ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.05.2016 Справа № 40/385
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секретарі судового засідання Мельник Ю.О., розглянувши матеріали справи
за позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго"
до Державного підприємства "Енергоринок"
про стягнення 807 847, 89 грн.
за участю представників:
від позивача:Федорець Д.Д.- представник за довіреністю № 19-270 від 25.12.2015 р. Другакова Т.Д.- представник за довіреністю № 19262 від 25.12.2015 р. від відповідача:Манзюк О.В.- представник за довіреністю № 01/44-852Д від 18.12.2015 р. Сніжко В.Ю.- представник за довіреністю № 01/44-870Д від 01.02.2016 р.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду м. Києва звернулося Відкрите акціонерне товариство "Донбасенерго", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго", (далі - ПАТ "Донбасенерго") з позовом до Державного підприємства "Енергоринок" (далі - ДП "Енергоринок") про стягнення 121 240 826,57 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору № 70/01-ЕР від 31.08.1999 р. в частині своєчасної оплати вартості поставленої електричної енергії, внаслідок чого у Державного підприємства "Енергоринок" утворилась заборгованість.
У позові Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" просило суд стягнути з відповідача основну заборгованість по сплаті вартості поставленої електроенергії у сумі 101 161 390,15 грн., інфляційну складову боргу у сумі 12 989 690,39 грн., 3 % річних у сумі 7 089 746,03 грн., а всього - 121 240 826,57 грн.
Провадження у справі зупинялось до вирішення пов'язаної з нею справи № 35/481 за позовом ПАТ "Донбасенерго" до ДП "Енергоринок" про стягнення 127 865 466,58 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 30.03.2016 р. провадження у справі № 40/385 було поновлено у зв'язку із набранням судовими рішеннями по справах № 22/313 та № 37/259 законної сили.
Під час розгляду справи позивач неодноразово збільшував та зменшував позовні вимоги, остаточно просив стягнути з відповідача (заява про зменшення позовних вимог від 25.04.2016 р.) інфляційну складову боргу у сумі 646 671,17 грн. та 3 % річних у сумі 161 176,72 грн., нарахованих на заборгованість за жовтень 2002 р., що разом склало 807 847,89 грн.
У судовому засіданні представники позивача підтримали зменшені позовні вимоги, просили їх задовольнити.
Представники відповідача заперечили проти нарахованих матеріальних втрат, оскільки порядок розрахунків між сторонами здійснюється на підставі спеціального алгоритму, встановленого Національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ), та зазначили, що позивачем не надано доказів порушення відповідачем вказаного алгоритму, які б свідчили про порушення строків оплати електричної енергії, а тому позовні вимоги є необгрунтованими.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
31.08.1999 р. між Відкритим акціонерним товариством "Донбасенерго", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго", та Державним підприємством Національна енергетична компанія "Укренерго", правонаступником якого є Державне підприємство "Енергоринок", з метою забезпечення виконання договору між членами оптового ринку електроенергетики був укладений договір № 70/01-ЕР (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору ПАТ "Донбасенерго" продає, а ДП "Енергоринок" купує електроенергію та здійснює її оплату відповідно до умов договору.
Пунктом 2.1 договору сторони визнали свої зобов'язання за договором, укладеним між членами оптового ринку електричної енергії України від 15.11.1996 р. (далі - ДЧОРЕ).
Ціна за електроенергію визначається за правилами оптового ринку електричної енергії України та затверджується Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики (п. 2.3 договору).
Розрахунок за придбану ДП "Енергоринок" електроенергію здійснюється грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок ПАТ "Донбасенерго" та, за згодою сторін, іншими формами, що передбачені чинним законодавством (п. 4.1 договору).
Платежі за фактично продану ПАТ "Донбасенерго" електроенергію здійснюються кожного банківського дня з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання ДП "Енергоринок" відповідно до алгоритму оптового ринку електроенергії україни (ОРЕ), який затверджений Національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ), у строки і в порядку визначеному в чинній Інструкції про порядок використання коштів ОРЕ України (ІВКОР), яка є додатком до ДЧОРЕ (п. 4.2 договору).
Як встановлено судом, сторони за договором № 70/01-ЕР від 31.08.1999 р. - ПАТ "Донбасенерго" та ДП "Енергоринок" є членами ринку електричної енергії України та їх правовідносини за вищевказаним договором регулюються Законом України "Про електроенергетику".
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про електроенергетику" купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких більші за граничні показники, а також на електростанціях, незалежно від величини встановленої потужності чи обсягів відпуску електричної енергії (крім електричної енергії, виробленої на теплоелектроцентралях, які входять до складу електропостачальників, для споживання на території здійснення ліцензованої діяльності), та весь її оптовий продаж здійснюється на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.
Статтею 15-1 Закону України "Про електроенергетику" встановлено порядок проведення розрахунків на оптовому ринку електричної енергії. Цей порядок передбачає, що для проведення розрахунків за закуплену на оптовому ринку електричну енергію України та спожиту електричну енергію енергопостачальними організаціями, що здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії, яким, зокрема, є відповідач, відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання (до 2002 року - розподільчі рахунки). Такі розрахунки призначені для накопичення коштів, отриманих за електричну енергію від споживачів та розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії.
Перерахування коштів енергогенеруючим компаніям та іншим суб'єктам підприємницької діяльності, які проводять продаж електричної енергії на оптовому ринку, здійснюються уповноваженим банком з поточного рахунку із спеціальним режимом використанням оптового постачальника електричної енергії відповідно до алгоритму (порядку розподілу коштів), встановленого Національною комісією регулювання електроенергетики України. На оптового постачальника електричної енергії покладено обов'язок щоденного інформування учасників оптового ринку електричної енергії і органів виконавчої влади про стан проведення розрахунків на оптовому ринку електричної енергії.
Отже, виходячи з поняття алгоритму та поточного рахунку із спеціальним режимом використання, яке наведено у статті 1 Закону України "Про електроенергетику", алгоритм оптового ринку електричної енергії - це порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, який встановлюється Національною комісією регулювання електроенергетики України, а поточні рахунки із спеціальним режимом використання оптового ринку електричної енергії - це рахунки суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території та оптове постачання електричної енергії, відкриті в уповноваженому банку і призначені виключно для накопичення коштів, отриманих за електричну енергію від споживачів та розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії.
Таким чином, порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії Державного підприємства "Енергоринок" є не договірною умовою, а законодавчим приписом. При цьому поточні рахунки із спеціальним режимом використання відповідача, який є в одній особі покупцем і продавцем електричної енергії, використовуються для накопичення коштів, отриманих за електричну енергію від споживачів, та для розрахунків з учасниками оптового ринку електричної енергії, порядок яких визначений, зокрема, шляхом застосування алгоритму.
Також пунктом 3 договору, укладеного між членами оптового ринку електричної енергії України, до обов'язків розпорядника коштів оптового ринку електричної енергії віднесено дотримання Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електроенергії України (далі - ІВКОР) згідно з Правилами оптового ринку електричної енергії України, а також установлено, що розпорядник коштів оптового ринку електричної енергії не зобов'язаний платити за куплену електричну енергію інакше, ніж передбачено ІВКОР.
Згідно з положеннями пункту 19.3 "в" договору між членами оптового ринку електричної енергії України зобов'язання Державного підприємства "Енергоринок" стосовно платежу за електричну енергію, що була закуплена відповідно до цього договору, чітко обмежуються коштами, наявними в нього згідно з ІВКОР.
Відповідно до пункту 6.5 ІВКОР банкір ринку здійснює перерахування коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання оптового постачальника, які надійшли від постачальників за попередній день, відповідно до алгоритму.
Згідно пункту 7.3 ІВКОР кошти, які перераховані на поточний рахунок оптового ринку, повинні використовуватися на виплати учасникам розподілу коштів в обсягах, які визначаються відповідно до алгоритму, затвердженого НКРЕ.
Крім того, суд враховує, що відповідно до статті 4 Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електроенергії України, затвердженої протоколом Ради оптового ринку електричної енергії № 14 від 27.12.2001 р., ДП «Енергоринок», який виконує функції розпорядника системи розрахунків та коштів оптового ринку електроенергії України відповідно до Статуту, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 № 922, передає щоденні, у тому числі наростаючим підсумком, повідомлення про належні платежі всім учасникам оптового ринку електроенергії, надає їм інформацію про щоденне надходження та використання коштів на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, внаслідок чого всі члени оптового ринку електроенергії проінформовані та мають усі дані про здійснення розрахунків на оптовому ринку електроенергії, у тому числі ПАТ «Донбасенерго» за договором № 70/01-ЕР від 31.08.1999 р.
Як встановлено судом, позивач умови договору купівлі-продажу електричної енергії виконав у повному обсязі, у період з вересня по листопад 2002 р. продав відповідачу електроенергію на загальну суму 319 679 005,88 грн., що підтверджується актами продажу електроенергії за вказаний період та поясненнями представників сторін.
Відповідач у свою чергу, діючи відповідно до алгоритму оптового ринку електричної енергії, оплатив поставлену йому у період вересень-листопад 2002 р. електроенергію відповідно до визначеного законом алгоритму (у тому числі під час розгляду даної справи), внаслідок чого позивачем було зменшено позовні вимоги на суму основного боргу, а також в частині інфляційної складової боргу та 3 % річних. При цьому позивач вважає, що відповідач має сплатити інфляційну складову боргу та 3 % річних за жовтень 2002 р. у сумі 807 847,89 грн.
Проте, як вже встановлено судом, порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії Державного підприємства "Енергоринок" є законодавчим приписом, на виконання якого сторонами узгоджено умови договору, а тому суд приходить до висновку, що відповідач не допустив прострочення зобов'язання у розрахунках за електроенергію.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У матеріалах справи відсутні належні докази, які підтверджують недотримання відповідачем встановленого алгоритму використання коштів оптового ринку електричної енергії та порушення останнім прав позивача на одержання таких коштів за продану електричну енергію у жовтні 2002 р., а позивачем такі докази не надані.
При цьому суд зазначає, що у справах № 22/313, № 37/259, які розглядались господарськими судами (до набрання законної сили рішеннями яких зупинялось провадження у даній справі), досліджувалось питання правової природи відносин на оптовому ринку електроенергії України, у тому числі і спеціальний порядок розрахунків за договором № 70/01-ЕР від 31.08.1999 р., та в цих рішеннях відповідач зобов'язаний здійснювати розрахунки за поставлену електричну енергію у спеціальному порядку, визначеному НКРЕ, в той час, як ПАТ "Донбасенерго" не довело факту порушення цього порядку, а також алгоритму використання коштів оптового ринку електричної енергії за вказаним договором.
Отже, враховуючи, що всі розрахунки оптовим постачальником здійснюються через поточні рахунки зі спеціальним режимом використання за алгоритмом, який встановлюється Національною комісією регулювання електроенергетики України, порушення якого з боку ДП "Енергоринок" судом не встановлено, то у позовних вимогах ПАТ "Донбасенерго" про стягнення заборгованості (матеріальних втрат) за договором № 70/01-ЕР від 31.08.1999 р., необхідно відмовити.
Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору та на інформаційне забезпечення судового процесу покладаються на позивача.
Керуючись ст.cт. 32 - 34, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у позовних вимогах Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" до Державного підприємства "Енергоринок" про стягнення 807 847, 89 грн.
Рішення ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 26 травня 2016 року.
Повний текст рішення підписаний 2 червня 2016 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня підписання повного тексту рішення.
Суддя Головіна К.І.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.05.2016 |
Оприлюднено | 09.06.2016 |
Номер документу | 58129342 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні