ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51
У Х В А Л А
про призначення експертизи
"19" травня 2016 р. Справа № 911/5377/15
Господарський суд Київської області у складі колегії суддів: Рябцевої О.О., Бацуци В.М., Колесника Р.М., розглянувши матеріали справи
За позовом ОСОБА_1, Житомирська обл., Попілянський р-н., с. Відродження
до селянського фермерського господарства «Фортуна», Київська обл.,
Ставищенський р-н., с Красилівка
про виділення майна
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2 (дов. № 528 від 19.12.2014 р.);
від відповідача: ОСОБА_3 (дов. від 06.01.2016 р.);
Встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до господарського суду Київської області з позовом до селянського фермерського господарства «Фортуна» (далі-відповідач), в якому просить суд виділити йому 1/10 частку майна селянського (фермерського) господарства «Фортуна» станом на 31 грудня 2012 р., а при неможливості виділити належну частку в натурі, виплатити грошову компенсацію.
Позивач, який в квітні 2004 р. ввійшов в члени СФГ «Фортуна», в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у грудні 2012 р. він вирішив вийти з членів СФГ «Фортуна» та оформив нотаріально посвідчену заяву про вихід з членів СФГ «Фортуна», в якій просив виплатити йому частку у прибутках підприємства за 2012 рік та активах підприємства станом на 31.12.2012 р., яка була направлена на адресу голови господарства та вручена йому особисто, проте відповіді позивачем отримано не було. Посилаючись на п. 4.1 Статуту СФГ «Фортуна», ст. 364 ЦК України, ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство», та враховуючи, що на момент виходу з членів СФГ «Фортуна» в господарстві налічувалось десять членів, позивач вважає, що він володів 1/10 часткою майна господарства. У зв`язку з наведеним, в силу положень ст. 20 Закону України «Про фермерське господарство», позивач просить суд виділити йому 1/10 частку майна селянського (фермерського) господарства «Фортуна» станом на 31 грудня 2012 р., а при неможливості виділити належну частку в натурі, виплатити грошову компенсацію.
14.01.2016 р. до суду від представника відповідача надійшли заперечення на позов.
11.02.2016 р. від позивача надійшла до суду заява про уточнення позовних вимог, в якій позивач просив виділити йому 1/10 частку майна селянського фермерського господарства «Фортуна» станом на 31 грудня 2012 року.
24.02.2016 р. до суду від представника відповідача надійшли додаткові пояснення.
03.03.2016 р. від позивача надійшло до суду клопотання, в якому він повідомляє яке майно знаходиться у відповідача на праві приватної власності та просить суд призначити експертизу по оцінці вказаного майна для виділення йому 1/10 частини майна.
03.03.2016 р. до суду від позивача надійшла також заява про зменшення позовних вимог, в якій позивач просить виділити йому 1/10 частку з майна селянського фермерського господарства «Фортуна», яке складається з переліку, який міститься в заяві.
14.04.2016 р. до суду від представника відповідача надійшли заперечення на позов.
17.05.2016 р. до суду від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, в якій позивач просить виділити йому з майна селянського фермерського господарства «Фортуна» та визнати за ним право власності на:
- Трактор колісний Т-150К, 1993 р.в., н.з. 36892 КА;
- СЗАП 8527, 1989 р.в., н.з. 23633 КХ;
- КАМАЗ 55102, 1988 р.в., н.з. 21520 КМ;
- КІА САRENS, 2007 р.в., н.з. АІ 5334 ВС;
19.05.2016 р. до суду від представника відповідача надійшли заперечення на позов, в яких останній просить відмовити позивачу у задоволенні позову. До заперечень відповідачем додано копії правовстановлюючих документів на технічні засоби, що належать відповідачу.
В судових засіданнях представник позивача підтримував позовні вимоги.
В судових засіданнях представник відповідача проти позову заперечував.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, судом встановлено наступне.
26.12.2001 р. розпорядженням Ставищенської районної державної адміністрації було зареєстровано Статут селянського (фермерського) господарства «Фортуна» (код 31542500).
Згідно з ч.ч 1, 2 ст. 2 діючого на той час Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» селянське (фермерське) господарство є формою підприємництва громадян України, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією. Членами селянського (фермерського) господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 16-річного віку, та інші родичі, які об'єдналися для роботи в цьому господарстві. Членами селянського (фермерського) господарства не можуть бути особи, в тому числі родичі, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом, угодою). Селянське (фермерське) господарство може бути створено однією особою. Головою селянського (фермерського) господарства є його засновник або особа, яка є його правонаступником.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» у власності осіб, які ведуть селянське (фермерське) господарство, можуть бути земля, жилі будинки, квартири, предмети особистого користування, предмети домашнього господарства, продуктивна і робоча худоба, птиця, бджолосім'ї, посіви та посадки сільськогосподарських культур і насадження на земельній ділянці, засоби виробництва, вироблена продукція і доходи від її реалізації, транспортні засоби, кошти, акції, інші цінні папери, а також інше майно споживчого і виробничого призначення для ведення селянського (фермерського) господарства і заняття підсобними промислами.
Частиною 2 ст. 16 Закону України «Про селянське (фермерське) господарство» було передбачено, що майно цих осіб належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не передбачено угодою між ними.
В квітні 2004 р. позивач ввійшов до складу членів СФГ «Фортуна», що підтверджується Доповненням № 1 до Статуту селянського фермерського господарства «Фортуна» , зареєстрованим 07.04.2004 р. головою Ставищенської районної державної адміністрації.
Відповідно до Доповнення № 1 до Статуту п. 1.3. розділу 1 «Загальні положення» доповнено абз. 3, згідно з яким членами СФГ «Фортуна» є дев`ять фізичних осіб за переліком, що міститься в доповненні, серед яких є позивач - ОСОБА_1 (№ 9).
Пунктом 1.3. Статуту було передбачено, що селянське (фермерське) господарство створюється однією особою, яка являється засновником і членом селянського (фермерського) господарства - громадянин України: ОСОБА_4.
25.01.2011 р. було проведено державну реєстрацію змін до Статуту СФГ «Фортуна», якими було викладено вищевказаний п. 1.3. Статуту в новій редакції, згідно з якою засновником та головою господарства є ОСОБА_4.
31.10.2011 р. було проведено державну реєстрацію змін до Статуту СФГ «Фортуна», якими було викладено вищевказаний п. 1.3. Статуту в новій редакції, згідно з якою засновником та головою господарства є ОСОБА_4, членами СФГ є дев`ть осіб в тому числі позивач.
11.12.2012 р. позивачем було складено заяву, яка посвідчена приватним нотаріусом Ставищенського районного нотаріального округу та зареєстрована в реєстрі за № 2905, в якій позивач просив вивести його зі складу засновників селянського фермерського господарства «Фортуна» та просив виплатити йому частку у прибутках підприємства за 2012 рік та активах підприємства станом на 31.12.2012 року у розмірі пропорційно до його частки, визначеної у статутному фонді підприємства.
13.12.2012 р. вказана заява була направлена на адресу голови СФГ «Фортуна». Відповіді на заяву позивачем отримано не було. 25.06.2013 року позивач направив голові СФГ «Фортуна» заяву від 22.06.2013 р., в якій просив повідомити про прийняте рішення по його заяві від 11.12.2012 р. про його вихід з кола засновників СФГ «Фортуна» та просив виплатити йому частку у прибутках підприємства за 2012 рік та активах підприємства станом на 31.12.2012 року у розмірі пропорційно до його частки, визначеної у статутному фонді підприємства.
Позивач не отримав відповіді на вказану заяву, що і зумовило його звернення з даним позовом до суду.
Закон України «Про селянське (фермерське) господарство» втратив чинність згідно із Законом України «Про фермерське господарство» від 19 червня 2003 року N 973-IV.
Згідно з ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство» до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Частинами 1-5 статті 20 вказаного Закону передбачено, що майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін. У власності фермерського господарства може перебувати будь-яке майно, в тому числі земельні ділянки, житлові будинки, господарські будівлі і споруди, засоби виробництва тощо, яке необхідне для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і набуття якого у власність не заборонено законом. Фермерське господарство має право здійснювати відчуження та набуття майна на підставі цивільно-правових угод. Порядок володіння, користування і розпорядження майном фермерського господарства здійснюється відповідно до його Статуту, якщо інше не передбачено угодою між членами фермерського господарства та законом.
Згідно з п. 4.1. Статуту селянського фермерського господарства «Фортуна» у редакції, що діяла станом на грудень 2012 року, майно господарства формується за рахунок внесків його засновників та членів, доходів, одержаних від виробничої і комерційної діяльності та інших надходжень і являється спільною власністю його членів.
Згідно з ч. 6 статті 20 Закону України «Про фермерське господарство» член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві. Розмір частки та порядок її отримання визначаються Статутом фермерського господарства.
Майнові спори між фермерським господарством та його членами вирішуються судом (ч. 7 ст. 20 Закону).
Як вбачається з матеріалів справи, станом на грудень 2012 р. за відповідачем на праві власності було зареєстроване наступне майно:
- Трактор колісний Т-150К, 1993 р.в., н.з. 36892 КА;
- Трактор колісний МТЗ-82.1.57, 2005 р.в., н.з. КА 20188;
- Комбайн зернозбиральний СLAAS LEXION 48, 2002 р.в., н.з. 01257 АІ;
- Трактор колісний DEUTZ-FAHR AGF, 2012 р.в., н.з. 02292 АІ;
- Напівпричіп НТС-5, 2012 р.в., н.з. 02291 АІ, дата реєстрації 18.09.2012 р.;
- СЗАП 8527, 1989 р.в., н.з. 23633 КХ;
- КАМАЗ 5511, 1987 р.в., н.з. 15488 КМ;
- КАМАЗ 55102, 1988 р.в., н.з. 21520 КМ;
- ГКБ 8551, 1986 р.в., н.з. АІ 1300 ХХ;
- МАЗ 5549, 1988 р.в., н.з. АІ 8078 АМ;
- КІА САRENS, 2007 р.в., н.з. АІ 5334 ВС;
Також СФГ «Фортуна» на праві приватної власності належить нежитлова будівля, телятник «А», площею 748,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Київська обл., Ставищенський р-н, с. Красилівка, вул. Леніна, буд. 108а, що підтверджується свідоцтвом від 01.02.2010 р. про право власності на нерухоме майно, виданим виконавчим комітетом Красилівської сільської ради.
Отже, для всебічного, повного і об`єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, необхідно встановити ринкову вартість майна фермерського господарства станом на грудень 2012 року,
Відповідно до ст. 41 ГПК України для роз`яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України В«Про судову експертизуВ» .
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного, об'єктивного розгляду справи та встановлення всіх фактичних обставин справи, господарський суд вважає за необхідне призначити судову товарознавчу експертизу у справі, про що позивачем було заявлено клопотання під час розгляду справи, на вирішення якої поставити наступне питання:
Яка ринкова вартість наступного майна, яке належить СФГ «Фортуна»:
- Трактор колісний Т-150К, 1993 р.в., н.з. 36892 КА;
- Трактор колісний МТЗ-82.1.57, 2005 р.в., н.з. КА 20188;
- Комбайн зернозбиральний СLAAS LEXION 48, 2002 р.в., н.з. 01257 АІ;
- Трактор колісний DEUTZ-FAHR AGF, 2012 р.в., н.з. 02292 АІ;
- Напівпричіп НТС-5, 2012 р.в., н.з. 02291 АІ, дата реєстрації 18.09.2012 р.;
- СЗАП 8527, 1989 р.в., н.з. 23633 КХ;
- КАМАЗ 5511, 1987 р.в., н.з. 15488 КМ;
- КАМАЗ 55102, 1988 р.в., н.з. 21520 КМ;
- ГКБ 8551, 1986 р.в., н.з. АІ 1300 ХХ;
- МАЗ 5549, 1988 р.в., н.з. АІ 8078 АМ;
- КІА САRENS, 2007 р.в., н.з. АІ 5334 ВС;
- нежитлова будівля, телятник «А», площею 748,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Київська обл., Ставищенський р-н, с. Красилівка, вул. Леніна, буд. 108а.
Відповідно до абз. 3 п. 23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 23.03.2012 р. В«Про деякі питання практики призначення судової експертизиВ» витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона, а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення судової експертизи.
З огляду на те, що клопотання про призначення судової експертизи було заявлено позивачем, судові витрати, пов'язані з проведенням судової експертизи, на даній стадії розгляду справи покладаються судом на позивача, як заінтересовану особу.
У зв'язку з призначення судової товарознавчої експертизи у даній справі суд дійшов висновку про направлення матеріалів справи до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України для її проведення.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадку призначення господарським судом судової експертизи.
У зв`язку з викладеним, провадження у справі підлягає зупиненню до одержання висновків судової товарознавчої експертизи у справі № 911/5377/15.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 41, ст. 79, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Призначити судову товарознавчу експертизу у справі № 911/5377/15 , проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).
2. Винести на вирішення експертизи наступне питання:
Яка ринкова вартість наступного майна, яке належить СФГ «Фортуна»:
- Трактор колісний Т-150К, 1993 р.в., н.з. 36892 КА;
- Трактор колісний МТЗ-82.1.57, 2005 р.в., н.з. КА 20188;
- Комбайн зернозбиральний СLAAS LEXION 48, 2002 р.в., н.з. 01257 АІ;
- Трактор колісний DEUTZ-FAHR AGF, 2012 р.в., н.з. 02292 АІ;
- Напівпричіп НТС-5, 2012 р.в., н.з. 02291 АІ, дата реєстрації 18.09.2012 р.;
- СЗАП 8527, 1989 р.в., н.з. 23633 КХ;
- КАМАЗ 5511, 1987 р.в., н.з. 15488 КМ;
- КАМАЗ 55102, 1988 р.в., н.з. 21520 КМ;
- ГКБ 8551, 1986 р.в., н.з. АІ 1300 ХХ;
- МАЗ 5549, 1988 р.в., н.з. АІ 8078 АМ;
- КІА САRENS, 2007 р.в., н.з. АІ 5334 ВС;
- нежитлова будівля, телятник «А», площею 748,6 кв.м., яка знаходиться за адресою: Київська обл., Ставищенський р-н, с. Красилівка, вул. Леніна, буд. 108а.
3. Для проведення експертизи надіслати справу № 911/5377/15до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (м. Київ, вул. Смоленська, 6).
4. Попередити експертів, що будуть здійснювати експертизу про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384, 385 КК України.
5. По закінченню експертизи висновки та матеріали справи № 911/5377/15 , а також документи, що підтверджують витрати, пов`язані з проведенням експертизи, надіслати до господарського суду Київської області.
6. Витрати, пов`язані з проведенням експертизи, на даній стадії розгляду покласти на позивача.
7. Попередити сторони про майнову відповідальність за невиконання вимог ухвали господарського суду.
8. Зупинити провадження у справі № 911/5377/15 до одержання висновків судової товарознавчої експертизи.
Головуючий суддя О.О. Рябцева
Судді В.М. Бацуца
ОСОБА_5
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2016 |
Оприлюднено | 16.06.2016 |
Номер документу | 58273318 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні