ідписала договір дарування, однак у зазначенному договор і відсутні дані, що їй були роз »яснені наслідки договору да рування, а саме, що з моменту у кладення договору обдарован ий набуває право власності н а квартиру, а дарувальник поз бавляється права власності н а квартиру, що дарувальник пе редає обдарованому безоплат но майно у власність та позба вляється права розпорядженн я цим майном..

Таким чином, судом з'ясовано , що позивачці ОСОБА_4 не бу ли роз'яснені наслідки догов ору дарування та вона помиля лась в умовах його складання , про це свідчать і показання самого відповідача ОСОБА_5 , який підтвердив, що мати

категорично заперечувал и проти того, щоб він за її жит тя розпоряджався її квартиро ю як її власник, а тому він нія ких дій до набрання прав влас ності на квартиру не виконув ав.

Так, суду не надані докази підтверджуючи ті обставини, що ОСОБА_4 були відомі нас лідки договору дарування, бе зоплатна відчуження квартир и, добровільне позбавлення с ебе права власності на майно без будь-яких вигод матеріал ьного чи морального характер у, набуття обдарованим права власністі на квартиру при ві дсутності будь-яких обов'язк ів відносно неї.

Судом встановлено, що позив ачка ОСОБА_4, з дня реєстра ції з 12 квітня 1983 року, проживає в спірній квартирі АДРЕСА_ 1 в м. Донецьку, проводить опл ату комунальних послуг, по да ний час значиться зареєстров аною за вказаною адресою. Вка зані обставини підтверджені довідкою з ЖЕД № 9 ЖЕО Калінін ського району м. Донецька, пас портом, та показаннями свідк ів ОСОБА_9, ОСОБА_10, які п ідтвердили у судовому засіда нні, що відповідач ніякої доп омоги матері не надавав, а вон и за проханням позивачки вик онували її доручення на прид бання продуктів харчування, оплату комунальних послуг, а також прибирали у квартирі. П озивачка говорила їм, що її си н забов»язався її доглядати до смерті, а вона йому передал а квартиру, однак син до неї зо всім не ходив та її не утримув ав в той час, коли вона за стан ом здоров»я потребувала догл яду та допомоги.

Свідок ОСОБА_11 та ОСОБ А_12 у судовому засіданні так ож підтвердили, що позивачка ОСОБА_4 розповідала, що по дарувала квартиру сину, який буде жити в ній тільки після ї ї смерті. Відповідач ОСОБА_ 5 в квартирі матері не жив, а проживав весь час з дружиною ОСОБА_2, яка привозила поз ивачці продукти харчування. Відповідач також іноді відві дував мати. Вони знають, що дон ька позивачки в осені 2006 року в ідвезла мати до лікарні та бі льш позивачку не бачили.

У відповідності з довідкам и позивачка ОСОБА_4, 80 років , в період з 17.10.2006 року по 28.10.2006 року знаходилась на лікуванні в Д онецькому обласному клінічн е територіально медичному об »єднанні , а також лікувалась в Центральній міській лікар ні № 16 м.Донецька в період груд ень 2006 року- квітень 2007 року з пр иводу: ІБС, атеросклеротично го кардіосклерозу з гіпертен зією, пневмонії правої леген і та інших захворювань, потре бувала стороннього догляду , який надавала їй донька ОС ОБА_13

Статтею 56 ЦК України в редак ції 1963 року , ст. 229 ЦК України в ре дакції 2004 року, встановлено, що угода, укладена внаслідок по милки, що має істотне значенн я, може бути визнана судом нед ійсною за позовом сторони, як а діяла під впливом помилки. І стотне значення має помилка щодо природи провочину, прав та обов'язків сторін, таких вл астивостей і якостей речі, як і значно знижують її цінніст ь або можливість використанн я за цільовим призначенням.

Як було встановлено судом, к вартира АДРЕСА_1 в м.Донец ьку, була позивачкою безопла тно відчужена, при цьому вона мала мету щодо отримання від відповідача - свого сина ОС ОБА_5 матеріальної допомоги , так як вона є жінкою похилого віку та потребує постійної с торонньої допомоги.

У суду не виникає сумнівів у тому, що при складанні догово ру дарування позивачка ОСО БА_4 помилялася в умовах та н аслідках його складання, які для неї мають істотне значен ня, а тому суд приходить до вис новку про відсутність у пози вачки волевиявлення на безоп латне відчуження квартири , в наслідок чого договір дарува ння був укладений під впливо м помилки.

Таким чином, суд вважає необ хідним визнати договір дарув ання від 29 липня 1997 року кварти ри тринадцять, яка складає з д вох кімнат загальною площею 47, 6 кв.метрів , розташованої в б удинку АДРЕСА_1, між дару вателем ОСОБА_4 і обдарова ним

ОСОБА_5, посвідчений Дер жавним нотаріусом Восьмої До нецької державної нотаріаль ної контори у реєстрі за № 1-1054- н едійсним.

У відповідності до вимог ст .76 ЦК України в редакції 1963 року , СТ.СТ.261 ч.1, 267 ч.5 ЦК України в реда кції 2004 року, перебіг строку по зовної давності виникає з дн я, коли особа дізналася або мо гла дізнатися про порушення свого права. Якщо суд визнає п оважним причини пропущення п озовної давності, порушене п раво підлягає захисту.

Суд вважає можливим понови ти позивачці ОСОБА_4 строк позовної давності для зверн ення до суду з позовом про пор ушене право, тому, що в суді зн айшли підтвердження доводи п озивачки про те, що про наслід ки укладеного договору їй ст ало відомо тільки в 2006 році, кол и син остаточно відмовився н адавати їй допомоги та її не в ідвідував. Крім того, як убача ється з п.9 договору дарування від 29.07.1997 року, договір був скла дений у трьох примірниках, з я ких один залишився на зберіг анні у справах Восьмої Донец ької державної нотаріальної контори, а інші - видані обдар ованому, тобто відповідачу ОСОБА_5, а тому суд приймає з а достовірні доводи позивачк и про те, що вона з моменту скл адання угоди не мала копії до говору дарування та не мала м ожливості самостійного озна йомлення з його текстом та пр авовими наслідками.

Суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунт овані і підлягають задоволе нню.

Статтею 56 ЦК України передб ачено, що у разі недійсності у годи кожна із сторін зобов»я зана повернути другій сторон і все одержане за угодою.

Відповідно до вказаної нор ми закону, у разі визнання дог овору дарування недійсним, п раво власності на квартиру п овертається до позивачки О СОБА_4

Посилання відповідача ОС ОБА_5, щодо добровільного во евиявлення позивачки при дар уванні квартири , тобто безоп латне відчудження її на його користь - не найшло свого підт вердження в процессі судовог о розгляду справи.

На підставі ст.ст. 56, 244, 227, 76 ЦК Ук раїни в редакції 1963 року, ст..ст .229, 334 ч.4, 261 ч.1, 267 п.5 ЦК України в реда кції 2004 року, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 208-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Поновити ОСОБА_4 строк позовної давності для зверн ення до суду з позовом про пор ушене право.

Позов ОСОБА_4 до ОСОБА _5 про визнання договору дар ування квартири недійсним - з адовольнити.

Визнати договір дарування від 29 липня 1997 року квартири тр инадцять, яка складає з двох к імнат загальною площею 47, 6 кв.м етрів , розташованої в будинк у АДРЕСА_1, між дарувателе м ОСОБА_4 і обдарованим О СОБА_5, посвідчений Державн им нотаріусом Восьмої Донець кої державної нотаріальної к онтори у реєстрі за №1-1054-НЕДІЙС НИМ.

Рішення суду може бути оска ржено до Апеляційного суду Д онецької області через Калін інський районний суд м. Донец ька. Заяву про апеляційне оск арження рішення суду може бу ти подано протягом десяти дн ів з дня проголошення рішенн я. Апеляційна скарга на рішен ня суду подається протягом д вадцяти днів після подання з аяви про апеляційне оскаржен ня.

Рішення суду набирає закон ної сили після закінчення ст року подання заяви про апеля ційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження н е було подано. Якщо було подан о заяву про апеляційне оскар ження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встано влений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законн ої сили після закінчення цьо го строку.

СудКалінінський районний суд м.Донецька
Дата ухвалення рішення14.09.2007
Оприлюднено16.04.2010
Номер документу5620136
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-159/2007

Рішення від 09.02.2007

Цивільне

Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області

Потоцький В.В.

Рішення від 14.05.2007

Цивільне

Мостиський районний суд Львівської області

Ліщинський A.M.

Рішення від 03.05.2007

Цивільне

Оратівський районний суд Вінницької області

Круглик В.В.

Рішення від 15.05.2008

Цивільне

Зарічненський районний суд Рівненської області

Зейкан Н.М.

Рішення від 02.02.2007

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Грекова Г.Ф.

Рішення від 14.09.2007

Цивільне

Калінінський районний суд м.Донецька

Арабей Т.Г.

Рішення від 29.11.2007

Цивільне

Петровський районний суд м.Донецька

Мірошниченко Вадим Васильович

Рішення від 09.04.2008

Цивільне

Мостиський районний суд Львівської області

Стецик Я.Є.

Рішення від 21.01.2008

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Кудін А.М.

Рішення від 21.01.2008

Цивільне

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Кудін А.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні