ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" червня 2016 р.Справа № 916/4788/15 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Гладишевої Т.Я.,
суддів: Головея В.М., Савицького Я.Ф.
секретар судового засідання Селиверстова М.В.
за участю представників сторін в судовому засіданні від 15.06.2016:
від позивачів - не з'явився
від відповідача - Павленко Я.М., довіреність
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4
на рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2016
по справі № 916/4788/15
за позовом: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4
до відповідача: Приватного акціонерного товариства „Болградтранс"
про визнання недійсним рішення загальних зборів
У судовому засіданні 15.06.2016 згідно ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2015 року ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (далі також - позивачі) звернулись до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Закритого акціонерного товариства „Болградтранс" (далі по тексту - ЗАТ „Болградтранс", відповідач, Товариство), правонаступником якого є відповідач, про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів відповідача від 02-05.11.2015 про реорганізацію акціонерного товариства шляхом зміни організаційно-правової форми.
В обґрунтування позову позивачі послались на порушення їх корпоративних прав, як акціонерів ЗАТ „Болградтранс", оскільки оспорюване рішення було прийнято без повідомлення їх про час та місце проведення вказаних загальних зборів, що позбавило позивачів можливості належним чином підготуватися до цих загальних зборів.
У правове обґрунтування позову ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 послались на ст.ст. 35, 36, 43 Закону України «Про акціонерні товариства», п.п. 3, 13, 18, 20, 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» та положення Статуту ЗАТ „Болградтранс".
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.12.2015, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.02.2016, в порядку статей 66, 67 ГПК України за заявою позивачів було вжито заходи до забезпечення позову шляхом заборони відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Болградського районного управління юстиції здійснювати дії з державної реєстрації припинення ЗАТ "Болградтранс", заборони відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Болградського районного управління юстиції здійснювати будь-які дії з державної реєстрації установчих документів правонаступника ЗАТ "Болградтранс", а також заборони Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку та Південно-Українському територіальному управлінню Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вчиняти будь-які дії, пов'язані з припиненням ЗАТ "Болградтранс" шляхом перетворення (реорганізації), зокрема, дії, спрямовані на зупинення обігу акцій ЗАТ "Болградтранс", а також дії, спрямовані на скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ "Болградтранс".
14.01.2016 до місцевого господарського суду надійшла уточнена позовна заява ОСОБА_3 та ОСОБА_4, у якій позивачі просили визнати недійсним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ (ПрАТ) „Болградтранс" від 02-05.11.2015 про реорганізацію акціонерного товариства шляхом зміни організаційно-правової форми, а також визнати недійним рішення загальних зборів акціонерів відповідача від 31.10.2015 в частині прийняття рішення про зміну типу та найменування акціонерного товариства; прийняття рішення про внесення змін та доповнень до статуту шляхом викладення його в новій редакції; прийняття рішення про затвердження положень про наглядову раду, ревізійну комісію, виконавчий орган, загальні збори. У подальшому уточнену позовну заяву підтримав також ОСОБА_2, тому вона була прийнята до розгляду господарським судом.
Ухвалою від 10.03.2016 судом було здійснено заміну найменування відповідача у справі - із Закритого акціонерного товариства „Болградтранс" на Приватне акціонерне товариство „Болградтранс" (далі також - ПрАТ „Болградтранс").
Рішенням Господарського суду Одеської області від 10.03.2016 у справі № 916/4788/15 (суддя Желєзна С.П.) у задоволенні позову відмовлено. Заходи до забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.12.2015 у справі № 916/4788/15, скасовано.
Рішення суду мотивовано тим, що, оскільки судом не було встановлено факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, правові підстави для задоволення їх позовних вимог щодо визнання недійсними оспорюваних рішень загальних зборів акціонерів ПрАТ „Болградтранс" відсутні.
Не погодившись із рішенням суду, ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 звернулись до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просять вказане рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити їх позовні вимоги в повному обсязі. При цьому, скаржники послались на неналежне дослідження судом матеріалів справи та невідповідність висновків суду обставинам справи. Так, позивачі послались, зокрема, на несвоєчасне отримання повідомлень про доповнення порядку денного загальних зборів від 31.10.2015.
У відзиві на апеляційну скаргу Товариство просило оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
14.06.2016 до суду апеляційної інстанції надійшло клопотання представника позивачів про призначення судової технічної експертизи документів, а саме конверту, надісланого 16.10.2015 відповідачем ОСОБА_3 (номер поштового повідомлення 6588817748456), який не відкривався названим скаржником. Метою проведення вказаної судової експертизи, за посиланням вказаного позивача, є встановлення відповідності опису вкладення у конверт наявним у ньому документам, оскільки відкривши власний аналогічний конверт, ОСОБА_2 виявив, що конверт не містить того переліку документів, які визначив відповідач у відповідному описі.
Зазначене клопотання відхилено судовою колегією з огляду на наступне. У вказаному клопотанні зазначено, що згаданий вище конверт є важливим доказом у справі.
Згідно ч. 1 ст. 101 ГПК України додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Однак, скаржниками не наведено жодних обґрунтувань причин не подання даного конверту для дослідження суду першої інстанції та не заявлення такого клопотання при розгляді даної справи Господарським судом Одеської області. Відтак, судова колегія вважає наведене клопотання необґрунтованим та не вбачає правових підстав для його задоволення.
У засіданні суду апеляційної інстанції 11.05.2016 представники сторін підтримали свої правові позиції щодо рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2016, у судове засідання від 15.06.2016 представник скаржників не з'явився, хоча був повідомлений належним чином, про що свідчать відповідні поштові повідомлення.
Перевіривши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, надавши оцінку всім обставинам справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, заслухавши представників сторін, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Місцевим господарським судом правильно встановлено та підтверджено в процесі перегляду справи апеляційним господарським судом, що згідно п.п. 1.1, 3.1, 5.1 Статуту ЗАТ „Болградтранс", зареєстрованого 09.01.1996 за № 03115086, вказане акціонерне товариство створене шляхом приватизації Болградського державного автотранспортного підприємства 15120 у відповідності до Указу Президента України „Про міри із забезпечення прав громадян на використання приватизаційних майнових сертифікатів" від 26.11.1994 № 699/94. Акціонерне товариство є юридичною особою з дня його державної реєстрації. Засновниками акціонерного товариства є Товариство покупців колективу Болградського автотранспортного підприємства 15120. Частка кожного акціонера у статутному капіталі акціонерного товариства відображена у засновницькому договорі. Акціонерами акціонерного товариства можуть бути фізичні та юридичні особи, які отримали право володіння акціями акціонерного товариства. Акції акціонерного товариства розповсюджуються між засновниками та не можуть розповсюджуватись шляхом підписки, продаватись та купуватись на біржі.
Як вбачається з положень п.п. 8.1, 8.2, 8.2.1, 8.2.2, 8.2.3, 8.2.5, 8.2.7, 8.2.8, 8.2.9 статуту ЗАТ „Болградтранс" (в редакції змін до статуту, зареєстрованих 17.09.1998 за № 04057103Ю001009) управління акціонерним товариством здійснюють: вищий орган акціонерного товариства; правління акціонерного товариства; ревізійна комісія; наглядова рада. Вищим органом акціонерного товариства є загальні збори його акціонерів. Збори вважаються правомочними, якщо на них присутні засновники, які володіють у сукупності не менше 60 відсотків голосів. Протоколи загальних зборів акціонерного товариства підписуються головою та секретарем зборів не пізніше трьох днів після закінчення загальних зборів та передаються виконавчому органу акціонерного товариства (правлінню). Будь-який акціонер може вносити пропозиції до порядку денного загальних зборів не пізніше 30 днів до початку загальних зборів. Рішення про включення цих пропозицій до порядку денного зборів приймає виконавчий орган акціонерного товариства. Пропозиції акціонерів, які володіють більше 10 відсотків голосів, вносяться до порядку денного обов'язково. Рішення про зміну порядку денного повинно бути доведено до відома всіх акціонерів не пізніше 10 днів до початку загальних зборів акціонерів, в порядку, передбаченому статутом акціонерного товариства. До виключної компетенції вищого органу акціонерного товариства відносяться зокрема: визнання організаційної структури акціонерного товариства; затвердження статуту, а також внесення змін та доповнень до нього; обрання та відкликання членів правління та ревізійної комісії акціонерного товариства; затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства та його дочірніх підприємств, звітів та аналізів ревізійної комісії, порядку розподілення прибутку; визнання порядку покриття збитків; затвердження договорів на суму, що перевищує 10 відсотків статутного фонду акціонерного товариства; прийняття рішення про припинення діяльності акціонерного товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу; обрання та відкликання членів наглядової ради. Рішення загальних зборів акціонерів приймаються більшістю у 3/4 голосів акціонерів, що приймають участь у зборах, з наступних питань: зміна статуту; припинення діяльності акціонерного товариства; створення та припинення діяльності дочірніх підприємств, філіалів та представництв. Всі інші рішення приймаються простою більшістю голосів акціонерів або їх представників, що приймають участь у зборах. Голосування на загальних зборах акціонерів здійснюється за принципом: одна акція - один голос. Загальні збори акціонерів скликаються не рідше одного разу на рік. Позачергові збори акціонерів скликаються у випадку неплатоспроможності акціонерного товариства, за вимогою акціонерів, які володіють у сукупності більш ніж 10 відсотками голосів, а також у випадках, передбачених законодавством. Позачергові збори можуть бути скликані виконавчим органом (правлінням акціонерного товариства) згідно з письмовою заявою наглядової ради або ревізійної комісії. Виконавчий орган (правління акціонерного товариства) зобов'язаний протягом 20 днів після отримання письмової заяви прийняти рішення про скликання позачергових зборів акціонерів з порядком денним, запропонованим наглядовою радою або ревізійною комісією. Якщо протягом 20 днів правління акціонерного товариства не скликало загальні збори, то акціонери, що володіють більше 10 відсотків голосів, мають право самостійно скликати позачергові збори. Повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів та порядок його роботи здійснює правління акціонерного товариства. Про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально. Акціонери вважаються проінформованими про скликання річних загальних зборів, якщо про дату та місце проведення зборів повідомлялось у газетах за 45 днів до їх початку, та протягом цього періоду дата не змінювалась. У випадку проведення позачергових зборів, або у випадку призначення загальних зборів на іншу дату, всі акціонери повинні бути проінформовані про дату, місце та порядок денний зборів.
Акціонери мають право, зокрема, приймати участь та голосувати на загальних зборах акціонерів особисто або через своїх представників (п. 5.2 Статуту).
07.09.2015 відбулось сумісне засідання наглядової ради та правління ЗАТ „Болградтранс", на якому було прийняте рішення, оформлене протоколом № 1, яким ухвалено:
- скликати позачергові загальні збори акціонерів товариства 31.10.2015 о 10 год. 00 хв. за місцезнаходженням товариства: 68702, Одеська область, м. Болград, вул. Жовтнева, 81, у приміщенні адмінкорпусу, актова зала № 1. Реєстрація акціонерів для участі у загальних зборах відбудеться в день та за місцем проведення загальних зборів з 09:00 до 09:45 відповідно до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеному ПАТ „НДУ";
- визначити датою складення переліку акціонерів для повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний - 10.09.2015, визначити датою складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах станом на 24 годину 27.10.2015;
- затвердити наступний перелік питань, що виносяться на голосування (порядок денний):
1) обрання членів та голови лічильної комісії, прийняття рішення про припинення їх повноважень;
2) обрання голови та секретаря зборів;
3) прийняття рішень з питань порядку проведення зборів;
4) звіт голови правління про роботу за перше півріччя 2015 року;
5) визначення основних напрямків діяльності товариства;
6) прийняття рішення про списання транспортних засобів та майна, яке технічно та морально застаріле;
7) вирішення питання щодо шляхів погашення збитків товариства;
- від дати надіслання повідомлення про проведення загальних зборів до дати проведення загальних зборів акціонери можуть ознайомитись з матеріалами, пов'язаними з порядком денним, за адресою: 68702, Одеська область, м. Болград, вул. Жовтнева, 81, кабінет бухгалтерії у вівторок, середу та п'ятницю з 10:00 до 13:00, в день проведення зборів - у місці їх проведення. Посадова особа товариства, відповідальна за порядок ознайомлення акціонерів з документами, - член правління-головний бухгалтер ОСОБА_5.
- затвердити текст інформаційного повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів товариства та їх порядок денний (додаток № 1). Повідомити акціонерів персонально шляхом направлення повідомлення рекомендованим листом та опублікувати об'яву про скликання загальних зборів у порядку та строк згідно чинного законодавств та статуту товариства;
- створити реєстраційну комісію загальних зборів у складі: ОСОБА_5, ОСОБА_6 - члени комісії, доручити реєстраційній комісії підрахунок голосів з першого питання порядку денного загальних зборів, а також складання та оголошення протоколу за підсумками голосування.
Проекти рішень по питаннях вищезазначеного порядку денного загальних зборів товариства, призначених на 31.10.2015, були затверджені протоколом № 2 сумісного засідання наглядової ради та правління ЗАТ „Болградтранс" від 08.09.2015.
Повідомлення про проведення загальних зборів, призначених на 31.10.2015, із визначенням порядку денного, було опубліковано Товариством в газеті „Бюлетень. Цінні папери України" № 169 (4213) від 14.09.2015.
Як вбачається з реєстру акціонерів ЗАТ „Болградтранс" станом на 10.09.2015, що складений 14.09.2015 депозитарієм ПАТ „Національний депозитарій України", ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 володіють загальною кількістю акцій у кількості 130 480 шт. номінальною вартістю 32 620 грн., що складає частку у статутному капіталі в розмірі 29,7777 %, а саме: ОСОБА_3 володіє 20 акціями номінальною вартістю 5 грн., що складає 0,0046 % у статутному капіталі; ОСОБА_2 володіє 117 180 акціями номінальною вартістю 29 295,00 грн., що складає 26,7424 % у статутному капіталі; ОСОБА_4 володіє 13 280 акціями номінальною вартістю 3 320,00 грн., що складає 3,0307 % у статутному капіталі.
Про персональне повідомлення позивачів про час, місце та порядок денний загальних зборів акціонерів ЗАТ „Болградтранс", призначених на 31.10.2015, свідчить відомість рекомендованих листів із календарним штемпелем установи поштового зв'язку від 14.09.2015, відповідні фіскальні чеки та описи вкладення. Факт отримання вказаних повідомлень позивачами не заперечується.
09.10.2015 відбулось сумісне засідання наглядової ради та правління ЗАТ „Болградтранс", на якому були заслухані пропозиції акціонера ОСОБА_7 (володіє понад 5 % акцій товариства) та акціонера ОСОБА_8 (володіє понад 50 % акцій товариства) про доповнення питань порядку денного загальних зборів акціонерів Товариства, призначених на 31.10.2015. Внаслідок проведення вказаного засідання було прийняте рішення, оформлене протоколом № 3, згідно якого ухвалено:
- затвердити проекти рішень по питаннях порядку денного позачергових загальних зборів, які запропоновані акціонерами ОСОБА_7 та ОСОБА_8;
- затвердити тексти інформаційного повідомлення акціонерів про доповнення порядку денного загальних зборів (додаток 1, 2), персонально повідомити акціонерів про зміни у порядку денному загальних зборів, згідно п. 7 ст. 38 Закону України „Про акціонерні товариства" не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення загальних зборів товариства шляхом направлення цінного листа згідно статуту товариства;
- з урахуванням всіх пропозицій акціонерів ОСОБА_7, ОСОБА_8 затвердити проекти рішень по всіх питаннях порядку денного позачергових загальних зборів, які скликаються на 31.10.2015;
- визначити датою складення переліку акціонерів для повідомлення про проведення змін у порядку денному загальних зборів, які призначені на 31.10.2015, - 12.10.2015;
- направити акціонерам для ознайомлення баланс за перше півріччя 2015 року.
Відповідно до вищезгаданого протоколу № 3 від 09.10.2015 було вирішено доповнити порядок денний позачергових загальних зборів акціонерів товариства, призначених на 31.10.2015, наступними питаннями:
- прийняття рішення про вчинення значних правочинів, у тому числі значних правочинів (про попереднє схвалення значних правочинів, які можуть вчинятись товариством, протягом не більше як одного року з дати прийняття такого рішення, із зазначенням характеру правочинів та їх граничної вартості) та правочинів, щодо яких є заінтересованість;
- прийняття рішення про зміну типу та найменування товариства;
- прийняття рішення про внесення змін та доповнень до статуту шляхом викладення його в новій редакції;
- прийняття рішення про затвердження положення про наглядову раду, ревізійну комісію, виконавчий орган, загальні збори.
Вказані питання, які включені до порядку денного, також були викладені у додатках № 1 та № 2 до протоколу сумісного засідання наглядової ради та правління ЗАТ „Болградтранс" № 3 від 09.10.2015, що є відповідними інформаційними повідомленнями акціонерів про доповнення питань порядку денного загальних зборів акціонерів, призначених на 31.10.2015.
Про персональне повідомлення позивачів про доповнення порядку денного загальних зборів акціонерів відповідача, призначених на 31.10.2015, свідчить відомість розсилки персональних письмових повідомлень із календарним штемпелем установи поштового зв'язку від 16.10.2015, відповідні фіскальні чеки та описи вкладення установи поштового зв'язку. Разом із повідомленнями про доповнення порядку денного, на адресу позивачів були направлені також повідомлення про проведення позачергових загальних зборів акціонерів, що призначені на 02.11.2015, баланс ЗАТ „Болградтранс" станом на 30.06.2015 та звіт про фінансові результати ЗАТ „Болградтранс" за І півріччя 2015.
Відповідно до реєстру акціонерів ЗАТ „Болградтранс" станом на 12.10.2015, що складений 15.10.2015 депозитарієм ПАТ „Національний депозитарій України", ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 володіють загальною кількістю акцій у кількості 130 480 шт. номінальною вартістю 32 620 грн., що складає частку у статутному капіталі в розмірі 29,7777 %, а саме: ОСОБА_3 володіє 20 акціями номінальною вартістю 5 грн., що складає 0,0046 % у статутному капіталі; ОСОБА_2 володіє 117 180 акціями номінальною вартістю 29 295,00 грн., що складає 26,7424 % у статутному капіталі; ОСОБА_4 володіє 13 280 акціями номінальною вартістю 3 320,00 грн., що складає 3,0307 % у статутному капіталі.
У відповідності до ч.ч. 1, 4 ст. 152 ЦК України акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями. Особливості правового статусу акціонерних товариств, створених у процесі приватизації державних підприємств, встановлюються законом.
Установчим документом акціонерного товариства є його статут. Статут акціонерного товариства крім відомостей, передбачених статтею 88 цього Кодексу, має містити відомості про: розмір статутного капіталу; умови про категорії акцій, що випускаються товариством, та їхню номінальну вартість і кількість; права акціонерів; склад і компетенцію органів управління товариством та про порядок ухвалення ними рішень. У статуті акціонерного товариства мають також міститися інші відомості, передбачені законом (ст. 154 ЦК України).
Частинами 1, 3 статті 3 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що акціонерним товариством є господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями. Акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство.
Згідно ст. 25 вищеназваного Закону кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, включаючи права на: 1) участь в управлінні акціонерним товариством; 2) отримання дивідендів; 3) отримання у разі ліквідації товариства частини його майна або вартості частини майна товариства; 4) отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства. Одна проста акція товариства надає акціонеру один голос для вирішення кожного питання на загальних зборах, крім випадків проведення кумулятивного голосування. Акціонери-власники простих акцій товариства можуть мати й інші права, передбачені актами законодавства та статутом акціонерного товариства.
В силу положень ч. 1 ст. 34 Закону України „Про акціонерні товариства" у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники. На загальних зборах за запрошенням особи, яка скликає загальні збори, також можуть бути присутні представник аудитора товариства та посадові особи товариства незалежно від володіння ними акціями цього товариства, представник органу, який відповідно до статуту представляє права та інтереси трудового колективу. Перелік акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складається станом на 24 годину за три робочих дні до дня проведення таких зборів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України.
Положеннями ст. 35 Закону України „Про акціонерні товариства" передбачено, що письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Встановлена дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення загальних зборів. Письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально (з урахуванням частини другої цієї статті) особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами. Товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів публікує в офіційному друкованому органі повідомлення про проведення загальних зборів. Повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства має містити такі дані: 1) повне найменування та місцезнаходження товариства; 2) дата, час та місце (із зазначенням номера кімнати, офісу або залу, куди мають прибути акціонери) проведення загальних зборів; 3) час початку і закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах; 4) дата складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах; 5) перелік питань, що виносяться на голосування; 6) порядок ознайомлення акціонерів з матеріалами, з якими вони можуть ознайомитися під час підготовки до загальних зборів. Загальні збори акціонерів проводяться на території України, в межах населеного пункту за місцезнаходженням товариства, крім випадків, коли на день скликання загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.
За приписами ст. 37 Закону України „Про акціонерні товариства" порядок денний загальних зборів акціонерного товариства попередньо затверджується наглядовою радою товариства, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою статті 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають. Акціонер до проведення зборів за запитом має можливість в порядку, визначеному статтею 36 цього Закону, ознайомитися з проектом (проектами) рішення з питань порядку денного.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2, 4 ст. 38 Закону України „Про акціонерні товариства" кожний акціонер має право внести пропозиції щодо питань, включених до порядку денного загальних зборів акціонерного товариства, а також щодо нових кандидатів до складу органів товариства, кількість яких не може перевищувати кількісного складу кожного з органів. Пропозиції вносяться не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення загальних зборів, а щодо кандидатів до складу органів товариства - не пізніше ніж за сім днів до дати проведення загальних зборів. Пропозиція до порядку денного загальних зборів акціонерного товариства подається в письмовій формі із зазначенням прізвища (найменування) акціонера, який її вносить, кількості, типу та/або класу належних йому акцій, змісту пропозиції до питання та/або проекту рішення, а також кількості, типу та/або класу акцій, що належать кандидату, який пропонується цим акціонером до складу органів товариства. Пропозиції акціонерів (акціонера), які сукупно є власниками 5 або більше відсотків простих акцій, підлягають обов'язковому включенню до порядку денного загальних зборів. У такому разі рішення наглядової ради про включення питання до порядку денного не вимагається, а пропозиція вважається включеною до порядку денного, якщо вона подана з дотриманням вимог цієї статті. Зміни до порядку денного загальних зборів вносяться лише шляхом включення нових питань та проектів рішень із запропонованих питань. Товариство не має права вносити зміни до запропонованих акціонерами питань або проектів рішень.
Акціонерне товариство не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення загальних зборів повинно повідомити акціонерів, згідно із статутом, про зміни у порядку денному (ч. 7 ст. 38 Закону України „Про акціонерні товариства").
З аналізу наведених положень Закону слідує, що при проведенні загальних зборів акціонерів Товариства, призначених на 31.10.2015, відповідачем було дотримано встановлений порядок повідомлення позивачів, як акціонерів, про проведення цих загальних зборів, оскільки відповідні персональні повідомлення були направлені на їх адресу не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів, повідомлення про проведення цих загальних зборів в офіційному друкованому органі також було опубліковано з дотриманням визначених законом строків.
Матеріали справи містять належним чином оформлені письмові пропозиції акціонерів, кожен з яких володіє більш як 5 % голосів, про доповнення порядку денного зборів від 31.10.2015, які були внесені 09.10.2015, тобто не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення загальних зборів, відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України „Про акціонерні товариства", та які підлягали обов'язковому включенню до порядку денного загальних зборів, що й було зроблено на сумісному засіданні наглядової ради та правління ЗАТ „Болградтранс" відповідно до рішення, оформленого протоколом № 3 від 09.10.2015.
На виконання вимог ч. 7 ст. 38 названого Закону повідомлення про доповнення порядку денного було направлене, у тому числі й позивачам, 16.10.2015, що підтверджується відомістю розсилки персональних письмових повідомлень із календарним штемпелем установи поштового зв'язку від 16.10.2015, відповідними фіскальними чеками та описами вкладення установи поштового зв'язку.
За таких обставин, судова колегія дійшла висновку про те, що ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, як акціонери ЗАТ „Болградтранс", були належним чином та у визначений Законом строк повідомлені про зміни (доповнення) до порядку денного загальних зборів акціонерів відповідача, призначених на 31.10.2015.
Твердження позивачів про неотримання ними повідомлень стосовно внесення до порядку денного загальних зборів акціонерів відповідача питань щодо зміни типу та найменування акціонерного товариства; прийняття рішення про внесення змін та доповнень до статуту шляхом викладення його в новій редакції; прийняття рішення про затвердження положень про наглядову раду, ревізійну комісію, виконавчий орган, загальні збори, спростовуються відомістю розсилки персональних письмових повідомлень із календарним штемпелем установи поштового зв'язку від 16.10.2015, відповідними фіскальними чеками, змістом описів вкладення установи поштового зв'язку, а також фактом звернення двох акціонерів із самостійними пропозиціями щодо доповнення порядку денного та змістом рішення сумісного засідання наглядової ради та правління ЗАТ „Болградтранс", оформленого протоколом № 3 від 09.10.2015.
Як свідчить наявний у матеріалах справи перелік учасників загальних зборів ЗАТ „Болградтранс" від 31.10.2015, для участі у загальних зборах прибули три акціонери: ОСОБА_7, що володіє 36 920 акціями (частка у статутному капіталі - 9,1142 %); ОСОБА_9, що володіє 2 320 акціями (частка у статутному капіталі - 0,5727 %); ОСОБА_8, що володіє 225 000 акціями (частка у статутному капіталі 55,5446 %), тобто загалом для участі у загальних зборах прибули акціонери, які в сукупності володіють 264 240 акціями, що складає 65,2315 відсотків від загальної кількості акцій.
Згідно протоколу загальних зборів акціонерів ЗАТ „Болградтранс" від 31.10.2015 № 17, на вказаних зборах, серед іншого, були прийняті наступні рішення:
- про визначення найменуванням товариства - Приватне акціонерне товариство „Болградтранс", тип товариства - приватне акціонерне товариство;
- про затвердження змін та доповнень до статуту шляхом викладення його в новій редакції; про доручення голові правління ОСОБА_10 підписати статут у новій редакції та здійснити державну реєстрацію статуту товариства;
- про затвердження положень про наглядову раду, ревізійну комісію, виконавчий орган, загальні збори.
Підставою для ухвалення даних рішень стала необхідність приведення установчих документів ЗАТ „Болградтранс" у відповідність до вимог Закону України „Про акціонерні товариства". При цьому, усі рішення були прийняті присутніми акціонерами одноголосно.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 41 Закону України „Про акціонерні товариства" наявність кворуму загальних зборів визначається реєстраційною комісією на момент закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах акціонерного товариства; загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками більш як 50 відсотків голосуючих акцій.
Відтак, оскільки на загальних зборах від 31.10.2015 були присутні акціонери, що володіли 65,2315 відсотків від загальної кількості акцій, вказані загальні збори були правомочними через наявність визначеного законом кворуму.
У відповідності до п. 5 розділу XVII „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про акціонерні товариства", який набрав чинності 30.04.2009, статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом. Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону. Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство. Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону. Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
За приписами ч. 1 ст. 50 Закону України „Про акціонерні товариства" у разі, якщо рішення загальних зборів або порядок прийняття такого рішення порушують вимоги цього Закону, інших актів законодавства, статуту чи положення про загальні збори акціонерного товариства, акціонер, права та охоронювані законом інтереси якого порушені таким рішенням, може оскаржити це рішення до суду протягом трьох місяців з дати його прийняття. Суд має право з урахуванням усіх обставин справи залишити в силі оскаржуване рішення, якщо допущені порушення не порушують законні права акціонера, який оскаржує рішення.
У п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24 жовтня 2008 року N 13 роз'яснено, що суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Із приписів правових норм (ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст.ст. 1, 33 ГПК України) випливає, що позивач, звернувшись до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, зобов'язаний довести наявність або відсутність факту порушення своїх прав та охоронюваних законом інтересів, що пов'язані з особою позивача.
Отже, рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ „Болградтранс" від 31.10.2015 в оспорюваній частині стосувалось виконання вимог Закону України „Про акціонерні товариства" щодо зміни найменування даного товариства та приведення його установчих документів у відповідність до вимог цього Закону, що мало бути здійснене до 30.04.2011. Внаслідок невиконання зазначених вимог Закону на ЗАТ „Болградтранс" накладено санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідно до постанови Одеського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 66-ОД-1-Е від 25.02.2013.
Таким чином, як вірно зазначив господарський суд першої інстанції, доводи позивачів, щодо порушення відповідачем порядку проведення загальних зборів акціонерів ЗАТ „Болградтранс" від 31.10.2015 в частині зміни типу та найменування акціонерного товариства; прийняття рішення про внесення змін та доповнень до статуту шляхом викладення його в новій редакції; прийняття рішення про затвердження положень про наглядову раду, ревізійну комісію, виконавчий орган, загальні збори, не підтверджуються матеріалами справи, так само як і не підтверджується порушення прав позивачів у зв'язку з ухваленням даного рішення.
За таких обставин, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про необхідність відмови у задоволенні позову ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо визнання недійним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ (ПрАТ) „Болградтранс" від 31.10.2015 в частині прийняття рішення про зміну типу та найменування акціонерного товариства; прийняття рішення про внесення змін та доповнень до статуту шляхом викладення його в новій редакції; прийняття рішення про затвердження положень про наглядову раду, ревізійну комісію, виконавчий орган, загальні збори.
Як вбачається з протоколу сумісного засідання наглядової ради та правління ЗАТ „Болградтранс" № 4 від 12.10.2015, вирішено:
- скликати позачергові загальні збори акціонерів товариства 02.11.2015 о 18:00 за місцезнаходженням товариства: 68702, Одеська область, м. Болград, вул. Жовтнева, 81, у приміщенні адмінкорпусу, актова зала № 1. Реєстрація акціонерів для участі у загальних зборах відбудеться в день та за місцем проведення зборів з 17:00 до 17:45 відповідно до переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, складеному ПАТ „НДУ";
- визначити датою складення переліку акціонерів для повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний - 12.10.2015, визначити датою складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах - станом на 24 годину 27.10.2015;
- затвердити наступний перелік питань, що виносяться на голосування (порядок денний) та проекти рішень по питаннях порядку денного (додаток 2):
1) обрання членів та голови лічильної комісії, прийняття рішення про припинення їх повноважень;
2) обрання голови та секретаря зборів;
3) прийняття рішень з питань порядку проведення зборів;
4) звіт голови правління про роботу за перше півріччя 2015 року;
5) визначення основних напрямків діяльності товариства;
6) прийняття рішення про списання транспортних засобів та майна, яке технічно та морально застаріле;
7) вирішення питання щодо шляхів погашення збитків товариства;
8) прийняття рішення про вчинення значних правочинів, у тому числі значних правочинів (про попереднє схвалення значних правочинів, які можуть вчинятись товариством, протягом не більше як одного року з дати прийняття такого рішення, із зазначенням характеру правочинів та їх граничної вартості) та правочинів щодо яких є заінтересованість;
9) прийняття рішення про зміну типу та найменування товариства;
10) прийняття рішення про внесення змін та доповнень до статуту шляхом викладення його в новій редакції;
11) прийняття рішення про затвердження положень про наглядову раду, ревізійну комісію, виконавчий орган, загальні збори;
12) прийняття рішення про припинення товариства шляхом перетворення у товариство з додатковою відповідальністю;
13) про утворення комісії з припинення товариства та обрання її складу. Прийняття рішення про припинення повноважень членів органів товариства;
14) встановлення строку пред'явлення вимог кредиторами;
15) затвердження порядку, умов та строків конвертації (обміну) акцій товариства на частки у статутному капіталі товариства з додатковою відповідальністю, що створюється шляхом перетворення;
16) затвердження плану, порядку та умов здійснення перетворення товариства у товариство з додатковою відповідальністю.
- від дати надіслання повідомлення про проведення загальних зборів до дати проведення загальних зборів акціонери можуть ознайомитись з матеріалами, пов'язаними з порядком денним, за адресою: 68702, Одеська область, м. Болград, вул. Жовтнева, 81, кабінет бухгалтерії у вівторок, середу та п'ятницю з 10:00 до 13:00, в день проведення зборів - у місці їх проведення. Посадова особа товариства, відповідальна за порядок ознайомлення акціонерів з документами - член правління-головний бухгалтер ОСОБА_5.
- затвердити текст інформаційного повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів товариства та їх порядок денний (додаток № 1). Повідомити акціонерів персонально шляхом направлення повідомлення рекомендованим листом та опублікувати об'яву про скликання загальних зборів у порядку та строк згідно чинного законодавств та статуту товариства;
- залучити товариство з обмеженою відповідальністю „ЕОС" (код ЄДРПОУ 30256674) як суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для визначення ринкової вартості цінних паперів товариства відповідно до вимог ст. 8 Закону України „Про акціонерні товариства", затвердити умови договору, що укладатиметься з ним та розмір оплати його послуг відповідно до договору, доручити голові правління укласти та підписати цей договір. Визначити датою, на яку розраховується ціна викупу акцій, - 15 жовтня 2015 року;
- створити реєстраційну комісію загальних зборів у складі: ОСОБА_5, ОСОБА_6 - члени комісії, доручити реєстраційній комісії підрахунок голосів з першого питання порядку денного загальних зборів, а також складання та оголошення протоколу за підсумками голосування.
При цьому, підставою для скликання позачергових зборів визначено надходження відповідної заяви акціонера ОСОБА_8, який володіє більш ніж 10 % акцій ЗАТ „Болградтранс".
Додаток № 1 до вказаного рішення сумісного засідання наглядової ради та правління ЗАТ „Болградтранс" містить відповідне інформаційне повідомлення акціонерів про дату, час та порядок денний позачергових зборів акціонерів, що призначені на 02.11.2015. Вказане повідомлення, як вище зазначалось, було направлене позивачам 16.10.2015 разом із повідомленнями про доповнення порядку денного зборів, призначених на 31.10.2015, про що свідчать відповідні описи вкладення, реєстри поштових відправлень та квитанції установи поштового зв'язку.
Відповідно до реєстру акціонерів ЗАТ „Болградтранс" станом на 27.10.2015, що складений 28.10.2015 депозитарієм ПАТ „Національний депозитарій України", ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 володіють загальною кількістю акцій у кількості 130 480 шт. номінальною вартістю 32 620 грн., що складає частку у статутному капіталі в розмірі 29,7777 %, а саме: ОСОБА_3 володіє 20 акціями номінальною вартістю 5 грн., що складає 0,0046 % у статутному капіталі; ОСОБА_2 володіє 117 180 акціями номінальною вартістю 29 295,00 грн., що складає 26,7424 % у статутному капіталі; ОСОБА_4 володіє 13 280 акціями номінальною вартістю 3 320,00 грн., що складає 3,0307 % у статутному капіталі.
Згідно з ч.ч. 1, 4, 5 ст. 47 Закону України „Про акціонерні товариства" позачергові загальні збори акціонерного товариства скликаються наглядовою радою: 1) з власної ініціативи; 2) на вимогу виконавчого органу - в разі порушення провадження про визнання товариства банкрутом або необхідності вчинення значного правочину; 3) на вимогу ревізійної комісії (ревізора); 4) на вимогу акціонерів (акціонера), які на день подання вимоги сукупно є власниками 10 і більше відсотків простих акцій товариства; 5) в інших випадках, встановлених законом або статутом товариства. Вимога про скликання позачергових загальних зборів подається в письмовій формі виконавчому органу на адресу за місцезнаходженням акціонерного товариства із зазначенням органу або прізвищ (найменувань) акціонерів, які вимагають скликання позачергових загальних зборів, підстав для скликання та порядку денного. У разі скликання позачергових загальних зборів з ініціативи акціонерів вимога повинна також містити інформацію про кількість, тип і клас належних акціонерам акцій та бути підписаною всіма акціонерами, які її подають. Позачергові загальні збори акціонерного товариства мають бути проведені протягом 45 днів з дати отримання товариством вимоги про їх скликання. Якщо цього вимагають інтереси акціонерного товариства, наглядова рада має право прийняти рішення про скликання позачергових загальних зборів з письмовим повідомленням акціонерів про проведення позачергових загальних зборів та порядок денний відповідно до цього Закону не пізніше ніж за 15 днів до дати їх проведення з позбавленням акціонерів права вносити пропозиції до порядку денного.
Враховуючи наведені положення Закону, судова колегія зазначає, що рішення про проведення позачергових загальних зборів, що були призначені на 02.11.2015, було прийняте уповноваженим органом - наглядовою радою Товариства за заявою акціонера, що володіє більш ніж 10 % акцій товариства, - ОСОБА_8, що відповідає вимогам ч. 1 ст. 47 Закону України „Про акціонерні товариства". Про проведення позачергових загальних зборів позивачі, як акціонери, були повідомлені в межах п'ятнадцятиденного строку, визначеного ч. 5 ст. 47 Закону України „Про акціонерні товариства", що підтверджується змістом повідомлень про позачергові загальні збори, які були направлені позивачам 16.10.2015, про що свідчать відповідні описи вкладення, реєстри поштових відправлень та квитанції установи поштового зв'язку. Відтак, вищенаведеним повністю спростовуються твердження ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 про начебто їх необізнаність про призначення проведення позачергових загальних зборів на 02.11.2015.
Як свідчить наявна у матеріалах справи відомість реєстрації акціонерів на позачергових загальних зборах від 02.11.2015, для участі у загальних зборах прибули три акціонери: ОСОБА_7, що володіє 36 920 акціями, частка у статутному капіталі 9,1142 %; ОСОБА_9, що володіє 2 320 акціями, частка у статутному капіталі 0,5727 %; ОСОБА_8, що володіє 225 000 акціями, частка у статутному капіталі 55,5446 %. Загалом для участі у загальних зборах прибули акціонери, які в сукупності володіють 264 240 акціями, що складає 65,2315 відсотків від загальної кількості акцій.
Згідно з протоколом загальних зборів акціонерів ЗАТ „Болградтранс" від 05.10.2015 № 18, загальними зборами акціонерів Товариства, що були призначені на 02.11.2015 та проводились протягом періоду 02-05.11.2015 були прийняті, зокрема, наступні рішення:
- про визначення найменуванням товариства - приватне акціонерне товариство „Болградтранс", тип товариства - приватне акціонерне товариство (питання № 9);
- про затвердження змін та доповнень до статуту шляхом викладення його в новій редакції; про доручення голові правління ОСОБА_10 підписати статут в новій редакції та здійснити державну реєстрацію статуту товариства (питання № 10);
- про затвердження положення про наглядову раду, ревізійну комісію, виконавчий орган, загальні збори (питання № 11);
- про припинення приватного акціонерного товариства „Болградтранс" шляхом перетворення у товариство з додатковою відповідальністю з попередньою назвою „Болградтранс", розмір статутного капіталу товариства-правонаступника, що створюється шляхом перетворення приватного акціонерного товариства „Болградтранс" на дату його створення, має дорівнювати розміру статутного капіталу приватного акціонерного товариства „Болградтранс", що перетворюється, зменшеному на загальну номінальну вартість акцій, що не підлягають обміну (питання № 12);
- про створення комісії з припинення товариства та обрання її у складі: голова комісії ОСОБА_10; комісії з припинення товариства приступити до виконання обов'язків з 07.11.2015. Припинити повноваження членів виконавчого органу товариства з 06.11.2015 (питання № 13);
- про встановлення строку пред'явлення вимог кредиторів, у відповідності до статті 105 ЦК України та статті 82 Закону України „Про акціонерні товариства", протягом двох місяців з дати оприлюднення об'яви. Голові комісії з припинення, протягом 30 днів з дати прийняття загальними зборами рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення, письмово повідомити про це кредиторів та опублікувати в офіційному друкованому органі повідомлення про ухвалене рішення (питання № 14);
- про затвердження порядку, умов та строків конвертації (обміну) акцій товариства на частки у статутному капіталі товариства правонаступника (питання № 15);
- про затвердження запропонованого плану, порядку та умов здійснення перетворення у товариство з додатковою відповідальністю згідно додатку 1, що є невід'ємною частиною протоколу загальних зборів, які скликані на 02.11.2015 (питання № 16).
Всі рішення на позачергових загальних зборах були прийняті присутніми акціонерами одноголосно.
Відтак, оскільки на позачергових загальних зборах від 02.11.2015 були присутні акціонери, що володіли 65,2315 відсотків від загальної кількості акцій, вказані загальні збори були правомочними у зв'язку з наявністю визначеного законом кворуму.
Таким чином, судовою колегією не виявлено порушень, на які як на підставу позову послались позивачі, порядку скликання, повідомлення позивачів, як акціонерів, про проведення загальних зборів, порядку прийняття рішень щодо позачергових загальних зборів акціонерів ПрАТ „Болградтранс", призначених на 02.11.2015,.
У п.п. 10, 11, 17-19 постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 № 13 роз'яснено, що рішення загальних зборів та інших органів управління господарського товариства, що за своєю правовою природою є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, дійсні, якщо у судовому порядку не буде встановлено інше. При вирішенні корпоративного спору господарський суд повинен встановити наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання. Не можна задовольняти позовні вимоги щодо захисту права, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, чи буде воно порушено, зокрема вимоги про припинення дій шляхом заборони чинити перешкоди позивачу стосовно участі у загальних зборах на майбутнє. У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів. Суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Наведена правова позиція цілком узгоджується із приписами статті 15 ГПК України, у відповідності до якої кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, тому відсутність факту порушення права унеможливлює його судовий захист.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що за результатами вирішення даного спору не було встановлено факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, правові підстави для задоволення їх позовних вимог про визнання недійсними оспорюваних рішень загальних зборів акціонерів ПрАТ „Болградтранс" відсутні.
Заходи до забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.12.2015 у справі № 916/4788/15, скасовано цим судом у відповідності до ст. 68 ГПК України.
Що стосується доводів скаржників про несвоєчасне отримання повідомлень ОСОБА_3 та ОСОБА_2 про доповнення порядку денного загальних зборів від 31.10.2015, судова колегія зазначає, що положення Закону України „Про акціонерні товариства" містять вимоги щодо строків повідомлення про загальні збори, проте не містять жодних посилань щодо часу їх отримання акціонерами.
Посилання скаржників на те, що Південно-Українським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку били виявлені ознаки порушень вимог п. 7 ст. 38 Закону України «Про акціонерні товариства» щодо повідомлення про зміни у порядку денному загальних зборів акціонерів товариства від 31.10.2015 у встановлений цим Законом строк, не приймаються судовою колегією до уваги, оскільки встановлення названим управлінням якихось обставин не має преюдиційного значення для господарського суду, згідно ст. 35 ГПК України.
Інші доводи ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду про відсутність правових підстав для задоволення позову.
З огляду на викладене, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного рішення відсутні.
Керуючись ст. ст. 99, 101 - 103, 105 ГПК України, судова колегія, -
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення Господарського суду Одеської області від 10.03.2016 по справі № 916/4788/15 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 17.06.2016.
Головуючий суддя: Т.Я. Гладишева
Суддя: В.М. Головей
Суддя: Я.Ф. Савицький
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2016 |
Оприлюднено | 22.06.2016 |
Номер документу | 58376701 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні